KIŞIN ARABALAR NEDEN FAZLA YAKAR

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BIM01 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,148

BIM01

Kamp II
Yer
ELAZIĞ
arkadaşlar havalar sogudukca benım araba sankı daha fazla yakıyor.. bikac kişiyle konusurken onlarda kışın arabaların fazla yaktıgını soyledıler. ama şimdi ornek verırsek ev ile iş arası 10 km. yazın sıcak oldugu için araba 1 km sonra tupe gecerek gerı kalan 9 km tup ıle gıtmekte kışın ıse gec tupe gecerek 3 km sonra benzinden tupe geçiş yaparak 7 km tup ıle gıtmekte ..yanı tüpte daha az km yapmakta ve daha az yakması gerekmezmı ayrıca bildiğim kadarıyla soguk havada ( komprösör mantıgı ) yanma daha ıyı olmakta yanı kısın soguk havalarda yakıtın daha ıyı yanması gerekıyor dıye bılıyorum ama yanılıyormuyum :-\ ::smiley: ???

Etiketler
Ynt: KIŞIN ARABALAR NEDEN FAZLA YAKAR

Hmm. Benzinde kafam karismiyorda isin icine gaz girince hava sicakligi en buyuk etken. Bende takipteyim gaz kullanicisi olarak :smiley:

Valla benim araba Eskişehir soğuğunda sabahları en fazla 100 metre sonra tüpe geçiyor

Valla benim araba Eskişehir soğuğunda sabahları en fazla 100 metre sonra tüpe geçiyor

hocam bildiğim kadarıyla benzinden lpg ye geciş sıcaklığı kış aylarında en az 30 - 35 derece olmalı ..bahsetıgınız gıbı soguk havada motor ısısı 100 metrede 30 dereceye gelıp lpg gecişini cozemedim 100 metrede gecıyosa anormallik var ...motor suyu sıcaklıgı bellı bır ısıya ulasmadan gecerse araba stop eder ve 100 metrede bu sıcaklığa ulaşamaz bence ...

Hmm. Benzinde kafam karismiyorda isin icine gaz girince hava sicakligi en buyuk etken. Bende takipteyim gaz kullanicisi olarak :smiley:

Emre bey benimde kafam karıstı ..soguk havalarda 100 metrede lpg geciş yapıyolar belkide bizim lpg ayarları bozuktur.. ???

Aklima gelmedi degil. Aslinda komple bir baktirmak lazim. Ne kadar temiz olursa o kadar saglikli calisir.

Otecopel burdamisin :smiley: haftaya sendeyim gene :smiley:))

emre hocam sorun yok derken senin arabadamı 100 metrede lpg ye geciyor ::smiley: sorun bendemi ???

BIM01' Alıntı:
arkadaşlar havalar sogudukca benım araba sankı daha fazla yakıyor.. bikac kişiyle konusurken onlarda kışın arabaların fazla yaktıgını soyledıler. ama şimdi ornek verırsek ev ile iş arası 10 km. yazın sıcak oldugu için araba 1 km sonra tupe gecerek gerı kalan 9 km tup ıle gıtmekte kışın ıse gec tupe gecerek 3 km sonra benzinden tupe geçiş yaparak 7 km tup ıle gıtmekte ..yanı tüpte daha az km yapmakta ve daha az yakması gerekmezmı ayrıca bildiğim kadarıyla soguk havada ( komprösör mantıgı ) yanma daha ıyı olmakta yanı kısın soguk havalarda yakıtın daha ıyı yanması gerekıyor dıye bılıyorum ama yanılıyormuyum :-\ ::smiley: ???

lpg sisteminde montaj hatası olabilir..kalorifer hortumlarından lpg regülatörüne gelen-giden hortumlar mümkün olgudunca kısa olmalı ve kalorifer hortumlarına en yakın yere regülatör..montaj edilmelidir.. ;)

lpg ayarına gidin..ve ısı ayarını derece olarak düşürttürün..ama soguklarda..ısıtılamamış lpg'de netice vermez.. ;)

motorda gec ısınma var ise termostat yeniletip radyatör şişletin derim..

dış ortam ısısı düşükken motor içine giren hava soguk iken motorda 90 derecede ise en mükemmel performansı verir.. :smiley:

oguz1134' Alıntı:
lpg sisteminde montaj hatası olabilir..kalorifer hortumlarından lpg regülatörüne gelen-giden hortumlar mümkün olgudunca kısa olmalı ve kalorifer hortumlarına en yakın yere regülatör..montaj edilmelidir.. ;)

lpg ayarına gidin..ve ısı ayarını derece olarak düşürttürün..ama soguklarda..ısıtılamamış lpg'de netice vermez.. ;)

motorda gec ısınma var ise termostat yeniletip radyatör şişletin derim..

dış ortam ısısı düşükken motor içine giren hava soguk iken motorda 90 derecede ise en mükemmel performansı verir.. :smiley:
Hocam cevap bu. bende bunlari yaptiracagim. Bu arada benim tup / benzin gecisi icin termostatin mavi kisimdan cikmasi lazim. Kac km hic olcmedim ama bakicam ve haber vericem.

oguz hocam benim lpg ayarları normal arac tupe gecısi termostat ayar felan normal (hatta kendi laptopumda lpg ecu yazılımını bile yuklettım arada kabluyu baglayıp hareket halindeyken degerlerıne bıle bakıyoruz ) kışın ısı ayarını düşürmem çünkü araç stop eder lpg de regülator ne kadar sıcaksa o kadar verım alınır dıye bılıyorum ..ama hani bırcok kişinin aracı soguklarda 100 metrede arac tupe gecıp sorunsuz devam edıyorsa sorun benım aractaki lpg sısteminde dıye dusunurum

Benim araba lpgye gec geciyodu yaz mevsiminde bile, lpg ayarlarim normal cikti isi kablosu vardi regilatore giden onu degistim dustu biraz ancak gazci arkadas eger dusmez ise termostati degis dedi, son 1 hafta icinde sabah 8-9 kmde gaza geciyodu araba bugun degistirdim termostati simdi dusecek sabah yazicam kac metrede gectigini, onceki aracim poloda lpg ecu programinda lpg gecis isisini dusurmustum evet 100 metrede geciyodu ama gitmiyodu araba sogukta lpg yemiyodu sonra normale cevirdim yaklasik 1 kmde geciyodu oda normal benim icin

3km -100 metre degil..isterseniz coğu sistemde 0 metrede lgg ile marşa basmak var..benzin gaz geciş dügmesi üzerinde bir parmak tutarken diger elinizlede marşa basın ..benzine hiç bulaşmadan lpg ile direk çalışır.. ;)

>bildigim tartarinide bu işi 5 kez yapabiliyorsunuz..6. ya müsade etmiyor..servise bir 10 tl verince normale dönüyor.. ;)

buz gibi gaz ile arac randımanlı çalışmaz.. ;)

60-70 derece normal seyridir..ama 40 derecelere ayarlanıp hem gaz hem de motor isınıp calışıp yola devam edebilir..

bazen lpg ciler kelebek boğazı ısıtması hortumlarından regülatöre giriş çıkış ypabiliyorlar..yazın problem cıkarmıyor..kışın yüksek devirlerde gaz yetiştiremiyormuş gibi yapıp teklemeye sebeb veren bi olaydır.. :smiley:

mrdnmz' Alıntı:
Hah iste benim yasadigim olay bu. gaz yemiyor :smiley: kokleyince ama. Ben komple bir bakayim su sisteme zamani gelmisti zaten.
Emre abi motor sogukkenmi sicakkenmi oluyo bu?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri