DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
 1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kışın Iber Yarımadası

'GÜNEY AVRUPA' forumunda oralakbas tarafından 6 Mart 2017 tarihinde açılan konu 5887 kişi tarafından okunmuş, 219 cevap yazılmıştır

 1. oralakbas

  oralakbas Kamp II

  Mesaj:
  217
  Alınan Beğeni:
  817
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Bol bol fotoğraf çektik. Seyir taraçalarından alabildiğine zeytinliklerle dolu muhteşem vadiyi ve üzerinden batan günü izledik.

  Ubeda'da gun batimi (6).JPG Ubeda'da gun batimi (7).JPG Ubeda'da gun batimi (18).JPG Z_Ubeda'da aksam 0_1.jpg Z_Ubeda'da aksam 2.jpg Z_Ubeda'da aksam 3.jpg

  Ubeda
   
  selin22, maschuk, fsirin ve 1 kişi daha bunu beğendi.

 2. şado

  şado Kamp III

  Mesaj:
  546
  Alınan Beğeni:
  231
  Şehir:
  İSTANBUL
  Üç yıl önce malaga'dan kiraladığımız araçla endülüs bölgesi ve portekizi gezerken buraları karavanla gezmek süper olur demiştim bunu siz gerçekleştirmişiniz tebrik ederim.bizim gittiğimiz nisan ayında randevusuz olarak yarım saat kuyrukta bekleyerek Elhamra sarayını gezmiştik belki randevusuz gitseydiniz sizde bilet alabilirdiniz.
   
  maschuk bunu beğendi.

 3. oralakbas

  oralakbas Kamp II

  Mesaj:
  217
  Alınan Beğeni:
  817
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Bilet bulamama ihtimalinin yüksek olduğu, turizm bürosunda bize iletilince riske girmeyelim, dedik.
  İyi dilekleriniz için teşekkürler...
   

 4. oralakbas

  oralakbas Kamp II

  Mesaj:
  217
  Alınan Beğeni:
  817
  Şehir:
  Güzelçamlı
  08/01/2017, Pazar, Úbeda ve Baeza
  Sabah park yerimizden ayrılıp Baeza’ya gitmek için kasabayı geçmeye çalışırken üzerinde karavan atık işareti olan bir levha gördük. Merakla levhayı takip edince çok güzel bir karavan park alanına geldik (38.006464°, -3.379516°). Buna çok şaşırdık. Dün dolaştığımız seyir taraçalarına da çok yakın bir konumdaymış üstelik ve biz görmemişiz. CamperContact’da da görünmüyordu. Atık noktası ve su var. Madem su bulduk, duş yapalım, boşalan depoyu da dolduralım deyip biraz burada takılmaya karar verdik. O sırada Hollandalı bir çiftle tanıştık. Park yeri bulma konusunda yaşadığımız durumu anlatınca bize İspanya için en iyisi olarak ‘park4night’ uygulamasını önerdiler. Rahat bir internet bağlantısı bulur bulmaz telefona veya tablete indireceğiz.
  Bu arada maalesef Ubeda ve Baeza'da olduğu gibi genellikle park ettiğimiz yerlerin fotoğraflarını çekmeyi unutmuşuz. Ama neyse ki GoogleEarth'den koordinatlar kullanıldığında epeyce fikir edinilebiliyor.
  Úbeda ile Baeza arası 10 km. Öğlen gibi Baeza'ya doğru yola çıkıyoruz. Vardığımızda CamperContact'tan peylediğimiz park yerini kolayca bulduk... gayet merkezi bir konumda ve rahat bir park alanı (37.996283°, -3.459605°). Su temini ve atık bırakma imkânları olan zemini kumluk bir yer. Hemen otobüs terminalinin arka tarafıymış. Ancak buranın otobüs terminali olduğunu zamanla anladık çünkü bağırış, çağırış, gürültü, kalabalık, boş boş çalışan otobüslerden yayılan egzoz kokusu vs. olmadığı için bildiğimiz terminallere benzemiyordu :smiley:

  A_Park alanına yakın bir ilkokul.JPG Park alanına yakın bir ilkokul

  A_Plaza del Pópulo (2).JPG A_Plaza del Pópulo (8).JPG Plaza del Populo

  Ana cadde (2).JPG Ana cadde

  Antonio Machado (1).jpg Antonio Machado

  Antonio Machado Universidad (1).jpg Antonio Machado Universidad
   
  selin22, maschuk, fsirin ve 1 kişi daha bunu beğendi.

 5. oralakbas

  oralakbas Kamp II

  Mesaj:
  217
  Alınan Beğeni:
  817
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Park eder etmez kasabayı dolaşmaya gittik. Eski şehire doğru yürürken bir ilkokulun (devlet okulu idi) bahçesi dikkatimizi çekti; belli ki öğrencilerin tarım dersi gördükleri bir köşe yapmışlar. İnsan imreniyor.
  Eski şehrin ana caddesi park yerimize yaklaşık 500 m mesafedeydi. Noel dolayısıyla dekore edilmiş güzel cadde oldukça sakindi. 20. yy başlarında dönemin önemli bir şairi olan Antonio Machado Baeza'da yaşamış. Eski şehrin ana caddesi üzerinde (Calle San Pablo) bir heykeli var; 'kitap okuyan adam' şeklinde tasvir edilmiş.

  B_Santa Maria cesmesi.jpg Santa Maria çeşmesi

  Katedral (0).jpg Katedral (1).jpg Katedral (2).JPG Katedral

  Kemerli sokak (1).JPG Kemerli sokak (2).JPG Kemerli sokak
   
  selin22, maschuk, fsirin ve 1 kişi daha bunu beğendi.

 6. oralakbas

  oralakbas Kamp II

  Mesaj:
  217
  Alınan Beğeni:
  817
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Baeza da ortaçağdan kalmış bir yerleşim. Dar sokakları, taş binalarıyla, beyaz evleriyle Úbeda’ya benziyor. Baeza 1227'de, Endülüs Mağribîlerinin elinden alınan ilk yerleşim olmasıyla önemliymiş. Rivayete göre o tarihten itibaren hanedan armasında “atmacaların krallara layık yuvası” olarak betimleniyormuş. İspanya’nın ilk üniversitelerinden biri de, Antigua Universidad, 1542’den 1825’e kadar Baeza'da. Granada Üniversitesinin yaz okulu olarak kullanılıyormuş.

  Pencere (1).jpg Pencere (2).jpg Pencere (3).JPG Pencere (4).jpg Pencere (5).JPG Pencere (6).jpg
   
  selin22, maschuk ve güngör bunu beğendi.

 7. oralakbas

  oralakbas Kamp II

  Mesaj:
  217
  Alınan Beğeni:
  817
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Buradaki ve Úbeda’daki binalarda 16. yy’ın önemli mimarı Andres de Vandelvira’nın imzası varmış. Özellikle Rönesans mimarisi 16. ve 17. yüzyıllarda en görkemli halini almış. Nitekim Baeza da Ubeda gibi, bugün bu güzellikleriyle Dünya Kültür Mirası listesinde.
  Baeza ve Ubeda geleneksel turistik rotaların içinde genellikle yer almıyormuş. Ancak vakti olup da uğrayabilenlere gerçekten Endülüs tarihi, kültürü ve mimarisinin etkileyici örneklerini sunuyor. Şimdi zeytincilik önemli bir yer tutuyormuş. Sakinliğiyle insana iyi gelen bu güzel yerlere, sadece gözalabildiğine zeytinliklerle dolu vadiyi günün değişik saatlerinde izlemek için bile uğramaya değer, diye düşündük.
  Akşam kasabanın güzel meydanında vakit geçirdik. Bir kafede serbest internet bulup ‘park4night’ uygulamasını indirdik. İşimize yarayacak gibi :smiley:

  Pencere (7).JPG Sokak lambası (1).JPG Sokak lambası (2).JPG Sokak lambası (3).JPG U_Roma donemi kalintisi.JPG Ubeda manzarası.JPG
   
  selin22, maschuk ve fsirin bunu beğendi.

 8. oralakbas

  oralakbas Kamp II

  Mesaj:
  217
  Alınan Beğeni:
  817
  Şehir:
  Güzelçamlı
  09/01/2017, Pazartesi, Cordoba’ya doğru
  Sabah 10:30 gibi Baeza’dan ayrıldık. Ayrılmadan önce atıklarımızı boşaltabildik, ancak hortumumuz musluk ağzına uymadığı için su alamadık; bu ilk kez başımıza geldi. Dönünce giderilecek eksikler listesine uygun hortum adaptör(leri)ü alınması gereğini not ettik.
  Cordoba’ya 140 km yol var. Aslında şimdi bakınca güzergâhımızı önce Baeza, sonra Úbeda, en son da Cordoba şeklinde yapmak daha iyi olabilirmiş. Çünkü Cordoba’ya giden ana yol Úbeda’nın çok yakınından geçiyormuş. Zira Tomtom öyle bir rota verdi... gelgelelim biz Tomtom'un hata yaptığını, bizi lüzumsuz yere Úbeda'ya dönmeye zorladığını düşünüp aksi istikamete girdik :( Neyse… daha tali bir yoldan da olsa rotamızdayız.
  Güzel peysajlardan, zeytinlikler arasından seyrederek 14:00 gibi Cordoba’ya vardık. Merkeze, eski şehre çok yakın bir karavan park alanı bulduk (37.874271°, -4.787600°). Ağaçlık güzel bir yer. Bizden önce gelmiş çok sayıda karavan vardı. Geceliği 11€; su ve elektrik ayrı ücretlendirilmiş; 100 l su 2€, 1 saat elektrik 2€. Biz sadece geceleme düşünüyoruz. Suyumuz var. Elektriğimiz de idare eder. Kamp yerine otomatik kapıdan fiş alınarak giriliyor. Çıkarken de ücreti otomatik makineye ödeniyor; ödemeyi yapınca bariyer otomatik açılıyor.

  A_Cordoba yolunda.JPG Cordoba yolu

  A_Kamping yeri_Cordoba.jpg Kamping

  A_Kamping'den sehre.JPG Kamping'den şehre giderken

  A_Kapi (1).JPG A_Kapi (2) 1.JPG A_Kapi (2).JPG
   
  selin22, maschuk, fsirin ve 1 kişi daha bunu beğendi.

 9. oralakbas

  oralakbas Kamp II

  Mesaj:
  217
  Alınan Beğeni:
  817
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Yerleşir yerleşmez çıktık. Kamp yerinden doğuya doğru ana yolu karşıya geçince hemen eski şehrin dar sokaklarına giriliyor. Cordoba Guadalquivir nehrinin kenarında kurulu zarif bir Endülüs şehri. Nehir şehrin içinden kıvrılarak geçiyor ve şehre çok yakışmış. Bir zamanlar önemli bir Roma yerleşimi imiş ve Romalılar zamanında Cordoba başkent de olmuş. Nehrin üzerindeki bir Roma köprüsü halen kullanılıyor.

  B_Kopru_Roma (0).JPG B_Kopru_Roma (1).JPG B_Kopru_Roma (2).jpg Roma Köprüsü

  B_Mezquita_guney (1).JPG B_Mezquita_guney (2).JPG B_Mezquita_west (1).JPG Mezquita
   
  selin22, maschuk, fsirin ve 1 kişi daha bunu beğendi.

 10. oralakbas

  oralakbas Kamp II

  Mesaj:
  217
  Alınan Beğeni:
  817
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Cordoba'da görülecek yerlerin başında Mezquita-Cathedral (Mescit-Katedral) geliyor. Hatta bazı rehber kaynaklar öyle diyor ki; eğer vakit sorunu varsa ve başka bir yer görülemeyecekse bile, Cordoba'ya sadece Mezquita'yı görmek için gelmeye değer. Giriş ücreti 10€.
  Mezquita adlandırması ‘mescit’den geliyormuş. Bina ilk olarak 8. yy sonlarına doğru Mağribiler tarafından cami olarak yapılmış. Zaman içerisinde cami binası eklemelerle büyütülmüş. Bütün İspanya'daki o dönem binalarının en güzeli ve en görkemlisi olarak kabul ediliyor. Bugünkü haliyle bina dışarıdan kulesi, yüksek duvarları ve kapılarıyla çok etkileyici… Kuzey kapısından, çan kulesinin yanından önce genişçe bir avluya giriliyor. Avlu portakal ağaçları, palmiyeler, serviler ve asırlık zeytin ağaçları ile gölge içinde...

  C_Mezquita_1 kule.jpg C_Mezquita_2 kuzey kapisi.jpg C_Mezquita_3 avlu.JPG C_Mezquita_5 sutunlar.JPG C_Mezquita_6 tavan.JPG C_Mezquita_7 tavan.JPG
  Mezquita
   
  selin22, maschuk, fsirin ve 1 kişi daha bunu beğendi.

 11. oralakbas

  oralakbas Kamp II

  Mesaj:
  217
  Alınan Beğeni:
  817
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Mezquita-Cathedral'in içerisi de onlarca zarif sütun, süslemeler ve bezemelerle nefes kesici güzellikte. 10. yüzyıla gelindiğinde güçlü Mağribi liderler burayı Mekke'ye gidemeyenler için alternatif bir Hac yeri haline getirmişler. Öyle ki Mekke ve Kudüs'deki Al Aksa'dan sonra İslam dünyası için üçüncü önemde dini bir merkeze dönüşmüş. Cordoba'nın Katolik egemenliğine geçmesiyle bina katedrale dönüştürülmüş ve yüzyıllar boyunca büyütülmeye devam edilmiş. Ancak Cami olduğu dönemin bütün özellikleri olduğu gibi korunmuş, sonradan yapılan her eklentide de sonuna kadar estetik uyumluluk gözetilmiş.

  D_Mezquita (2).JPG D_Mezquita (3).JPG D_Mezquita (4).jpg D_Mezquita (5).jpg D_Mezquita (6).JPG D_Mezquita (7).JPG

  Mezquita
   
  selin22, maschuk, fsirin ve 2 kişi daha bunu beğendi.

 12. oralakbas

  oralakbas Kamp II

  Mesaj:
  217
  Alınan Beğeni:
  817
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Mezquita-Cathedral'in çan kulesi ayrıca ziyaret edilebiliyor. Onun için ayrıca bilet alınıyor; kişi başına 2€. Her yarım saatte bir oluşturulan yaklaşık 20 kişilik bir grubun kuleye çıkmasına izin veriliyor.
  Biz de ana binaları gezdikten sonra çan kulesine de çıktık. Akşamüzeri güneş devrilirken şehir buradan çepeçevre göz alabildiğine çok güzel görünüyordu. Bol bol fotoğraf çektik.  E_Mezquita_can kulesinden 1.JPG E_Mezquita_can kulesinden 2.JPG E_Mezquita_can kulesinden 3.JPG E_Mezquita_can kulesinden 4_1.JPG E_Mezquita_can kulesinden 5.JPG E_Mezquita_can kulesinden 5_1.JPG
  Çan kulesinden
   
  Son düzenleme: 12 Ekim 2017
  selin22, maschuk, fsirin ve 2 kişi daha bunu beğendi.

 13. oralakbas

  oralakbas Kamp II

  Mesaj:
  217
  Alınan Beğeni:
  817
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Mezquita-Cathedral'den çıktığımızda akşam olmak üzereydi; biz de daracık eski Cordoba sokaklarını dolaştık. Zaten bugün pazartesi olması nedeniyle bazı yerler, Alcazar bahçeleri ve Arap hamamları, kapalıymış. Yarına kaldı. Aslında zamanın daha verimli kullanılabilmesi bakımından görülecek noktaların hangi günler kapalı olduğunu da not etmek ve gezi planı yapılırken ona göre düşünmek lazım. Rehber kitaplar bu bilgileri veriyor. Gelgelelim tamamen o bilgilerle uyumlu hareket etmek de pek o kadar kolay görünmüyor. Bir yerde tuttursak, öbür yerde yine bir tatil gününe denk gelme olasılığı oluyor :(

  F_Sokak1.jpg F_Sokak2.JPG F_Sokak3.JPG F_Sokak4.JPG F_Sokak5.jpg F_Sokak6.JPG
   
  selin22, maschuk, fsirin ve 2 kişi daha bunu beğendi.

 14. oralakbas

  oralakbas Kamp II

  Mesaj:
  217
  Alınan Beğeni:
  817
  Şehir:
  Güzelçamlı
  10/01/2017, Salı, Cordoba ve tekrar Granada’ya doğru
  Bugün erkenden kalkıp Alcazar Bahçelerini (Alcazar de los Reyes Cristianos) ve Arap Hamamı kalıntılarını gezmeye gittik. Bahçeler su terasları ve fıskiyelerle çok güzeldi.
  Alcazar'ın kulelerine de çıktık ve sabah ışığında güzel şehir manzaraları fotoğrafladık. Yaz aylarında akşamları bu bahçelerde su ve ışık gösterileri yapılıyormuş.

  IMG_7301_1.jpg IMG_7301.JPG IMG_7302_1.jpg IMG_7304.JPG IMG_7308.JPG IMG_7311.JPG

  Alcazar kulelerinden görünüm
   
  selin22, maschuk, fsirin ve 1 kişi daha bunu beğendi.

 15. oralakbas

  oralakbas Kamp II

  Mesaj:
  217
  Alınan Beğeni:
  817
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Bahçenin orta kısmında ayrıca bir anıt heykel vardı; Christoph Colomb’un Kral ve Kraliçe (Fernando ve Isabella) ile görüşmesini temsil ediyormuş. Colomb’a bu çiftin verdiği destek Avrupa’ya yeni dünyanın kapısını açtığından çok önemli bulunuyor; o yüzden İspanya’da o destek anını betimleyen tablo veya anıtlarla sıkça karşılaşılıyor.

  IMG_7313.JPG IMG_7314.JPG IMG_7317.JPG IMG_7325.JPG IMG_7326_1.jpg IMG_7329.JPG
  Alcazar bahçeleri
   
  selin22, maschuk, fsirin ve 1 kişi daha bunu beğendi.

 16. oralakbas

  oralakbas Kamp II

  Mesaj:
  217
  Alınan Beğeni:
  817
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Arap Hamamlarını da gezdik. Doğrusu Girona’da gördüğümüz daha etkileyiciydi.
  Bu arada öğrendiğimize göre, Cordoba Avrupa'nın en büyük ikinci eski şehri imiş ve UNESCO Dünya Mirası statüsü verilmiş Dünyanın en büyük kentsel alanına sahipmiş.

  IMG_7332.JPG Colomb heykeli

  IMG_7331.jpg IMG_7338.JPG Alcazar bahçeleri
  IMG_7340_3.jpg IMG_7340_6.jpg IMG_7340_8.jpg Arap hamamları
   
  selin22, maschuk, fsirin ve 1 kişi daha bunu beğendi.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...
BENZER KONULAR - Kışın Iber Yarımadası
 1. martiisiankara
  Yanıt:
  2
  Okunma:
  1.132
 2. ince999
  Yanıt:
  1
  Okunma:
  1.177
 3. tekmustafas
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  5.257
 4. saim274
  Yanıt:
  18
  Okunma:
  10.936
 5. macrem
  Yanıt:
  26
  Okunma:
  16.099
 6. pierrecardin
  Yanıt:
  60
  Okunma:
  31.881
 7. BIM01
  Yanıt:
  24
  Okunma:
  14.417
 8. ration
  Yanıt:
  8
  Okunma:
  2.349
 9. gezmen
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  2.374
 10. gabara
  Yanıt:
  3
  Okunma:
  2.902
Yükleniyor...