DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
 1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kışın Iber Yarımadası

'GÜNEY AVRUPA' forumunda oralakbas tarafından 6 Mart 2017 tarihinde açılan konu 2142 kişi tarafından okunmuş, 169 cevap yazılmıştırBu Sayfayı Paylaş

 1. oralakbas

  oralakbas Kamp I

  Mesaj:
  176
  Alınan Beğeni:
  176
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Sabah ilk işimiz otobüsle şehir merkezine gidip (şehir için ulaşımı rahat; otobüs bileti 1,2€) turizm ofisini bulmak oldu. Ancak onlar bilet satmıyorlarmış ve bilet satan turizm acentelerine gitmemizi de pek önermediler. Turizm ofisi ‘Granada Card’ almamızı tavsiye etti; çünkü bu kart ile aktifleştirdikten sonraki 3 gün boyunca Elhamra Sarayından başka bazı müze ve yerlere de girilebildiği gibi, karta 5 binmelik otobüs bileti de yüklenmiş. Kişi başı 37€. Aklımıza yattı. Kartlarımızı aldık, ofisteki bilgisayarların birinden de Elhamra Sarayı randevularımızı aldık. En yakın randevu gelecek çarşambaya, yani dört gün sonraya idi. Moralimizi bozmadık... bu dört günde yakın bir yerleri (Cordoba, Úbeda, Baeza) gezelim diye karar verdik hızla :smiley:

  Granada'da ilk sabah (5).JPG Granada'da ilk sabah (8).jpg Granada'da ilk sabah (12).JPG Granada ilk sabah
  H_Ubeda'ya dogru (4).jpg H_Ubeda'ya dogru (6)2.jpg H_Ubeda'ya dogru (6)3.jpg Ubeda'ya doğru
   
  güngör bunu beğendi.


 2. oralakbas

  oralakbas Kamp I

  Mesaj:
  176
  Alınan Beğeni:
  176
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Hemen karavana dönüp yola çıktık. Haritaya göre önce Úbeda’dan başlamak mantıklı olacak diye düşündük. 70 km yolumuz var. Granada’nın kuzeyine doğru yumuşak eğimli bir arazide göz alabildiğine zeytinliklerin arasından yol aldık.

  H_Ubeda'ya dogru (6)4.jpg H_Ubeda'ya dogru (6)5.jpg H_Ubeda'ya dogru (7).JPG H_Ubeda'ya dogru (8).JPG H_Ubeda'ya dogru (17).JPG I_Ubeda'ya yaklasirken (13)4.JPG

  Ubeda'ya giderken
   
  güngör bunu beğendi.


 3. oralakbas

  oralakbas Kamp I

  Mesaj:
  176
  Alınan Beğeni:
  176
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Bir tepenin üzerinde harika bir konuma yerleşik, çok iyi korunmuş bir ortaçağ kasabasına, Úbeda’ya vardığımızda ikindi üzeriydi.
  Kasabaya batıdan yanaşan yol tam şehire gireceğimiz sandığımız kavşakta bizi 90 derece döndürdü (muhtemelen biz bir tabelayı kaçırdık) ve güneye yönlendirdi. O yolu takip ettiğimizde giderek zeytinliklerin arasına daldığımızı fark ettik... traktörlerin arkasına takıldık... neredeyse kaybolduğumuzu düşünmeye başlamışken az sonra güneydeki diğer girişe ulaştık. Gelgelelim bu giriş bizi doğrudan eski yerleşimin içine sokmuş.

  I_Ubeda'ya yaklasirken (13)6.JPG I_Ubeda'ya yaklasirken (13)8.JPG I_Ubeda'ya yaklasirken (13)9.JPG I_Ubeda'ya yaklasirken (20)1.JPG Ubeda turu (0).JPG Ubeda turu (0)1.JPG
   
  güngör bunu beğendi.


 4. oralakbas

  oralakbas Kamp I

  Mesaj:
  176
  Alınan Beğeni:
  176
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Dar caddelerde ilerlemekte ve park yeri bulmakta biraz zorlandıysak da sonunda kasabanın yeni mahallelerinin olduğu tarafa geçtiğimizde bir marketin otoparkını gözümüze kestirdik ve park ettik (38.015123°, -3.380989°).

  Ubeda turu (0)2.JPG Ubeda turu (1).JPG Ubeda turu (2).JPG Ubeda turu (7).JPG Ubeda turu (9).jpg Ubeda turu (10).jpg

  Ubeda
   
  güngör bunu beğendi.


 5. oralakbas

  oralakbas Kamp I

  Mesaj:
  176
  Alınan Beğeni:
  176
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Hemen çıktık, sokaklarını dolaştık. Burası da dünya kültür mirası listesindeymiş. Nitekim ortaçağdan kalma binaları ve sokakları çok etkileyici. Diğer İspanyol şehirlerinde de dikkatimizi çektiği gibi dar sokaklar sıkça meydanlara çıkıyor... İrili ufaklı bu meydanlar belli ki insanlara nefes aldırıyor.

  Ubeda turu (11).jpg Ubeda turu (12).JPG Ubeda turu (13).JPG Ubeda turu (14).jpg Ubeda turu (19)1.JPG Ubeda turu (35).JPG

  Ubeda
   
  güngör bunu beğendi.


 6. oralakbas

  oralakbas Kamp I

  Mesaj:
  176
  Alınan Beğeni:
  176
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Bol bol fotoğraf çektik. Seyir taraçalarından alabildiğine zeytinliklerle dolu muhteşem vadiyi ve üzerinden batan günü izledik.

  Ubeda'da gun batimi (6).JPG Ubeda'da gun batimi (7).JPG Ubeda'da gun batimi (18).JPG Z_Ubeda'da aksam 0_1.jpg Z_Ubeda'da aksam 2.jpg Z_Ubeda'da aksam 3.jpg

  Ubeda
   
  güngör bunu beğendi.


 7. şado

  şado Kamp II

  Mesaj:
  471
  Alınan Beğeni:
  139
  Şehir:
  İSTANBUL
  Üç yıl önce malaga'dan kiraladığımız araçla endülüs bölgesi ve portekizi gezerken buraları karavanla gezmek süper olur demiştim bunu siz gerçekleştirmişiniz tebrik ederim.bizim gittiğimiz nisan ayında randevusuz olarak yarım saat kuyrukta bekleyerek Elhamra sarayını gezmiştik belki randevusuz gitseydiniz sizde bilet alabilirdiniz.
   


 8. oralakbas

  oralakbas Kamp I

  Mesaj:
  176
  Alınan Beğeni:
  176
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Bilet bulamama ihtimalinin yüksek olduğu, turizm bürosunda bize iletilince riske girmeyelim, dedik.
  İyi dilekleriniz için teşekkürler...
   


 9. oralakbas

  oralakbas Kamp I

  Mesaj:
  176
  Alınan Beğeni:
  176
  Şehir:
  Güzelçamlı
  08/01/2017, Pazar, Úbeda ve Baeza
  Sabah park yerimizden ayrılıp Baeza’ya gitmek için kasabayı geçmeye çalışırken üzerinde karavan atık işareti olan bir levha gördük. Merakla levhayı takip edince çok güzel bir karavan park alanına geldik (38.006464°, -3.379516°). Buna çok şaşırdık. Dün dolaştığımız seyir taraçalarına da çok yakın bir konumdaymış üstelik ve biz görmemişiz. CamperContact’da da görünmüyordu. Atık noktası ve su var. Madem su bulduk, duş yapalım, boşalan depoyu da dolduralım deyip biraz burada takılmaya karar verdik. O sırada Hollandalı bir çiftle tanıştık. Park yeri bulma konusunda yaşadığımız durumu anlatınca bize İspanya için en iyisi olarak ‘park4night’ uygulamasını önerdiler. Rahat bir internet bağlantısı bulur bulmaz telefona veya tablete indireceğiz.
  Bu arada maalesef Ubeda ve Baeza'da olduğu gibi genellikle park ettiğimiz yerlerin fotoğraflarını çekmeyi unutmuşuz. Ama neyse ki GoogleEarth'den koordinatlar kullanıldığında epeyce fikir edinilebiliyor.
  Úbeda ile Baeza arası 10 km. Öğlen gibi Baeza'ya doğru yola çıkıyoruz. Vardığımızda CamperContact'tan peylediğimiz park yerini kolayca bulduk... gayet merkezi bir konumda ve rahat bir park alanı (37.996283°, -3.459605°). Su temini ve atık bırakma imkânları olan zemini kumluk bir yer. Hemen otobüs terminalinin arka tarafıymış. Ancak buranın otobüs terminali olduğunu zamanla anladık çünkü bağırış, çağırış, gürültü, kalabalık, boş boş çalışan otobüslerden yayılan egzoz kokusu vs. olmadığı için bildiğimiz terminallere benzemiyordu :smiley:

  A_Park alanına yakın bir ilkokul.JPG Park alanına yakın bir ilkokul

  A_Plaza del Pópulo (2).JPG A_Plaza del Pópulo (8).JPG Plaza del Populo

  Ana cadde (2).JPG Ana cadde

  Antonio Machado (1).jpg Antonio Machado

  Antonio Machado Universidad (1).jpg Antonio Machado Universidad
   
  güngör bunu beğendi.


 10. oralakbas

  oralakbas Kamp I

  Mesaj:
  176
  Alınan Beğeni:
  176
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Park eder etmez kasabayı dolaşmaya gittik. Eski şehire doğru yürürken bir ilkokulun (devlet okulu idi) bahçesi dikkatimizi çekti; belli ki öğrencilerin tarım dersi gördükleri bir köşe yapmışlar. İnsan imreniyor.
  Eski şehrin ana caddesi park yerimize yaklaşık 500 m mesafedeydi. Noel dolayısıyla dekore edilmiş güzel cadde oldukça sakindi. 20. yy başlarında dönemin önemli bir şairi olan Antonio Machado Baeza'da yaşamış. Eski şehrin ana caddesi üzerinde (Calle San Pablo) bir heykeli var; 'kitap okuyan adam' şeklinde tasvir edilmiş.

  B_Santa Maria cesmesi.jpg Santa Maria çeşmesi

  Katedral (0).jpg Katedral (1).jpg Katedral (2).JPG Katedral

  Kemerli sokak (1).JPG Kemerli sokak (2).JPG Kemerli sokak
   
  güngör bunu beğendi.


 11. oralakbas

  oralakbas Kamp I

  Mesaj:
  176
  Alınan Beğeni:
  176
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Baeza da ortaçağdan kalmış bir yerleşim. Dar sokakları, taş binalarıyla, beyaz evleriyle Úbeda’ya benziyor. Baeza 1227'de, Endülüs Mağribîlerinin elinden alınan ilk yerleşim olmasıyla önemliymiş. Rivayete göre o tarihten itibaren hanedan armasında “atmacaların krallara layık yuvası” olarak betimleniyormuş. İspanya’nın ilk üniversitelerinden biri de, Antigua Universidad, 1542’den 1825’e kadar Baeza'da. Granada Üniversitesinin yaz okulu olarak kullanılıyormuş.

  Pencere (1).jpg Pencere (2).jpg Pencere (3).JPG Pencere (4).jpg Pencere (5).JPG Pencere (6).jpg
   
  güngör bunu beğendi.


 12. oralakbas

  oralakbas Kamp I

  Mesaj:
  176
  Alınan Beğeni:
  176
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Buradaki ve Úbeda’daki binalarda 16. yy’ın önemli mimarı Andres de Vandelvira’nın imzası varmış. Özellikle Rönesans mimarisi 16. ve 17. yüzyıllarda en görkemli halini almış. Nitekim Baeza da Ubeda gibi, bugün bu güzellikleriyle Dünya Kültür Mirası listesinde.
  Baeza ve Ubeda geleneksel turistik rotaların içinde genellikle yer almıyormuş. Ancak vakti olup da uğrayabilenlere gerçekten Endülüs tarihi, kültürü ve mimarisinin etkileyici örneklerini sunuyor. Şimdi zeytincilik önemli bir yer tutuyormuş. Sakinliğiyle insana iyi gelen bu güzel yerlere, sadece gözalabildiğine zeytinliklerle dolu vadiyi günün değişik saatlerinde izlemek için bile uğramaya değer, diye düşündük.
  Akşam kasabanın güzel meydanında vakit geçirdik. Bir kafede serbest internet bulup ‘park4night’ uygulamasını indirdik. İşimize yarayacak gibi :smiley:

  Pencere (7).JPG Sokak lambası (1).JPG Sokak lambası (2).JPG Sokak lambası (3).JPG U_Roma donemi kalintisi.JPG Ubeda manzarası.JPG
   


 13. oralakbas

  oralakbas Kamp I

  Mesaj:
  176
  Alınan Beğeni:
  176
  Şehir:
  Güzelçamlı
  09/01/2017, Pazartesi, Cordoba’ya doğru
  Sabah 10:30 gibi Baeza’dan ayrıldık. Ayrılmadan önce atıklarımızı boşaltabildik, ancak hortumumuz musluk ağzına uymadığı için su alamadık; bu ilk kez başımıza geldi. Dönünce giderilecek eksikler listesine uygun hortum adaptör(leri)ü alınması gereğini not ettik.
  Cordoba’ya 140 km yol var. Aslında şimdi bakınca güzergâhımızı önce Baeza, sonra Úbeda, en son da Cordoba şeklinde yapmak daha iyi olabilirmiş. Çünkü Cordoba’ya giden ana yol Úbeda’nın çok yakınından geçiyormuş. Zira Tomtom öyle bir rota verdi... gelgelelim biz Tomtom'un hata yaptığını, bizi lüzumsuz yere Úbeda'ya dönmeye zorladığını düşünüp aksi istikamete girdik :( Neyse… daha tali bir yoldan da olsa rotamızdayız.
  Güzel peysajlardan, zeytinlikler arasından seyrederek 14:00 gibi Cordoba’ya vardık. Merkeze, eski şehre çok yakın bir karavan park alanı bulduk (37.874271°, -4.787600°). Ağaçlık güzel bir yer. Bizden önce gelmiş çok sayıda karavan vardı. Geceliği 11€; su ve elektrik ayrı ücretlendirilmiş; 100 l su 2€, 1 saat elektrik 2€. Biz sadece geceleme düşünüyoruz. Suyumuz var. Elektriğimiz de idare eder. Kamp yerine otomatik kapıdan fiş alınarak giriliyor. Çıkarken de ücreti otomatik makineye ödeniyor; ödemeyi yapınca bariyer otomatik açılıyor.

  A_Cordoba yolunda.JPG Cordoba yolu

  A_Kamping yeri_Cordoba.jpg Kamping

  A_Kamping'den sehre.JPG Kamping'den şehre giderken

  A_Kapi (1).JPG A_Kapi (2) 1.JPG A_Kapi (2).JPG
   
  güngör bunu beğendi.


 14. oralakbas

  oralakbas Kamp I

  Mesaj:
  176
  Alınan Beğeni:
  176
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Yerleşir yerleşmez çıktık. Kamp yerinden doğuya doğru ana yolu karşıya geçince hemen eski şehrin dar sokaklarına giriliyor. Cordoba Guadalquivir nehrinin kenarında kurulu zarif bir Endülüs şehri. Nehir şehrin içinden kıvrılarak geçiyor ve şehre çok yakışmış. Bir zamanlar önemli bir Roma yerleşimi imiş ve Romalılar zamanında Cordoba başkent de olmuş. Nehrin üzerindeki bir Roma köprüsü halen kullanılıyor.

  B_Kopru_Roma (0).JPG B_Kopru_Roma (1).JPG B_Kopru_Roma (2).jpg Roma Köprüsü

  B_Mezquita_guney (1).JPG B_Mezquita_guney (2).JPG B_Mezquita_west (1).JPG Mezquita
   
  güngör bunu beğendi.


 15. oralakbas

  oralakbas Kamp I

  Mesaj:
  176
  Alınan Beğeni:
  176
  Şehir:
  Güzelçamlı
  Cordoba'da görülecek yerlerin başında Mezquita-Cathedral (Mescit-Katedral) geliyor. Hatta bazı rehber kaynaklar öyle diyor ki; eğer vakit sorunu varsa ve başka bir yer görülemeyecekse bile, Cordoba'ya sadece Mezquita'yı görmek için gelmeye değer. Giriş ücreti 10€.
  Mezquita adlandırması ‘mescit’den geliyormuş. Bina ilk olarak 8. yy sonlarına doğru Mağribiler tarafından cami olarak yapılmış. Zaman içerisinde cami binası eklemelerle büyütülmüş. Bütün İspanya'daki o dönem binalarının en güzeli ve en görkemlisi olarak kabul ediliyor. Bugünkü haliyle bina dışarıdan kulesi, yüksek duvarları ve kapılarıyla çok etkileyici… Kuzey kapısından, çan kulesinin yanından önce genişçe bir avluya giriliyor. Avlu portakal ağaçları, palmiyeler, serviler ve asırlık zeytin ağaçları ile gölge içinde...

  C_Mezquita_1 kule.jpg C_Mezquita_2 kuzey kapisi.jpg C_Mezquita_3 avlu.JPG C_Mezquita_5 sutunlar.JPG C_Mezquita_6 tavan.JPG C_Mezquita_7 tavan.JPG
  Mezquita
   
  güngör bunu beğendi.


Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...
BENZER KONULAR - Kışın Iber Yarımadası
 1. martiisiankara
  Yanıt:
  2
  Okunma:
  803
 2. ince999
  Yanıt:
  1
  Okunma:
  1.048
 3. tekmustafas
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  5.133
 4. saim274
  Yanıt:
  18
  Okunma:
  10.363
 5. macrem
  Yanıt:
  26
  Okunma:
  15.907
 6. pierrecardin
  Yanıt:
  60
  Okunma:
  31.321
 7. BIM01
  Yanıt:
  24
  Okunma:
  11.213
 8. ration
  Yanıt:
  8
  Okunma:
  2.285
 9. gezmen
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  2.257
 10. gabara
  Yanıt:
  3
  Okunma:
  2.813

Bu Sayfayı Paylaş


Yükleniyor...