Kışın Uludağ'da Doğa Yürüyüşü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ration Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,159

ration

Yeni Üye
2 arkadaş uludağa tırmanmak istiyoruz teferrüçten başlayıp ilk durağa kadar..

kar uzun süre önce yağdığı için sertleşecektir ve batma olmayacaktır diye düşünüyorum
tavsiyeleriniz nelerdir

gitme demeyin lütfen

Etiketler
ration' Alıntı:

kar uzun süre önce yağdığı için sertleşecektir ve batma olmayacaktır diye düşünüyorum
tavsiyeleriniz nelerdir

gitme demeyin lütfen
size ilk tavsiyem, sorunuzu doğa yürüyüşü bölümüne değil dağcılık bölümüne yazmanız.

Öncelikle ben Bursalı olduum için uludağa iyi tanırım geçen hafta trekking için ordaydık.

Kar kimi serlerde tahmin ettiğiniz gibi üzerinden zaman geçtiği için sertleşmiş ama bu ara hava sıcaklıkları bursada iyi olduğundan uludağ güneşin yüzünü fazla görüyor bu sebeble çoğu yerde batmaya başlıyorsunuz.

Ne düzey ileri bi dağcı olduğunuzu bilmiyorum, ama kıyafet ve ayakkabı seçiminiz uludağda hayati bir faktör.

Teferrüçten başlıycak demişsiniz, sanırım telefirik ile sarıalana kadar çıkıp oradan tam plan yapmadığınız bir rotada yürüyeceksiniz.* Ki bu büyük risk önce uludağı tanıyıp bilen birisiyle konuşun.

*Plan yaptıysanız paylaşırsanız sevinirim.

Kar kalınlığı şuanda 2 - 2,5 metreye yakın bu yükseklikte bi karda batıp çıkmak emin olun kolay değil, helede bu kış koşullarıyla ilgili hayati idame bilgileriniz yoksa.

Biraz fazla uzattım herhalde ama, bi bilene danışmadan yeterli ekipman olmadan, yeterli tecrübeniz olmadan, uludağa sadece kayak yapmaya çıkın derim :smiley:

ration' Alıntı:

tavsiyeleriniz nelerdir

gitme demeyin lütfen

Eğer ki tecrübeniz yok ise kesinlikle bu faaliyeti yapmayın. Çünkü Uludağ'daki en çok kaybolmalar bahsettiğiniz yerde oluyor. Bahsettiğiniz yer şuanda balçık kıvamındadır batacağınıza emin olun...
Orman yolunu bulamazsanız büyük ihtimal delikli kayaya doğru sapacaksınız orası'da yaklaşık 100 mt fazla dik bir yamaç istenmeyen kazalara sebep verebilirsiniz.
En iyisi Teleferikle sarıalan'a çıkmak ve anayol'dan oteller bölgesine kadar yürüyüş yapmak.

Ynt: Kışın Uludağ'da Doğa Yürüyüşü

Budak'tan Tasim ağabeyin rehberliğinde Uludağ'da 3-5 yürüyüşüm olsa da size tavsiyem Teferrüç'ten değil de Kadıyayla'dan başlamanız olacaktır.

Eğim çok fazla değil. Orman içi patika bu mevsimde karlar altındadır. Rota tecrübesi olmayanların bulabileceği bir parkura da benzemiyor.

O sebeple Telefirik hattını takip ederek yükselmeye ne dersiniz.?

Kaybolma riskiniz sıfır gibi.

Telefirik hattının altındaki karların yükseltisi çok fazla ayrıca, bazı yerlerde çok dikleşiyor, yani bu ihtimali bence düşünmeyin.

En mantıklısı, sarıalan'dan otellere kadar yapılacak rahat bi yürüyüş olacaktır. Gerçi Bursa insanı konukseverdir sizi oraya kadar yürütmez yolda birisi alır arabasına :smiley:

TezzMertek' Alıntı:
Budak'tan Tasim ağabeyin rehberliğinde Uludağ'da 3-5 yürüyüşüm olsa da size tavsiyem Teferrüç'ten değil de Kadıyayla'dan başlamanız olacaktır.

Eğim çok fazla değil. Orman içi patika bu mevsimde karlar altındadır. Rota tecrübesi olmayanların bulabileceği bir parkura da benzemiyor.

O sebeple Telefirik hattını takip ederek yükselmeye ne dersiniz.?

Kaybolma riskiniz sıfır gibi.

bu yorumları bu forumda okuyunca şaşırdım gerçekten ??? bu kış biz nerdeyse her haftasonu teferrüçten sarıalana, bazen otellere kadar yürüdük. 2metre karda, tipide yürüdüğümüz oldu. eğer kıyafetleriniz, ayakkabılarınız uygunsa ve yolu biliyorsanız hiç problem olmaz. tabiki hayatta hiçbirşeyin garantisi yok ama bazı riskler almadan ot gibi yaşanmaz bence. önemli olan kaliteli malzeme, az yük, fazladan yiyecek, sabırlı kararlı ekip arkadaşları(mızmızlarla sakın yola çıkmayın, ister inanın ister inanmayın en büyük hayati tehlikeyi onlar yaratır). aksilikler herzaman olabilir önemli olan paniğe kapılmadan acele etmeden bu heyecanı yaşamak :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR