Koltuk Projesi Yapan Firmalar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ucankofte Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,212

ucankofte

Yeni Üye
Yer
İzmir
Merhaba,

2011 model peugeot boxer ile kendi karavanını yapanlar ailesine ben de katıldım. Forumdaki bilgileri tek tek okudum, eksik olduğunu düşündüğüm ve diğer karavancıların da faydalanabileceğini düşündüğüm bir soru ile karşınızdayım :smiley:
Foruma katkı sağlamak için de yapım aşamalarını olabildiğince detaylı paylaşmaya çalışacağım umarım beğenirsiniz :smiley:
ön tarafta 2+1 olan koltuğu 1+1 döner koltuğa dönüştürmek istiyorum. Değişim için gerekli koltuğu oto döşemecilerden bulabiliyorum fakat tip onay belgesi eksikliği sebebiyle güvenemedim. Koltuk değişimi yapan bildiğiniz firma var mıdır? Forumda yer alan Aytaçlar Oto Koltuk ile görüştüm, İstanbul'da olduğu için bana biraz uzak kalıyor kendileri. İzmir civarlarında bu işi yapan firmaları paylaşabilirseniz sevinirim.

Etiketler
zaten ruhsatlandırma için proje çizdiriyoruz. koltuk sayısı 2 den bire düşecek. sorun nereden çıkacak? benim araç okul servisi idi arkadan 15 koltuk söktüm.
şimdi benim de aklımı karıştırdınız

Merhaba,

2011 model peugeot boxer ile kendi karavanını yapanlar ailesine ben de katıldım. Forumdaki bilgileri tek tek okudum, eksik olduğunu düşündüğüm ve diğer karavancıların da faydalanabileceğini düşündüğüm bir soru ile karşınızdayım :smiley:
Foruma katkı sağlamak için de yapım aşamalarını olabildiğince detaylı paylaşmaya çalışacağım umarım beğenirsiniz :smiley:
ön tarafta 2+1 olan koltuğu 1+1 döner koltuğa dönüştürmek istiyorum. Değişim için gerekli koltuğu oto döşemecilerden bulabiliyorum fakat tip onay belgesi eksikliği sebebiyle güvenemedim. Koltuk değişimi yapan bildiğiniz firma var mıdır? Forumda yer alan Aytaçlar Oto Koltuk ile görüştüm, İstanbul'da olduğu için bana biraz uzak kalıyor kendileri. İzmir civarlarında bu işi yapan firmaları paylaşabilirseniz sevinirim.

Koltuk eksiltmede sorun yaşamazsınız. Söktüğünüz ikili koltuğun yerine TSE li tekli koltuk taktırıp evrak işlerini hallederek ruhsata işletebilirsiniz.

Asıl sorun koltuk ilave etmekti 2+1 i. 4+1 yapmak gibi bazı markalarda artık oda yapılabiliyor.

Sn @MehmetTorcu sizin sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Merhaba,

merhaba bende de 2012 model ford transit 430 ed model araç var. bu aracın karavana dönüşümü esnasında bende aynı sorunla uğraştım. aracım 2+1 kamyon niteliğinden özel amaçlı kullanıma döndü fakat koltuk sayısını değiştiremedik. minibüs vasıflı "m" sınıfı araçlarda bu işlemin yapılabildiği bilgisini aldım. bana da saçma geldi fakat böyle. şu anda ön koltuğum dönen koltuk şeklinde yani 1+1 olarak kullanıyorum ancak ruhsatta 2+1 geçiyor. geçtiğimiz günlerde muayeneye götürdüm aracı baktılar diğer 2. koltuk nerede diye dedim çıkardım tek koltuk taktığımı söyledim mevcut haliyle geçirdiler. kusurlar kısmına da yazmadılar. umarım yardımcı olabilmişimdir.

Benim Transporter T5'in öndeki yolcu koltuğu da 2'li idi. 2012 yılında ,çeki demiri takarken bir proje de ''ön koltuk söküm '' diye proje hazırlandı. Hurdacıdan tekli koltuk almıştım ; onu taktık. Projeci veya inceleyen mühendisin şöyle dediğini hatırlıyorum : '' Şimdi 2'linin yerine tekli takıldı desek ,yeni takılan için mukavemet testi vb. şeyler istenmesi gerekir '' Özet olarak , önde yolcu bölümünde sanki iki koltuk varmış da birini sökmüşüz gibi projelendirip ruhsata işlettik. Projeci arkadaşın telefonunu aşağıda paylaşıyorum.Kendisi ANKARA'dadır. Kolay gelsin.
Not 1: Tamamen koltuk iptalinde sorun çıkmaz...
Not 2 :projeci Ramazan Bey : 0.542. 332 88 99

Selamlar,
proje için başvurmadan önce 14+1 minibüs almayı düşünüyorum.Ancak, sigortacıma sorduğumda 14+1 minibüsün 3000 tl civarı trafik sigortası olacağını söyledi.15 koltuklu bir aracı karavan projesine girmeden aile aracı olarak kullanamaz mıyım?
Aracı alıp yapmaya başlayan arkadaşlar, bitirenler bu konuda çok açıklama yapmamışlar.Yol gstermesi açısından, bilen arkdaşların yardımcı olması istiyorum.
1-Yüksek sigorta ücretini ödemek zorunda mıyız?
2-Trafikten mi çekiyoruz?
3-Panelvan ve minibüs avantaj dezavantajları- sigorta,mtv, v.b.

Teşekkürler,

aracı satın aldıktan sonra sigortasını da yaptırın, tüm harç, vergi, geçiş ücreti vb. borçları (varsa) ödeyin.araç üzerinde ödenmemiş bir şey kalırsa sonradan çok sıkıntı çıkıyor. Sonra trafikten çekme belgesi çıkarın. sigorta poliçenizi iptal edip kalan kısmı iade alın. Çekme belgesi varken sigorta vergi vb. yükümlülüğünüz olmaz dönüşümden sonra yeni hali ile trafiğe çıkarsınız. minibüsler genelde servis çıkması, çok yol yapmış araçlar.satın aldığınızda gösterge de yazana pek inanmayın tüv kayıtları da çok güvenli değil muayene öncesinde km düşürülüp o şekilde muayeneden geçmiş olabilir sonuçta muayene yapan kişi göstergede yazan rakamı okuyor. bir servis aracı (bulunduğu şehre göre değişir) günde 100-150 km yol yapar yaşına göre hesaplarsınız. minibüsten koltuk eksiltmek kolay ama camlar izolasyon, yerleşim, güvenlik vb. nedenlerle soru işareti olabilir. panelvanlar yük taşıdıkları için biraz hor kullanılıyorlar davlumbazların üzerindeki eziklere bakarak ne kadar hor kullanıldığını tahmin edebilirsiniz. panelvana koltuk ekletmek genelde sıkıntılı. camları ve yerlerini istediğiniz gibi ayarlama imkanı var. bütçe ve beklentileriniz doğrultusunda karar vermek gerekiyor

15 koltuklu aracı aile aracı olarak kullanma konusuna gelince; araç ticari olarak kalırsa trafik kontrolünde SRC ve Psikoteknik Belgesi ( varsa bulunduğunuz yerdeki belediyelerin ticari araç şoförleri için dağıttığı kart belge türü şeyler) istenebilir. ayrıca araçta ailenizden olmayan kişiler varsa bu nedenle korsan taşımacılık yapmaktan ceza alabilirsiniz. hususi olarak tescil ettirirseniz rahatlıkla kullanabilirsiniz. ancak koltuk sayısını proje olmadan değiştiremezsiniz. bunun dışında ister panelvan ister minibüse sabitlemeden mutfak ünitesi vb. şeyler ekleyebilirsiniz bu gibi şeylere proje istenmiyor.

Son düzenleme:

aracı satın aldıktan sonra sigortasını da yaptırın, tüm harç, vergi, geçiş ücreti vb. borçları (varsa) ödeyin.araç üzerinde ödenmemiş bir şey kalırsa sonradan çok sıkıntı çıkıyor. Sonra trafikten çekme belgesi çıkarın. sigorta poliçenizi iptal edip kalan kısmı iade alın. Çekme belgesi varken sigorta vergi vb. yükümlülüğünüz olmaz dönüşümden sonra yeni hali ile trafiğe çıkarsınız. minibüsler genelde servis çıkması, çok yol yapmış araçlar.satın aldığınızda gösterge de yazana pek inanmayın tüv kayıtları da çok güvenli değil muayene öncesinde km düşürülüp o şekilde muayeneden geçmiş olabilir sonuçta muayene yapan kişi göstergede yazan rakamı okuyor. bir servis aracı (bulunduğu şehre göre değişir) günde 100-150 km yol yapar yaşına göre hesaplarsınız. minibüsten koltuk eksiltmek kolay ama camlar izolasyon, yerleşim, güvenlik vb. nedenlerle soru işareti olabilir. panelvanlar yük taşıdıkları için biraz hor kullanılıyorlar davlumbazların üzerindeki eziklere bakarak ne kadar hor kullanıldığını tahmin edebilirsiniz. panelvana koltuk ekletmek genelde sıkıntılı. camları ve yerlerini istediğiniz gibi ayarlama imkanı var. bütçe ve beklentileriniz doğrultusunda karar vermek gerekiyor

15 koltuklu aracı aile aracı olarak kullanma konusuna gelince; araç ticari olarak kalırsa trafik kontrolünde SRC ve Psikoteknik Belgesi ( varsa bulunduğunuz yerdeki belediyelerin ticari araç şoförleri için dağıttığı kart belge türü şeyler) istenebilir. ayrıca araçta ailenizden olmayan kişiler varsa bu nedenle korsan taşımacılık yapmaktan ceza alabilirsiniz. hususi olarak tescil ettirirseniz rahatlıkla kullanabilirsiniz. ancak koltuk sayısını proje olmadan değiştiremezsiniz. bunun dışında ister panelvan ister minibüse sabitlemeden mutfak ünitesi vb. şeyler ekleyebilirsiniz bu gibi şeylere proje istenmiyor.

Allah razı olsun.Kafamda ne kadar soru varsa hepsine cevap vermişsiniz.Bu kadar ayrıntılı yazdığınız için çok teşekkürler.Anasayfada yeni bir konu ile paylaşmanızı rica ediyorum.Birçok arkadaşın yazınızdan çok şey alacağından eminim.
Çok teşekkürler.

15 kişilik minibüsün alım satım sırasında hususi olarak ruhsat değişikliği olabileceği doğru mu?Yoksa proje ile koltuk eksiltme sonrasında mı yapılabilir?.

faydam olduysa ne mutlu bana. alım satım sırasında değiştirebilirsiniz. sonrasında vergi dairesine de uğrayıp aracı satın aldığınızı ve hususiye çevirdiğinizi bildirmenizde fayda var

Merhabalar 4+1 konusuyla ilgili cok fazla bilgi kirliligi var. Benim arka koltuklar tse li vip arac koltugu yapan firmadan alirsam emniyet kemerli bunu nasil isletebilirim saglik bilgi nasil alabilirim cok kafam karisik tesekkur ederim
Koltuk eksiltmede sorun yaşamazsınız. Söktüğünüz ikili koltuğun yerine TSE li tekli koltuk taktırıp evrak işlerini hallederek ruhsata işletebilirsiniz.

Asıl sorun koltuk ilave etmekti 2+1 i. 4+1 yapmak gibi bazı markalarda artık oda yapılabiliyor.

Sn @MehmetTorcu sizin sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Merhaba, koltuk ekleme konusunda o aracın tipine ait seri tadilat belgesi olan bir firma bulmak zorundasınız. fiyat olarak da proje bedelinin üstünde oluyor. çok şart değilse koltuk ekleme işine girmenizi tavsiye etmeyiz. minibüsten karavana dönüştümlerde minibüsün orjinal koltuklarının yeri değişmediği sürece max. 9 kişiye kadar yapabilirsiniz. tabi burada araç ağırlığını dikkate almak gerekir. 9 kişi x 75kg dan 675kg, genelde bu tarz araçların azami yüklü ağırlığı 3500kg olur. o zamanda aracınızın ağırlığı 3500-675= 2825kg ı geçemez. detaylı bilgi için 541 455 25 44 arayabilirsiniz. araç proje merkezi olarak hizmet vermekteyiz.

www.aracprojelendirme.com

HErkese merhabalar.Benim 2001 Model FordTransit 15 im var.Uzun kasa 8+1 otomobil ruhsatlı.Ben bu aracın koltuk sayısını 4 artı 1 yapmak istiyorum.Bu durumda otomobil sınıfını kaybeder miyim.

Teşekkürler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,083
Kaydolan Son Üyemiz
b00zt

Çevrimiçi üyeler

Geri