Konforlu Bir Kamp Alanı Nasıl Hazırlanır?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cenkoztrk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,024

cenkoztrk

Balık Avı ve Kamp Rehberi | Gezginavci.com
Yer
Ankara
Web
www.gezginavci.com
Merhaba dostlarım. Kampa giderken ve kamp esnasında neler yapılmalı nasıl davranılmalı ve nelere dikkat edilmeli konusu hakkında bir kaç bilgi ve tecrübemden bahsetmek istiyorum.

Bir çok kamp tutkunu nerede olursa olsun keyfine düşkündür ve evinde yaşadığı huzuru ve konforu kamp alanında da arar.
Bu şekilde bir kamp ortamı oluşturmak için şu başlıklar önemlidir:
  1. Uygun kamp malzemesi seçimi
  2. Kamp alanının hazırlanması
  3. Kamp esnasında iyi organize olunmalı
Bu üç maddeyi sırasıyla açıklayalım biraz.

Uygun Kamp Malzemesi Seçimi

Öncelikle kamp alanına gitmeden önce kamp planınızı iyi yapmanız gerekir. Nasıl bir kamp yerine gideceğinizi öğrenmeli ve bilmelisiniz.
Kendinize önceden liste oluşturarak kontrollü bir hazırlık yapabilirsiniz.
Hazırlık aşamasında Uzman Tavsiyesi bölümünde ilginizi çekebilecek bilgiler bulabilirsiniz.

Kamp Malzemelerinizi Önceden Kontrol Edin
  • Deponuzda bekleyen malzemeleri kontrol edin. Eksik yada kırık bir malzemeyi önceden belirleyerek önleminizi alın.
  • Çocuklarınız için özel malzemeler temin edin. Örneğin her çocuk için farklı renkte bir spor çantası olsun.
  • Çocuklarınız için kontrol listesi oluşturun ve hazırlıklara onları da dahil edin.
  • Mutfak malzemelerinizi hazır ve temiz saklayın. Hepsi bir arada ve düzenli şekilde hazır bulundurun.
  • Acil durumlar için her zaman yanınızda ilk yardım çantası ve malzemeler bulundurmalısınız.
Düzen, Çadır, Ekipman ve Aydınlatma
  • Yanınızda ne az malzeme olmalıdır nede çok malzeme olmalıdır. Yeterince malzeme alarak kamp düzeni kurmanız daha da kolaylaşır.
  • Çadırınız mevsim şartlarına uygun olmalıdır. Ailece ve çocuklu yapılan kamplar için geniş çadır kullanmak iyi olacaktır.
  • Portatif ve az yer kaplayan masa, sandalye gibi kamp ekipmanları kullanın. Kamp alanı içinde uygun düzen kurarak rahat hareket edebilirsiniz.
  • Yemek hazırlayacağınız, ateş yakacağınız, malzemleriniz iyi saklayabileceğiniz ayak altı olmayan organizasyon yapın.
  • Adınlatma için az enerji harcayan ama sizi karanlıkta bırakmayan güçlü ürünler tercih edin.
Kamp Alanının Hazırlanması

Çadır Yerinin Seçilmesi
Barınma önce gelir. İyi bir çadır bölgesi seçin (düz, bitki örtüsü içermeyen, gölgeli, rüzgâr almayan, iyi drenajlı) ve hızlı şekilde çadırınızı kurun.

Temel İhtiyaçlar

• Çadır kurulumunu tamamladıktan hemen sonra el fenerini bir cebe yerleştirin. Ayrıca yağmurluklarınızın, yalıtım malzemelerinizin ve böcek kovucularının yerlerini kolay ulaşabileceğiniz yerler olmasına dikkat edin.
  • Onlara hızla ulaşmanız gerekli durumlarda, nerede olduklarını iyi bilmeniz gerekir.
  • Kamp yaptığınız alan eğer su kaynaklara uzak ise yanınızda bolca su götürmeye çalışın. Kamp boyunca su kaplarınız sürekli dolu kalmasına özen gösterin.
  • Yiyeceklerinizi dışarıya koku yaymayacak kaplarda saklamalısınız. Yabani hayvanların kilometrelerce uzaktan bile yiyecek kokusu aldıklarını sakın unutmayın.
  • Yanınızda bol miktarda ışık kaynağı olmasına dikkat edin. Kamp alanına gitmeden önce hazırlık aşamasında lambalarınızı kontrol edin ve bataryalarını hazır vaziyette bulundurun.
Kampta İyi Organize Olun

İyi Organize Olunmalı
  • Kampa katılan herkesi görevlendirin ve alanın hazırlanmasında yardımlarını alın. Özellikle çocuklarınızı dahil edin. Herkesin nerede ne var öğrenmesini sağlayın.
  • Uyku için şişme yataklar tercih ettiyseniz yatağı çok şişirmeyin ve sert bırakmayın.
  • Herkesin ulaşabileceği yerlere tuvalet kağıdı ve çöp poşeti koyun. Bunu sakın ihmal etmeyin :smiley:
  • Doğanın şartları çerçevesinde yaşamak, kamp çekiciliğinin bir parçasıdır. İlk geceden sonra her şey daha kolay olmaya başlayacaktır.
  • Her fırsatta çadırınızdan ve kamp alanınızdan çöpleri temizleyin.
  • İçecek soğutucusu daha fazla kullanıldığı için, içecek ve yiyecek soğutucuları ayrı olmalıdır. Böylelikle yiyecekleriniz daha az sıcak ile temas edeceği için uzun süre dayanabilir.
  • Gece tuvalet ihtiyaçları için çadır kapısında bir çift terlik ve el feneri bulunmalıdır.
YAZININ DEVAMINA BU ADRESTEN ULAŞABİLİRSİNİZ

Yıllardır kamp yaparım hep yanımda ihtiyaç kadar malzeme götürürdüm. Tam donanımlı bir şekilde kamp yapmanın tadı da bir başka oluyor. Özellikle hep mat üzerinde yatmaktan rahat bir uyku uyuyamazdım.Biraz seviye atlayalım dedik ve şişme yatak aldık:smiley: Şişme yatağın kamptaki konforu gibi hiçbir şey de yok. Benim de en fazla tavsiye edeceğim şey şişme yatak olurdu herhalde. :smiley:

Yıllardır kamp yaparım hep yanımda ihtiyaç kadar malzeme götürürdüm. Tam donanımlı bir şekilde kamp yapmanın tadı da bir başka oluyor. Özellikle hep mat üzerinde yatmaktan rahat bir uyku uyuyamazdım.Biraz seviye atlayalım dedik ve şişme yatak aldık:smiley: Şişme yatağın kamptaki konforu gibi hiçbir şey de yok. Benim de en fazla tavsiye edeceğim şey şişme yatak olurdu herhalde. :smiley:

Merhaba; şişme yataklar konforlu bir uyku sunar doğru. Ama düzgün bakınca ve saklayınca uzun ömürlü olurlar ve konforlarını kaybetmezler. Blogumda bu konu hakkında bir kaç kelam yazdım. Okumanız dileğiyle. Yazının LİNKİ

Hey gidi günler :smiley:
1998 yılı Cumhuriyet'in 75. Yılı İzci Kampı Yer: Ankara . Paraşüt Kulesinin yanında inşaat malzemeleri deposu olarak kullanılmış, sözde toprak gerçekte taş zeminde çadır gergi ipleri ( kazık çakılamadığı için ) taşlara bağlanmış sekiz çadırda Çanakkale İzcileri ve yatak niyetine altımıza serdiğimiz nemli ve tozlu battaniyeler.....

Konforlu Kamp Alanı diye başlığı görünce birden aklıma geliverdi....
8800647217202 1564694260937

Hey gidi günler :smiley:
1998 yılı Cumhuriyet'in 75. Yılı İzci Kampı Yer: Ankara . Paraşüt Kulesinin yanında inşaat malzemeleri deposu olarak kullanılmış, sözde toprak gerçekte taş zeminde çadır gergi ipleri ( kazık çakılamadığı için ) taşlara bağlanmış sekiz çadırda Çanakkale İzcileri ve yatak niyetine altımıza serdiğimiz nemli ve tozlu battaniyeler.....

Konforlu Kamp Alanı diye başlığı görünce birden aklıma geliverdi.... Ekli dosyayı görüntüle 516641

Keçe gibi battaniyeler. Aslında bu battaniyelerde çok konforludur

:smiley: :smiley: :smiley:

Yollar uzun dikenli taşlı olsa da
Bastığın yer üzüntülerle dolsa da
Sel çığ ateş önünde her ne olsa da
İzci gülerek yürür
Haydi haydi haydi izci
Haydi haydi haydi izci
Haydi haydi haydi izci
Şarkı söyle neşelen

Şartlar ne olursa olsun her kamp güzeldir.... O kampın ateşinden aldığım külleri hala ( diğer kamp ateşi külleri ile birlikte ) saklarım, selamlar...

İzci gülerek yürür
Haydi haydi haydi izci
Haydi haydi haydi izci
Haydi haydi haydi izci
Şarkı söyle neşelen

Şartlar ne olursa olsun her kamp güzeldir.... O kampın ateşinden aldığım külleri hala ( diğer kamp ateşi külleri ile birlikte ) saklarım, selamlar...

Haha bu güzelmiş. Doğa ve kamp her anı çok özeldir benim için.

İzci gülerek yürür
Haydi haydi haydi izci
Haydi haydi haydi izci
Haydi haydi haydi izci
Şarkı söyle neşelen

Çok güzel bir biriktirme kamp ateşi külleri...

Son gece yakılan kamp ateşinin küllerinden bir parça alınır bir sonraki kampın ilk ateşine atılır. Ben hem külü ateşten ateşe taşırım hem de her kamp ateşinden bir parça kül saklarım. Selamlar...

İzcilik ülkemizde özellikle bizim kuşak tarafından hababam sınıfı ile tanınıp bilinse de ( katıldığımız bir tv programında sunucu hanım bile konuya hababam sınıfından girmişti :smiley: ) yaşam boyu kullanacağınız katkılar sağlıyor. Size ilginç gelebilecek bir adetten daha bahsedeyim o zaman. Her izci günde en az bir iyilik yapmalıdır, iyilik yapan izci fularının ucuna bir düğüm atar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR