Koordinat Formatlarını Birbirine Çevirme?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kenya64 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 231,427

Etiketler
En kolay yol google earth yardımı ile.

Elinizdeki değerleri girdikten sonra Araçlar-Seçenekler sekmesini tıkladığınız zaman aşağıdaki pencere açılacaktır.

1051047

Bu pencerede enlem/boylam göster hanesinde bulunan 4 seçenekten birini uygulayabilirsiniz.

1- Ondalık Derece
2- Derece, Dakika , Saniye
3- Derece , Dakika
4- Evrensel Enlem Merkatörü ( UTM )

Mesajınız için tşk.

Google Earth her ne hikmetse sadece 6 derecelik koordinatları veriyor. Netcad den 3 derecelik bir koordinat sistemi ile aktardığımız dosyaları açıyor ama kendisi 3 dereceye göre koordinat seçeneği sunmuyor.

mogzilla' Alıntı:
En kolay yol google earth yardımı ile.

GE sadece kendi içinde çeviriyor, benim kastettiğim enlem boylamı yazınca direk karşılığını verecek bir program.

eğer mümkünse ben bu programı istiyorum...
bu olamazsa bile aynı işi yapan bildiğiniz bir program...yardımcı olursanız sevinirim
şimdiden teşekkür ederim

mya' Alıntı:
eğer mümkünse ben bu programı istiyorum...
bu olamazsa bile aynı işi yapan bildiğiniz bir program...yardımcı olursanız sevinirim
şimdiden teşekkür ederim

mail adresinizi yazarsanız gönderebilirim.

Buyurun.

http://www.eghas.com/yukle/EhesapSetup.zip
http://www.eghas.com/yukle/ehesap56.zip (güncelleme dosyası)

bir iki deneme yaptım ama istediğim sonucu alamadım maalesef...
ben google earth tan alınan koordinatları 1/25.000 lik topografik harita koordinatlarına dönüştürmek istiyorum.
bunun için google dan aldığın koordinatları programın sağ tarafına yazdım...örnekteki gibi dilim orta meridyenine de 36 dedim. ama bu 36 nın neye göre verildiğini bilmiyorum. umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.
sizlerden ricam bu program ile bu istediğim işlemin yapılıp yapılamayacağını bana söylemeniz
ben jeoloji müh.yim..harita müh. kullandığı 3 lük 6 lık sistem vs. hakkında fazla bilgim yok.
şimdiden teşekkür ediyorum
bu arada forumunuzu çok beğendim:smiley:

mya' Alıntı:
sizlerden ricam bu program ile bu istediğim işlemin yapılıp yapılamayacağını bana söylemeniz

En kolay bu program ile yapabilirsiniz :smiley:

Bu resim 36 nın sebebini açıklayabilir biraz, dilim orta meridyeni hangi değere denk geliyorsa o kullanılmalı, benim durumumda 36 olduğu için onu kullandım.

Dom

Eğer teyid etmeniz gereken değerler olursa, buraya yazıp bizim de bakmamız yardımcı olabilir belki.

Ayrıca,
kusura bakmayın, aslen haritacı olmadığım için bazı şeyleri kolayca anlatamıyorum :(

kenya64' Alıntı:
Eğer teyid etmeniz gereken değerler olursa, buraya yazıp bizim de bakmamız yardımcı olabilir belki.

ilginiz için teşekkürler...
sonucunu daha önceden bildiğim bir örnek vermek gerekirse;
google earth koor. : 39 57 16.38 N
32 42 36.17 E

bunların 1/25.000 deki yaklaşık karşılığı: 4415868 N
36483681 E

bu örneği programda yapamaya çalışıyorum...google değerlerini giriyorum ama aldığım sonuç elimdeki değeri tutmuyor.

Ynt: Koordinat Formatlarını Birbirine Çevirme?

arkadaşlar. benim hocam bu koordinat çeviren programların çok doğru sonuç vermediklerini söyledi. GOOGLE EARTH 'de daha sağlıklı sonuç aldığını söyledi.

Ben de gogle earth'de ayarlardan UTM 'i seçtim ancak elimdeki koordinatlara otomatik gitmeyi beceremedim. elle buldum mevkiyi ancak bunun derece dakika cinsinden koordinatlarını nasıl alabilirm?

Yardımcı oolursanız çok sevinirim.

Kenya64 başta sen olmak üzere akıl danışıyorum. Lütfen yardım edin

Selamlar.

Bahsettiğiniz programı indirdim deneme amaçlı bir veri girişi yaptım. Sonuç; yerinin Mersin ili Silifke ilçesinde olan araziyi bana Suriye'de gösterdi. Acaba benim mi yanlış yaptığım birşeyler var ?

İyi günler.

http://home.hiwaay.net/~taylorc/toolbox/geography/geoutm.html

Yukarıda belirttiğim siteden UTM kotların çevirisini yaptıkdan sonra Google Earth programının arama kısmına yapıştırdım ve araziyi tam olarak bana verdi. Kolay gelsin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR