Küçük Kampervan Tarzı Araç Düşünenler için Tavsiyeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,659

orsaalabanda

Zirve
Küçük araç arayışında olup camper olarak düzenleyecekler için tek tavsiyem şudur:
Araç içerisinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek büyüklükte olmalıdır. Bu ne demek? İçinde rahat rahat yemeğinizi pişirebilmeli, 2-3 veya 4 kişi oturup yemek yiyebilmeli, kıyafetlerinizi değiştirebilmeli, elinizi, yüzünüzü, bulaşıklarınızı rahatça yıkayabilmelisiniz. Küçük araçlarda ister istemez dışarıya taşılıyor. Bu da yağmurlu, yağışlı havalarda gezmeyi olanaksız kılıyor. Aynı şekilde kamp alanı olmasa bile açıklık uygun bir alan arayışı başlıyor. Dışarıya taşma durumları, yol kenarı herhangi bir yere çekip yemek yapmayı, yemeyi ve diğer ihtiyaçları karşılamayı çok zorlaştırıyor.
Ben bunların bazılarını bir şekilde beceriyorum ama ben sadece elimdeki aracı değerlendirdim. Yeni araç alacak olsaydım aynı fiyata çok daha büyük bir araç alabilirdim.

Etiketler
Ynt: Küçük Kampervan Tarzı Araç Düşünenler için Tavsiyeler

Sorun panelvan tipi araçlarda kasa kısmına koltuk ileve etmekde, araştırdığım kadarıyla koltuk eksiltme daha kolay ek test istenmiyor, proje sonrası koltuğun takıldığı civata yuvalarının kaynakla doldurulması gerekiyor, ama koltuk ilavesinde dayanıklılılık testi aranıyormuş, bunu kimin yapacağıda meçhul....

atiladi' Alıntı:
Sorun panelvan tipi araçlarda kasa kısmına koltuk ileve etmekde, araştırdığım kadarıyla koltuk eksiltme daha kolay ek test istenmiyor, proje sonrası koltuğun takıldığı civata yuvalarının kaynakla doldurulması gerekiyor, ama koltuk ilavesinde dayanıklılılık testi aranıyormuş, bunu kimin yapacağıda meçhul....
Düşünsenize özene bezene hazırladığınız karavanınızı çarpışma testine alıyorlar.. ;D

orsaalabanda' Alıntı:
Ben bunların bazılarını bir şekilde beceriyorum ama ben sadece elimdeki aracı değerlendirdim. Yeni araç alacak olsaydım aynı fiyata çok daha büyük bir araç alabilirdim.

Cem merhaba...
Fikrini almak isterim
Camper için nasıl daha büyük bir araç mesela....

Sn.Cem
örnek olarak jumper'ın 5+1 olsada oradan başlasak işe...

Bu sene iki adet çekme karavan topladım birini sattım diğerinide satınca herhalde 2003-2004 12m3 panelvan jumper alarak(çünkü abs yanlız bunda var) 5+1 hale getirip, masadan iki kişilik artı tek kişilik çift ranzalı ve wc'li bir dizaynı kendim için yapmaya başlayacağım...

erdenbay' Alıntı:
Cem merhaba...
Fikrini almak isterim
Camper için nasıl daha büyük bir araç mesela....
Erden abi,
Bir ara işyerime uğrayabilirseniz bol bol fikir alışverişinde bulunabiliriz. İnanın araç marka ve modeli konusunda ben de çok fazla gidip geliyorum.
Sanıyorum sizin de ikileme düştüğünüz noktalar var. Bir ara doblodan söz ediyordunuz o yüzden yazmak gereği duydum. Örnek olması açısından ortalama bir doblo-kango-partner vs. 14.000 TL ise, aynı paralara çok daha büyük araçlar alınabilir. Aynı paraya H100 veya L300 almak mümkündür. Hatta modeli biraz daha eski olmak kaydıyla transporter ve hatta PSA grubu araçlar.
Aynı paralara daha büyüklerine ulaşabilecekken neden bu ufak araçlar camper yapılıyor? Bence sahipleri ellerindeki araçlardan vazgeçemeyip değerlendirmek istiyor. Aynı benim yaptığım gibi. Eldeki araç değerlendirilip geçici olarak kullanılacaksa ya da aynı zamanda binek olarak kullanılacaksa (5+1 cityvan gibi) eyvallah.. Ama yeni alınacaksa, daha büyüklerine ulaşılabilecekken küçüğünü almak pek mantıklı değil.
Aracı yalnızca gezi ve kamp için kullanacaksanız kamp alanında içinde geçireceğiniz süre, yolda aracı kullandığınız süreden çok daha fazla olacaktır. Bu yüzden yaşam alanının ferahlığı sürüş konforundan çok çok daha önemlidir.
Tüm ihtiyaçların aracın içinden çıkmadan, masa, sandalye, bidon, kova vs. dışarıya taşmadan karşılanabilmesi özellikle önemli. Ancak araç modeli ve büyüklük tercihi kişiye göre değişir kanaatindeyim. Biz kangoodan sonra alçak tavan transporter ya da H100 türü araçlarda sanıyorum tüm ihtiyaçlarımızı dışarıya taşmadan karşılayabiliriz. Ama size göre durum nasıldır? İki büklüm eğilerek el-yüz yıkamak, yemek yapmak, giyinmek sizi tatmin eder mi? Herkesin kendi tercihlerine göre değerlendirmesi gereken sorular bunlar..

tatar' Alıntı:
2003 model 115000 km de 29500 tl

http://www.hurriyetoto.com/oto/ticari/detay.php?ilan_id=1422654
Bir yıldır aktif olan bir ilan bu. Fiyat 32.000 di, 29.500'e düşmüş.
Sanıyorum Erdal oto'ya yaptırılmış. Erdal oto bu dizayn bir aracın mobilyaları için 4.000 TL civarı istiyordu.
29.500'den düşelim...
4.000 mobilya
1.500 webasto
1.500 3 sistem buzdolabı ( o da üzerindeki 3 sistem ise)
500 ocak- evye
500 akü ve elektrik tesisatı
500 ıvır-zıvır
------------------
21.500 TL. na 2003 model klimalı ilk sahibinden 115.000 km. de transporter. Normal piyasa fiyatı..
Yaptığım hesapta malzemelerin yıpranma payı düşülmemiştir. Yenisini aynı fiyata maletmek varken bu ilanın ''bana göre'' cazibesi yoktur.

orsaalabanda' Alıntı:
Bir yıldır aktif olan bir ilan bu. Fiyat 32.000 di, 29.500'e düşmüş.
Sanıyorum Erdal oto'ya yaptırılmış. Erdal oto bu dizayn bir aracın mobilyaları için 4.000 TL civarı istiyordu.
29.500'den düşelim...
4.000 mobilya
1.500 webasto
1.500 3 sistem buzdolabı ( o da üzerindeki 3 sistem ise)
500 ocak- evye
500 akü ve elektrik tesisatı
500 ıvır-zıvır
------------------
21.500 TL. na 2003 model klimalı ilk sahibinden 115.000 km. de transporter. Normal piyasa fiyatı..
Yaptığım hesapta malzemelerin yıpranma payı düşülmemiştir. Yenisini aynı fiyata maletmek varken bu ilanın ''bana göre'' cazibesi yoktur.

Bu fiyatın tek açıklaması karavan ruhsatı çıkarmanın görece uğraştırıcı olması. Ama o uğraşı vermemek için bunu almaya değer mi derseniz ben de size katılıyorum Cem abi. Bence de mantıklı değil.

orsaalabanda' Alıntı:
Erden abi,
Bir ara işyerime uğrayabilirseniz bol bol fikir alışverişinde bulunabiliriz. İnanın araç marka ve modeli konusunda ben de çok fazla gidip geliyorum.
Biz kangoodan sonra alçak tavan transporter ya da H100 türü araçlarda sanıyorum tüm ihtiyaçlarımızı dışarıya taşmadan karşılayabiliriz. Ama size göre durum nasıldır? İki büklüm eğilerek el-yüz yıkamak, yemek yapmak, giyinmek sizi tatmin eder mi? Herkesin kendi tercihlerine göre değerlendirmesi gereken sorular bunlar..

Cem inanırmısın aynı araçları düşünmüşüz.
Yarın , hafta sonuna kadar sürecek bir fotoğraf gezisi için BUFSAD lı fotoğraf grubu arkadaşlarla Finike /Antalya ya gidiyoruz.
Önümüzdeki hafta kısmetse sana uğrıyacağım. Teferruatlı muhabbet ederiz.
Selamlar. Erden...

Bu başlık sahibinden.com'un karavan şubesi gibi oldu. :D
İlan yeni düşmüş arkadaşlar. Buna ne demeli şimdi? :eek: :eek:
http://www.sahibinden.com/super_karavan_motosiklet_hediyeli-73WQQaXQQ17087606WQQpXQQdisplayitem&keyword=karavan

orsaalabanda' Alıntı:
Bu başlık sahibinden.com'un karavan şubesi gibi oldu. :D
İlan yeni düşmüş arkadaşlar. Buna ne demeli şimdi? :eek: :eek:
http://www.sahibinden.com/super_karavan_motosiklet_hediyeli-73WQQaXQQ17087606WQQpXQQdisplayitem&keyword=karavan

Fazla söze gerek yok :smiley:

orsaalabanda' Alıntı:
Erden abi,
Sanıyorum sizin de ikileme düştüğünüz noktalar var. Bir ara doblodan söz ediyordunuz o yüzden yazmak gereği duydum. Örnek olması açısından ortalama bir doblo-kango-partner vs. 14.000 TL ise, aynı paralara çok daha büyük araçlar alınabilir. Aynı paraya H100 veya L300 almak mümkündür. Hatta modeli biraz daha eski olmak kaydıyla transporter ve hatta PSA grubu araçlar.
Aynı paralara daha büyüklerine ulaşabilecekken neden bu ufak araçlar camper yapılıyor? Bence sahipleri ellerindeki araçlardan vazgeçemeyip değerlendirmek istiyor. Aynı benim yaptığım gibi. Eldeki araç değerlendirilip geçici olarak kullanılacaksa ya da aynı zamanda binek olarak kullanılacaksa (5+1 cityvan gibi) eyvallah.. Ama yeni alınacaksa, daha büyüklerine ulaşılabilecekken küçüğünü almak pek mantıklı değil.
Aracı yalnızca gezi ve kamp için kullanacaksanız kamp alanında içinde geçireceğiniz süre, yolda aracı kullandığınız süreden çok daha fazla olacaktır. Bu yüzden yaşam alanının ferahlığı sürüş konforundan çok çok daha önemlidir.
Tüm ihtiyaçların aracın içinden çıkmadan, masa, sandalye, bidon, kova vs. dışarıya taşmadan karşılanabilmesi özellikle önemli. Ancak araç modeli ve büyüklük tercihi kişiye göre değişir kanaatindeyim. Biz kangoodan sonra alçak tavan transporter ya da H100 türü araçlarda sanıyorum tüm ihtiyaçlarımızı dışarıya taşmadan karşılayabiliriz. Ama size göre durum nasıldır? İki büklüm eğilerek el-yüz yıkamak, yemek yapmak, giyinmek sizi tatmin eder mi? Herkesin kendi tercihlerine göre değerlendirmesi gereken sorular bunlar..

Sahibinden.com da çok güzel 12.000 - 14.000 TL ye 2003 - 2004 model H100 Cityvanlar var. Hem de full donanımlı.

Aracın koltuklu standart ikinci el fiyasa fiyatı 6-7000 TL ama fiyat 17.000 TL , peki 10.000 TL nerede.???

sn. arkadaslarım.
yazdıgınız yazıları devamlı okuyorum. dusunme manevralarımı gelıstırıyor veya bazı ılgınclıklerıde takıp edıyorum. oldukcada keyf alıyorum.
bu arada belırtmek ıstedıgım bır konuyu sureklı erteleyıp , ""bız yapamadık ama yapabılenler vardır"" mantıgı ıle cekımser kalmıstım. nevar kı ustume fazıfe ımıs gıbı yaftalanıp kaldı . daha fazla tutamıyacagım :smiley:.
zaman zaman H100 - L300 sınıfı aracların karavan olarak dızaynından bahsedıldıgın zaman cektıgım zorluklar aklıma gelıyor . bu araclarda sofor mahallı bolumunden sonra arka bolum , kesın olmamakla beraber 180 cm cıvarında . en de 155 cıvarında. bız bu araca yaptıgımız turlu yerlesım denemelerınde bır turlu ıkı kısı sıgmayı beceremedık . benım boyum 168 esım ıse 151 cm . ırı yapılı olsak ıcım yanmayacak cem kardesım verdıgı mısalle baglantılı, tava tencere masa sandalye dısarı cıkmadan ıcerıde yasam mumkun degıl bence . hele bırde aksamları gecmelerde bır kıyafet degıstırebılmek sormayın gıtsın. pantolon gıyemıyorum . hele hanımlar , kendını aynada gormeden asla gıyınmelerı bıtmez.
eger maksat en ekonomık yakıtla (gercekten emsalsız)gezebılmek veya aynı zamanda bır bınek arac olarak kullanma fıkrı daha onde gelıyorsa, ona bır dıyecegım yok. malumunuz uzere benım fıkırlerım karavan konforunun on pılanda tutma fıkrım acıga cıkmıs oldugu ıcın , olumsuz dusuncelerım on pılana cıkmaktadır. benım maksadım sadece hatırlatmaktır. yermek veya ovmek gıbı bır dusuncem yoktur.
bu aracı kullanmıs ve kullanmakta olan bır kısı olarak aktarmak ıstedım. sımdı rahatladım.
okudugunuz ıcın tesekkur ederım. hosca kalın. mehmet.

orbay74' Alıntı:
sn. arkadaslarım.
yazdıgınız yazıları devamlı okuyorum. dusunme manevralarımı gelıstırıyor veya bazı ılgınclıklerıde takıp edıyorum. oldukcada keyf alıyorum.
bu arada belırtmek ıstedıgım bır konuyu sureklı erteleyıp , ""bız yapamadık ama yapabılenler vardır"" mantıgı ıle cekımser kalmıstım. nevar kı ustume fazıfe ımıs gıbı yaftalanıp kaldı . daha fazla tutamıyacagım :smiley:.
zaman zaman H100 - L300 sınıfı aracların karavan olarak dızaynından bahsedıldıgın zaman cektıgım zorluklar aklıma gelıyor . bu araclarda sofor mahallı bolumunden sonra arka bolum , kesın olmamakla beraber 180 cm cıvarında . en de 155 cıvarında. bız bu araca yaptıgımız turlu yerlesım denemelerınde bır turlu ıkı kısı sıgmayı beceremedık . benım boyum 168 esım ıse 151 cm . ırı yapılı olsak ıcım yanmayacak cem kardesım verdıgı mısalle baglantılı, tava tencere masa sandalye dısarı cıkmadan ıcerıde yasam mumkun degıl bence . hele bırde aksamları gecmelerde bır kıyafet degıstırebılmek sormayın gıtsın. pantolon gıyemıyorum . hele hanımlar , kendını aynada gormeden asla gıyınmelerı bıtmez.
eger maksat en ekonomık yakıtla (gercekten emsalsız)gezebılmek veya aynı zamanda bır bınek arac olarak kullanma fıkrı daha onde gelıyorsa, ona bır dıyecegım yok. malumunuz uzere benım fıkırlerım karavan konforunun on pılanda tutma fıkrım acıga cıkmıs oldugu ıcın , olumsuz dusuncelerım on pılana cıkmaktadır. benım maksadım sadece hatırlatmaktır. yermek veya ovmek gıbı bır dusuncem yoktur.
bu aracı kullanmıs ve kullanmakta olan bır kısı olarak aktarmak ıstedım. sımdı rahatladım.
okudugunuz ıcın tesekkur ederım. hosca kalın. mehmet.

H100 kullanmış ve halen kullanan Mehmet Beyin uyarıları için kendi adıma teşekkür ederim. Gerçekten katılmamak olanaksız.

H100 ve L300 hemen hemen birbirinin kopyası, hemen herşeyi de birbirlerine uyuyor zaten. Yük bölümü: Enleri, 150 cm.i az geçer; boyları da 270 cm. civarındadır. Sanıyorum Mehmet Bey, 280 cm. diyecekti yanlışlıkla 180 cm. dedi. Yine bunlara epeyce benzeyen Kia Pregio var. Ferhat Beyin (fsirin) campervanı da Pregio. Eski Toyota Hiace ve Mazda 2200'ler de bu gruptan sayılır. Bu gruptan araçlardan yapılan camperler, hacim küçüklüğü nedeniyle rahat değillerdir. Hatta yüksek tavan olmayan diğer panelvanlar için de bu değerlendirme, geçerlidir. VW Transporter, Renault Traffic...gibi. Rahatlığın olabilmesi için, yüksek tavan kesin gereklidir.

Mehmet Bey, bu araçlardan camper yapma isteğinin nedenlerini de ortaya koymuş bu arada. Günlük yaşamda otomobil ve ekonomik faaliyetlerde kullanmak için, diğer zamanlarda ise (hafta sonu ve tatillerde) gezi aracı. Bu araçları başka türlü kullanma olanağı azdır hatta yoktur bence. Yaz mevsiminde, o sıcak havalarda bu daracık ortamda yatmayı düşünmek bile sıkıntı veriyor.

Camper/motokaravan seçimimizde, kendi koşullarımız belirleyici oluyor. Akçalı durum, yaş, emekli olup olmama durumu, kişisel beklentilerimiz, eşlerin konuya yaklaşımı, hobiler.... tercihleri doğrudan etkiliyor. Haklı olarak kendi açımızdan bakıyoruz.. Şöyle bir örnek vermek isterim: Sınırlı gelire sahip bir yurttaş(en iyi örnek emekli), camper yapmak için uygun fiyatlı iki tane araç bulmuş olsun, diyelim ki Transporter ve H100. Ben, bu kişi için H100'ü tercih etmeli derim. Yalnızca "motor yapma" bedeli bile yeterli örnektir. Yeni nesil araçlara nasılsa para bulabilen arkadaşlarımızın, bakım/onarım giderleri ortaya çıkmaya başladığında nasıl sızlandıklarını ve en kısa sürede araçlarını elden çıkarmaya çalıştıklarını biliriz. En güzel sözü "Üsmen Aga" söylemiş: "Ne ka ekmek, o ka küfte!..."

Mehmet Beyin uyarısı bu noktada çok önemli olmalı bence. En azından konu üzerinde birçok arkadaşımızın(ben dahil) düşünmesini ve bir değerlendirme yapmasını sağladığı için.

Esen kalın.
Cavid Sezen

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri