Kuddusi Kurbanzade ve Karavanı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Tifa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 158
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 114,594
Ynt: Kuddusi Kurbanzade Ve Karavanı

Fatih Bey merhaba.

Kuddusi hala "Kurbanzade" soyadını mı kullanıyor, yoksa artık KUDDUSİ KUDURDU mu oldu.. :D
Kudduside büyük sabır varmış, Hz. Eyüp sabrı.

" Sahte ağırlık değerleriyle yollarda olan karavanlardan birisi bir kazaya karışsa ve kaza sonucu bu ya Allah korusun 1-2 kişinin öldüğü bir sonuç çıksa. Karşı tarafın açtığı tazminat davasında karavan sahibi tamam ama sahte belgeli karavan üreten üretici acaba bu işin neresinde olur."
Benim de aklım almıyor bu kadar cahil cesaretini..
Nerede olacağını çok iyi biliyoruz: BELANIN TAM ORTASINDA..
HİÇ UÇARI KAÇARI YOK ... KESİN BU!

Neyse sizin hoş deyiminizle Mr. JR ve Oğlu Karavancılık da parayla satsalar da (Nasıl bir maskaralıksa )
ruhsat vermeye başlamışlar.

Vatan millete hayırlı olsun.

Etiketler

Sayın frigo,
Ne diyelim buna da şükür. Hiç olmazsa belge vermeye başlamışlar. Benim karavanı aldığım zamanda isteseniz de bunu vermiyorlardı.
Ayrıca zaten bizim de böyle bir talebimiz olmadı, çünkü bilmiyorduk. İletişimin gelişmesinin faydası. Benim ilk karavan araştırmalarına başladığım yıllarda internet bu kadar gelişmiş değildi ve "Tip Onay Belgesi"nin ne olduğunu anlatacak gezgin bir çekme karavancı da ortalıklarda yoktu.
Böyle olunca imalatçıların iyi niyetine mahkum ve onların yönlendirdiği şekilde karavan dünyasına adım atılınıyordu.
İyi niyetli ve düzgün üreticileri tenzih ederek söylemem gerekirse Köpeksiz köyde deyneksiz gezme durumu vardı.
Karavanı aldıktan sonra ve seyahatlere başlayınca nasıl bir dünyanın içine dahil olduğumuzu anladık.
Tüm yazılarımızda tip onay belgesini gündeme getirmeye ve olayı anlatarak öncelikle tüm teknik belgeleri düzgün ve eksiksiz bir karavan almanın kişilerin önceliği olmasını sağlamaya çalıştık.
Pozitif anlamda söylemem gerekirse galiba bu mahalle baskısı işe yaradı. Benimle birlikte olayın üzerine giden kişilerin sayısı artınca ve karavan alacak kişiler bunu sorgulamaya başlayınca kanunların yaptıramadığı işi serbest piyasa ekonomisi yaptırdı.
Mahalle baskısının aracı da GEZENBİLİR oldu. Türkiye'de karavana ilgi duyan kişilerin girip bilgi aldığı fikir alışverişinde bulunduğu Gezenbilir'den daha aktif bir site zannederim yok. Burada yaptığımız değerlendirmeler ve yönlendirmeler öyle görünüyor ki üreticiler için dikkate alınacak bir noktaya doğru gidiyor.
Ayrıca ülkemizin Avrupalı karavan firmalarının da ilgi alanına girmeye başladığı görülüyor. Bildiğiniz gibi Türkiye'de önce Hymer'in distrübütörlüğü vardı. Onu Knaus-Weinsberg takip ett. Şimdi de Adria'nın temsilciliğinin açılmak üzere olduğu bilgilerini alıyoruz. Çeşitlilik ve rekabet her zaman kullanıcıya olumlu yansıyacak gelişmeler ve piyasanın geleceğinin olacağına yönelik beklentilerin olduğunun göstergesidir.
Bu olumlu düşüncelerle Türk karavancılığı açısından daha iyiye daha güzele.

Sn. Tifa;
daha önce de kanaatimi belirtmiştim:
Bizde karavan ile gezme kültürü çok az.
Karavan alınıyor, mokampa gömülüyor :eek:

Bu adamlar da bunu iyi bildikleri için, yol karavanı yapma zahmeti ile uğraşmayıp,
mokampa kadar götürülüp, toprağa çakılacak karavan yapıyorlar.
"Mokampa gidene kadar da bir kaza olmaz inşallah-maaşallah" zihniyeti ile de,
ne dizaynda bir takım inceliklere özen gösteriyorlar, ne de ruhsatsızlıktan korkuyorlar.

Avrupa karavanların makul fiyatlarla satışa sunulması,
bu "Abdurrahman Çelebi" leri bir şeylere zorlayacaktır.

Hasretle bu gelişmeleri bekliyoruz.

Teşekürler fatih.
Ben de yeni yeni karavan alma fikrini benimsemiş biri olarak araştırma yapmaktaydım. Tesadüfen denk geldim bu yazıya ve siteye. Arayan buluyor demek ki. Bi solukta okuyuverdim yazıyı. Kafamda bazı şeyler netleşirken bazı soru işaretleri de ortaya çıktı.
Ruhsat sorunu olmasın diye 750 kg altında bakıyordum. biz üç kişilik bir aileyiz ama eylül de 4 kişi olacağız. Küçük gelir mi diye korkmaya da başladım. Bakalım araştırmaya devam ettikçe, bu siteyi inceledikçe netleşirim herhalde.
Üstadlarımızdan yardımlarını ve tavsiyelerini de başımın üzerinde yerlerinin olduğunuda söylemeliyim.

Yeni üye olmuş benim gibi çekme karavan meraklısı bir üye için klavuz niteliğinde...
Amagrebergama, k(M)armara depremi, ördek (kaz) dağları, Q(K)ütahia v.s. kurbanzadenin kim olduğuna ışık tutuyor. Bu güzel hikaye için teşekkürler.

Gezenbilir formunu ara ara ziyaret eder bazı başlıklarda takılırım 3-4 yıldır.. İlk zamanlarda da Bu başlığı görmüş ama tamamını okuyamamıştım.. En son başka bir konu da bu hikayenin aslında ülkemizde geçtiğini görünce başa dönüp tekrardan okudum.. emeğinize sağlık akıcı güzel diliniz için teşekkürler.. Bu sitede geçirdiğim zaman içerisinde şunu anladım ki biraz daha tuzlu olsa da mutlaka ithal bir çekme karavan alınmalı.. İlerisi için hayalim Adria aviva 400 ps modeli, bu markayı hali hazırda kullananlar yorumlarını paylaşabilir mi? Ya da böyle bir başlık var mı? Teşekkürler..

Hayır sayın Karaali71,
Kuddusi gezilere ve maceralara ara vermedi ama artık portallarda yazma isteği kalmadı.
Eğer bu portallarda " çok güzel, bravo, takip vb." paylaşımlar harici yazılar yazıyorsanız ciddi bir emek ve zaman harcamanız gerekiyor. Hele fotoğraflı yazılar yazıyorsanız metni ve fotoğrafları düzenlemek akşamlarınızın bilgisayar başında geçmesi demek.
Hiçbir maddi menfaat beklemeden yaptığınız bu paylaşımların bir sabah kalktığınızda yok olduğunu görüyorsunuz.
Bir bakmışsınız site sahibi portalın tasarımını değiştirmiş ve sizin yazılarınızla bir bütünlük sağlayan fotoğraflarınızın hiçbirisi artık görülmüyor. Format değiştiğnden karavan ile ilgili yeni mesajları artık şanjıman, motor yağı yada off road başlıkları arasından seçmeye çalışıyorsunuz. Bu yazıyı yazarken bile yeni mesajlar sayfasında 30 başlık içinde doğrudan karavanla ilgili başlık sayısı sadece 3 tane idi.
Genel içinde karavanın oranı sadece % 10'du.
Yanlış hatırlıyorsam lütfen düzeltin İnternet yaygınlaşmaya başladığında karavancıların buluştuğu ilk portal Türkiye Kamp Karavan Derneğinin portalıydı. Bugün bir kısmı aramızda olmayan duayenleri yazılarıyla ilk orada tanıdım. Koray Tezcan'ın çekme karavan ve yükleme teknikleri başlıklı çevirisi Türkiye'de bu anlamda bir ilkti. Ama karavancılığa başlayacakların elif besi olan bu site kapandı.
Hemen arkasından Gezenbilir bu bayrağı devam ettirmeye başladı. Ana sayfasını açtığınızda hemen "Karavan Dünyası" başlığı altına gider mesajlara tıkladığınızda sadece karavancılık ve buna bağlı gezi vb konulara ulaşırdık.
İlgi duyduğunuz konuları farklı kategoriler içerisinde aramazdık.
Bu süreçte Gezenbilirin Karavan Dünyası moderatörü Oğuz Sevim sadece karavanın olacağı biraz daha biz bize olacağımız bir portal düşüncesiyle Karavantürk"ü yaşama geçirdi. Çok sevindik.
Rahmetli Hüseyin Pelit'in "Rüzgar" akıcı üslubuyla özellikle Yunanistan gezilerini kaleme aldığı makalelerini okumayı iple çekerdik.
Haldun Beyin "hiç" felsefi esintiler içeren, okurken düşündüren o keyifli yazılarını unutmak mümkünmü ?
Siteye elimizden geldiğince destek vermeye çalıştık. Ama olmadı. 3-4 yıllık bir süreden sonra Oğuz Bey ben siteyi kapatıyorum dedi ve Karavantürk'te anılarda kaldı.
Şimdi sadece yeni formatıyla Gezenbilir var.
Bu bağlamda yazdığınız yazıların yada fotoğrafların yok olup olmayacağını bilmiyorsunuz. İnsan bu amatörce uğraşının karşılığında sadece emeğine biraz saygı bekliyor.
Bilmem çok şeymi bekliyor ?

" Kuddusi Kurbanzade ve Karavanı "
Karavan almak isteyen arkadaşlara yukarıda belirttiğim BAŞLIĞI Kesinlikle OKUMALARINI ÖNERİYORUM..
Tifa arkadaşımız bütün çıplaklığı ile herşeyi açıklamış, JR ve Oğlu esprisini de katarak..
Çok tatlı dilli ve müşteri ilişkileri çok iyi arkadaşlar...
Elleri de çok hafif.
Acıyı sonradan hissediyorsunuz .. :smiley: :smiley: :smiley:

Sevgili Tifa, bu sitenin unutulmayacak anıtlarındansınız.
Yaşamınızda sağlık ve mutluluklar diliyorum.

konuyu okudum. gerçekten güzel bir konu. denmiş ki 750 kilo altı karavanla uzun yola çıkmayın. ben bekarım. kendi şahsi aracımla da tek gidiyorum. yolculuklarıma da yalnız çıkıyorum. kafamda mikro karavan tarzı var. yani fiorino kango tarzi bir aracı karavan yapmayı düşünüyorum. bir yandan da bu çekme karavanlara da bakıyorum. açıkçası daha karar vermedim. örnek bir video veriyorum.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=csR3DmOVXJ0

şimdi sormak istediğim yurt dışı seyahatlerine illa 750 kilo üzerisi bir karavanla mı yapmak gerekiyor. yoksa şu caretta denilen karavandan alsam yeter mi? ev konforu istemiyorum. öyle olsa uçakla seyahat eder 3 gün kalır dönerim eve.

Hayır sayın Karaali71,
Kuddusi gezilere ve maceralara ara vermedi ama artık portallarda yazma isteği kalmadı.
Eğer bu portallarda " çok güzel, bravo, takip vb." paylaşımlar harici yazılar yazıyorsanız ciddi bir emek ve zaman harcamanız gerekiyor. Hele fotoğraflı yazılar yazıyorsanız metni ve fotoğrafları düzenlemek akşamlarınızın bilgisayar başında geçmesi demek.
Hiçbir maddi menfaat beklemeden yaptığınız bu paylaşımların bir sabah kalktığınızda yok olduğunu görüyorsunuz.
Bir bakmışsınız site sahibi portalın tasarımını değiştirmiş ve sizin yazılarınızla bir bütünlük sağlayan fotoğraflarınızın hiçbirisi artık görülmüyor. Format değiştiğnden karavan ile ilgili yeni mesajları artık şanjıman, motor yağı yada off road başlıkları arasından seçmeye çalışıyorsunuz. Bu yazıyı yazarken bile yeni mesajlar sayfasında 30 başlık içinde doğrudan karavanla ilgili başlık sayısı sadece 3 tane idi.
Genel içinde karavanın oranı sadece % 10'du.
Yanlış hatırlıyorsam lütfen düzeltin İnternet yaygınlaşmaya başladığında karavancıların buluştuğu ilk portal Türkiye Kamp Karavan Derneğinin portalıydı. Bugün bir kısmı aramızda olmayan duayenleri yazılarıyla ilk orada tanıdım. Koray Tezcan'ın çekme karavan ve yükleme teknikleri başlıklı çevirisi Türkiye'de bu anlamda bir ilkti. Ama karavancılığa başlayacakların elif besi olan bu site kapandı.
Hemen arkasından Gezenbilir bu bayrağı devam ettirmeye başladı. Ana sayfasını açtığınızda hemen "Karavan Dünyası" başlığı altına gider mesajlara tıkladığınızda sadece karavancılık ve buna bağlı gezi vb konulara ulaşırdık.
İlgi duyduğunuz konuları farklı kategoriler içerisinde aramazdık.
Bu süreçte Gezenbilirin Karavan Dünyası moderatörü Oğuz Sevim sadece karavanın olacağı biraz daha biz bize olacağımız bir portal düşüncesiyle Karavantürk"ü yaşama geçirdi. Çok sevindik.
Rahmetli Hüseyin Pelit'in "Rüzgar" akıcı üslubuyla özellikle Yunanistan gezilerini kaleme aldığı makalelerini okumayı iple çekerdik.
Haldun Beyin "hiç" felsefi esintiler içeren, okurken düşündüren o keyifli yazılarını unutmak mümkünmü ?
Siteye elimizden geldiğince destek vermeye çalıştık. Ama olmadı. 3-4 yıllık bir süreden sonra Oğuz Bey ben siteyi kapatıyorum dedi ve Karavantürk'te anılarda kaldı.
Şimdi sadece yeni formatıyla Gezenbilir var.
Bu bağlamda yazdığınız yazıların yada fotoğrafların yok olup olmayacağını bilmiyorsunuz. İnsan bu amatörce uğraşının karşılığında sadece emeğine biraz saygı bekliyor.
Bilmem çok şeymi bekliyor ?

Doğru söze ne denir Fatih bey...

İnsan ister istemez " Acaba, sorumluluk ya da özür kelimelerinin çoğunlukla Türkçede sadece sözlüklerde mi karşılığı var ? " diye düşünmeden edemiyor.
Selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.