L 200 Bilgi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mertbuluttarlacı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,184

Mertbuluttarlacı

Yeni Üye
Herkese kolay gelsin aranızda yeniyim l200 4*2 alıcağım ama kafam karıştı
1-otomatik veya manuel otomatiğe yakınım fark edermi
2-otomatik l200 bazılarında 2012-2011lerde L ve 2vitesleri var bazılarında yok ben 2013 model bakıyorum onlarda göremedim yokuş inerken veya çıkarken sıkıntı yaratır mı olmaması
3-l200 4*2 2011 ve üstlerinde kronik dediğimiz problemler varmı varsa neler
Şimdiden yardımcı olan herkese Teşekkür ederim

Etiketler
L ve 2 seçenekleri eski tip tork konvertörlü viteslerde vardı. örneğin eski model otomatik toyota coralla.. 2005 öncesi gran vitara gibi.. 2011 öncesi l200 gibi..

2011 yılının sonlarına doğru üretilenler ve sonrası l200' ler yine tork konvertörlü otomatik vites fakat sporlaştırılmış denilen viteslerden. isterseniz otomatik isterseniz manuel kullanabiliyorsunuz. yokuş inerken yokuşun eğimine göre vitesi manuel 1 ya da 2 'ye alabiliyorsunuz..

almışken neden 4x4 seçeneği olanı almıyorsunuz.. 2011 model kullanıyorum. kronik sorun ben duymadım..

Cevabınız için teşekkür ederim avcılıkla da uğraşıyorum 4*4 çok düşündüm ve araştırdım fakat MTV ler yüzünden vazgeçtim 2008 2007 modellerini inceledim vergileri düşük diye fakat fiyat ve km Aralık’ları çok geldiği için ne kadar 4*4 istememde vazgeçtin verdiğiniz bilgi için de çok teşekkür ederim 2013 şerde o vites kullanılmıyor anladığım kadarıyla

hayır yok.

HUAWEI TAG-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
4x4 pikaplarla 4x2 pikaplar arasında ciddi vergi farkı var. 4x4 ' lerde vergi; suvlar gibi motor hacmine göre hesaplanır. 4x2 pikaplar ticari araç gibi yük taşıma kapasitesine göre hesaplanır. bu da vergiyi oldukça düşürüyor.
yük taşıyan bir esnaf ya da çiftçi değilseniz 4x2 pikap almanın anlamı yok. 2 çekerde arkadan çektiği için olmadık yerde patinaja düşersiniz. gezi, off road, dağ bayır ve zorlu yollar için pikap alınacaksa 4 çeker alınır...

bildiginiz gibi MTV motor hacmine ve yasa gore aliniyor , motor büyüklüğü ne alaka onu anlamadım ? 2.5 motor varsa 4x4 te ayni 4x2 de ayni motor var , bundan nasıl vergi farki alınır ? siz ticari ve hususi kamyonet , panelvan , arazi taşıtı vergi farkindan mi bahsediyorsunuz ?
soran arkadaş arazide gezeceği şahsa ait araçtan bahsediyor , buda hususi kullanim olur , hususi kullanımda 4x4 veya 4x2 olması ne fark ediyor ?

Son düzenleme:

bildiginiz gibi MTV motor hacmine ve yasa gore aliniyor , motor büyüklüğü ne alaka onu anlamadım ? 2.5 motor varsa 4x4 te ayni 4x2 de ayni motor var , bundan nasıl vergi farki alınır ? siz ticari ve hususi kamyonet , panelvan , arazi taşıtı vergi farkindan mi bahsediyorsunuz ?
soran arkadaş arazide gezeceği şahsa ait araçtan bahsediyor , buda hususi kullanim olur , hususi kullanımda 4x4 veya 4x2 olması ne fark ediyor ?

burası türkiye mantık aramayacaksınız. yukarıda, arkadaş ilgili kanunu yazmış. 4x4 pikaptan suv gibi motor hacmine göre vergi alır fakat seni 1. köprüden geçirtmez. pikaptan daha büyük minibüsler veya pikap kadar suvlar 1. köprüden geçerken pikap 1. köprüden geçemez. bunu mantıkla açıklayabilir misiniz... pikap 4x2 ise kısa kasa ithal edebilirsiniz. pikap 4x4 ise kısa kasa ithal edemezsin.. mantık nerede..
otomobil ya da suvdan pikaba geçince ruhsatta hususi yazdığı halde ruhsatta ayrıca kamyonet yazdığı için en üstten trafik sigortası ödersiniz. ayrıca trafik sigortandaki önceki arabandan gelen sigorta indirimlerin iptal olur. hususi de olsa sizi kamyonet kullanıyor kabul eder..

30 ya da 40 yıllık abs' si falan hatta emniyet kemeri bile olmayan otomobil ya da aynı ağırlıktaki bir suvla otobanda 120 ile gidebiliyorken.. son model abs, esp, çarpışma uyarı sistemi, 6 tane hava yastığı vs.. her türlü donanımı olan pikapla 95 hız sınırı ile gidebilirsin.. türkiyede mantık aranmaz..

öncelikle yukarıdaki link i ben paylaştım ,
soruyu soran arkadaş ayni model aynı motor 4x2 ile 4x4 vergi farkı varmı diye sormuş ,

bende hayır yok yazdım ,

sizde çok fark var yazmişsiniz ,

1- arkadaş otomobil ile kamyonet arasındaki vergi farkını sormamıs ,
2- arkadaş alacağı aynı hususi yada ticari herneyse kamyonet in 4x4 ile 4x2 arasında vergi farki varmı demiş ,
3- trafik sigortası , köprü ücreti , hız limiti sorulmamis ,

MTV hesaplamasında , aracın yaş , model ve yüklü ağırlığı ile hesaplanabiliyor.

lütfen mtv hesaplamasında 4x4 ve 4x2 vergi farkının yansıtıldığı bir hesaplama yada tabloyu burada paylasirmisiniz ?

L200 gibi kamyonetlerde [amarok, full back vs.] 4*4arac 4*2 ye göre 2 katından fazla vergi veriyor. Ancak otomobil kategorisindeki suvlarda aynı vergi vardır. Burada mesele hususi ya da yicari değil ruhsatta kamyonet yazmasıdır.

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ayni model ayni motor ayni ağirlik 4x4 ve 4x2 kamyonetler arası MTV farkını gösteren tabloyu yada hesaplama yöntemini paylasirminiz ?
Ben bulamadım , hem bende ogrenmis olurum , hem en azından alacak arkadaşlar bu tabloya gore hesap yaparlar .

ayni model ayni motor ayni ağirlik 4x4 ve 4x2 kamyonetler arası MTV farkını gösteren tabloyu yada hesaplama yöntemini paylasirminiz ?
Ben bulamadım , hem bende ogrenmis olurum , hem en azından alacak arkadaşlar bu tabloya gore hesap yaparlar .

4*4ler otomobil gibi cc üzerinden 4*2 ler yuk kapasitesinden öder bu da 2 katı gibi bir fark yaratır. Gerekli bilgiler google de mevcuttur bakabilirsiniz.

buradaki kafa karisikligi ve sorun yukarıdaki paylastigim genelge deki kamyonet , panelvan arasında ki fark olarak anlıyorum , ama hesaplamalarda 4x4 ve 4x2 ayrımı yapilan tablo goremedim. hesaplamalarda panelvan seçildiğinde yas , model soruluyor , kamyonet seçildiğinde , yas ve ağırlık soruluyor , kafa karıştıran yer burasimi acaba ?

Yani kafa karışıklığı yok gayet basit.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR