L200 -büyük Lastik, Flanş, Yükseltme Ve Yol Tutuş Sorunları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Lassher Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 38
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,364
Bugün 7 cm yükseltme işini yapıp 33 inch lastikleri taktık. Yeni gelen flanşları da takıp iyi bir rot ayarı yaptıktan sonra keyfim yerine geldi. Balans sorunu tamamen bitti. Yol tutuş gayet kabul edilebilir seviyelere çıktı. Rot ayarı ile biraz daha oynayarak daha da iyi sonuç alabileceğimizi söyledi rotçu.

Sevindim, geçmiş olsun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Etiketler

Bugün 7 cm yükseltme işini yapıp 33 inch lastikleri taktık. Yeni gelen flanşları da takıp iyi bir rot ayarı yaptıktan sonra keyfim yerine geldi. Balans sorunu tamamen bitti. Yol tutuş gayet kabul edilebilir seviyelere çıktı. Rot ayarı ile biraz daha oynayarak daha da iyi sonuç alabileceğimizi söyledi rotçu.

Flanş o Ankara firması DDŞ denmi aldınız ? Kaç cm taktınız? Birde rot balansda balansı normal flanş araç üzerinde yapılıyor değilmi ? Teşekkürler güle güle kullanın

Kendi aracıma yükseltme yapmadan önce bu sitedeki yükseltme ile ilgili istinasız bütün yazıları iyice okudum ve çok yararlandım. Katkısı olan herkese çok teşekkürler. Ben de bu konuya katkıda bulunarak gelecekte yükseltme yapacak arkadaşlara bir parça yardımcı olabilirsem sevinirim.
Ön Yükseltme:
Ön kısımda yapılacak yükseltme için Ironman amortisörler, 2 cm.lik amortisöre alttan takılan yükseltme bileziği ve Ironman helezonları tercih ettim. Ek olarak genelde pek yapılmayan başka bir işlem daha yaptım. Yükseltmelerden sonra kaçınılmaz olarak bozlulan üst salıncak açılarını düzeltmek amacıyla üst salıncak ve üst rotil arasına toplamda 1.5 cm kalınlığı olan 2 adet ek parçayı taktım. Bunları DDŞ Perfomansla yaptığım görüşmelerden sonra kendilerinden temin ettim. Gerçekten de bu parçaları takmadan önce üst salıncakların açıları göze batacak kadar bozuktu ve rotilde bariz bir kasma vardı. Bunları takmadan yapılacak bir yükseltmenin orta vadede ön takımın canına okuması kaçınılmaz diye düşünüyorum. Ayrıca bu parçalar olmadan hassas bir rot ayarı yapmak ta epeyce zor olabilir. Aşağıda resimleri var.
Yurt içi ve yurt dışı sitelerde okuduğum yazılardan sonra 7-8 cm yükseltmelerde en sağlıklı sistemin bu olduğunu okumuştum. Biraz daha maliyetli belki ama sonuç gerçekten çok iyi oldu.
Bitmi montaj
St rotil

Arka Yükseltme:
Arkada sadece DDŞ Performans’ta imal edilmiş makas küpesi kullandım. Amortisörlere dokunmadım. Bu sabah aracı arazide test ettim, amortisörlerde bir vuruntu olmadı. Zaten sert offroad da yapmıyorum. Bir vuruntu olması durumunda B planı olarak ya biraz daha uzun amortisör takmayı veya mevcut amortisöre eski bir amortisörden kesilerek kaynak yapılmış ek parçayı koymayı planlıyordum ama gerek kalmadı. Küpelerle aracın arkası hiç problemsiz 7.5 cm kalktı. Aşırı yaylanma, zıplama yapmıyor ve araç çok diri duruyor. Kasislerde bir parça daha sert ama kayda değer bir konfor kaybı yok. Savrulma, kontrolsüz gezinme gibi şeyler de hissetmedim. Sanırım 3.5 cm flanşların da yol tutuşun iyileşmesinde epeyce yardımı oluyor.
Kpe

Flanşlar:
Bunlar da taktığım yeni flanşlar. 3.5 cm kalınlığında DDŞ Performans imalatı. İlk taktığım flanşlar bunlar gibi faturalı değildi. Balans yüzünden aracı kullanmak neredeyse imkansız hale gelmişti. Bunlarla ise en ufak bir balans sorunu yok. Lastikler şimdi epeyce aracın dışına taştı ama hem görsel olarak hem de yol tutuş olarak çok daha iyi oldu. Kuru havada sorun yok ama 315 tabanlı lastikler + 3.5 cm flanşlar ile bu kadar dışarı taşan tekerlekler zemindeki bütün çamur ve pis su aracın üzerine geliyor. Geniş off road dodikleri takınca bu sorun da ortadan kalkacak diye düşünüyorum. Kalkmazsa da sorun değil. Aracın görüntüsü ve yol tutuştaki iyileşme kirlenmesine değer açıkçası.
Flan

Lastikler:
33 inch için lastik tercihim 315/55/20 Nankang – Conqueror AT oldu. Daha çok asfalt ve hafif arazi koşullarında kullanacağım için hem uygun fiyatı hem de duyduğum olumlu yorumlar bu lastiği tercih etmeme neden oldu.
33 inch lastiklerle arkada sürtme problemi olmuyor. Hatta 35 bile rahatça takılabilir ama önler için aynı şey söz konusu değil. 33 Lastikleri flanşsız olarak taktığımızda az olan sürtme, flanşlar takıldıktan sonra, özellikle direksiyon tam sağ sol yapılınca çok kötü hale geldi. Çamurluk içinde biraz traşlama işi gerekti ama öyle çok zor bir iş değildi. Keskin bir çakı bıçağı ve ağır bir çekiçle kendim hallettim. Çamurluk içi görüntü de pek bozulmadı.
Rot Ayarları:
İşlemler bittikten sonra cihazları hassas olan bir rotçuda bütün ayarları fabrika değerlerine getirdik. Normalde sağ ile sol arasında olabilen ve normal kabul kabul edilen farkları tamamen sıfırladık. Bu şekilde arabayı test ettim. Aracın gidişine yükseltme yapmadan önce 100 dersek bu ayarlarla 85 diyebilirim. Birkaç gün bu şekilde kullandıktan sonra alışırsınız ve eski halini hatırlamazsınız bile ama benim niyetim bir bir hafta kadar kullandıktan sonra kamber açılarını -1 derece azaltmak ve Toe-in ayarını da 1 mm kadar kapatarak daha da iyi hale getirmek. Bu konuda deneyimi olanlar varsa deneyimlerini duymayı da isterim.

tüm anlatımlarınızı soluksuz okudum ... Çok güzel bir paylaşım . teşekkürler.bende mitsubishi outlander aracım için tekerleri az dışarı almak adına 3 cm flanş yaptıracağım DDŞ'den memnun kalındığını gördüm bende burda yaptırıyım. hatta ben ankaraya gidip orda yaptırıp taktırıp rot balansı onlara yaptırtıcam. Zira şehrimde bunu zor yaptırırım :smiley:

tüm anlatımlarınızı soluksuz okudum ... Çok güzel bir paylaşım . teşekkürler.bende mitsubishi outlander aracım için tekerleri az dışarı almak adına 3 cm flanş yaptıracağım DDŞ'den memnun kalındığını gördüm bende burda yaptırıyım. hatta ben ankaraya gidip orda yaptırıp taktırıp rot balansı onlara yaptırtıcam. Zira şehrimde bunu zor yaptırırım :smiley:

DDŞ flanşlardan memnun kalacağınızı düşünüyorum. Bence siparişi önden verin, imalatı 3-5 gün sürebiliyor. Ankara'ya gitmek isterseniz o başka ama montajı lastikçide bile yapabilirsiniz. Bu flanşları taktıktan sonra özel olarak dışardan balans istemiyor. Lastiklerinizin balansı iyiyse, rot ayarlarınız zaten yerindeyse başka bir şeye gerek yok. Ben de Çeşme'de yaşıyorum. Olanaklar çok kısıtlı, hele bu tür işleri kimse bilmiyor ama tüm işlemleri burada sanayide yaptık ve sonuçlar son derece güzel.

Bu forumda okuduklarım ve öğrendiklerim olmasa bu işlere kalkmaya, hele böyle ufak bir yerde asla cesaret edemezdim :smiley:

Cümleten İyi Bayramlar, İyi tatiller dilerim.

2009 da aldığım aracıma ilk yaptığım işlem üzerindeki ufak lastiklerden kurtulmak oldu. Araziye çıkmayı düşünmediğim için Federal 305/45/20 ( 31 inch) lastik ve ofsetsiz jant takarak yıllarca sorunsuz kullandım. Yakın zamanda aracımı biraz daha değiştirmeye karar verdim. Önce lastikleri biraz daha büyütmeye karar verdim. Nankang 305/55/20 AT (33 inch) lastik aldım ve sadece arkaları yükseltme yapmaksızın taktım. Sürtme yapacağı kesin olduğu için önleri daha sonra, yükseltme yaptıktan sonra takmaya karar verdim.
Arkalara büyük lastikleri takar takmaz aracın yol tutuşu çok kötüleşti. Gittiğim rotçu rot-rotil-salıncak gibi parçaları iyice kontrol etti ve hepsinin gayet iyi olduğunu söyledi ve rot ayarı yaptı. Ancak yol tutuşta pek bir düzelme olmadı. Sonra 4 tekere de 3.8 cm flanş takarak lastikleri epeyce dışarı taşırdım. Yol tutuşun az da olsa daha iyi olduğunu farkettim ve tekrar rot ayarlarını yaptırdım ama daha fazla düzelme olmadı. Hala çok güvensiz.
Sorunlarım şunlar:
1-Asfalt üzerindeki bozuk yerlerde araç çok gezme yapıyor. Şerit değiştirmeyi azıcık sert yapsam araç kontrolden çıkma eğilimi gösteriyor. Hele zeminde bozukluk varsa korkutucu oluyor. Düz yolda ve frende çok hafif sola çekme var.
2-Lastik balanslarında sorun olmadığı halde 110-140 km aralığında ciddi bir balans sorunum var. Bu kadar titreme varken cesaret edip 140 üzerine çıkamadım. 140 üzerinde düzelme olup olmadığını bilemiyorum (Genelde balans problemi 140 üzerinde hissedilmez). Flanşlardan kaynaklanıyor olabilir mi? Bir çözümü var mı? Dışardan balans yaptırmak istedim ama gittiğim rot-balanscıların hiç birinde dışardan balans cihazı yoktu. İzmir’de bir yer önerebilirmisiniz?.
3-Ironman yükseltme kitinde bulunan amortisör ve helezonları aldım. Bunlarla ön yükseltme yaptıktan sonra önlere de 33 inch lastikleri takmayı planlıyorum ama aracın daha da dengesizleşeceğinden ciddi endişelerim var.
Lastiklere yaptığım ve yapmayı planladığım modifiyeleri yapmış çok fazla araç görüyorum. Muhtemelen benzer sorunları yaşamış pek çok kişi vardır diye düşünüyorum. Önerileriniz ve yorumlarınız için minnettar olurum. Yükseltme kiti montajı kolay bir iş ama yine de İzmir’de bu işlerde tecrübeli servis önerilerinizi de alabilirsem çok sevineceğim.
Teşekkürler.

Orjinallikten çıkınca ne yaparsanız yapın arabanın aerodinamiği eskisi gibi asla olmaz. Başınıza iş almışsınız. Geçmiş olsun.

DDŞ flanşlardan memnun kalacağınızı düşünüyorum. Bence siparişi önden verin, imalatı 3-5 gün sürebiliyor. Ankara'ya gitmek isterseniz o başka ama montajı lastikçide bile yapabilirsiniz. Bu flanşları taktıktan sonra özel olarak dışardan balans istemiyor. Lastiklerinizin balansı iyiyse, rot ayarlarınız zaten yerindeyse başka bir şeye gerek yok. Ben de Çeşme'de yaşıyorum. Olanaklar çok kısıtlı, hele bu tür işleri kimse bilmiyor ama tüm işlemleri burada sanayide yaptık ve sonuçlar son derece güzel.

Bu forumda okuduklarım ve öğrendiklerim olmasa bu işlere kalkmaya, hele böyle ufak bir yerde asla cesaret edemezdim :smiley:

ben önceki flanşlar ile balans sorunu yaşamıştım. 3 cm aliminyum olmasına rağmen, bilgisyarlı değilde yol ayarı yaptılar gene düzelmedi çok.
Sanırım o flanşlardan kaynaklıydı demekki... Bilgi için teşekkür ederim.

Orjinallikten çıkınca ne yaparsanız yapın arabanın aerodinamiği eskisi gibi asla olmaz. Başınıza iş almışsınız. Geçmiş olsun.

Bu dediğinize katılmamak mümkün değil elbette. Uzun yıllar motorsikletleri modifiye ettiğim için orijinallikten uzaklaşmanın çoğunlukla sorunları da beraber getirdiğini iyi bilirim. Öte yandan bindiğimiz araçların "Tek tip" olması gibi çok sıkıcı bir durum da var. Sonuç olarak araç dizayn edenler genel bazı kabullerden yola çıkarak ortalama bir şeyi herkesin beğenmesini bekliyorlar ki, bu insan doğasına biraz aykırı sanırım.

Günün sonunda bu iş bir kazanç/kayıp hesabına dayanıyor. Bazı şeylerden fedakarlık edip başka şeylerden kazanıyorsunuz. Daha önce aracın kasasına göre son derece ufak kaldığı için yakışmayan ufak lastiklerden kurtulmak bana göre bir kazanç. Bir yere kadar bana özel ve eşi olmayan bir araca biniyor olmak ta ayrı bir kazanç. Buna karşılık bazı bedeller ödüyorum elbette ama, proje tamamlandıktan sonra geldiğimiz noktada aracımdan fazlasıyla memnunum. Bütün değişiklikler gerekirse 3-4 saat içerisinde geri alınabilir ama bunu yapmayı da hiç düşünmüyorum açıkçası :smiley:

Son yazımdan sonra aracın tüm problemlerini çözerek her çeşit yolda 3000 km kadar kullandım. Finali de yazarak konuyu tamamlamak isterim.
Yeni flanşları takıp iyi bir rot ayarından sonra aracın yol tutuşu gayet kabul edilir bir hale gelmişti. Eski flanşlardan kaynaklanan titreşim de yok oldu. Böylece araçta meydana gelen daha hassas değişiklikleri anlamaya başladım. Yeni sorun şaft titreşimi idi. Önce onu hallettik (Başka bir konu altında detaylı olarak anlattım). Sonra işi iyice sağlama alalım diye pek gerekmese de bütün rotları ve rotilleri yeniledik. Bu işi gözümde çok büyütürdüm ama hiç de öyle değilmiş :smiley: Rotçuya gidip çok ama çok hassas bir ayar yapmasını istedim. Bütün değerleri fabrika ayarları ile kusursuz aynı hale getirdi.
Sonuç: Tek kelimeyle harika bir araç oldu. Yol tutuş orijinalinden çok daha iyi. Önceden destursuz giremediğim virajlarda şimdi hafif sportif binek araçlarla eğleniyoruz :smiley: Yoldaki bozukluklarda direksiyon bana mısın demiyor. Uzun yol yaptım geçen hafta. Otobanlarda sürekli 140-150, en ufak bir stres yok.
Sadece km saati biraz eksik gösteriyor gerçeğinden. Teker çapı değişince normal. GPS ile ölçtük, %10 daha az gösteriyor. Bunu bilince sorun kalmıyor, ona göre ayarlıyorsun.
Şimdi tekrar düşünüyorum da, iyi ki bu forumu okumuşum, iyi ki bu işlere kalkışmışım diyorum :smiley:

Son yazımdan sonra aracın tüm problemlerini çözerek her çeşit yolda 3000 km kadar kullandım. Finali de yazarak konuyu tamamlamak isterim.
Yeni flanşları takıp iyi bir rot ayarından sonra aracın yol tutuşu gayet kabul edilir bir hale gelmişti. Eski flanşlardan kaynaklanan titreşim de yok oldu. Böylece araçta meydana gelen daha hassas değişiklikleri anlamaya başladım. Yeni sorun şaft titreşimi idi. Önce onu hallettik (Başka bir konu altında detaylı olarak anlattım). Sonra işi iyice sağlama alalım diye pek gerekmese de bütün rotları ve rotilleri yeniledik. Bu işi gözümde çok büyütürdüm ama hiç de öyle değilmiş :smiley: Rotçuya gidip çok ama çok hassas bir ayar yapmasını istedim. Bütün değerleri fabrika ayarları ile kusursuz aynı hale getirdi.
Sonuç: Tek kelimeyle harika bir araç oldu. Yol tutuş orijinalinden çok daha iyi. Önceden destursuz giremediğim virajlarda şimdi hafif sportif binek araçlarla eğleniyoruz :smiley: Yoldaki bozukluklarda direksiyon bana mısın demiyor. Uzun yol yaptım geçen hafta. Otobanlarda sürekli 140-150, en ufak bir stres yok.
Sadece km saati biraz eksik gösteriyor gerçeğinden. Teker çapı değişince normal. GPS ile ölçtük, %10 daha az gösteriyor. Bunu bilince sorun kalmıyor, ona göre ayarlıyorsun.
Şimdi tekrar düşünüyorum da, iyi ki bu forumu okumuşum, iyi ki bu işlere kalkışmışım diyorum :smiley:

Araç japonsa sorun yok zaten :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri