L200 Şanzıman Ve Diferansiyel Yağı Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan itopall Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,169

itopall

Yeni Üye
Herkese merhaba.

2014 L200 Instyle (131 KW) 4x4 otomatik vites aracım için şanzıman ve diferansiyel yağ arıyorum. Fakat kafam çok karıştı.

Kitapçığında diferansiyel yağ için "Dişli yağı API sınıfı GL-5 veya daha üstü SAE80W" yazıyor.
Castrol'ün "Castrol Axle EPX 80w/90" ve Motul'ün "Gearbox 80w90" ürünlerini buldum. Fakat yağları alacağım yer kitapçıkta yazan yağ ile bu yağların çok farklı olduğunu, Castrol EP80W veya Elf Tranself EP 80W tercih etmemi söyledi. Ama bu yağlar GL-4 olduğu için içime sinmedi.

Şanzıman yağında ise Castrol Transmax CVT ve Castrol Transmax Z arasında kaldım. Yardımcı olursanız sevinirim, varsa başka tavsiyelere de açığım.

Ayrıca kitapçıkta yazan transfer yağı ne oluyor? Arazi vitesi ile mi alakalı?

Etiketler
Bazı araçlar orjinal şanzıman yağı kullanılmayınca sorun yaratabiliyor. Neden servisten orjinal bakmıyorsunuz. Fiyat farkı çok mu.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba. Servislerde de (en azından bulunduğum şehirde) orijinal yağı yok. Normalde Mitsubishi'nin kendi markası olan yağ olması gerekirken Castrol yağ kullanıyorlar. O yüzden orada yaptırmadım.

Transfer dedikleri bir nevi arazi kısmı arazi şanzımanı gibi düşünün. Normal şanzıman yağının koyulduğu yer farklı transfer kısmıda farklı.

Herkese merhaba.

2014 L200 Instyle (131 KW) 4x4 otomatik vites aracım için şanzıman ve diferansiyel yağ arıyorum. Fakat kafam çok karıştı.

Kitapçığında diferansiyel yağ için "Dişli yağı API sınıfı GL-5 veya daha üstü SAE80W" yazıyor.
Castrol'ün "Castrol Axle EPX 80w/90" ve Motul'ün "Gearbox 80w90" ürünlerini buldum. Fakat yağları alacağım yer kitapçıkta yazan yağ ile bu yağların çok farklı olduğunu, Castrol EP80W veya Elf Tranself EP 80W tercih etmemi söyledi. Ama bu yağlar GL-4 olduğu için içime sinmedi.

Şanzıman yağında ise Castrol Transmax CVT ve Castrol Transmax Z arasında kaldım. Yardımcı olursanız sevinirim, varsa başka tavsiyelere de açığım.

Ayrıca kitapçıkta yazan transfer yağı ne oluyor? Arazi vitesi ile mi alakalı?
Transmax Z uygun, viskosite aralıklarına göre alacaksınız. Tablosuna bakın yağın. Orjinalini karşılıyor veya aşıyorsa alın.

Castrol sitesindeki yağ seçici uugulamayı da kullanabilirsiniz. Sıkıntı yaşamazsınız ben öyle yaptım. Çift viskoziteli dişli yağı diferansiyel ve arazi şanzımanında sıkıntı yaratmadı 80-90 kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri