Lada 4x4 Urban/5 Kapı İlk Deneyimler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan NİVA.69 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 59
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,409
kendim yapmaya çalışayım bi ara :smiley: bahsettiğiniz kanallar hakkında bilgim yok..

---

bu arada LPG gaz bitiyor uyarısı "son kalan ışığın sürekli yanıp sönmesi" şeklindeymiş.. gaz bitince sesli uyarı başlıyor.. yeni fark ettim..

Etiketler
kendim yapmaya çalışayım bi ara :smiley: bahsettiğiniz kanallar hakkında bilgim yok..

Araç tecrübelerinizi iyi anlatmışsınız, teşekkür ederim.
Aracın 3 kapılı 2019 md inceledim,bu modellere çeki demiri takılabiliyor,5 kapıya izin yok dendi.
Dış görünüş arazi aracı olarak güzel

Dışı seni, içi beni yakar gibi geldi bana;)

dediğim gibi 2008-2011 arası 2007 model tek kapı Nivaya (onuda sıfır ayarındayken almıştık) dere tepe bindik..

Erzurum-Bayburt gibi kışın EN sert geçtiği yerlerde ZİNCİRSİZ ana yolları değil köy yollarında gezdik.. kar değil BUZun üstünde kendi rus malı 4 mevsim lastiklerle yine zincirsiz asfaltta gider gibi giderdi.. inanılmaz derecede iyi bi kar-kış aracı olduğu tartışma kabul etmez..

say say bitmez eksiği kusuru vardır eyvallah.. ama parça-servis olarak daha bol ve ucuz başka bi araç ya vardır ya yoktur mesela..

ama bi araç 40 senedir halen üretiliyorsa.. burda tesadüf değil başarı aranır artık :smiley:

57044362 2124145864301258 2088528461583876096 n

Lada 3 Kapı Urban, 2019 yılında Alman dergisi AUTOBILD tarafından küçük SUV sınıfında, fiyat ve performans bakımından 1. seçilmiştir. Tebrikler Lada!

Araç meselesi daha çok NE beklediğinle ilgili bişe..

Aşırı Lüks-konfor-teknoloji dersen Nivadan uzak dur.. ama korkusuz dere tepe dolanmak için.. fayda/masraf olarak EN iyi seçeneklerden biri.. En sade haliyle bile orta şeker offroad yapar..

Sadece offroad için hiç araziye çıkmadım.. ama meslek-iş icabı ömrümün çoğu şehirden çok kırsalda, arazi yollarında geçti.. biçok arazi aracını arazide, köy-tarla yollarında görme şansım oldu..

hepsini özetlersek;

Alaman/Autobıld dergisi gibi fiyat/performans olarak EN iyilerden biri olduğunu düşünüyorum gerçekten de..

EN son uzun yol yakıt testi:

Ankara-Kocaeli arası otoban, tam kış ortası.

90-110 km hız

Kendi orjinal 4 mevsim lastikleri (185/75/R16)

13 litre/100 km LPG yaktı.

LPG ışıkları son ayardan sonra daha dengeli-eşit aralıklarla sönüyor.

PedalBox yakıt tüketimini ne artırıyo ne azaltıyo..

29-30 litre alan LPG tankı ile

şehiriçi: 185 KM

uzunyol: 225 KM

yol yapıyo yaklaşık olarak..

ne kadar saçma değilmi? işte sırf bu yüzden bile vergi araç değeri üzerinden alınmalı. emisyon ise ikinci kriter olmalı.

Merhabalar,
Anlattıklarınızdan tam benim istediğim araç budur sonucuna vardım.
Bu güne kadar Suzuki Vitara,l200 pikap son olarakta LR DEFENDER araçlarını kullanma fırsatım oldu.Hepsinin kendine göre avantaj-dezavantajları var.Yakıt,bagaj,eski model oldukları için işletim masrafları vb.gibi.
5 kapı Nivayı Türkiyeye geldiği günden beri takip ediyorum ama nedense piyasada hekettiği yeri bulamadı.Bayilerde arasan halen 2018 model sıfrını bulabilirsin belkide.
Sizce pazarlama hatasımı,reklam eksiğimi nedir bunun sebebi sonuçta piyasaya yeni giren bir marka-model değil 30-40 yıldır Türkiye piyasasında olan ve kabül görmüş araçlar.
Bu sebeplerden dolayı biraz mesafeliyim açıkçası yine gidip 20-25 yaşlarında eski bişey bakacağım mecburen.
Birde bu araçlara özellikle Nivaya 1.5 DCİ,1.6 TDCİ yani max 1.6 dizel motor koysalar dadından yinmez ve baya rağbet görür diye ben düşünüyorumda koca firma neden akletmez acaba .Sonuçta bu araçları arazi veya kırsalda işi-hobisi olan insanlar kullanır ve 30 lt. LPG ile nekadar yol yapılabilir.Dizel olsa doldur bidona yedek mazot bas gaza....
Başınızı da ağrıtmayım aracınıza sağlıklı kazasız günlerde kullanın.
Selam mve saygılar...

Niye yeterince tutulmuyo:

Niva, 2010'dan sonra doğru düzgün gelmedi bize.. ta 2018'e kadar.. yani 5-10 senelik bi BOŞluk oluştu.. o arada eski, meraklı nivacılarda başka araçlara yönelmiştir muhtemelen.. ki bunlardan biri de benim.. senelerce 5 kapıyı bekledim mesela..

Bu boşlukta Nivanın değeri de çok arttı gibi geliyo bana.. adeta yeniler gelmeyince kıymete bindi.. eskileri toplayıp yeniye yakın fiyata satmalar..vs.

LPG tankı, eski TEK kapı nivamda şu andakinden de biraz daha küçüktü.. SADECE uzun yolda biraz mesele olur.. ÇOK duruyon.. yoksa yetiyo.. ki artık heryerde LPG var.. olmasa bile BENZİN var zaten yedek..

Geçen iyi bi indirim oldu hepsine.. nasıl olduysa Benzin, galiba tarihte ilk defa Mazottan ucuz.. bu aralar..

Allah gönlünüze göre versin.. daha güzeli sizin olsun.. saydığınız araçlardan Nivaya EN yakın olanı VİTARAdır.. onunla kıyaslabilirsiniz..

Uzun lafın kısası.. Nivaya daha önce binmemiş biri biraz zor tercih eder.. fayda/masraf olarak vede önceden TEK kapısına bindiğim için tercih ettim ben.. şuan içinde çok memnunum..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri