Lada 4x4 Urban/5 Kapı İlk Deneyimler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan NİVA.69 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 59
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,285

Etiketler

Ankara-Trabzon git gel..

Uzun yolda: 12 litre/100 Km LPG yaktı.

(29 litre depo ile maksimum 250 KM gitti.)

10 BİN bakımda TÜM yağlar-filtreler değişti.

Saati gelmemesine rağmen:

-Difransiyel ve Şanzıman yağları değişti ve Fabrikanın koyduğu yağlar ÇOK kötü durumda idi.. ya kalitesizlikten yada zaman aşımından..

5 kapı Nivayı Türkiyeye geldiği günden beri takip ediyorum ama nedense piyasada hekettiği yeri bulamadı.Bayilerde arasan halen 2018 model sıfrını bulabilirsin belkide.
------------------------------------------
1.7 ve benzinli motor.. ?
Bu tip araçlar kesin diesel olmalı.
Nivayı, eskiden bir şekilde Niva almış kişiden başkas kolay kolay almaz.
Benim özel bir şekilde rus araçlarına sempatim var.
ZAZ. GAZ. UAZ v.s.. ilginç isimler ve ilginç numararla kotlama.
İsim yok, numara çok...2184 , 51A..69 v.s.

Biraz eski teknoloji ve pek uğraşılmamış kasa yapıları benim ilgimi çeker hep.
Ama benzinli deyince, durup durup kaçarım ben.
30 seneden fazladır hep diesel kullandım.
İlk çıktığında kazara, benzinli ve önden çekişli İ35 almıştım seneler önce..
Alışkanlıklarıma çok ters geldi.
İki ay içinde zararına satmıştım.
Bir ara Ahmet Sever e, bunlara haricen diesel takıyor musunuz, diye sormuştum.
Cevap net bir " Hayır" dı.

Ucuz, parasına göre yine de güzel araçlar.
Güle güle kullanın.

Nivaya 1.5-1.9 arası bi dizel takılsa satışı az-çok artardı diye düşünüyorum.. evet daha önce bi şekilde yolu nivayla kesişmemiş biri zor alır..

Lakin LPG'li haliyle bile hiç bi rahatsızlık duymadım.. Şuan LPG'li bi Niva nerdeyse 1.5 Duster ile aynı yakıyo tahminim..

Belki ayrıntı ama LPG ekonomik olmanın dışında ayrıca EKOlojik bi yakıt.. havayı daha az kirletiyo..

Ne yazık ki Niva'yi duster bitirdi. Ucuz hafif az yakar çok kaçar masrafsız ve ucuz parcası var koltukları yatırınca dümdüz zemin oluyor ve neredeyse 2 kişi yatabiliyor..... Yakıt konusunda da 6.5-7 lt şehir içinde yakıyor 4x4 duster 'in aynı yakabilmesi için 10 lt altında yakması lazım lpg'yi benzin de ise 2 katı yakıyor...Ne yazık ki duster'lar artık pahalı arabalar oldu. 7-8 yaşında duster ile sıfır Niva aynı para.... (Hos distribitör şu an getirse 2020 model sıfır bu paralara satabilir mi? 1-2 senedir Elinde kalanları satıyor...
Buna rağmen düşünüyorum Niva hala alınır mı diye....

Niva almadan önce Duster'ı yakından tekrar inceledim.. Duster'ı İLK çıktığı günden beri de takip ederim.. KESİNLİKLE kötülemek istemem ama yine KESİNLİKLE NİVA ayrı bişey Duster apayrı.. dışardan benzer olmakla birlikte, aslında ÇOK ayrı kulvarlarda olduklarını düşünüyorum..

dediğiniz şey daha önce Niva binmemiş biri için ÇOK zor bi karar.. hatta binmiş olsa bile zor.. ama Niva iyidir vesselam..:smiley:

Ankara Merkez-Polatlı git gel toplam 204 km. 22 litre LPG yaktı.

-Sürücü+1 yolcu. Yolun 1/3'ü otoban/çevre yolu. Kalanı otoban ayarında bölünmüş yol. Ortalama hız: 100 Km. (Gidiş-geliş sürekli RADAR var zaten istesen de hız yapamazsın). Gaz PO/Petrol ofisinden yola çıkmadan ve gelince tekrar dolduruldu.

100 KM/11 Litre LPG.

LPG fiyatı: 3,46 TL.

Lada 4x4 bayine gittiğimde aracı inceleme fırsatım oldu. Malum arazi şartlarında dayanıklılık için ilk incelediği yer alt takımı oldu. Ön süspansiyon düzeneği çift kol mekanizması prensibi ile dizayn edilmiş, çift kol mekanizması piyasadaki 4x4 pickupların çoğunda yok var diye bildiğim tek pickup var oda Ford Raptor. Arka çekiş sistemi haliyle tek aks üzerinden tekerlere aktarılıyor. Araç şasisi incelendiğinde mono-blok olduğunu görüyoruz. Bunun yoğun arazi şartlarında kullanımda frame şasiye göre dezavantaj olduğunu görüyoruz.
Sürüşü gayet stabil ve sarsıntısız. Kliması Adana'da soğutmuyor, pencere açık daha serindi :smiley:.
1.7 motora olmasından dolayı ÖTV epey fazla çıkıyormuş ancak ne bayiden nede internet ten ÖTVsinin %kaç olduğu hakkında bilgi bulamadım. Ancak engelli indirimi ile 70bin TL'ye araç sattıklarını söylediler. (o esnada normal satış fiyatı: 130bin TL miş matrah fiyatı 60 bin TL ) hesaplandığında %100 ÖTV olduğunu gösteriyor. Şuan 5 kapı liste fiyatı 210bin TL olmuş. Engelli raporu ile alınması gerçekten çok avantajlı bir araç. en son ÖTv oranlarıyla yayımlanmış 01.07.2019 2. nolu sayılı listeye göre "Motor silindir hacmi 1600 cm³'ü geçen fakat 2000 cm³'ü geçmeyenler", "Özel tüketim vergisi matrahı 85.000 TL’yi aşmayanlar" %45 30.08.2020 sayılı listeye göre ise bu yine %45 dir. Ancak yeni ötv zamıyla beraber %220 vergi uygulandığı görünüyor.

IMG 20200826 164043
IMG 20200829 150545

IMG 20200826 164158

IMG 20200829 150110

2008-2011 arası 2007 model TEK kapı Niva bindik.

Tam anlamıyla dere tepe düz gittik. Ve ideal aile aracı olmadığından evlilik sonrası sattık.

Şimdi yeniden ama 5 kapı URBAN ile yola devam:

-araç İzmir'den 3 bin küsür km iken alındı
-Ankara'ya kadar 100-140 km basabas gelindi
-eski kasalara göre çok çok sessiz ve titreşim az
-bagaj sorunu yok
-tek kapı in-bin sorunu yok
-LPG tüpü orjinal haliyle altta, bagajda yer kesmiyor
-ABS, klima vs var

Özetle eski kasa ile arasında ciddi fark var, o zamanlar kullanıcıların şikayet ve beklentilerinin tamamına yakını yapılmış..

arazi şanzımanı titreşim önleyicisine kadar bi çok ayrıntı var..
alt taraf fabrikasyon ziftli
o zamanlar zorlukla bulunan aksesuar, modifikasyon için gerekli herşeyde fazlasıyla var, bulunuyor artık..

Tek ve EN büyük kusuru vergi meselesinden dolayı (1600-2000 cc dilimine giriyor) FİYATI.. biz 0 km yerine 0 ayarında bulunca alalım dedik.. inşallah doğru karar verdik..
Uzun yol konforu ve günlük kullanıma uygun mudur. ÖTV indiriminden alma niyetimiz var tavsiyeniz ne olur

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR