Lada Niva Hakkında Yardım Lütfen

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan muratdogan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 32
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 51,066

muratdogan

Yeni Üye
öncelikle slm lar ben bu yaz 4x4 bi lada niva almayı planlıyorum.lada niva hakkında çok seyler duydum fazla yakıt tüketimi şehir içinde hiçde tavsiye edilmemesi sürekli arıza cıkarması çok fazla ses ve gürültü rahatlık vs vs..
ben bu arabayı sürekli ve gündelik kullanmayı düşünüyorum en azından önümüzdeki bir sene boyunca off road alanına çıkamayacagım ve genelde uzun yol seyehatlerinde kullanacagım.şunu sormak istiyorum bu rahatsızlık olayı nerden kaynaklanıyor ve ben bunu kolkukları değiştirmekle telafi edebilirmiyim bir de gürültü söylendigi gibi gercekten cok mu cok ise de nasıl biraz daha aza indirgeyebilirim.hersey tmm ok tavsiye ediyorsanız son olarak da ben bu aracı nerde modifiye ettirebilirim asfalt şartlarına göre
şimdiden tsk lerimi sunarım...

Etiketler
Ynt: Lada Niva Hakkında Yardım Lütfen

muratdogan arkadaşım, aramıza hoşgeldin....

Tüm üyelerimizin görebilmeleri için, aşağıda linkini verdiğim "Tanışma Köşesi (Off-Road)" bölümünde kendini tanıtır mısın...
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=9726.200

Forumumuzda iyi paylaşımlar dilerim...

Bakımları ve ayarları tam olan bir araç kolay kolay arıza çıkarmaz. Niva da öyle. Ama yine her 4 çeker gibi arazide sekiyorsanız arazi çıkışlarında rutin kontrolleri ve bakımları yapmak gerekir, yapılmazsa yine her araç gibi arıza çıkarır.

Çok arıza çıkardığı rivayet edilen Nivalar genelde şantiyelerde eşek niyetine kullanılan şantiye araçlarıdır. Şantiye araçlarını tonlarca insan kullanır ve hepsinin farklı sürüş karakteri vardır. Ya da küçük bir örnek verelim, Niva ile tarla bile süren vardır arkasına pulluk takıp, öylesi bir ikinci el araç sorun çıkarır doğru.

Gündelik kullanım için çok uygun bir araç değil. Uzun yolda rahatsızlık göreceli. 1996 kullandım, rahatsızlık vermedi. 2008 kullanıyorum, uzun yolda her araç kadar yoruyor, o kadar.

Gürültünün müsebbibi sürekli 4 çeker sistemidir. Kaçınılmaz. Sürekli 4 çeker aynı zamanda yakıt sarfiyatının da sebebi.

En başta sormam gerekirdi şimdi sorayım, neden Niva? Standart olarak zaten asfalt üzerinde kullanıma uygun, bir takım OK144 ile araziye de uygun (hatta fabrika lastikleriyle bile). Ama beklentiniz nedir? Niye 4 çeker bir araç istiyorsunuz?

gerçek bi eğitim almadan önce off-road çıkmayı düşünmüyorum işin doğrusu bu da en az 1 2 senemi alır(eğitime baslamam)şuan bende opel astra classic war (2001)belkide opel in yüzündendir ki biraz yüksekten gitmek istiyorum:smiley: bilirsiniz astra classic nerdeyse yere yapısık bi arac bi de niva ların vergisinin dşük oldunu biliyorum onun için niva dedim
ilgilendiğiniz için tsk ler

Eğer fazla masraf yapmadan (yani alım satım maliyeti), sorun çıkardığında ucuz parça maliyeti ile toparlanabilen bir araç istiyorsanız Niva bir alternatif. Düşük model bir tane ile başlayıp arazide tecrübe ettikten sonra istekleriniz çerçevesinde ihtiyacınızı karşılayacak bir cihaz alabilirsiniz. Yani Niva tek alternatifiniz değil.

En güzeli uygun bir Gezenbilir turuna co pilot, vs olarak katılıp hangi konfigürasyonun ne yapabileceğini görün derim. Hem kullanıcıların tecrübelerinden faydalanırsınız, hem de bizzat gördüklerinizle ne yapmak istediğiniz şekillenir, akabinde marka tercihini ona göre yaparsınız.

Bu anlamda Suzuki de işinizi görebilir, Jeep XJ de. Olmadı, fırsatını bulursanız bir Niva ile yol yapın akabinde öyle karar verin..

Birde Vitarayı düşünün derim Nivada saydığınz olumsuzlukların çoğunu bertaraf etmiş olursunuz.

Sevgili muratdogan arkadaşım, ne kadar bütçe ayırdığını söyleyebilirsen belki daha fazla yardımcı olabiliriz...

selamlar bende siteye yeni üye olan bir avcıyım.muratdoğan arkadaş gibi bir 4x4 alma arifesindeyim.
niva ve vitara arasında sürüncemedeyim.deteylı bilgilerinizi bekliyorum.saygılar.....

arkadaşlar arazide avda ve caddede kulanmak için niva düşük maliyetlerle türkiye şartlarındayürütmesi en kolay aractır kendim 1998 model niva kulanıyorum gerci nivayı ikinci arac olarak kulanıyorum fakat ondan aldıgım zefki hazzı burda anlatmakla tarif edemem bizzat yaşamanız lazım derim süreklide kulanıla bilir bir aractır niva lpg kulanarak yakıt sevyesi makul sayılacak sevye dedir yedek parca maliyetleri cok uygun fiyatlıdır emsaleriyle karşılaştırılamayacak kadar uygun kulanmak istediginiz bir arazi aracıdır alırken bundan cadde için yüzde yüz konfor beklemeyin sizlere tafsiyem öncelikle bir niva yla deneme sürüşü yapın veya herhangi bir gezi organizas yonunda niva ve digerlerini deneyin derim ben nivamı genel olarak arazide ve araziye ulaşabilmek için caddede kulanı yorum arazide oldukca rahatım kırılacakmış aman kırılırsa ben ne yaparım diye düşünmü yorum cünki sorunlarını halletmek makul cercevelerde pahalı veya daha kaliteli bir arazi aracıda zorlamalarda kırılıyor ve sonuçları cok daha maliyetli tabiki herşey bütceyle orantılı ha birde hanki aracı alırsanız alın orjınal ve temiz bir arac almaya calışın yorgun bir arac sizi üzer eger kendiniz usta degilseniz elinizden gelmi yorsa.

selam ben ismail ist göztepe eğt.araştırma hastanesinde doktorluk yapıyorum .her ne kadar boş vaktim kısıtlıysa da gözümü kararttım ve 2004 model 206 mı satıp 0 lada niva aldım..ilk başta yapmak istediğim tavan üstü bagaj sistemi ve onun üzerine 2 arkasına 1 sis farı ve ok144 lastikler ..sorun şu ki tavan üstü kafes bagaj sisteminin nerede yaptırıldığını bilmiyorum.herhangi bir demirci yapabilir mi yoksa önerebileceğiniz biyer var mı?ilkj etapta başka nasıl eklentiler yaptırmamı önerirsiniz?siz ce vinç şart mı artıları neler?yardımcı olursanız sevinirim.

arkadaşım aramıza hoş geldin şu aşagıda linke bir göz at orda aracınla ilgili bir cok şey bula bilirsin

http://www.nivatr.com/

darmunyan' Alıntı:
selam ben ismail ist göztepe eğt.araştırma hastanesinde doktorluk yapıyorum .her ne kadar boş vaktim kısıtlıysa da gözümü kararttım ve 2004 model 206 mı satıp 0 lada niva aldım..ilk başta yapmak istediğim tavan üstü bagaj sistemi ve onun üzerine 2 arkasına 1 sis farı ve ok144 lastikler ..sorun şu ki tavan üstü kafes bagaj sisteminin nerede yaptırıldığını bilmiyorum.herhangi bir demirci yapabilir mi yoksa önerebileceğiniz biyer var mı?ilkj etapta başka nasıl eklentiler yaptırmamı önerirsiniz?siz ce vinç şart mı artıları neler?yardımcı olursanız sevinirim.

Güle oynaya kullanın aracınızı.

Tavan üstü bagajı aslen tanıdık bildik bir demirci ustasına yaptırabilirsiniz. Aluminyum hafif olmasına rağmen pahallıya çıkar. Demir profil boyası sağlam olduğu sürece kullanışlıdır, üzerindeki yükü daha rahat taşır (esnemeden). Ama unutmayın tavan üstü bagaj yakıtınızı en az %10 artırır.

Nasıl bir şey yaptırabileceğiniz konusunda sanırım aşağıdaki görseller bir fikir verebilir..

DSCN3644

DSCN3645

DSCN3646

DSCN3665

Vinç arazide hayatınızı kurtarır. Şart değil ama olması ehven. Eğer sert parkurlara girecekseniz elzem.

Vinç takmayacaksanız da araziye birlikte çıktığınız araçlardan birinde vinç olmasına dikkat edin..

Niva yeni başlayacak biri için en iyi tercih olmasa da kısıtlı bütçe ile belli seviyeye kadar yapılacak aktivitelerde tercih edilebilir. Eğer nivaya yaptırdığım şeyleri nivanın alternatifi olan bir başka araca yaptırmış olsaydım (parça değişimi ve tamirat) sermayeyi sanırım kediye çoktan yüklemiştim diye düşünüyorum. Uzun yol derken ne kadar sıklıklıkla ve kaç km yol yapacaksınız bilgi verirseniz arada nivayı uzun yolda kullanan biri olarak daha doyurucu bilgi verebilirim.

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim eğer kadıköy ümraniye civarında tavan üstü kafes tipi bagaj yaptırabileceğim demirci biliosanız yönlendirirseniz sevinirim

Sn.Darmuryan,

Güle güle kullanın aracınızı. Portbagajla ilgili şu detaya dikkat ederseniz iyi olabilir.
Aracın yanlarına tutturulan bagaj ayaklarının mengeneleri ile araç arasına lastik sıkıştırılır saç kısmı zarar görmesin diye.
Onun et kalınlığını iyi seçmeye çalışın.
Zamanla eriyip aracın saçını çürütebiliyor pas yapıp.
Arada kontrol ederseniz boşa pas yaptırmamış oluruz araca.
Kusura kalmayın az karışık anlattım sanırım. :D

dscn3665wv2.jpg

Neyse tekrar hayırlı olsun aracınız...
Keyifli geziler.

Not: 92-98 arasında Göztepe SSK daysanız karşılaşma olasılığımız oldukça yüksek.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri