Lada Niva Kullanım Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bymuammer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,884
Ynt: Lada Niva Kullanım Yardım

Kilit için son hamle sanırım küçük bir grupla Ukrayna seyahati olacak. Kilit memleketinde aranıp bulunacak (memleketi Rusya Niva'nın , niye Ukrayna ben de bilmiyorum, fikir bu yönde çıktı.)

Aslen 1600'ler için 124'lerin kilidi uyuyor. Sorun olan 1700'ler. Öte yandan Lada'nın kökeni Fiat ve sorduğum ustalar kilidin İtalya'da aranması gerektiğini söylediler. Yunanistan'da var, en azından ön ve arkada aksta kullanan Yunan arkadaşlar var. Geçen yaz Türkiye'ye muhtelif ekipmanla geleceklerdi olmadı. Öncesinde biz gidecektik, Yunanistan neredeyse külliyen yandı, o yas ortamında erteledik. İngiliz Nivaseverlerin bir kısmı Rusya üzerinden edinmiş, ama adres falan yok, gidip dönen bir arkadaşa ısmarlanmış. Ulaşabildiğim Ruslar da niyeyse babadan kalma yöntemlerle bu işi kendince çözmüş (kaynak yapmak gibi). Yine geçen aylarda Gürcistan'daki tanıdık bir Nivasever üzerinden hamle ettik, savaş çıktı o sıra, kaynadı gitti.

Erco bir tane yaptı ama sabit kilit sorun yaratır dediği için kumandalı hale getirmeye çalışıyordu en son, onda da kilide girme ama çıkamama, çıkma ama girememe gibi bir dert vardı. Hiç olmadı, Reis28 öyle ya da böyle bir tane üretecek, biz de onu kullanacağız.

Ya da 900 Euro gibi bir fiyat karşılığında Alman üretimi havalı olanı ediceğiz tüm derdimiz bitecek..

Etiketler

valla ukrayna seyahati mademki türksün kükre herkes ürksün sloganının ağır basmasından çıkmıştır bence. :D
ama kilitle ilgili çalışma yı taktir ediyorum. Cnc makinalarım var ben bi araştırayım konuyu.1,7 ler daha çok heralde piyasada çıkma bi spool nerden bulabilirim ankarada ? çalışayım konunun üstünde? ::smiley:

yavuz bey bayramda ukraynadaydım..bir tane niva göremedim ne enteresandır..ayrıca servis tamirci gibi kavramlarada çok yabancılar..her evin önünde portatif garajlarlar var hem araç güvenliği hem araç tamiri görevini görüyor..:smiley:

Ukrayna'da kilit kovalamak fantazyada kalmaya mahkumdu öyle de oldu zaten.
Sanıyorum öyle ya da böyle Erco ya da Reis28 bu işi çözecekler, biz de rahat edeceğiz..

Yavuz Bey, su anda yurt disinda bulunuyorum ve Turkiyeye dondugum zaman bir arac alacagim, acikcasi trafik ve araba kullanimi konusunda pek fazla deneyimim yok, bundan onceki deneyimlerim genellikle sirket arabasi olan doblo larla oldu ki onlarda sadece bos veya sehirlerarasi yollarda, Turkiyeye dondugum zaman bir lada niva sahibi olmak istiyorum, elektronik ve mekanig merakim oldugundan dolayi tamir islerinden korkum yok ancak, bir cok arkadasim gibi benimde trafikte en buyuk sikintim istanbulun dik ara sokaklarina park etmek ya da yokuslarda uzun sureli dur kalklar lada niva bu konuda bir avantaj saglar mi. ve difransiyel kilidi bu gibi durumlarda ( araci kaydirmamak icin ) kullanilabilir mi. yardimci olursaniz cok sevinirim. Iyi gunler

morkis' Alıntı:
Yavuz Bey, su anda yurt disinda bulunuyorum ve Turkiyeye dondugum zaman bir arac alacagim, acikcasi trafik ve araba kullanimi konusunda pek fazla deneyimim yok, bundan onceki deneyimlerim genellikle sirket arabasi olan doblo larla oldu ki onlarda sadece bos veya sehirlerarasi yollarda, Turkiyeye dondugum zaman bir lada niva sahibi olmak istiyorum, elektronik ve mekanig merakim oldugundan dolayi tamir islerinden korkum yok ancak, bir cok arkadasim gibi benimde trafikte en buyuk sikintim istanbulun dik ara sokaklarina park etmek ya da yokuslarda uzun sureli dur kalklar lada niva bu konuda bir avantaj saglar mi. ve difransiyel kilidi bu gibi durumlarda ( araci kaydirmamak icin ) kullanilabilir mi. yardimci olursaniz cok sevinirim. Iyi gunler

iyi günler...

dif. kilidinin böyle bir özelliği yok maalesef. niva bu konuda bir avantaj sağlamaz size. size tavsiyem otomotik vites bir araç almanız bu konularda daha rahat edersiniz...

merhabalar yavuz bey benimde su orta dif. kilidi hakkinda tam anlamadiklarim var, mekanik konusunda pek bilgisiz sayilmam ama bunu bir turlu tam anladim diyemedim. mesela oyle bir an olmustu ki, sag on tekerlek ile sol arka tekerlek bosa cikmisti ve arac bosta kalmisti. benim bildigim tek kilit vardi ki o da kilitli diferansiyel. sizin bymuammer beye verdiginiz bilgileri okudum da, guc dagilimindan bahsetmissiniz. bu durumda bizim nivalarin (92 model) orta diferansiyel viskositeli(dogru mu yazdim acaba ;D) mi oluyor? bu konuda tam bir teknik bilgi verebilirseniz cok sevinirim.

Çaprazda boşta kaldığında yürümesi lazım. Zeminin durumuna bağlı biraz da. Hiç yürümediyse sağ arka ya da sol ön de tutunamamıştır sanki.

Orta diferansiyelin olayı sadece ön ve arka şaftı birbirine bağlamak, güç dağılımını ön-arka eşitlemek. Adı diferansiyel, ama bunu akslara uygulanan kilit mekanizması gibi düşünmemek lazım.

Normal olarak bir Niva sürekli 4-çekerdir. Ama diferansiyel etkisi yüzünden aslında 2 çeker. Misal arkaya kilit uyguladınız olur 3 çeker. Ön aksa da kilit uyguladınız olur tam anlamıyla 4 çeker. Yani lastikler tutunabildiği sürece tam 4 çeker olabiliyor standart halinde (ama bu durumda da tüm lastikler gücü aynı oranda zemine aktarmıyor büşük ihtimalle), yani asfalt üzerinde, görece kolay zeminde, vs. Viraj alırken iç taraftaki lastikler diferansiyel etkisiyle gücü aktarmaz. Aktarabilseydi zaten virajı dönemezdi örneğin..

Selamlr ,.apraz tekerler tamamen boşa çıktıysa kalması normal . Bizim arçlarda slında 3 difransiyel var ön - arka ve orta . Difransiyel mantığı gereği her tekerin farklı tur sayısıyla dönmesine izin verir . Kilit bu durumun ortdan kalmasına yani %50 dağılıma olanak sağlar . Diyelim ön tekerlerden biri yada ikisi boşa çıktı ortayı kilitlediğiniz güç boştaki tekerlerden kaçamayak öne ve arkaya %50 güç iletilecek ve araç yola devam edecektir .

Ancak Nivada ön ve arkada kilit yok . Yani ön yada arkada tkerlerin biri boşa çıktığında güç ordan kaçar , diğer tekere hareket gelmez .Kilit olursa ikiside aynı hızda döner güç kaçmaz .

Bu arada bildiği kadarıyla yüzde 40 ön yüzde 60arka olmak üzere 4 tekerden çekiş sağlıyor .

evet simdi anladim yavuz bey ve ssbman. yani demek istiyorsunuz ki bizim orta dif. de on ve arkadaki gibi, normal sartlarda(kilit pozisyonu negatif iken) ayni on ve arkadaki dif. gibi bir calisma prensibine sahip. on iki tekeri veya arka iki tekeri durdurmak mumkun. ayni iki ceker kilitsiz diferansiyelli bir aracta gucun bagli oldugu tekerlerkler donerken birini tuttugumuzda digerinin donmesi hatta daha da hizli donmesi gibi calisiyor. fakat biz kilidimizi aktif hale gecirdigimizde biraz evvel anlattigim durum olusamiyor ve zemine bagli olarak ancak capraz tekerlekleri bosa cikarmak gerekiyor(iki ceker arac orneginin benzerini yasamak icin) ;). olayi yasadigim zemin ve durum da suydu; yaklasik (- /+) 45derecede ve gene yaklasik aracin boyuyla ayni uzunlukta bir rampa ve baslangic camurdu, haliyle biraz capraz girince camurda kalan sol arka tekerlek ve tirmanisin sonuna gelmis haliyle de bosa cikan sag on tekerlek tutunamamisti ve tirmanis ilk anlardan tamamlanamamisti. ama belirtmeliyim ki bir iki denemeden sonra dogru yolu buldum ve niva "bak hata sendeymis" dercesine cok rahat bir sekilde o engeli de asti ki daha sonra cok daha agir sartlarda daha da tecrubeli yaklasimimizla babamla cokca eglenerek tamamladigimiz gezilerimiz oldu. iliglendiginiz icin cok tesekkur ederim.

YEVGENI' Alıntı:
Sırasıyla, en gerideki ortanca kol ağır devirdir (low drive). 3 konumu var:
1. Nötr (en geride)
2. Boşta (araç viteste gazlasanız bile santim kımıldamaz, fonksiyonunu anlayabilmiş değilim)
3. Kilitli (ileride)[flash=200,200][/flash]

2 konumun boşta olmasının tek sebebi var niva arazide kolayca balata yemektedir (kullanım tarzına göre değişir)
birde 2 ci ve 3 cü vitesler en uzun tur atan viteslerdir bundan dolayı daha cabuk bozulabilirler ve bozulunca sanzıman komple kiltlenir ve vitesten ayrılmaz veya geçmez bu gibi durumlar için aracıbosa alıp çektirmek için kullanılabilir. boşta olmasının sebebide budur

Arkadaşlar bir sorum olacak.Benim niva 1-2-3 üncü viteslerde 4000 devire kadar çıkarken 4-5 inci viteslerde düz yolda 3500 ü zor görüyor.5 inci viteste 110km hıza ulaşıyor gerisi yok.Kitapçıkta 5400 devirde 87bg 140km hıza çıkarmış biz bu devirlere çıkamıyoruzki bu hızı görelim.aracımda 600.16 lassa ok 102 askeri tip tekerlek var.lpg olarak 100km ye 15 lt yakıyor.birde bu 1600lerin ateşleme avansı kaç derece olmalıdır.teknik bilgisi iyi olan arkadaşlar yanıtlarsa daha iyi olur.teşekkür ederim.

şimdi 1 vitez zaten hafif 2 ve 3 de nivanın en uzun turlu dişlileri doğal olarak 4500 devire kadar cıkıyor 4 ve beşinci viteslerde 7 -8 diş fazla oldugundan3 den 4 de alınca gaz 3000 düşüyor ama araba 100 le gider 5 de ise 120 yapar ok 144 lerle düz yolda max 135 dir dahada gitmez olay bundan ibarat

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri