Lada Niva'ya Ekstra Soğutma İçin Corolla Fanı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasarergun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,042

yasarergun

Dünyayı değiştirebilirsin
Yer
Antakya-Hatay ama O bir Antep'li :)
Web
www.yiyenbilir.com
lada nivada panjurla radyatör arasına toyota corolla fanı taktırdım hiç bir ekleme delme işlemi gerekmedi cuk oturdu resmen arazide yokuş tırmanırken bastınmı düğmeye hararet dibe vuruyor tavsiye olunur. lada nivada çavuş desen petlas ve ok 144 kullanıp ikisini karşılaştırabilecek bir hayır sahibi var mı burada ?

Etiketler
yücel bey selamlar,

lada nivaya taktığım toyota corolla fanını çıkma aldım gaziantep sanayiden 60 ytl, çift sigorta ile panjurla radyatör arasına monte edildi göğüste iki tane boş düğme vardır onlardan birisine tofaş düğmesi kullanılarak (zaten orijinali de onlardan) eklendi. düğme, işçilik ve kablolar sigortalar dahil 30 ytl de masraf aldılar fanla birlikte toplam 90 ytl verdim. aracın kendi orijinal fanı iç tarafta ve yerinde duruyor benim sonradan taktırdığım ön tarafta. taktırmadan önce nemruta tırmanmaya kalktım iki defa durup motoru soğutup su ilave ettim ancak çıkabildim. şu an bizim kampüsün arkasından orman yolundan yaklaşık bazı yerlerde 30-35 derece tırmanarak fan açık hararet kesinlikle 90ı geçmeyerek çıkabiliyorum. ayrıca malzeme ve işçilikte fikir olur diye bazı yaptırdıklarımı yazayım ona göre siz de kıyaslayıp yaptırın. tavan söküldü tavan şişleri düşmüştü onlar sabitlendi, bagaj döşemesi, ön ve arka koltuklar sökülüp altına ziftli izolasyon katmanı ve üstüne de kalın gri renkli iç tarafı pamuk iplik ızgara dış tarafı yuvarlak desenli kabartma döşeme malzemesi ile döşendi önve arka koltukların altına döşenen kısmın kenarları dikişli, orta konsol da suni deri ile kaplandı, orta konsol ve yan basamaklardaki siyah renkli plastik aksam siyah boyayla boyandı malzeme dahil bunlara da 100 ytl verdim. yalnız bagaj döşeme işini malzemeyi kendim satın alıp (aynı döşeme malzemesi ve altına aynı ziftli izolasyon katmanı ile fiyatı 30 ytl ki biraz önce sözünü ettiğim 100 ytl ye bu 30 ytl dahildir) kendim monte ettim zaten çok kolay sadece arka koltuğu tutan iki tane somunu sökün alın dışarıya koltuğu herşey ortada sağlam bir makasla biraz dikkatle işi yaparsınız tabi benzin deposunu sökme derdinizin olmayacağını düşünüyorsanız bir tüp bally ile (1 ytl) izolasyon katmanını kaportaya sabitleyebilirsiniz. böylece aracın temizliğinde müthiş rahatlık oluyor paspasları kaldır al eline iki bez her birini birer kez kullan bagaj dahil tüm taban tertemiz. bir de lada ile araziye çıkmadan önce ufak çapa boyutlarında bir kazma, ufak bir nacak ya da balta, mümkünse sapı iki ya da 3 parçalı olarak sökülebilen bir kürek, iki ton kapasitesinde bir kriko ve altına mutlaka ama mutlaka 25x20x20 ebatlarında bir takoz-kütük yanınızda olursa kolay kolay yolda kalmazsınız diye düşünüyorum. elektrikli vinç olayını henüz bilmediğimden takmadım vinçli bir araç görürsem bakıp duruma göre takabilirim. bir de motor nasıl aracınızda eğer eh idare eder abi derlerse mutlaka yaptırın ben rektefiye ettirdim aldığımda malzeme dahil motora sanırım 700 gibi bir rakam ödedim buna kapakta 0.2 derece eğrilik vardı onun freze işi dahildir. asıl önemlisi bu sizin birinci aracınız olmadığı için tüm bu işleri 5-6 ay gibi bir zaman dilimine yayarak yaptırma imkanına sahipsiniz. ayrıca nivada her zaman eski olarak söylenen bagaj meselesini de ben aldığımda yapılmıştı bagajın tabanı kesilerek tüm bagaj eninde 50 cm derinlik 60 cm derinlikte ek bagaj yapılmış yarısına 25 lt kapasiteli lpg tüpü eklenmiş diğer yarısına da ben 3 takım anahtar, bir sürü yedek vida sonum vs, 5-6 tane farklı pense, bir sürü farklı tornavida, kriko, yangın söndürme tüpü, primus 1 lt benzin yedek deposu, ufak kazma, nacak, savunma amaçlı ve aynı zamanda bijon anahtarına uzatma da olabilen boru ;D , 30 tane kebap şişi ve maşa alabilen antep tipi şişlik, orta boy ızgara, 3 tane piknik sandalyesi, bir sürü ıvır zıvır malzeme ile yedek ayakkabılar yağmurluk gibi şeyleri alabiliyor. bu kadar malzemeyi almaz diyebilirsiniz haklı da olabilirsiniz ama kesinlikle abartı yok hepsi şu an depoda, fazlası vardır ama eksik değildir. allah kolaylık ve insaflı becerikli ustalarla karşılaşma nasip etsiin diyorum. son olarak ustalar tamirat yaparken yanlarında olun ne yaptıklarına bakın çünkü o usta ufacık bir iş gerektiğinde sizin gitiğiniz ve arıza nedeniyle kaldığınız yere gelemeyebilir en azından basit nedenlerle yolda kalmayın.

çok teşekkür ederim arkadaşım
motor için iyi dediler sadece 100 gram yağ eksikti sanırım bir sorun olmaz çünkü ustam gece 3 te arasamda kalkıp gelecek kadar beni sever bakalım toyota fanı için burda ne fiyat alacağız ama bizim aracın iç tarafında fan yok direk dönen kayışa bağlı pervane var sanırım iç tarafıda fanla değiştirmek gerek
bagajıda tüp ve kolonla doldurmuşlar ama hala yer var sanırım çizme mangal ve takımları alır :smiley:

Ynt: Lada Niva'ya Ekstra Soğutma İçin Corolla Fanı

Yücel yolun düşerse İkitelli Atatürk Sanayi Sitesine uğra.Sitedeki hurdacılarda istediğin parçaları bulabilirsin.

arkadaşlar ben fan'ı taktırdım ancak kafanızı karıştırmak istemem toyotanın normal radyatör fanı radyatör ve panjur arasına sığmıyor oraya takılacak olan fan toyotanın klima fanı ve takılacak olan yerde normal pervanenin önü değil radyatörün sol köşesine yakın çünki üst üste gelirlerse birbirlerini boğuyor ve hiç bir işe yaramıyor hatta hararetin dahada yükselmesine neden oluyor

Selam,

bana toyota fanı olarak sattılar ama dediğiniz gibi klima fanı olması da mümkündür. uygulama yeri de orijinal pervanenin üflediği yere tabi ki fan takılmaz ama orijinal pervane sadece radyatörün yarısına hava üflüyor, diğer yarısına da fan takılınca ki orijinal pervane içten dışa üflüyor takılan fan ise dıştan içe üflüyor harika soğutma sağlıyor.

ayrıca lada niva kullanıcılarına bir sorum olacak

benim aracımda triger kayışı görevi gören zincirde 4 ayda iki kez gevşeme oldu gergiyi sıktırdım düzeldi, ama sonuncu gevşemede sesi farkedemedim gergiyi yemiş zincir allahtan şehirdeydim kurtarıcıyla gittim tamirciye. motoru indirdiler ön motor kapağını açtığımızda başka bir arıza görmediğimize sevindim sadece o zincirin üzerinde kaydığı kızak gibi bir parça var o gitmiş. 3 otuz paralık parça değişimi için koca motor inmiş oldu. bu araçlarda ya da 4x4 araçlarda bu tür arızaları farkedecek bir kontrol metodu var mıdır ? abi motoru dinle anlarsın derseniz o kadar tecrübem yok ya da periyodik olarak şu kadar km ya da şu kadar ayda bir filanca yerlere baktır gibi bir presedür bilen var mı ?
bu arada zaten serviste bunlara bakarlar diyorsanız, aracı serviste baktırıyorum ve genellikle sadece benim gösterdiğim şeyler bakılıyor. zaten bildiğim kadarı ile bu araçlarda arıza tespit kiti falan yok

Triger zincirinin sorunlu olup olmadığını sesinden ve kapağından yağ sızdırıp sızdırmadığına bakarak anlayabilirsiniz. Normalde orayı açmak için motor indirmeye gerek yok. Radyatörü, vs söküp (çalışma alanı yaratarak) oraya ulaşıyorlar. Motoru neden indirdiklerini anlamadım, belki de daha büyük bir problem bekliyorlardı, o yüzden. Normal koşullarda triger zinciri motor yapılmak üzere açılana kadar sorunsuz gider. Motor açıldığında da sağlam olsa bile elden geçer, bileşenleri ve kendisi değiştirilir. Kolay kolay arızalanan bir aparat değildir. Kaç km gider derseniz, kabaca 70.000 km'den önce (bağlantılarında sorun yoksa, iyi bir işçilikle elden geçmişse) sorun çıkarmayacağını söyler ustalar..

bugün parçacıdan ustanın istediği parçaları aldım işte listesi ve fiyatları umarım kazık yememişimdir

ön balatalar : 15 ytl
ön diskler : 35 ylt
arka balatalar : 15 ylt
arka kampanalar : 80 ytl
ateşleme bobini : 25 ytl
platin : 3 ytl
bujiler : 10 ytl
benzin filtresi : 2 ytl
motor yağı: 35 ytl
yağ filtresi : 5 ytl
antifriz : 15 ytl
kaput teli : 3 ytl
termostat : 8 ytl
egzantrik zinciri : 15 ytl
üst kapak contası : 3 ytl
gergi kızakları : 7 ytl
kontak : 10 ytl
şarj dinamosu: 120 ytl

parçalardan bir kaç tanesini yakın zamanda kullandım fren balataları gibi, fiyatlar servisle aynı

aslında dediğiniz gibi motoru indirmek gerekmiyordu haklısınız ama o kadar ses vardı ki inanamazsınız caddeyi inletiyordu. motor sadece gerginin kızağına bağlı sıkışma nedeniyle çalışmayınca, usta pistonların eğildiğini düşündü (usta lada bakmıyor aslında mercedes servisi ama hatır işi bakıyor benimkine, ne de olsa mercedese ennnn yakın araba LADA NİVA ya hani ;D ) o nedenle indirdiler indirmişken contalar değişti bir de gergi ve iki tane kızak. sanırım arıza bağlantı sorunundan dolayı ya da açıldığında kızakları değişmesi gerekirken idare eder dedi önceki ustası eski kızakları tekrar yerine taktı ondan da kaynaklanmış olabilir.

Bu Lada'ların parçaları yerli araçtan ucuzmuş. Umarım Lada artık formuna kavuşur.

söyle bir fikir nasıl olur.kartel kapağına .çift zanlı hava soğutmalı motorlardaki gibi hava olukları konabise çözüm olurmu.ama sanırım kartel kapağı düküm kaynak biraz takatsiz olur:(

nadir abi lada türkiye piyasasında uzun yılardır var UAZ yok .genelikle orta asyada olsun rusyada çiftçiler uazı tercih ediyor

TATRA' Alıntı:
söyle bir fikir nasıl olur.kartel kapağına .çift zanlı hava soğutmalı motorlardaki gibi hava olukları konabise çözüm olurmu.ama sanırım kartel kapağı düküm kaynak biraz takatsiz olur:(

nadir abi lada türkiye piyasasında uzun yılardır var UAZ yok .genelikle orta asyada olsun rusyada çiftçiler uazı tercih ediyor

Doğru söylüyorsun.Gaz69'dan sonra üretim UAZ ularak devam etmiş ama ülkemizde örnekleri hemen hemen yok gibi.
Benim de takip ettiğim kadarı ile , sadece Rusyada değil , eski SSCB ve blok ülkelerinde hala faal olan 70'li yıllardan kalma güzel örneklerini görmek mümkün.Macaristan ve Polonyada fan klüpleri var.

nadir abi moğolistanda felan halk pazarlarında kiralıyorlarmış günlüğü 20 dolar felandı.halk pazarı ama nasıl bir şey,kamyon yedek parçalrı eski zil .ural kamyonlar,uazın dört çeker minübisleri bile var.

uazın firma net adresi

http://www.uaz.ru/eng/

Tüm arkadaşlara selamlar sevgiler sizlerden öğreneceğim çok şey var ;)

CIMG0018

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR