Land Rover Discovery Td5 - Arıza Ikaz Lambaları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan albeni Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,867

albeni

Kamp I
Yer
İstanbul
Web
albeni.blogspot.com
Selamlar,
2003 model 290.000 km'de Land Rover Discovery Td5 aracı aldığım gün satıştan hemen sonra arıza ikaz ışıkları yandı. Çoğunlukla sadece ACE, bazen de ABS, TC, Fren Yağ Seviyesi (El Freni), SRS ve İniş Destek lambalarının tümü birden yanıyor. Bazen bir süre sonra ışıklar kendiliğinden sönüyor. Birer gün arayla iki kez bilgisayara bağlayıp hataları silerek lambaları söndürdüler. Her seferinde bir süre sonra lambalar tekrar yandı.

Ne önerirsiniz?

İyi günler,
Muzaffer

Etiketler
ışıkları nerde söndürdüler

sadece söndürmek sorunu gidermez her zaman bence neden yandıklarını da kontrol etmek lazım bazen kablo probleminden yandığını biliyoruz tesisat kontrolü yaptırmakta fayda var eğer yanan arıza ışıklarının karşılıklarında problem yoksa sorun tesisatta aranmalı

örneğin ACE ışığı yandığında çalışma sisteminde sorun yoksa o ışığın yanmasına sebep olan tesisattır diye düşünüyorum ki tesisat sorunundan ışıkların yandığı yabancı forumlarda da bu forumda da tartışılmıştı

Motor bölümünde ABS regulatörünün altında plastik iki adet switch var, bozulmuş yada nemlenmiş olabilir. Sizin yapabileceğiniz bir işlem değil servise götürüp göstermeniz gerekiyor genelde ABS/TC arızası bundan kaynaklanıyor. Fren yağ seviyesini ilk defa duyuyorum büyük bir ihtimalle şanzıman sıcaklığından bahsediyorsunuz. Sizden önceki sahibi off road (çamur/su)fazla yapmışsa muhtemelen bu parçalar ve sensörler nemlenmiş yada pislenmiş olabilir

Selamlar,
2003 model 290.000 km'de Land Rover Discovery Td5 aracı aldığım gün satıştan hemen sonra arıza ikaz ışıkları yandı. Çoğunlukla sadece ACE, bazen de ABS, TC, Fren Yağ Seviyesi (El Freni), SRS ve İniş Destek lambalarının tümü birden yanıyor. Bazen bir süre sonra ışıklar kendiliğinden sönüyor. Birer gün arayla iki kez bilgisayara bağlayıp hataları silerek lambaları söndürdüler. Her seferinde bir süre sonra lambalar tekrar yandı.

Ne önerirsiniz?

İyi günler,
Muzaffer
Ben 2003 Td5'i aldığımda daha notere giderken yandılar ahahahah:smiley:))))))))))))))))) ABS modülatöründen kaynaklı yanınca ABS, TC ve yokuç iniş desteği üçlüsü, namı diğer three amigos yanıyor, tshirtü bile var bende:smiley:)) Çaktığımın İngilizi arabanın kronik probleminden reklam yapmış. Youtubeda bir video var, sorunu kökten çözmek için bypass kablo vs çekiliyor biryerlerden, Ankarada Gaye Otomotivde Arda Usta sağolsun kökten çözdü yabu işlemle ya benzer bir işlemle. %90 buradan kaynaklı oluyor, ama tekerleklerdeki ABS sensörlerinde problem varsa yine aynı üçlü yanar. ACE, yağ seviyesi vs hiç yanmadı çok şükür, yağlarınız eksik olabilir. Sözlerime iki adet meşhur LR atasözüyle son vermek isterim :D :D :D

-Çalışıyorsa elleme.

-Damlatmıyorsa boşalmıştır.

Ben 2003 Td5'i aldığımda daha notere giderken yandılar ahahahah:smiley:))))))))))))))))) ABS modülatöründen kaynaklı yanınca ABS, TC ve yokuç iniş desteği üçlüsü, namı diğer three amigos yanıyor, tshirtü bile var bende:smiley:)) Çaktığımın İngilizi arabanın kronik probleminden reklam yapmış. Youtubeda bir video var, sorunu kökten çözmek için bypass kablo vs çekiliyor biryerlerden, Ankarada Gaye Otomotivde Arda Usta sağolsun kökten çözdü yabu işlemle ya benzer bir işlemle. %90 buradan kaynaklı oluyor, ama tekerleklerdeki ABS sensörlerinde problem varsa yine aynı üçlü yanar. ACE, yağ seviyesi vs hiç yanmadı çok şükür, yağlarınız eksik olabilir. Sözlerime iki adet meşhur LR atasözüyle son vermek isterim :D :D :D

-Çalışıyorsa elleme.

-Damlatmıyorsa boşalmıştır.
:D

ABS, HDC, TC ışıkları bendede yanmıştı aracımı ilk aldığım zamanlarda. Serviste bilgisayara bağladığımızda x,y gear selector switc (şanzıman müşürü) arızası vermişti. Bu parçada 1500-2000 TL tutuyor. Ben değişimi kabul etmeyip biraz daha araştıracağımı söyledim. Sonuçta buradan öğrendiklerimle problemin enjektör tesisatından ECU'ya yağ yürümesinden kaynaklandığını öğrendim. Yeni enjektör tesisatı ile sorun çözüldü.

Son düzenleme:

disco nun tesisatı yine çok markaya göre sorunsuz sadece nemden oksitlenme ile sorun yaratıyor büyük arıza açmışlığı pek nadir görülen bir olay

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.