Landrover İçin Portal Aks Kullanımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan discovery-V8 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 178
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 55,020

discovery-V8

A Clean Landrover is the Sign of Sick Mind
Yer
Ankara.
TATRA' Alıntı:
bir kaçgündür bu konuyu düşünüyorum sanırım nadir abi biliyordur.

acaba kilit almak yerine hurdacıdan çıkma eski 404 unimog diferansiyelini defendere monte edilse nasıl olur ,portal redüksiyon dişlisi sanrım hızı azaltabilir ama bence çok kulanışlı olur.bu dif.lerde dif kili ön ve arkada var zaten

Siz bunu yazdığınızda benimde epey kafamı kurcalamıştı, Şimdi Landrover için bunun hazır kitleri çıkmış

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

üstelik arabanızdaki hiç birşeyi bozmanıza gerek yok. sadece kiti eklyorsunuz okadar.

Bir çok yerde var ama en popüleri http://www.portalrover.co.uk/

Selamlar

IMG 6296

Discovery8

Etiketler

Abi düşünsene 4.6 V8 makina üzerinde bu kit, 44 inch lastikler, tek problem geçen yıl yükselttirdiğimz garajı bidaha yükseltmek ;D

Jeep34' Alıntı:
Garajı tekrar yükseltmeye razıyım. Ama marka konusunda tereddütlerim var ;) ;D

Landrover olsun çamurdan olsun ;D

Bu portal aks konusuna teknik bölümde ayrı bir başlık açalım, Son altı ayda kitleri üreten firma sayısı 6 yaçıkmış sanıyorum çok gelişecek, Kitler sadece Eski değil Nerdeyse tüm Lr modelleri için var.

Defender 100- 110 - 130 , 2009 yılına kadar tüm modelleri (90 da lastikler birbirine sürter sanıyorum)
Discovery 1 Discovery II , 1989- 2004 e kadar
RRClassic ve P38 modelleri için mevcut

Selamlar

Ynt: Landrover İçin Portal Aks Kullanımı

fiyatı öğrenebildiniz mi yavuz bey. kaça malolur bu iş.selamlar.

Yeşil devi görünce insanın ağzının suyu akıyor vallahi ;D.İnşallah bir gün Türkiye'de de bu uygulamayı görürüz.

Beyler,

Hadi getirdik diyelim.

Uygulamayı burada kim yapar ve birde ön, arka difi olanlar için bu çözüm arazi performansını % kaç etkiler?

Teşekkürler,

Eyüp

selam arkadaşlar

bu konu ( nedense ) benimde ilgimi çekmişti zamanında... unimog aksları türkiyede bulmak kolay ama ayna mahruti oranı hızlı olanından bulmak biraz daha zor... aksları buradan aldıktan sonra uyum için ingiltereden çeşitli firmalardan kit alabilirsiniz... buraya kadar fiyat 2-3000 pound civarı...

unimog aksların tek problemi ağır olması ve son sürat 90 km ye düşüyor... bunu düzeltmek için ashcroft UK den özel transfer kutusu ( arazi ) alabiliyorsunuz ve son sürat 140 km ye çıkabiliyor ama arazi şanzımanının fiyatını bilmiyorum...

unimog yerine volvo dingilleri de kullanılabiliyor ama volvo daha pahalı, türkiye de bulunurmu onu da bilemiyorum...

daha sonra jant ve lastik alıyorsunuz ucuz değiller :smiley:

ve sonra bütün bunları ruhsata işletmeniz gerekiyor... orada takılıyorsunuz çünkü arabanın yeniden projelendirilmesi imkansız gibi birşey... tek çare plaka takmayıp romork üzerinde taşınması olabilir .

naci

Eğer yüksek oranlı arazi şanzımanı takılırsa bu sefer aks kesme ve debraj sorunu çıkabilir. Aynı arazi şanzımanıyla hız sorunu yaşanır.

unimog akslarını nasıl keser bilemem ama ( landrover aksın 2 katı falan kalınlığında hayvan) debriyaj (şanzıman) bu durumda üzerine en fazla yük binen aktarma elemanı olacağı kesin...

Takılan portal aks orjinal dingilde jantın bağlandığı yere takılıyor ve gelen gücü paralel olarak aşağıya iletiyor. Yani dingil yine land dingili. Difransiyalden portal aksa kadar gelen aks yine orjinal land aksı. Yüksek oranlı arazi şanzımanı takılırsa bu sefer aracın orjinal aksına ve debraja yeterinden çok yük binecek ve sorun çıkartacaktır. Bence en iyi çözüm arazi şanzımanını değiştirmeden hızdan fedakarlık edilmesi. Hatta takılan bu parça tam anlamıyla bir aks değil redüktördür. 1 e 1 oranı ve aynı lastik çapıyla araca hiç yük yüklenmeden araç yerden yükseltilebilir. Bu sefer hızda kayıp olamayacak fakat aracın dingili yerden yükselecektir.

http://img98.imageshack.us/img98/3264/portalaxle3ac8.jpg
http://img156.imageshack.us/img156/5267/portalaxle4qf4.jpg
http://img156.imageshack.us/img156/825/portalaxle2cr2.jpg
böyle bir alet ile dingillerin yükselmesi harika bir şey gibi.
pratikte ne kadar elverişli olur bilemeyiz türkiyede de bunu denemiş birisini bulamayız herhalde

http://www.naxja.org/forum/showthread.php?t=34116&page=2
burada birileri kullanmış sanırım

Portal Axle ve Land Rover Defender

Selam,

Landi olmayan fakat olmasını çok isteyenlerden ve bu isteği en yakın zamanda hayata geçirmek isteyenlerden biriyim. Aslında portal akslar ile ilgili araştırmayı G3 Pajero için düşünmüştüm ama fiyat performansı olarak LRD kullanmak daha akkıllıca ve tabiki daha karizmatiiiik :smiley:

Portal Aks ile ilgili önce şu bilgileir inceleyin.

http://en.wikipedia.org/wiki/Portal_axles

Uygulanabilirlik olarak uzman ellerde zor bir işlem değil, hatta bu aksı taşıyan bir LRD projeside düşünülmüş fakat getirisi kadar götürüsü olduğu için pek uygun görülmemiş. Hepimizin bildiği gibi Unimoglarda kullanılan bu akslar ülkemizde de üretilmekte. Yanılmıyorsam U1300 Unimogların akslarını bulmanız mümkün. (Tabi daha önceki modellerin daha hafif aksları daha uygun ama üretim varmı bilemem...)

Aks ve uygulama fiyatı minimum 15,000 ytl ile 25,000 ytl civarlarında. Fakat hedefi tam noktadan vurmak istiyorsanız. www.portalrovers.co.uk adresinde de gözüken LRD için hazırlanmış kitleride kullanabilirsiniz. Her ne kadar hazırlanmış dediysekte ingiliz mantığı ile en pratik şekilde dönüştürülmüş desek fena olmaz. Çünkü ingilizler bir kere yapar; ilk çalışanı alır ve satarlar. Tabi LRD bir Allah vergisi ve şans. (Bana Göre)

Ama bu konuda özel üretim yapan bazı firmalarda var. Bu firmaların bence en iyi üretim yapanı Australia'daki GearMaster (http://www.marks4wd.com/) firmasının olduğuna inanıyorum. Fiyatları konusunda bana bir mail gelecek ve sizinle seve seve paylaşırım...

Bu ürünü araçlarına takmak isteyen kullanıcılar elbette yatay eğimlerde sıkıntılar yaşayabilirler, her ne kadar büyük lastikler ile bu özür giderilsede düşük performans ve beraberinde yakıt artışı da gezginleri sıkıntıya sokacakdır. Tabi yedek parça eksikliğinide unutmayalım.

Amma yokuşların kralı lakabını ve gidilemez yerlere gitme tadınıda almamak elde değil. İyi bir süspansiyon seti ile örnek (Rancho 9000 serisi) çok daha iyi yol tutuş ve konforuda bence sağlanabilir ve yol gürültüsü ise tahminimce azalır.

Böyle bir uygulamada bulunanlar yada işi ciddiye alanlar uygulama sırasında bana haber verirse izlemek isterim. Ben yaparsam da herkese haber veririm.

PICT1158.JPG

PICT1161.JPG

PICT1182.JPG

portal-axle-4.jpg

portal-axle-2.jpg

İyi sürüşler,

Eyüp Anlaş

Anko

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR