Lastik Basınçları...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sistoskop Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 74,912

sistoskop

Su Tesisatçısı
Yer
Antalya
herkese merhaba,
Belki basit bir konu olarak gelebilir. Ama aracımda (2011 forester) 17 inch 225/55 17 lastikler var. Belki inanmıyacaksınız ama aracın kitapcıgında bile lastik basıncları yok. (heryerine baktım saka gibi) sanırım normalde 16 inch jantla geldigi icin.(diger arkadasımın 1 yıl önce aldı onun ki 16 inch). Bende sanırım bu sebeple yazmamıslardır diye dusundum.
Aracın icinde bir yerde de goremedim.
Simdi basınclar kac olacak inanın bilmiyorum. Lastikci kafasına gore basıyor ama sorsa bana cevap veremem.
bana yardımcı olabilir misiniz

Etiketler

Ynt: Lastik Basınçları...

GezenGen' Alıntı:
Gerçekten çok tuhaf hiçbir yerde yazmaması. Benzin deposu kapağında yazmıyor mu veya sürücü/yolcu kapısındaki B sütununda alta doğru?

Şöyle bir tablo buldum, orada 36 yazıyor :

http://www.petlas.com.tr/page.php?ID=1194

gercekten yzmıyor. Depo'da da kapıda da. Vermiş oldugunuz sitede de 225/55 17 yok. Simdilik 36 da dursun. :smiley:
bu sırada aksam vakti bagajı actıgımda forester ile ilgili basit bir eksiklik gordum. Bagaj ısıgı yok. Gercekten yok. Her tarafa baktım. Bu kadar basit bir eksiklik enteresan, bagajda cakmak girişi var ama bagajı aydınlatacak bir aydınlatma yok....

Ben o çizgileri üstteki değerlerin aynısı diye yorumladım ama o ebatta lastikleri olmadığını gösteriyor sanırım, haklısınız.

Bazı benzincilerin hava pompasının orada da tablolar oluyor, ona bakarbilirsiniz.

Bagaj lambası bizim araçlarda da biraz tuhaf bir yerde: Tavanda. Aydınlatması biraz zayıf kalıyor. Çok da büyük sunroof var, iç aydınlatmada onun gerisinde, önde sadece harita lambası var, o da yeterli olmuyor çoğunlukla.

Merhaba,

aracınızın modeli nedir? 2.5XT, 2.0D, 2.0X? kapı içinde yazmaması gerçekten çok ilginç. benim aracım 2006 model ve kapıda lastik basınçları var. kitapçıkta da yazıyor. aşağıdaki linkte aracın modeline göre lastik basınçları var. aracın dizel olması ne fark yaratıyor diye düşünebilirsiniz. dizel motor benzinli kuzenine oranla daha ağır olduğundan lastik basıncı farklıdır. genel olarak önler 29-32Psi (2 bar) arası, arkalar 26-30psi (1.8bar) arasında olursa sorun çıkmaz diye düşünüyorum.

juggler' Alıntı:
Merhaba,

aracınızın modeli nedir? 2.5XT, 2.0D, 2.0X? kapı içinde yazmaması gerçekten çok ilginç. benim aracım 2006 model ve kapıda lastik basınçları var. kitapçıkta da yazıyor. aşağıdaki linkte aracın modeline göre lastik basınçları var. aracın dizel olması ne fark yaratıyor diye düşünebilirsiniz. dizel motor benzinli kuzenine oranla daha ağır olduğundan lastik basıncı farklıdır. genel olarak önler 29-32Psi (2 bar) arası, arkalar 26-30psi (1.8bar) arasında olursa sorun çıkmaz diye düşünüyorum.

2011 model otomatik benzinli 2.0 turbosuz.
Aşağıdaki link demissiniz ama link göremedim...29-30 psi düşük degil mi?

http://www.thetyrepressuremonitor.com/locate.asp?action=tire_pressure&maker=Subaru&car_model=7966

bu linkte benim verdiğim aralığı doğruluyor. lastik basıncı yer ile olan sürtünmeden dolayı artar. bu nedenle yük durumuna da bağlı olarak lastik basıncı yükselir. öndeki lastiğin basıncının daha yüksek olmasının nedeni;
1- motor (yani en ağır parça) önde konumlanmıştır
2- fren güvenliği açısından gereklidir.
yaz ve kış lastik basınçları da değişir. havalar soğuk olduğundan yaza göre lastik basınçlarını verilen aralığın üst limitinde (örneğin 29-32 için 29 yaz, 32 kış gibi)
ayrıca subaru.co.jp adresinden bir dokuman indirdim. japonca ama bu aralığın aynısını vermiş. benim kafam hala sizin kapıda lastik basıncının yazmamasına takıldı. iyice baktınız mı?
kitapçıkda nerede yazdığı kessin yazıyordur.

ayrıca benim araçta bagajda lamba var. subaru aksesuarları içinde portatif bagaj lambası da var. arkadaki 12V çıkışından besleniyor.

merhaba öncelikle lastik basınçları kitapçıkta yazmaz aracınızın kapı sol kapı içinde bi etiket vardır orda yazar

scooby81' Alıntı:
merhaba öncelikle lastik basınçları kitapçıkta yazmaz aracınızın kapı sol kapı içinde bi etiket vardır orda yazar

Eski kasa ama bendeki kitapçıkta yazıyor.

bendeki kitapçıkta da yazıyor. kitapçıkta herşey yazarken neden lastik basıncı yazmasın ki? kitapçığı siz yazmış gibi cevap vermişsiniz. kitapçıkta işiniz bitince motoru kapatın bile diyor.

KİTAPÇIĞI BEN YAZMADIM TABİİ KISA BOYLU ADAMLAR YAZMIŞ ..AMA GENELDE ŞÖFÖR KAPISINDA YAZAR ARABANIZ ORDAN DARBE YEMEDİYSE YA ETİKET ÇIKMADIYSA BU ARADA SUBARU KULLANICISIYM YILLARDIR KİTAPÇIĞI OKUMADIM AMA BİLGİSAYARIMDA BÜTÜN MODELLERİN SERVİS MANUELLERİ MEVCUT

@scooby81, forum kuralları gereği lütfen yazılarınızı küçük harfle yazınız. Büyük yazmak bağırmak anlamına gelmesinin yanı sıra okumayı da zorlaştırmaktadır. Bilginize.

service manual ile kullanma kılavuzu farklı şeylerdir. bundan sonra okuduktan sonra cevap verirsiniz.

Lastik basınçları yük durumuna göre değişmelidir. Çoğunlıkla hangi ağırlıkla kullanılırsa o ağırlığa göre basınç ayarlanmalıdır. 30-32 arası
ben 2.0 xl için uygun aralık olduğunu düşünüyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri