Lastik Ebatlarına Göre Ayna Mahruti Oranları Tablosu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Jeep34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 118
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 129,361
Ynt: Lastik Ebatlarına Göre Ayna Mahruti Oranları Tablosu

su debriyaj kokusundan da kurtulurum herhalde degil mi ? balata cok yeni olmasina ragmen arazide koku geliyor ki debriyaji zorlamadim .

Etiketler
Ynt: Lastik Ebatlarına Göre Ayna Maruti Oranları Tablosu

jeep' Alıntı:
Önce lastiğin dış çapına bakıyorsun. 33, 35 gibi
Ayna diş sayısı / maruti diş sayısı = ayna maruti oranı
Bu ikisinin tabloda kesiştiği noktanın hangi renk kutucuklarına yakın olduğuna bakıyorsun.

Mesela sizin ki ayna maruti oranı 4.27 ye yakın olduğunu varsayalım, lastiklerinizde 32.

2721096630087379764S600x600Q85 Kopy

bu tabloya göre fabrika verilerinin bile üzerinde ağır bir orana sahipsiniz. Yani aracınız hıza göre değil de torka göre ayarlanmış gibi. Bilmiyorum siz nasıl hissediyorsunuz. Tabi şanzıman oranları da önemli.

göktuğ bey selamlar..belki basittir ama bazen insanın kafası karışabiliyor.benim LC nin dişli boyutu (9.5 '' ) ayna mahruti oranı 4.11 .kullandığım lastik 33'' ççlastik çapını büyütüp 35 '' yapmak istiyorum..ne dersiniz? olabilirmi??şimdiden bilgilendirme için teşekkür ederim..

omergin' Alıntı:
öne kilit takan 3.0 ların ön difleride isinizi görür..
4.56 ile fabrika cıkısına gore bir tık guclu olursunuz, cok fark eder arazide.. bende 4.88 ve 35" ler ile guc hanemde bir tık fazla durumdayım.. 37 ye gecersem tam oturacak..
Ömer bey mrb.
Benim oran 4,88 suanda.
Aracı aldığımda altında 29" lastik vardı.Çok iyi durumda olduğundan değiştirmedim.
Suan 32" gibi bir lastiğe geçmek istiyorum.
4,88 oranlı dif ile yakıt-tork-hız-arazi kabiliyetinin ne olacağı hakkında fikir veya görüşlerinizi belirtirmisiniz.
Teşekkürler.

ncmsrn' Alıntı:
Ömer bey mrb.
Benim oran 4,88 suanda.
Aracı aldığımda altında 29" lastik vardı.Çok iyi durumda olduğundan değiştirmedim.
Suan 32" gibi bir lastiğe geçmek istiyorum.
4,88 oranlı dif ile yakıt-tork-hız-arazi kabiliyetinin ne olacağı hakkında fikir veya görüşlerinizi belirtirmisiniz.
Teşekkürler.

ncmrsn sizdeki araç nedir???

MOBİDİK' Alıntı:
göktuğ bey selamlar..belki basittir ama bazen insanın kafası karışabiliyor.benim LC nin dişli boyutu (9.5 '' ) ayna mahruti oranı 4.11 .kullandığım lastik 33'' ççlastik çapını büyütüp 35 '' yapmak istiyorum..ne dersiniz? olabilirmi??şimdiden bilgilendirme için teşekkür ederim..

33 den 35 e değişiklik yapmadan geçtiğinizde 200 devir kaybınız oluyor. yani 200 devir az güç

jeep' Alıntı:
33 den 35 e değişiklik yapmadan geçtiğinizde 200 devir kaybınız oluyor. yani 200 devir az güç

bu durumda yüke bindiğinde vites küçültmek gerekiyor değilmi? ağır offroad yapmıyorum ama güç kaybı olmaması için şu an 4.11 olan oran, hangi oranla değiştirmeli?yada böyle kalmasında mahzur olurmu??yardımlarınız ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim..

sanıyorum fj70 serisi orjinal ebat 31 inç ise ve buna 35 takıyorsanız sıkıntı olacaktır. Ayna mahrutiyi en azından 4.80 lerin üzerine almanız aracı güçlendirecek, debriyaj sorunlarının önünü kesecektir.

göktuğ kardeşim.çok teşekkür ederim..

MOBİDİK' Alıntı:
göktuğ kardeşim.çok teşekkür ederim..

rica ederim. Yavuz Ç. abiden öğrendiğim bir konu daha var aslında.. 2. arazi şanzımanı. klasik arazi şanzımanlarının çoğu kabaca 1 e 2 oranla çalışır. 2. arazi şanzımanını bağlamak 1 e 4 gibi bir oran oluşturacak pratikte.. ( http://www.bc4x4.com/fv/2002/hulk/ ) Hulk denilen alete bağlamışlar. Ama Türkiye de yapan yok sanırım :smiley:

jeep' Alıntı:

goktug kardesim selam

biliyorsun biizm ikiz ejderde 265 latik takili araci kupadan yukseltip 285 takmak istiyorum
elbetde azda olsa guc kaybi olacaktir ayna mahrutiyle oynamaya gerek varmi sence :smiley: ???

selamlar

sabri yucel' Alıntı:
goktug kardesim selam

biliyorsun biizm ikiz ejderde 265 latik takili araci kupadan yukseltip 285 takmak istiyorum
elbetde azda olsa guc kaybi olacaktir ayna mahrutiyle oynamaya gerek varmi sence :smiley: ???

selamlar

32" e çıkacaksın.ssangyong un orjinali 29 inc . 265 de 30.6 inç. bendeki diğer takım 265 olan yani standart hali ile sınır ebat. 32 ye geçince ayna mahruti değiştirmezsen. şanzımanın ömrünü kısaltacaksın demek. ama yürümez mi yürür. Kupa yükseltmesi işini iyi etüt etmek gerek. kolay değil. özellikle radyatör ve direksiyon sistemini iyi incelemek gerekecek. mazot dolum hortumlarını değiştirmek zorunda kalabilirsin. Kilit işini halledeceksen eğer ve büyük lastik takacaksan önce ayna mahrutiyi değiştirmen gerekir. 4,10 olan oranı 4,50 ye yaklaştıralısın. Bazı kilitler oran ağırlaştıkça tipi de değişiyor. Yani önce kilidi alıp sonra ayna mahrutiyi değiştireyim dersen, kilit yeni ayna mahrutiye uymayabilir.

kupa yukseltmek sorun degil ediz arkadasimiz 2.5 cm yukselttı ben 3.5 yapmayı düsünüyorum .... ..

su an 265 lastikle mermi gibicok seri ....285 yanak ama daha dar bir lastik arastırıyorum .....

arac yurur ama dedigin gibi şanzimanın omru kesin kisalir .... selamlar ..

fabrika çıkışlı şase koduna göre (daha önce başka bir başlıkta çözüme kavusturduk inş doğru ise) 87 ln065 hılux aracımızda 4.88 dişli oranı var 31'' lastik le kullanıyoruz 35'' ölçü başımıza ne gibi işler açabilir kazandıklarımız bir yana neler kaybettirir tecrübeli üyelerden yardım bekliyoruz

okanist' Alıntı:
fabrika çıkışlı şase koduna göre (daha önce başka bir başlıkta çözüme kavusturduk inş doğru ise) 87 ln065 hılux aracımızda 4.88 dişli oranı var 31'' lastik le kullanıyoruz 35'' ölçü başımıza ne gibi işler açabilir kazandıklarımız bir yana neler kaybettirir tecrübeli üyelerden yardım bekliyoruz

1. sayfadaki tabloya bakarsan,4.88 oran ile 35'' çakıştırdığın zaman otalama fabrika değerlerine geldiği için problem yaşayacağını sanmıyorum..asfalttada ekonomi yaparsın...trans axle numaran nedir?

pardon okan kardeşim..yeni farkettim..ben zaten sana gerekli bilgileri vermişim..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR