Liberty Limited 2.8 Crd İle Aranızdayım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Homer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 39
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 56,606
Ynt: Liberty Limited 2.8 Crd İle Aranızdayım

Memnuniyetle..
BFGoodrich'leri edinmeden önce

IMG 20130627 183215

IMG 20130627 183222

IMG 20130627 183259

Etiketler

Tabanı genişletirseniz sürtünme dolayısı ile yakıt az da olsa artar. Ancak görüntü güzel olur. Birde 70 yerine 75 yanaklı seçenekleri değerlendirirseniz biraz da olsa aracınızı yükseltmiş olursunuz. İçiniz daha rahat sürüş yaparsınız toprak yollarda. Ya da tümseklerde.

Bununla birlikte araç yükseleceğinden sağa sola dönüşlerde salınımı artacaktır. Yani otobanda dikkatli gitmek gerekir ve ani özellikle de sert dönüşlerden kaçınmak gerekir.

245/75/16 kullanıcısı olarak gördüklerim bunlardır. Aracımız Opel Frontera. Umarım yardımcı olur yazdıklarım.

Edit: ben görüpte yazana kadar :smiley::smiley::smiley: siz takmışsınız bile.

Hayırlı/ kazanız keyifli yolculuklar.

Okuduklarımdan çıkardığım sonuç bu aracın kesip biçmeden kabul edebileceği max ebat 245/75/16

Orjinalden toplamda 1,5" büyüme için yükseltme kitine değer mi?
Yoksa get ile yükseltmek yeterli olur mu?

Ağır arazi koşullarına girmeyeceğimizi gözönünde bulundurun lütfen.

Bu işlemi bir sonraki lastik alımı öncesinde değerlendirmek istiyorum.

Kendimce bir güncelleme listesi yaptım
Çeki demiri (römork var)
Tampon içine saklayabileceğim bir vinç
SkidPlate (Bir Renegade sahibi bulsam işim oldukça kolay olur, şablon açısından)
Sepet ve Spotlar (Spot tesisatını aracı delmeden içeri alma imkanı olur mu acaba?)

BFGoodrich'leri taktığım günden bir kare..

IMG 20130714 112959

Merhaba.
Yakıt tüketimi ile ilgili son bir not daha düşeyim.
Benim açımdan kabul edilebilir değerler içinde kaldığına memnunum.

İstanbul-Tekirdağ-Keşan-Çanakkale-Ezine-Babakale 458km.

Gidiş tek kişi bagajsız gece sıfır trafik 130'u geçmeden 8.8l/100km
Dönüş üç kişi full bagaj gündüz Yeniçiftlik'ten İstanbul'a kadar dur kalk 9.7l/100km

El frenim bazen tutup bazen tutmuyor, konu hakkında fikirlerinizi bekliyorum.

Yükseltme için eğer Get denilen kitleri kullanacaksanız sadece aracınızın Kupası yükselecektir. Aracınızın yere/tabana/toprağa olan yüksekliğinde bir değişiklik olmaz. Ayrıca virajlarda salınım daha da artacağından mutlaka amörtisör lerinde daha sert olanı ile değişmesi gerekecektir.

Sizin de bahsettiğiniz gibi 245/75/16 ölçüleri ile aracınız sanırım istediğiniz kadar yükselmiş olacak, genişleyen taban ile taban izi de genişleceyeceğinden salınım sizi çok etkilemeyecek/üzmeyecektir.

Frontera da orijinal ölçü 255/65/16 (tam emin değilim kitaba bakmam lazım) iken şu anda 245/75/16 var ayrıca 2" get yükseltme var. İlk başlarda Jcb ye biniyoruz gibi gelmişti. Kullanıcı olarak yorumlarım bunlardır.

Sent from my iPad using Tapatalk

Sen sen ol derinliğini bilmediğin kanala sürme ;D

DSCN7742

Yeni araciniz hayirli olsun. Ben de Agustos ayinda bir 2.8 CRD aldim. Surusunden ve gucunden cok memnunum. Istanbul - Ankara arasi genellikle cruise control ile, ortalama 120km hizla seyahat ettim (tirmanislar dahil, toplam 5 kisi, full bagaj). 9.8l/100km yakit sarfiyati oldu.

Bilen bir arkadas varsa bir sorum da olacak. Arac parkta iken kapilar acilinca ayak tarafindaki lambalar yaniyor, tavan isiklari yanmiyor (Direksiyondaki kolu uygun pozisyona getirdim bu arada). Elle harita lambalarini acip kapatabiliyorsunuz, calisiyor. Bagaj isigi ise manuel olarak bile yanmiyor. Bagaj isiginin ampulu patlak degil. Neden olabilir ?

Aracınız hayırlı olsun.

Benim aracımda bahsi geçen tüm ışıklar kapılar açıldığında devreye giriyor, bilginize. Ben de size sorayım, ayak tarafındaki lambalar derken sürücü ve yolcu tarafından mı bahsediyoruz? Benim de yolcu tarafındaki yanmıyor öyleyse..

Pazar günü İstanbul - Sapanca - Soğucak - Kartepe - İzmit - İstanbul hattında tüketim 10.7l/100km olarak gerçekleşti.

Aracımda LSD olup olmadığını nasıl anlarım? Aslına bakılırsa saplandığımda olmadığına emin oldum da arıza mı sözkonusu onu merak ediyorum :smiley:

Evet ayak tarafi diyince sofor ve yolcu tarafinda, yeri aydinlatan isiklari kastettim. Sizinkinde biri calismadigina gore yanik ampul veya kopuk kablo olabilir diye kendi gorusumu soyleyeyim. Kesin bilmemekle beraber sigortalari herhalde aynidir diye tahmin ediyorum.

LSD, KJ lerin hepsinde var diye yabanci bir forumda okudum ama zamanla bozuluyormus. 2006 modelden sonra LSD yerine baska teknolojiler kullanildigindan yok. Linki asagida.

http://www.jeep-club.co.uk/viewtopic.php?f=9&t=712#p4733

Testini de baska bir forumda yaziyordu, arka tarafi kaldirtip, bir tekerlegi elle cevirince, digeri ayni yonde donuyorsa LSD var ve calisiyor. Diger tekerlek tersine donuyorsa LSD yok demekmis.

Selamlar...Ben de Suzuki 1.6 3k dan sonra 2.8 crd'ye geçtim. Arabayı yeni yeni tanıyorum.İlk işim lastikleri değiştirmek oldu. 235/70/16 olan lastikleri 245/75/16 BF Mut T/A ile değiştirdim. Dolayısı ile 5 cm de get ile yükselme yapmak durumunda kaldım. Araba şimdi daha diri duruyor. Güçlü bir araba, henüz arazide deneye fırsatım olmadı. Denediğimde burada izlenimlerimi paylaşırım. Benim arabada da ön kolonlar patlak önleri kapatıp arka kolonlarla idere ediyorum, önlerin çaresine daha bakamadım.

serkan şen' Alıntı:
Selamlar...Ben de Suzuki 1.6 3k dan sonra 2.8 crd'ye geçtim. Arabayı yeni yeni tanıyorum.İlk işim lastikleri değiştirmek oldu. 235/70/16 olan lastikleri 245/75/16 BF Mut T/A ile değiştirdim. Dolayısı ile 5 cm de get ile yükselme yapmak durumunda kaldım. Araba şimdi daha diri duruyor. Güçlü bir araba, henüz arazide deneye fırsatım olmadı. Denediğimde burada izlenimlerimi paylaşırım. Benim arabada da ön kolonlar patlak önleri kapatıp arka kolonlarla idere ediyorum, önlerin çaresine daha bakamadım.
hayırlı olsun dostum...genel olarak arabanızı yakıtınızı performansını anlatırsanız hatta fotografta atarsanız,bu az türkçe veri bulunan arabanızı almak isteyenlere bilgilendirici olur...

serkan şen' Alıntı:
Benim arabada da ön kolonlar patlak önleri kapatıp arka kolonlarla idere ediyorum, önlerin çaresine daha bakamadım.

Aracınız hayırlı olsun.
Ben hoparlör tamiri için Karaköy Nec Elektronik'ten hizmet aldım, çok memnunum.

Yakıt tüketimi için bir güncelleme daha yazayım.
Sadece Akatlar-Etiler-Levent-Levazım-Zincirlikuyu-Beşiktaş-Taksim güzergahındaki tüketim 14.4l / 100km
Maalesef bu araç dur kalk trafiği pek sevmiyor :smiley:

LSD için de test yaptım.
Liftte iken tekerleklerden birini ileri çevirdiğimde diğeri geri dönmüyor.
İleri de dönmüyor :smiley: Dönmeye çalışıyor ancak başarısız oluyor.
Uygun yağ ve lsd katkısı ile şansımı bir deneyeceğim.

Homer ve serkan araçlarınız hayırlı olsun. Bende yaklaşık 36000km 3.7 limited modelini kullanmaktayım. renegade olamayan modellerinde altta skid plate dedikleri muhafazalar(karter muhafaza) sadece ön difransiyeli koruyacak kadar yapılmış. Ben limited aracıma sanayide yaklaşık 30 kiloluk 3mm çelik saçtan ön karter korumanın bittiği yerden aracın ortasına kadar, özellikle otomatik şanzuman ile arazi şanzumanlarını da koruyacak şekilde bir muhafaza yaptırdım. 190 tl tutmuştu. Özellikle yukardaki resimdeki gibi kanallarda aracın alt kısmındaki önemli parçaları böylece koruyabiliyorum. Ucuz ama etkili bir donanım. Tavsiye ederim. İnternetten bulduğun örnek resimlere göre kaportacı ve eksozcu 2 usta arkadaşın yardımıyla kestik, uydurduk. 30 kilo olan saç işlendikten sonra havalandırma ve yağ değişimi için sökülmesi gerekmesin diye açtığımız delikler sayesinde 13 kiloya düşmüştü.

Barışş merhaba, güzel dileklerin için teşekkürler.

Skid Plate aklımda ancak araştıramadım bir türlü. Internette ilk bakışta örnek de görememiştim.
Keşke senin yaptırdığını şablon olarak kullanabilsek (dizelde yağ için herhalde farklı yerleri açmak gerekir)

El fren ile ilgili sorunum tabancadanmış, maalesef tamiri mümkün olmadı, yenisi ile değiştik.

Homer alt muhafazayı biz önce kartondan şablon çıkardık aracın altında. İnternetteki sitelerden gördüklerimize göre. Zaten uygun vida yerleri de hazırda var. arazideyiz.com sitesinde "barışş" nickinin açtığı konularda bulabilirsin fotolarımı.

Barışş' Alıntı:
Homer ve serkan araçlarınız hayırlı olsun. Bende yaklaşık 36000km 3.7 limited modelini kullanmaktayım. renegade olamayan modellerinde altta skid plate dedikleri muhafazalar(karter muhafaza) sadece ön difransiyeli koruyacak kadar yapılmış. Ben limited aracıma sanayide yaklaşık 30 kiloluk 3mm çelik saçtan ön karter korumanın bittiği yerden aracın ortasına kadar, özellikle otomatik şanzuman ile arazi şanzumanlarını da koruyacak şekilde bir muhafaza yaptırdım. 190 tl tutmuştu. Özellikle yukardaki resimdeki gibi kanallarda aracın alt kısmındaki önemli parçaları böylece koruyabiliyorum. Ucuz ama etkili bir donanım. Tavsiye ederim. İnternetten bulduğun örnek resimlere göre kaportacı ve eksozcu 2 usta arkadaşın yardımıyla kestik, uydurduk. 30 kilo olan saç işlendikten sonra havalandırma ve yağ değişimi için sökülmesi gerekmesin diye açtığımız delikler sayesinde 13 kiloya düşmüştü.

Çok teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri