Liberty Renegade Crd - 2005

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Berq Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 93
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 107,750
Ynt: Liberty Renegade Crd - 2005

bence kendiniz görüşseni iyi olur. ben lasitkleri ve takılı olduğu aracı ik ikere gördüm sadece. lasitkler yeni gibi duruyordu. deidğine göre 2011 üretmiydi sanırım. bir görüşmekte fayda var. fiyatta uçacağını sanmam. çünkü üzerine para ekleyip yokohama alırım belki diyordu. size mesajla telefonun atacağım.

Etiketler

Daha önce yazacağımı belirttiğim VM Motori üretimi motorlu Liberty CRD ile ilgili aldıktan sonra yapılması gerekenler ve performans-yakıt tüketimi iyileştirmeleri hakkında aşağıda bir takım bilgiler paylaşacağım.
Şunu net olarak belirtmek isterim ki bu bilgilerin tamamı alıntıdır. Alıntıladığım yer dünyada en çok okunan ve takip edilen Jeep Liberty KJ kasa kodlu araçlarla ilgili bir forumun bildiğim kadarıyla kurucusu tarafından anlatılan ve uygulanan iyileştirmelerdir.
Link vermek serbest mi bilmediğim için şimdilik link koymuyorum. İsteyenlere orijinal linki gönderebilirim.
Bu uygulamaları henüz ben de kendi aracıma yapmadım. Ancak bir makine mühendisi olarak hepsi kafama oldukça yatan uygulamalar olduğu için fırsat buldukça uygulayacağım.
Alıntıladığım yerde de belirtildiği gibi bu uygulamalar sonucu aracınızın başına gelebileceklerden sorumlu değilim 
Burada kendi anladığım ve içine kattığım yorumlarımla konuyu özetleyeceğim. Herkesin orijinal linki de okuyarak veya İngilizce bilen birine okutarak uygulamaları yapmasını tavsiye ederim.

Öncelikle aracımızın kaputunu açıp motor kapağını söktükten sonra göreceğimiz manzaraya bir bakalım.

Map1

Map2

Map3

Ekli dosyalar

• CRD_motor (800x600).jpg
    CRD_motor (800x600).jpg
    167.1 KB · Görüntüleme: 404

Yukarıdakileri hallettikten sonra ise:

1. MAP sensörü temizliği. Daha önce bahsettiğimiz gibi CRD’nin beynine tüm verileri gönderen bu sensör muhtemelen aracınızda çok kirlenmiş durumda ve yetkili servisteki teknisyenlerin bile varlığından haberdar olmadığı bir sensör. Bunu 4mm alyanla söküp fren-balata temizleme spreyi, kontak temizleyici gibi ürünlerle temizlemek gerekiyor. Hassas bir sensör olduğu için kullanılacak ürüne ve sensöre azami dikkat etmek gerekiyor.

Ekli dosyayı görüntüle 2

Turbo hortum 1

Turbo hortum 2

CCV 1

CCV 2

Ekli dosyalar

• Map4.JPG
    Map4.JPG
    104.7 KB · Görüntüleme: 333

4. Son olarak ise yukarıda anlattığımız EGR’yi iptal edeceğiz. Bunu ise EGR’nin devreye girmesini kontrol eden MAF sensörünü yerinden sökerek gerekleştireceğiz. Burada 2002-2005 model araç sahipleri daha şanslı çünkü bu araçlarda MAF’ın sökülmesi motor arıza ışığı yakmıyor. Ancak benim de sahibi olduğum 2005-2007 araçlarda arıza ışığı yakıyor. Arıza ışığı yakması araçla ilgili bir problem oluşturmuyor ancak olası başka motor arıza uyarılarını farketmemizi engelliyor. Arıza ışığını engellemenin yolu ise CRD’ler için geliştirilmiş yazılımlarla mümkün oluyor. Amerikada bir kısım kullanıcı bu yazılımları kullanırken bir kısmı da arıza ışığı yanarak araçlarını kullanıyor.

EGR iptal 2

Ekli dosyalar

• EGR_iptal_1 (800x533).jpg
    EGR_iptal_1 (800x533).jpg
    138.8 KB · Görüntüleme: 332

Ebay'den siparişini verdiğim spacerlarım sonunda geldi.
1.25 inch genişliğindeki 4.5x5 inç ölçüsündeki spacerları gelir gelmez bir lastikçide taktırdım.
Takması son derece kolay, Lastikler sökülüp, bijonların girdiği yere önce spacerlar monte edilip jant spacera takılıyor.
Daha önce bahsettiğim gibi hubcentric spacer alırsanız balans tutmama probleminiz de olmaz.
Sonuçtan çok memnunum.
Aracın "stance" denen duruşu çok değişti, görüntüsü çok daha güzel oldu.
Kullanım ile ilgili şimdilik bir değişim gözlemlemedim.

Fotoraf 2 800x600

Fotoraf 3 800x600

Fot 1 1 800x600

Fot 1 3

Ekli dosyalar

• foto¦şraf 1 (800x600).jpg
    foto¦şraf 1 (800x600).jpg
    99.1 KB · Görüntüleme: 338

standart yükseklikmi bu? yoksa get mi var araçta. yok ise bende almalıyım bunlardan :smiley:

Aracin yuksekligi standart. Bence offsetli jant almayacaksaniz spacer muhakkak istiyor bizim kj'ler. Lastikler cok iceride kaliyor standart haliyle.

aracin tam karsidan yada arkadan fotosu olsa super olurdu

1.25 inç değlide 0.75 filan olsa tam benlik olur sanırım. en dar 1 inç mi var hubcentric olanlarda? birde bijonları geliyormu yanında?

sanırım standart görüntüyü çok bozmamasını istediğiniz için 0.75 inç istiyorsunuz. Ben de çok abartı bir görünümden hoşlanmıyorum ancak 0.75 aldığınıza pişman olabilirsiniz. Ben bu spacerları taktıktan sonra 1.5 inç alsamıydım diye düşünmedim değil.
İlla ki 0.75 olsun derseniz offroadaksesuar'da 2cm'lik (0.78inç) vardı 15-20 gün önce. Hubcentric'ti diye hatırlıyorum. Fiyatı da 550TL idi yanlış hatırlamıyorsam. Bizim KJ'lere uygun 4.5x5 desen bulmak çok kolay olmuyor Türkiye'de. Oraya bir sorabilirsiniz. Veya ebay'den aratıp bulabilirsiniz ama 1 inçten daha dar bulmanız zor.
Bijonlar ürünle beraber geliyor, ekstra bir parça ihtiyacınız olmuyor.

önceden bir aracımda uygulamış ve aşırı geniş bulmuştum görünüşünü. daha dar olmalı benim aracımda. 550 tl çok pahalı. ebay de 140 dolar 1 inç olanlar.

140 USd bile pahalı bence. Ben dördünü 95USD ye aldım shipping hariç. 100 USD altına bulunur 1 inç spacer ebay'de. Bu arada biraz yamuk duruyor ancak tam karşıdan bir foto çektim aracın önden görünüşünü fikir vermesi açısından.

Ekli dosyalar

• foto_jeep1 (1).JPG
    foto_jeep1 (1).JPG
    91 KB · Görüntüleme: 315

Biraz uğraştım ama sonunda arka stepne korumayı iptal ettim. Yalnız bu iş tahmin ettiğimden daha külfetli oldu. Teknisyenim olmasaydı yapamazdım büyük ihtimalle. Önce resimler..

Fotjeep 4

Foto jeep1 3

Foto jeep1 4

Fotjeep 1

Ekli dosyalar

• jep2.JPG
    jep2.JPG
    101.7 KB · Görüntüleme: 335

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri