Liberty Renegade Crd - 2005

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Berq Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 93
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 107,791

Etiketler
Ynt: Liberty Renegade Crd - 2005

bir ara çekerim. toplam 3 cm fark aracın görünüşünü de olumlu yönde etkiledi bence. en ince standart lastik ile en iyi bu kadar olur herhalde. yol tutuş ise şaşırtıcı derecede farklı.

Merhabalar İzmirden Erkan
Tam 45 gün önce bende 2,8 crd 2005 makyajlı kasa ile aranıza katıldım
umarım buradan birbirimize katkı sağlarız hem parça hemde arızalar ile ilgili
ben aracı alır almaz şanzıman, turbo,ve difransiyel kilidi arızaları ile karşılaştım buna ilave ekstradan bakım ve triger i değiştirdim , üstüne birde sunroof um bozuldu araca aksesuar yapamadan tam 6.500 tl ye mal oldu
önümüzde ki günlerde hatta aylarda belki senede olabilir :smiley: yapmak istediklerim öncelikle
lastik değişimi
bluetoth lu bir dokunmatik bir ses sistemi, anfi dahil
hayırlısı diyelim

Berq' Alıntı:
4. Son olarak ise yukarıda anlattığımız EGR’yi iptal edeceğiz. Bunu ise EGR’nin devreye girmesini kontrol eden MAF sensörünü yerinden sökerek gerekleştireceğiz. Burada 2002-2005 model araç sahipleri daha şanslı çünkü bu araçlarda MAF’ın sökülmesi motor arıza ışığı yakmıyor. Ancak benim de sahibi olduğum 2005-2007 araçlarda arıza ışığı yakıyor. Arıza ışığı yakması araçla ilgili bir problem oluşturmuyor ancak olası başka motor arıza uyarılarını farketmemizi engelliyor. Arıza ışığını engellemenin yolu ise CRD’ler için geliştirilmiş yazılımlarla mümkün oluyor. Amerikada bir kısım kullanıcı bu yazılımları kullanırken bir kısmı da arıza ışığı yanarak araçlarını kullanıyor.

Öncelikle geçmiş olsun diyeyim, yeni aldığınız aracın bu kadar sorunlu çıkması gerçekten büyük talihsizlik.
ben aracı alalı tam 4ay oldu, bugüne kadar iki kere marşa basmama gerek kalmadı, o derece problemsiz geçti.
Ancak ikinci el 130binde ve 9 yaşında bir araç bu, yarın şanzımanı veya motoru elime alabilirim, bunun da garantisi yok tabi.

Triger işi önemli, onu da aradan çıkmarmanız isabet olmuş. Amerika'da CRD'ler için triger değişimini 100bin milde yapıyorlar, yani 165.000km. ancak Türkiye'de 125bin civarında öneriyorlar.

Bu konuda bahsettiğim performans-yakıt iyileştirmelerini yaz aylarına bıraktım. Şimdilik sadece görsel iyileştirmelere yöneldim. Havalar güzelleştikçe ilk iş olarak EGR iptalini deneyeceğim, çünkü uygulaması çok kolay. Bir soketi söküyorsun EGR iptal oluyor. Akabinde MAP sensör temizliği, turbo hortumlarının temizliği veya değişimini yapacağım. Son olarak da CCV hortumu modifikasyonu düşünüyorum. İşlemleri ve sonuçları muhakkak bildireceğim buradan.

Son mesajımda belirttiğim sürpriz uygulamam sticker uygulamasıydı. "military themed jeep" veya "army themed jeep" olarak google'da aratırsanız bolca örneğine rastlayacağınız bir uygulama. Fazla abartmadan ben de nacizane bişeyler yaptım, şahsen çok hoşuma gitti.
Ayrıca internetten aldığım 50TL'lik tavan barlarını da biraz modifikasyonla monte ettim. Bunlar da fena olmadı ama biraz daha kalın ve kaliteli barlar şart. Orta vadede bunları daha iyi olanlara değiştirmeyi düşünüyorum.
Aracımın son hali budur.

Securedownload 800x600

Securedownload 3 600x800

Ekli dosyalar

• securedownload (2) (800x601).jpg
    securedownload (2) (800x601).jpg
    108.9 KB · Görüntüleme: 291

Plakanın yeni yerinde sıkıntı yok değil mi? Ben de yapmayı planlıyorum.

Berq' Alıntı:
Öncelikle geçmiş olsun diyeyim, yeni aldığınız aracın bu kadar sorunlu çıkması gerçekten büyük talihsizlik.
ben aracı alalı tam 4ay oldu, bugüne kadar iki kere marşa basmama gerek kalmadı, o derece problemsiz geçti.
Ancak ikinci el 130binde ve 9 yaşında bir araç bu, yarın şanzımanı veya motoru elime alabilirim, bunun da garantisi yok tabi.

Triger işi önemli, onu da aradan çıkmarmanız isabet olmuş. Amerika'da CRD'ler için triger değişimini 100bin milde yapıyorlar, yani 165.000km. ancak Türkiye'de 125bin civarında öneriyorlar.

Bu konuda bahsettiğim performans-yakıt iyileştirmelerini yaz aylarına bıraktım. Şimdilik sadece görsel iyileştirmelere yöneldim. Havalar güzelleştikçe ilk iş olarak EGR iptalini deneyeceğim, çünkü uygulaması çok kolay. Bir soketi söküyorsun EGR iptal oluyor. Akabinde MAP sensör temizliği, turbo hortumlarının temizliği veya değişimini yapacağım. Son olarak da CCV hortumu modifikasyonu düşünüyorum. İşlemleri ve sonuçları muhakkak bildireceğim buradan.

Son mesajımda belirttiğim sürpriz uygulamam sticker uygulamasıydı. "military themed jeep" veya "army themed jeep" olarak google'da aratırsanız bolca örneğine rastlayacağınız bir uygulama. Fazla abartmadan ben de nacizane bişeyler yaptım, şahsen çok hoşuma gitti.
Ayrıca internetten aldığım 50TL'lik tavan barlarını da biraz modifikasyonla monte ettim. Bunlar da fena olmadı ama biraz daha kalın ve kaliteli barlar şart. Orta vadede bunları daha iyi olanlara değiştirmeyi düşünüyorum.
Aracımın son hali budur.

arkadaşlar merhaba,
EGR ile ilgili yazı gerçekten çok bilgilendirici oldu. elinize sağlık. Bu uygulamayı aracında deneyen var mı?
90km sabit hızla 200km sonunda yol bilgisayarının verisi resimdeki gibi EGR iptali daha da düşer mi :smiley:

WP 20131123 008

Ben bu değeri benzinciden sonra eve giden yokuşta görebiliyorum ancak :smiley:

Şaka bir yana 110-120 bandında 8.8-9.0 yakan aracım 90 ile bu değeri yakalayabilir mi?
İlk fırsatta 90 sabit ile biraz yol yapalım.

Mayıs ayında araç muayenemden sonra tüm bu iyileştirmeleri sırayla deneyeceğim.

sonmez.isak' Alıntı:
arkadaşlar merhaba,
EGR ile ilgili yazı gerçekten çok bilgilendirici oldu. elinize sağlık. Bu uygulamayı aracında deneyen var mı?
90km sabit hızla 200km sonunda yol bilgisayarının verisi resimdeki gibi EGR iptali daha da düşer mi :smiley:
siz bu değere egr valfi ni iptal ederek mi ulaştınız

Homer' Alıntı:
Ben bu değeri benzinciden sonra eve giden yokuşta görebiliyorum ancak :smiley:

Şaka bir yana 110-120 bandında 8.8-9.0 yakan aracım 90 ile bu değeri yakalayabilir mi?
İlk fırsatta 90 sabit ile biraz yol yapalım.

Mayıs ayında araç muayenemden sonra tüm bu iyileştirmeleri sırayla deneyeceğim.
iyimiş

200 km ortalama değer ölçümü için yeterli bir uzaklık değil. arkadan rüzgar eserken dümdüz yolda 3.0 CRD WK ile, resetlersem 6.4 litre görüyorum mesela. ancak gerçek 100 km ortalama değeri 8.5 litre uzun yol için.

6 litre nedir yahu!
fiat jeep'i satın alınca 1.3 multijet kj liberty mi çıkardı bizim haberimiz yok :smiley:
ben ki çok iddialıyımdır yakıt tüketimi konusunda, bu aracımla henüz 200km uzun yol yapmamış olmama rağmen bu değeri yakalayamam gibime geliyor. Muhtemelen minimum 7.5lt olur daha altı olmaz gibi.

EGR iptali henüz yapmadım ancak bence yapmışken 3 işlemi de yapmak lazım. Özellikle sensör temizliğini de çok öneriyorlar. Hem kolay hem de motoru çok rahatlattığını söyleyenler var. Tüm işlemleri yapınca yaklaşık %5-10 gibi bir yakıt düşümü bekliyorum. Daha fazlası mucize olur zaten.

Bu arada 5inçlik KC yeni sis farlarım da geldi. Amerikadan Ebay'den aldığım farlar yaklaşık 3haftada elime ulaştı. Daha önceden 112USD tutan faturayı 100USD keser misin teklifimi kabul eden satıcı sözünde durmuş, gümrüğe takılmadan ürün elime geçti ancak küçük bir problem vardı. Kutuyu bir açtım içinden HKS triger kayışı çıktı. Neyse adamla irtibata geçtim, fotolarını istedi, ben de yolladım. Adam tamam dedi, ben sana yolladım sis farlarını DHL'le sen de bi zahmet kayışı bana en ucuz kargoyla yolla, kargo faturasını içine koy sana iade edeyim dedi. Adam malı pazartesi DHL'le yolladı çarşamba öğlen farlar bendeydi. Amerikadan bu kadar hızlı ürün geldiğine ilk defa şahit oldum. Ben de PTT ile yolladım adamın kayışını, 15USD tuttu, adam iade etti parayı. Esnaf adammış sözünü tuttu anlayacağınız :smiley:

Şimdi bu yeni 5inçlikleri tampona alıp daha önce alıp tampona taktığım 4inçlikleri sileceklerin köşesine takacağım. Tüm hazırlıklar tamam, en kısa sürede fotolarını paylaşırım buradan.

İstanbul-Ankara 9.3l
Ankara-İstanbul 8.7l

120km cruise control ile sabit hız otoban sürüşü.

8.7l 9 ay içinde yakalayabildiğim en düşük değer, 90 sabit hızı ilk fırsatta deneyip sonucunu paylaşacağım.

BFGoodrich AT ne kadar fark yaratıyordur acaba?

Arkadaşlar Merhaba,

paylaşımı biraz latife olsun diye atmıştım:smiley: 6.1 ortalamayı ankara-eskişehir arasındaki 233km sonunda gördüm, güzel havada, yaz lastiği ve çok sakin sürüş ile yakalamıştım :smiley: çok soğuk havalarda ankara şehir içinde 12 lt - şu an 9 lt civarında tüketimim var.
lastik tipi, hava sıcaklığı ve bakım zamanının yakıtı çok etkilediğine bizzat şahit oldum :smiley:

tasarruf için yazılanları bende aracıma fırsat bulunca uygulayacağım, sonuçlarını paylaşırım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,084
Kaydolan Son Üyemiz
muraska6105

Geri