Likya Ile Ilgili Sorularım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan altugg Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,362

altugg

Altuğ Gürkaynak
Yer
Ankara
Web
kampkeyfi.com
Doğa Yürüyüşü - Trekking > Akdeniz kısmı tamamen Likya Yolu'na adanmış galiba :D

Merhaba, önce kendimi tanıtayım:

35 yaşındayım, ayda 1 çadır kamp yapıyorum ve Likya yolunu yürümek istiyorum. Tek seferde değil ama her yıl birazını yürümek şeklinde.

Şimdi sorular. Lütfen link vermeden yazacak kişiler cevap versin, zira link okumaktan yoruldum, her kafadan bir ses çıkıyor, hiç olmazsa bu başlık altında okuyabileyim. Tecrübelerinize ve önerilerinize ihtiyacım var.
  1. Etap toplam kaç kilometre belli mi?
  2. Kaça bölsem daha sağlıklı olur? (her yıl bir parça)
  3. Hangi mevsim / ay iklim açısından en uygunu olur? (Ankara'dayım pek Akdeniz'in mevsim geçişlerine aşina değilim)
  4. Çalışıyorum ve ücretsiz izin almak zorundayım. Kafamı dağıtmak ve ne zamandır aklımda olan bir kendine meydan okuma için yapacağım bu yürüyüşü. Ortalama kaç günlük bir yürüyüş önerirsiniz?
  5. Detaylı güzergah haritaları / krokileri bulamıyorum. Nasıl bulabilirim? (Su kaynakları işaretli haritalar var mıdır?)
  6. Telsiz zorunlu mu? Cep telefonumu yanıma alacağım ama zorunlu haller veya akşamları ailemle konuşmak dışında açmayı düşünmüyorum. Elektronik konusunda önerileriniz nelerdir?
  7. Her şeyden uzaklaşıp kendimle baş başa kalmak istiyorum. Yol boyunca çadır kamp yapacağım. Su kaynaklarına yakın yerlerde bazen 2 gün kalmak isterim gibi geliyor, zira kampçılığı çok seviyorum. Bu bir sakınca yaratır mı?
  8. Kamp kurulabilecek güvenli yerler hakkında bir harita veya liste var mı?
  9. Kişisel güvenliğim için ateşli silah almamı önerir misiniz, yoksa sadece kamp bıçağı + sapan yeterli olur mu? Yolun güvenliği nasıldır?
  10. Yanıma ulaşım haricinde ne kadar nakit almalıyım?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Etiketler
Merhaba Altuğ Bey,

Likya Yolu Toplam 509 km. Bana göre en uygun yürüyüş periyodu da 15 Mart-15 Nisan arası.. Çünkü daha sonra sıcak, sonbaharda da pek çok su kaynağı kurumuş oluyor.

Yolun kaça bölünebileceği birazda izin durumunuza bağlı sanırım. Ancak 3'e bölerseniz iyi olur gibi geliyor. Ovacık-Kaş, Kaş-Fenike ve Fenike-Antalya olarak... Bu üç bölgede birbirinden farklı karakterdeler.

Bölgenin topografik bir haritası yok. Satılan 1/250.000 lik haritalarda bir işinize yaramaz. Ben paftalara bölünmüş bir haritanın fotokopilerini alarak yürümüştüm. Çok ta işime yaradı.. Benim kullandıklarım aşağıda ki linkte... Fotokopi alıp gidebilirsiniz.
http://dogayakacis.com/2013/12/21/likya-yolu-haritalari/

Elektronik olarak telsize ihtiyacınız yok. Ancak özellikle Fenike-Antalya etabında GPS'iniz olursa iyi olur.

Likya Yolunda neredeyse su olan her yere bir köy kurulmuş. Issız bölgelerde ise çok az su kaynağı var. Bu nedenle ben genelde köylerde suyu doldurup, yürüyüşe devam edip bulduğum yerlerde kamp kurmuştum. O nedenle 2-3 günlük kamplar biraz zor. Belki 1-2 yerde olabilir. (Kabak-Alınca çıkışında, Alınca'ya yakın bir kısımda harika bir kamp alanı var. Mesela orada olabilir.)

Kişisel güvenlik için hiç bir şeye ihtiyaç yok. Kaybolmamak yeterli.

Nakit konusu ise biraz size bağlı. Ben yıkanmak, çamaşır yıkamak, ve cihazları şarj etmek için ben her 3 -4 günde bir pansiyonda kalmıştım. Pansiyonda kalmak ve eğer kamplarda kullanıyorsak içki maliyeti arttırıyor. Yoksa günlük yiyecek ve içecek işi 10-15 TL.na çözülüyor.

Size iyi yürüyüşler...

Cevabınız için çok teşekkürler Mete bey :smiley:

Sitenizde okuduklarımdan sonra yalnız yürüme üzerine de düşünmeye başladım. Hafif bir çanta ayarlayıp dediğiniz gibi üçte birlik ilk etapla başlayacağım 2016 ilkbaharında. Tabii dediğiniz gibi sağlık - izin ve ailevi bir engel çıkmazsa.

Anladığım kadarıyla olabildiğince hafif bir çadır edinmeliyim, zira çatı altında uyuduğum geceler çadırdan fazla olacak, doğru mu? Yine de benim tercihim çadırda kalmak olursa, köylerde çadır kurmak sıkıntılı mı olur, yoksa tam tersi daha mı iyi olur sizce?

Saygılar.

Merhaba Altuğ Bey,

Likya Yolu Toplam 509 km. Bana göre en uygun yürüyüş periyodu da 15 Mart-15 Nisan arası.. Çünkü daha sonra sıcak, sonbaharda da pek çok su kaynağı kurumuş oluyor.

Yolun kaça bölünebileceği birazda izin durumunuza bağlı sanırım. Ancak 3'e bölerseniz iyi olur gibi geliyor. Ovacık-Kaş, Kaş-Fenike ve Fenike-Antalya olarak... Bu üç bölgede birbirinden farklı karakterdeler.

Bölgenin topografik bir haritası yok. Satılan 1/250.000 lik haritalarda bir işinize yaramaz. Ben paftalara bölünmüş bir haritanın fotokopilerini alarak yürümüştüm. Çok ta işime yaradı.. Benim kullandıklarım aşağıda ki linkte... Fotokopi alıp gidebilirsiniz.
http://dogayakacis.com/2013/12/21/likya-yolu-haritalari/

Elektronik olarak telsize ihtiyacınız yok. Ancak özellikle Fenike-Antalya etabında GPS'iniz olursa iyi olur.

Likya Yolunda neredeyse su olan her yere bir köy kurulmuş. Issız bölgelerde ise çok az su kaynağı var. Bu nedenle ben genelde köylerde suyu doldurup, yürüyüşe devam edip bulduğum yerlerde kamp kurmuştum. O nedenle 2-3 günlük kamplar biraz zor. Belki 1-2 yerde olabilir. (Kabak-Alınca çıkışında, Alınca'ya yakın bir kısımda harika bir kamp alanı var. Mesela orada olabilir.)

Kişisel güvenlik için hiç bir şeye ihtiyaç yok. Kaybolmamak yeterli.

Nakit konusu ise biraz size bağlı. Ben yıkanmak, çamaşır yıkamak, ve cihazları şarj etmek için ben her 3 -4 günde bir pansiyonda kalmıştım. Pansiyonda kalmak ve eğer kamplarda kullanıyorsak içki maliyeti arttırıyor. Yoksa günlük yiyecek ve içecek işi 10-15 TL.na çözülüyor.

Size iyi yürüyüşler...

Merhaba Altuğ Bey,
Ben yağmur nedeniyle çadırı kurup, tüm geceyi içinde geçirdiğim bir kaç gün yaşamıştım. Küçük tünel tipi bir çadırım olduğu içinde epey sıkılmıştım. Bu nedenle hafif ama mümkünse 2 kişilik bir çadır, edinin derim... Ancak ağırlık hepsinden önemli... Çadır büyük mü, hafif mi olsun derseniz hiç düşünmeden hafif olsun derim.

Köylerde çadır kurmak, iki nedenden ötürü genelde sıkıntılı bir durum. Birincisi her yerden görünürken tuvalete gitme sorunu ortaya çıkıyor. İkincisi ise suça karşı güvenlik. Doğa yürüyüş yollarında ki suçların tümü ya yerleşim yerlerine, ya da yola yakın yerlerde meydana geliyor.O nedenle ben köyden sularınızı doldurup bir kaç km. daha yürüyün derim. Issız bir yerde, kafanız rahat, güven içinde kamp atarsınız.

Ben zaten tek kişilik çadırlarda çok rahatsız oluyorum. Güvenlik sebebiyle de dediğiniz gibi kamp kuracağım. O zaman 2 kişilik tavanı çok alçak olmayan ve olabildiğince hafif ve yağmur geçirmeyen bir çadır araştıracağım. Tabii benim için fiyat da önemli bir faktör şu aralar.

Dolayısıyla, çadırın özellikleri önem sırasına göre şöyle olmalı sanırım:
  1. Hafif
  2. Uygun fiyatlı
  3. Yağmur geçirmeyen
  4. İki kişilik
  5. Kolay kurulan
Pekii ek olarak Tarp önerir misiniz? İlkbaharda yapılacak bir Likya yürüyüşü için?

NOT 1 : Sitenizdeki paftalara baktım ama çıktıları çok bulanık oldu. Yazılar zor okunuyor. İnternette de daha yüksek çözünürlüklerini bulamadım. Elinizde bunların daha büyük boyları var mı acaba?

NOT 2 : Etabın ilk 1/3'ünü 10 günde yürüyüp, klanını bir sonraki seneye bırakmayı düşünüyorum. İlk etap için Başlangıç - bitiş noktaları tavsiyeniz nedir?

Saygılarla.

Merhaba Altuğ Bey,
Ben yağmur nedeniyle çadırı kurup, tüm geceyi içinde geçirdiğim bir kaç gün yaşamıştım. Küçük tünel tipi bir çadırım olduğu içinde epey sıkılmıştım. Bu nedenle hafif ama mümkünse 2 kişilik bir çadır, edinin derim... Ancak ağırlık hepsinden önemli... Çadır büyük mü, hafif mi olsun derseniz hiç düşünmeden hafif olsun derim.

Köylerde çadır kurmak, iki nedenden ötürü genelde sıkıntılı bir durum. Birincisi her yerden görünürken tuvalete gitme sorunu ortaya çıkıyor. İkincisi ise suça karşı güvenlik. Doğa yürüyüş yollarında ki suçların tümü ya yerleşim yerlerine, ya da yola yakın yerlerde meydana geliyor.O nedenle ben köyden sularınızı doldurup bir kaç km. daha yürüyün derim. Issız bir yerde, kafanız rahat, güven içinde kamp atarsınız.

Merhaba Altuğ Bey,

Yağışlı havalarda tarp kullanmak deneyim gerektiriyor. O nedenle Likya Yoluna tarpla gitmenizi önermem. Günübirlik kamplarda kullanarak, yeterince deneyim kazandıktan sonra uzun yürüyüşlere giderseniz iyi olur.

Aşağıda ki linkini verdiğim çadırın fiyat/kalite ilişkisi çok uygun. Üstelik alüminyum pollü.
http://www.aliexpress.com/item/Good...ght-tourist-tent-sun-shelter/32368909570.html

Çıktılara www.likyayolu.org'dan da ulaşabilirsiniz. Ben ordan indirmiştim. Çözünürlük orda daha yüksek olabilir.

İlk 10 günlük periyoda Fethiye-Ovacık'tan başlayın, Kaş'ta bitirin derim. Ben rahat bir tempo ile 9 günde yürümüştüm.

Çok teşekkür ederim. Ürünü hemen inceliyorum. Ama Aliexprexx'ten daha önce verdiğim 2 siparişten biri gelmedi, diğeri 4 ayda elime ulaştı. O sebeple biraz çekiniyorum bu siteden.

Likyayolu sitesinde şöyle bir ürün var 50 TL (harita) Likya Yolu Haritası - Lycian Way Map ~ Günce: Likya Yolu

Merhaba Altuğ Bey,

Yağışlı havalarda tarp kullanmak deneyim gerektiriyor. O nedenle Likya Yoluna tarpla gitmenizi önermem. Günübirlik kamplarda kullanarak, yeterince deneyim kazandıktan sonra uzun yürüyüşlere giderseniz iyi olur.

Aşağıda ki linkini verdiğim çadırın fiyat/kalite ilişkisi çok uygun. Üstelik alüminyum pollü.
Good quality double layer 2 person 4 season outdoor camping tent ultralight tourist tent sun shelter gazebo tent for camping-in Tents from Sports & Entertainment on Aliexpress.com | Alibaba Group

Çıktılara www.likyayolu.org'dan da ulaşabilirsiniz. Ben ordan indirmiştim. Çözünürlük orda daha yüksek olabilir.

İlk 10 günlük periyoda Fethiye-Ovacık'tan başlayın, Kaş'ta bitirin derim. Ben rahat bir tempo ile 9 günde yürümüştüm.

Harita sanırım 1/250.000 lik. Fotoğrafı öyle gibi... !/250.000 lik ise ize sadece bir fikir verir, onun ötesinde bir fayda sağlamaz. Zaten 1/250.000 lik haritaları yol üstünde ki antik kentlerden, müzelerden de temin etmek mümkün.... Ancak 1/25.000 ise çok iş görür.

Doğa Yürüyüşü - Trekking > Akdeniz kısmı tamamen Likya Yolu'na adanmış galiba :D

Merhaba, önce kendimi tanıtayım:

35 yaşındayım, ayda 1 çadır kamp yapıyorum ve Likya yolunu yürümek istiyorum. Tek seferde değil ama her yıl birazını yürümek şeklinde.

Şimdi sorular. Lütfen link vermeden yazacak kişiler cevap versin, zira link okumaktan yoruldum, her kafadan bir ses çıkıyor, hiç olmazsa bu başlık altında okuyabileyim. Tecrübelerinize ve önerilerinize ihtiyacım var.
  1. Etap toplam kaç kilometre belli mi?
  2. Kaça bölsem daha sağlıklı olur? (her yıl bir parça)
  3. Hangi mevsim / ay iklim açısından en uygunu olur? (Ankara'dayım pek Akdeniz'in mevsim geçişlerine aşina değilim)
  4. Çalışıyorum ve ücretsiz izin almak zorundayım. Kafamı dağıtmak ve ne zamandır aklımda olan bir kendine meydan okuma için yapacağım bu yürüyüşü. Ortalama kaç günlük bir yürüyüş önerirsiniz?
  5. Detaylı güzergah haritaları / krokileri bulamıyorum. Nasıl bulabilirim? (Su kaynakları işaretli haritalar var mıdır?)
  6. Telsiz zorunlu mu? Cep telefonumu yanıma alacağım ama zorunlu haller veya akşamları ailemle konuşmak dışında açmayı düşünmüyorum. Elektronik konusunda önerileriniz nelerdir?
  7. Her şeyden uzaklaşıp kendimle baş başa kalmak istiyorum. Yol boyunca çadır kamp yapacağım. Su kaynaklarına yakın yerlerde bazen 2 gün kalmak isterim gibi geliyor, zira kampçılığı çok seviyorum. Bu bir sakınca yaratır mı?
  8. Kamp kurulabilecek güvenli yerler hakkında bir harita veya liste var mı?
  9. Kişisel güvenliğim için ateşli silah almamı önerir misiniz, yoksa sadece kamp bıçağı + sapan yeterli olur mu? Yolun güvenliği nasıldır?
  10. Yanıma ulaşım haricinde ne kadar nakit almalıyım?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.
MERHABA ALTUĞ;
umarım iyisindir ve de herşey yolundadır..
ibrahim mete bey bu konularda en tecrübeli insanlardan bir tanesi ve tavsiyelerini mutlaka dinlemelisin..lakin benim katılmadığım bir iki nokta var,izin verirsen kendi görüşlerimi paylaşmak isterim.

likya yolunun 1.eatbı olarak nitelendirilen ovacık-kaş parkurunu 2012 ve 2015 yıllarında yürüdüm.her iki yürüyüşümüz de 23 nisan da başladı.likya yolunun yürünmesi gereken ideal zaman kesinlikle nisan ayının sonu mayıs ayının başı.neden?
1-)o zamanlarda bile çok üşüdüğümüz zamanlar oldu.örneğin:
a-)1 mayıs 2015 gökçeören de sabaha kadar donduk.
b-)23 nisan 2012 kabak koyunda bungalowların içerisinde donduk....
c-)24 nisan 2015 bel köyünde çok üşüdük.soba yakıldı...vb vb
2-soğuk zamanlarda daha fazla kıyafet almak durumunda kalıyor ve çantamızdaki ağırlığı artırıyoruz.
3-nisan mayıs arası dönemlerde yolda çok sayıda yürüyüşcü var.bunlarla tanışmak,sohbet etmek,belki birlikte yürümek,belki birlikte kamp yapmak çok ama çok keyifli.
4-iki yürüyüşümüzde de hiç yağmur yağmadı ki bence çok önemli bir ayrıntı..:smiley:
5-)bu dönemde 23 nisan ve 1 mayıs başta olmak üzere en az 2 günü resmi tatile denk getirebilirsiniz..:smiley:

diğer konularda ki yorumum ise şunlar:
-likya yolu çok güvenli bir rota.yanınıza korunma amaçlı hiçbirşey almayın.günlük ihtiyaçlarınız için elbette bıçaklarınız olsun.
-yürüyüş öncesi menzilinizi iyi belirleyin.çoğu yerde alternatifler yollar var...:smiley:kabak koyundan alıncaya iki rota ile çıkılabiliyor.alıncadan sonra bele üç farklı yol alternatifi var..:smiley:,kalkan a üzümlü-akbel üzeride gidilebiliyor,patara üzeri de gidilebiliyor.
-günlük ne kadar yürüyebileceğinizi tahmin etmeli ve ona göre kamp yerleri bulmalısınız.
-cep telefonu kısa süreli bazı bölgelerde çekmiyor..gökçeören de sadece turkcell çekiyor ve her yürüyüşçünün neredeyse mutlaka uğrayıp konakladığı mecburi bir durak.ev ya da iş telefonlarının olmadığını gözlemlediğimiz çok küçük bir köy.
-bir gecenizi mutlaka kalkan da kamp atacak şekilde ayırmalısınız.her türlü ihtiyacınıza cevap verebilen büyük bir kasaba.
-ovacık-kaş yaklaşık 150-155 km civarındadır.

acizane günlük parkur tavsiyem:(km ler yaklaşıktır)
1.gün:eek:vacık-kabak koyu 24 km
2.gün:kabak-bel köyü:24 km
3.gün:bel-karadere:18 km
4.gün:karadere-letton-xantos-üzümlü:25 km
5.gün:üzümlü-kalkan(yarım gün) 7 km
6.gün:kalkan-bezirgan-sarıbelen:17 km
7.gün:sarıbelen-gökçeören:11 km
8.gün:gökçeören çukurbağ:22 km
9.gün:çukurbağ-kaş(yarım gün)8 km

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR