Lithium (lifepo4) Aküler Parasını Hak Ediyor Mu- Test (devam)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ceremcem2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,742

Etiketler
@ceremcem2

Üstad merhaba,
Foruma yeni katıldım. LiFePo4'le ilgili konuyu okudum. Forumda bu konuda başka detaylı ve başarılı paylaşımlar yok gördüğüm kadarıyla. Paylaşımlarınız için teşekkürler.

Orbus LiFePo4 alma arefesindeyim. Panelvan aracımı karavana çeviriyorum. Günlük enerji ihtiyacı, akü kapasitesi, solar panel güç ihtiyacı vb değerleri çıkaracağım bir tablo hazırladım. Bunu ve kafamdaki soruları konu altında paylaşırım diye düşünürken cevapların kilitlendiğini gördüm. Devam ediyor olması güzel...

Forum içinde konuyu derinlemesine işleyen başka bir sayfa yok gibi. Bir kaç sorum olacak. Yanıtlama fırsatınız olursa memnun olurum.

Ekli dosyada kendi yaptığım hesabı paylaşıyorum. Sizin paylaşımlarınız sonrası akü kapasite hesabına DoD dışında bir de verimlilik yüzdesi de ekledim. Değerler iyice yükselmiş durumda. Günlük enerji ihtiyacıma göre 2 adet 100Ah Orbus LiFePo4 düşünüyorum. Fakat değerler bunun üzerinde çıkıyor. Günlük enerji ihtiyacını en ağır senaryoya göre belirledim. 1-2 ekleme daha olacak hatta.

Sonuca ulaşıp bir an önce malzemeleri sipariş etmek istiyorum yalnız hesabı doğru yapmak gerek. Karavanı daha çok anne ve babam kullanacağından gittikleri yerlerde enerji konusunda sıkıntı yaşamalarını istemem. Günlük enerji ihtiyacı, buna göre akü kapasitesi, solar panel gücü ve mppt kapasitesi belirlemek için bu tablo sizce uygun mudur? Benim hesabıma göre toplamda 258 Ah lik bir akü grubuna ihtiyaç çıkmakta. Size katılıyorum, akü içine yüklenen enerjiye karşılık alınan enerji kadar verimlidir ve hesaplar Wh den gitmeli. Benim hesabım biraz düz mantık oldu.

Memnun oldum.

Saygılar
dayanuro

Ekli dosyalar

• KARAVAN_Elektrik_Enerji_Hesap.xlsx
    16.3 KB · Görüntüleme: 257
Son düzenleme:

Selamlar,

Öncelikle hoşgeldiniz. Hesabınıza göz attım, çoğunlukla güzel hazırlamışsınız. Birkaç eksiklik var. Ana başlıklar halinde bahsedeyim, fakat hesaplara bizzat el atmamı isterseniz size bir ücret karşılığında yardımcı olabilirim.

1. İnvertörün bekleme anında kullandığı bir güç vardır, bunu da hesabınıza ekleyin.
2. "Güneşlenme süresi" derken PWM modunda, su terazisinde duran bir güneş panelinin aküye aktardığı enerjinin güneş panelinin etiket değerine oranı kastedilir. Yani "Güneş panelinin verimi" sütunu burada gereksiz (dolayısıyla yanlış).
3. 1284Wh, LiFePO4 için (12.8V) 100Ah'ye denk gelir. Dolayısıyla ömür beklentinizle de alakalı olarak DoD'ı %90 yerine %100 olarak da düşünebilirsiniz, böylece 2000 kez değil daha az dayanır ama 2 tane akü almamış olursunuz. Ben olsam öyle düşünürdüm en azından. Tercih yine size kalmış.
4. Güneş panelinizden enerji alırken bataryanın verimi işin içine girmeyecek, gündüz kullanılacak cihazlar için akü planlamaya gerek yok.
5. Etiket değerlerine bakıp karar vermek hata olur, mutlaka ölçüm alınmalı. Buzdolabının yerleşimi dahi durumu inanılmaz ölçülerde değiştirebilir. Buzdolabının yanlış yerleştirilmesi durumunda günlük çekeceği enerji, sizin hesabınızın çok ötesinde olabilir.

Şimdiden hayırlı olsun.

@ceremcem2

Yanıt için teşekkür ederim.

Invertör sürekli devrede olacak, yalnızca buzdolabını besleyecek sürekli olarak. Bunun dışındaki 220Vac çalışacak cihazlar için ayrı bir invertör bulundurmayı düşünüyorum şimdilik. 2nci invertörün girişi devrede açık olacağından yalnızca kullanılmak istendiğinde devreye girip enerjilenecek. Bu sebeple katmadım.

Kasım ayında kapalı havada 2 gün karavanda geçirdiğimizi düşünelim. Bu senaryoda tek aküyü gündüz doldurmaya yeter mi? Panellerle ilgil henüz yeterli bilgi sahibi değilim, enerji ihtiyacına göre düşündüm. Eğer yeterse bahsettiğiniz gibi 2nci aküye ihtiyaç olmayacak.

İleride gerek duyulacak ek yükler için, eski LiFePo4 aküye paralel aynı değerde yeni LiFePo4 bağlanırsa akülerin dengeli çalışmasında sorun teşkil eder mi? Bu SLA akülerde ki gibi yanlış bir uygulama mı olur?

Ölçüm konusunda haklısınız. Listemdeki satırların bir kısmını ölçerek yazdım. Diğerlerini de en kısa zamanda ölçeceğim.

Paylaşımlarınızdan mppt cihazların LiFePo4 ile uyumlu çalışabildiğini anladım. Özellikle LFP aküye yönelik bir cihaz aramanın mantığı var mı? Mppt çıkış gerilimi 14.4 V a limitlendiğinde ve aküler dolduğunda mppt çıkışı neye göre kısmakta/kesmekte? bir yandan eş zamanlı güç tüketimi de mevcut. Ya da mppt çıkışı daha düşük gerilimle sınırlandırılarak LFP akünün sürekli gerilime maruz kalmasında bir mahsur var mıdır? Sisteme hiç müdahale etmeden 7/24 bırakabilir miyiz?

Buna paralel, ihtiyaç olması halinde LiFePo4 aküyü şarj etmek için SLA akü şarj cihazı kullanılabilir mi? Sonuçta akü dolduktan sonra da floating charge devam edecek, bu da LFP için istenmiyor. Ya da garanti olması açısından LiFePo4 modu olan bir alet almak daha mantıklı olabilir.

Cem Bey içinden çıkılamayacak bir durum olursa elbette sizden ücret karşılığı destek almak isterim. Şu an için kendim ilerlemek istiyorum. İşten kalan vakitte araştırıp planı tamamladıktan sonra kısmetse girişeceğim işçiliğine de. Gerek forumdaki paylaşımlar, gerekse buradaki yanıtınızla yardımcı oldunuz. Tekrar teşekkürler.

2nci invertörün girişi devrede açık olacağından yalnızca kullanılmak istendiğinde devreye girip enerjilenecek.

Güzel bir yaklaşım. Fakat bir invertör halihazırda devredeyken ikincisini kullanmak mantıklı mı, tüketimlerini ölçüp karar vermek lazım.

Kasım ayında kapalı havada 2 gün karavanda geçirdiğimizi düşünelim. Bu senaryoda tek aküyü gündüz doldurmaya yeter mi? Panellerle ilgil henüz yeterli bilgi sahibi değilim, enerji ihtiyacına göre düşündüm. Eğer yeterse bahsettiğiniz gibi 2nci aküye ihtiyaç olmayacak.

Ben şu an Ankara'dayım. Bu ara yol yapıp durduğum için yaklaşık 3 haftadır panel aküye bağlı bile değil, çünkü arabanın alternatöründen dolduğu kadarı yetiyor. Sizin durumunuzda da eğer yol yapılacaksa bu da hesaba katılmalı, çünkü LFE aküler aracın alternatörüyle gayet başarılı şekilde doluyor. Eski gönderilerimden birinde saat saat dolum gücünü bulabilirsiniz.

eski LiFePo4 aküye paralel aynı değerde yeni LiFePo4 bağlanırsa akülerin dengeli çalışmasında sorun teşkil eder mi?

Normalde fark etmez, fakat "eski"den kasıt ne kadar eskidir, ona bakılması gerekir.

Paylaşımlarınızdan mppt cihazların LiFePo4 ile uyumlu çalışabildiğini anladım. Özellikle LFP aküye yönelik bir cihaz aramanın mantığı var mı?

Genellikle (fakat genellikle) MPPT'ler LFe aküleri doğru şekilde dolduracak biçimde tasarlanırlar. Fakat sizin alacağınız MPPT'de bu doğru şekilde yapılmış mıdır, bilmiyorum. Yine de forumda dediğim gibi, "bence" 14.2V sınırında kalırsanız sürekli şarj altında bırakabilirsiniz. Aşağıda bahsettiğim linkte bu tavsiye edilmiyor.

Ben kendi gözetimimde şarj ettiğim ve akü dolduğunda şarjı doğal olarak kesip aküyü almam gerektiğinden 14.2V'luk kendi yaptığım akım sınırlamalı bir güç kaynağı ile şarj ediyorum.

Mppt çıkış gerilimi 14.4 V a limitlendiğinde ve aküler dolduğunda mppt çıkışı neye göre kısmakta/kesmekte? bir yandan eş zamanlı güç tüketimi de mevcut.

Lityum batarya doldurma mantığına şuradan bakabilirsiniz: Charging Lithium-Ion Batteries

Cem Bey içinden çıkılamayacak bir durum olursa elbette sizden ücret karşılığı destek almak isterim. Şu an için kendim ilerlemek istiyorum. İşten kalan vakitte araştırıp planı tamamladıktan sonra kısmetse girişeceğim işçiliğine de. Gerek forumdaki paylaşımlar, gerekse buradaki yanıtınızla yardımcı oldunuz. Tekrar teşekkürler.

Rica ederim.

Lityum batarya doldurma mantığına şuradan bakabilirsiniz: Charging Lithium-Ion Batteries

Fakat yine de iki cümleyle fikir vereyim: Lityum bataryalar şarj olurken kapasitesiyle alakalı, belli bir akıma kadar şarj edilir (genellikle C/10, mesela 100Ah için 10A). Şarj akımı bu değerin altına düştüğünde şarj kesilir.

bir yandan eş zamanlı güç tüketimi de mevcut.

Tam da bu yüzden tüm çıkışınızı MPPT'nin "LOAD" çıkışından almalısınız, yoksa düzgün bir Lityum doldurma özelliği olan bir MPPT bile yanılabilir (mesela akü dolduğu esnalarda halen enerji çeken bir yük varsa MPPT şarjı kesmeyecek ya da çıkış akımını azaltacak şekilde hamle yapmayacaktır.

Ben şu an Ankara'dayım. Bu ara yol yapıp durduğum için yaklaşık 3 haftadır panel aküye bağlı bile değil, çünkü arabanın alternatöründen dolduğu kadarı yetiyor. Sizin durumunuzda da eğer yol yapılacaksa bu da hesaba katılmalı, çünkü LFE aküler aracın alternatörüyle gayet başarılı şekilde doluyor. Eski gönderilerimden birinde saat saat dolum gücünü bulabilirsiniz.
Okudum, mantıklı geliyor. Aracın servisinden alternatöre ilişkin teknik detay alamadım. Araştırınca bulunur muhtemelen. Şimdilik araç aküsünden beslemek istemiyorum.

Genellikle (fakat genellikle) MPPT'ler LFe aküleri doğru şekilde dolduracak biçimde tasarlanırlar. Fakat sizin alacağınız MPPT'de bu doğru şekilde yapılmış mıdır, bilmiyorum. Yine de forumda dediğim gibi, "bence" 14.2V sınırında kalırsanız sürekli şarj altında bırakabilirsiniz. Aşağıda bahsettiğim linkte bu tavsiye edilmiyor.

Ben kendi gözetimimde şarj ettiğim ve akü dolduğunda şarjı doğal olarak kesip aküyü almam gerektiğinden 14.2V'luk kendi yaptığım akım sınırlamalı bir güç kaynağı ile şarj ediyorum.
Siz sürekli 14.2V ile sınırlayıp denemişsiniz aslında, bu da bir seçenek. SLA tip aküdeki gibi bir yüzdürme olmayacak sonuçta. LiFePo4 şarj bu kaynağı incelemiştim.
Bu durumda MPPT den çıkış gerilimi 14.2V ile sınırlandığında gözetimi unutabilirim gibi.
Orbus bayiine de sorduğumda da bu yöntemi önermişti.

Seçimleri gözetimsiz olacakmış gibi yapmalıyım. Siz akünüzün tam dolu olduğunu gerilimden mi takip ediyorsunuz? Ya da boş olduğunu? Bu konudan da bahsettiniz forumda, coulometer kullanımıyla ilgili. bu da insan kontrolünde olacak gibi. Orbus LifePo4 akünün tam dolu ya da boş olduğunu tespit etmeliyim önce ki coulometer gibi bir cihazla sonrasında senkron gitsin. Siz bu işi gözetimsiz yüürtmek için nasıl bir düzenek tercih ederdiniz?

Bazı MPPT cihazlarda LiFePo4 akü seçeneği olduğuna dair okumuştum geçenlerde. Onu araştırmak istiyorum öncelikle. Biraz bakındım ve özellike youtube paylaşımlarında victron öne çıkıyor. Yalnız bu marka hem emsallerinin 2 katı kadar pahalı, hem de ek modüllerle destekleniyor gibi, özellikle enerji kontrolü için.

Tablodaki ürünlerin kıyaslama videosu test videosunda MPPT cihazlar jel akü besliyor
1605299042050

Fakat yine de iki cümleyle fikir vereyim: Lityum bataryalar şarj olurken kapasitesiyle alakalı, belli bir akıma kadar şarj edilir (genellikle C/10, mesela 100Ah için 10A). Şarj akımı bu değerin altına düştüğünde şarj kesilir.
Şarjı kesen BMS mi, MPPT mi, yoksa gözetim mi oluyor/olmalı?

Tam da bu yüzden tüm çıkışınızı MPPT'nin "LOAD" çıkışından almalısınız, yoksa düzgün bir Lityum doldurma özelliği olan bir MPPT bile yanılabilir (mesela akü dolduğu esnalarda halen enerji çeken bir yük varsa MPPT şarjı kesmeyecek ya da çıkış akımını azaltacak şekilde hamle yapmayacaktır.
Şu an daha netleşti gibi. Özetle;
1) 12V sistemden beslenecek her şey MPPT nin load çıkışına bağlanmalı, bu yönde bir cihaz almalı
2) MPPT akü besleme gerilimi 14.2 V ile sınırlandırılmalı. Bu şekilde float charge dan LiFePo4 aküye zarar gelmesi beklenmiyor. Şarj olayında gözetimsiz ilerleyebiliriz.

Doğru mu anladım?

Sizin durumunuzda da eğer yol yapılacaksa bu da hesaba katılmalı, çünkü LFE aküler aracın alternatörüyle gayet başarılı şekilde doluyor.
Aracın yakıt sarfiyatını etkiliyordur muhtemelen. Güneş paneli varken gerek görmüyorum şimdilik. İhtiyaç halinde bu bağlantıyı yapmanın kolay olacağı kanaatindeyim.

Aracın servisinden alternatöre ilişkin teknik detay alamadım.
Ben de alamadım. Bu nedenle Wikipedia'yı kaynak olarak kabul ettim, bilgilerim ışığında kaynağı doğru kabul ederek kullandım: Alternator (automotive) - Wikipedia

Bu kaynağa göre ortalama bir aracın alternatörü 50-70A arasında akım verebiliyor(muş).

Siz akünüzün tam dolu olduğunu gerilimden mi takip ediyorsunuz? Ya da boş olduğunu?

Eskiden çok takip ediyordum da şu an pek umrumda değil açıkçası, her nasılsa artık kullanımım öyle bir düzene oturdu ki ne tam doluyor ne tam boşalıyor, sürekli ortalarda bir yerlerde. Elektriğim kesilmediği sürece de ilgilenmiyorum.

Ben 80W'lık panel kullanıyorum, o yüzden özellikle kışın kıt kanaat yetiyor. Paneli doğrudan aküye bağlamış durumdayım, ne bir PWM var ne bir MPPT var. Gerekçelerimi daha sonra dile getirmek istemekle birlikte kendi MPPT'mi yapma gereği hissettim.

Normalde, yukarıda verdiğim kaynağı inecelerseniz (ya da inceleyebilirseniz) göreceksiniz ki Lityum bataryaların dolulukları, gerilime bakarak anlaşılamaz, çünkü %80 ile %30 arasında neredeyse aynı voltajı (13.3V) veriyorlar. Son %20, %10 ve %5 noktalarındaki gerilimi ölçtüm, sadece o kapasiteleri kabaca voltaja bakarak anlayabiliyorum. Bu da benim için yeterli oluyor.

Dolu olduğunu anlayamıyorum, zaten 80W'lık panelle neredeyse hiç dolduramadım :smiley:) Dediğim gibi, dolu olduğu voltaja bakarak anlaşılamaz, şarj akımının belli bir değerin altına düşmesi gözlemlenir.

Bazı MPPT cihazlarda LiFePo4 akü seçeneği olduğuna dair okumuştum geçenlerde. Onu araştırmak istiyorum öncelikle. Biraz bakındım ve özellike youtube paylaşımlarında victron öne çıkıyor. Yalnız bu marka hem emsallerinin 2 katı kadar pahalı, hem de ek modüllerle destekleniyor gibi, özellikle enerji kontrolü için.

@chrysocolla Victron kullanıyor, belki şu ana kadarki deneyimlerini paylaşabilir.

1) 12V sistemden beslenecek her şey MPPT nin load çıkışına bağlanmalı, bu yönde bir cihaz almalı
2) MPPT akü besleme gerilimi 14.2 V ile sınırlandırılmalı. Bu şekilde float charge dan LiFePo4 aküye zarar gelmesi beklenmiyor. Şarj olayında gözetimsiz ilerleyebiliriz.

Doğru mu anladım?
Doğru. 14.2V'ta yüzdürürken bir sorun olmamasını - lütfen buraya dikkat - ben beklemiyorum. Kaynağım (tartışma) şurada: Would floating a Lithium battery indefinitely at a lower voltage than max voltage cause any harm?

Aracın yakıt sarfiyatını etkiliyordur muhtemelen.
Etkilemez.

Şöyle etkiler, şöyle etkilemez: Siz alternatörden bir sebeple enerji çektiğinizde alternatör motora mekanik yük olarak davranır ve onu yavaşlatır. Bu durumda yakıt sarfiyatınız artar.

Fakat bu sarfiyat, akünün enerjisi (nin alternatör verimi olan %60'a bölümü) kadardır. Bu ise aracın kendi sarfiyatının yanında devede kulaktır. Şöyle ki: Bir trafik ışığına yaklaşırken ayağınızı frene atıp yavaş yavaş yavaşladığınızda balatalarda ortaya çıkan ısı enerjisi (aracınızın kinetik enerjisi) ~170Wh'tir. Yani 10 kere lambalarda durduğunuzda akünüzü dolduracak enerjiyi çoktan atmış oluyorsunuz. (bkz. Can car alternator be used to save fuel by using it as a regenerative system at the same time?)

Akünüz sürekli alternatöre bağlı olduğunda (uzun yolda) eninde sonunda 13.8V'a ulaşacaktır. Bu durumda açık devre gibi davranacak, sanki hiç bağlamamışsınız gibi olacaktır. Bu nedenle, ihmal edilebilir kayıplar dışında "etkilemez", uzun yolda ise "hiç etkilemez".

Şarjı kesen BMS mi, MPPT mi, yoksa gözetim mi oluyor/olmalı?

BMS belki şarjı kesebilir, tamamen üreticinin tasarımına bağlı, ancak buna güvenmek pek doğru değil. Orbus'un ise BMS'i, şarj kontrol devresi gibi tasarlattığını ben bizzat görüşmelerimde ilk ağızdan duymuş durumdayım.

Şarjı kesmesi gereken, "şarj kontrolcüsü"dür. Bu kontrolcü insansa insan, MPPT ise MPPT, şarj cihazıysa şarj cihazının kontrol katı olacaktır.

Bazen güneş paneli bağlıyken aküyü doldurmaya çok yaklaşıyorum, o zamanlarda fişi çekerek paneli aküden ayırıyorum. Bazen unutuyorum ve BMS devreyi kesiyor, bu nedenle bütün 12V hattının gerilimi 19V'a zıplıyor. 12V hattına bağladığım tüm cihazlar 24V'a kadar dayanıklı olduğu için bu voltaj zıplaması bu şartlarda bir sorun değil. Ancak bu yaklaşımı, ne yaptığınızı biliyorsanız tercih etmeniz gerekir.

Son düzenleme:

Ancak bu yaklaşımı, ne yaptığınızı biliyorsanız tercih etmeniz gerekir.
Kesinlikle. Çocuklar, büyükler, hanım.. derken parametreler takdir edersiniz ki çook daha karmaşık olabilmekte. Güvenli ve basit olanı tercih etmek istemem de bu yüzden.

ityum bataryaların dolulukları, gerilime bakarak anlaşılamaz, çünkü %80 ile %30 arasında neredeyse aynı voltajı (13.3V) veriyorlar. Son %20, %10 ve %5 noktalarındaki gerilimi ölçtüm, sadece o kapasiteleri kabaca voltaja bakarak anlayabiliyorum. Bu da benim için yeterli oluyor.
Sonuç itibariyle boşa veya doluya yakın olduğunu söylüyor gerilim. Şarj yüzdesi vermiyor belki ama yük hesabı kritik değilse ya da araçta 7/24 çalışan verimsiz bir buzdolabı yok ise neden takip edilmesin ki.. Kullanıcının ihtiyacına göre yeterli bir gösterge olabilir.

Yine LiFePo4 ile ilgili olarak, haricen bir şarj cihazı ile (ya da karavanı harici besleme ile bağladığımızda) doldurmak istersek aynı durum burada da geçerli. LiFePo4 seçeneği olan Şöyle bir şarj aleti (ufak kapasite aküler için) de zor durumda iş görecektir. Şarj süresini çok uzatır muhtemelen. Kapasiteli LiFePo4 şarj cihazların fiyatı da yüksek gördüğüm kadarıyla.
Ya da bir SLA akü şarj cihazı ile kontrollü şekilde dolum yapılıp sonrasında kesilebilir.

Bu forumda ve web üzerinde yer alan, araştırırken denk geldiğim paylaşımlar sonrası Multu 95Ah AGM akü kombinasyonundan vazgeçip, Orbus LifePo4 100Ah 1280Wh tek adet akü seçeneğine karar vermiş durumdayım. Beni çeken avantajları kolay ve hızlı şarj karakteri, az yer kaplaması, hafifliği, DOD %si ve çevrim ömrü oldu. Henüz sipariş etmedim. Yakın zamanda edeceğim. Sonuçları göreceğiz.

Aynı marka ve tip akü ile, ya da var ise farklı marka LiFePo4 akü kullanıcılarının tecrübelerini okumak güzel olurdu.

Selamlar,

Öncelikle hoşgeldiniz. Hesabınıza göz attım, çoğunlukla güzel hazırlamışsınız. Birkaç eksiklik var. Ana başlıklar halinde bahsedeyim, fakat hesaplara bizzat el atmamı isterseniz size bir ücret karşılığında yardımcı olabilirim

Forumda bilgi verdiği konudaki cihaz satışı, montajı veya benzer durumlarda gelir sağlayan üyelerimiz var. Bu üyeler profillerinde veya konunun başında, bilgi verdikleri konuda kazanç sağladıklarını belirtirler.

Sizin de ücret isteme durumunuzu açıklamanız gerekir. Herkesin, bilgilerinizi okumaya başlamadan bu durumu bilmesi lazım.

.
@dayanuro , foruma hoş geldiniz.

Bilmiyorum enerji sisteminiz için bilgi toplamadan ve üzerinde etraflıca hesaplara başlamadan önce kullanmayı planladığınız aletlerin karavan yaşamına uygunluğu üzerine de yeteri kadar düşündünüzden emin misiniz ?

Umarım dolayısıyla karavan tecrübenizi de sormamı, nezaketsizlik olarak kabul etmezdiniz ?

Karavancı prensipte kahve makinası, mikser, blender, elektrikli süpürge, ikinci su pompası, ev tipi buzdolabı, elektrikli su ısıtıcısı ve benzeri aletlerin tüketimlerine çözüm bulmaktan daha önce, onların karavan yaşamı içindeki yerlerini tartma durumunda.

İlginç olan, yaklaşık sizden üç kere daha az tüketimiyle Cem beyin, bu ana karavancı yaklaşımı için nedense dikkatinizi çekmeyi gerekli görmemesi ?..

Son düzenleme:

neden takip edilmesin ki..
Çünkü Coulombmetre'ler pahalı :smiley:

Sizin de ücret isteme durumunuzu açıklamanız gerekir. Herkesin, bilgilerinizi okumaya başlamadan bu durumu bilmesi lazım.

Neyi belirtmem gerektiğini anlayamadım. Taahhüt ettiğim şey bir elektronik mühendisi olarak bu hesapları yapıp, hesaplarla ilgili sorumluluğu ve riskleri ücret oranında üstlenip, bu alacağım ücret karşılığında fatura kesmekten ibarettir. Esas faaliyet alanım bu olmadığı gibi bu alanda hizmet vermeye çok hevesli de değilim. Burası hobicilerin buluştuğu bir forumdur, ben de makul ölçülerde, arzu ettiğim kadarıyla yardımcı olmak (veya yardım almak) istiyorum. "Ücreti mukabilinde" notumun temel gerekçesi, bu "makul ölçü" sınırını çekmek istememdir. Herkesin işine yarayacak muhasebeyi örnek hesaplarla dile getiriyorum. Özel istekler ise ücrete tabi olmalıdır. Vaziyet bundan ibarettir.

Anlaşılamayan bir yer varsa sormaktan çekinmeyiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri