Lpg Tüpleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan a.adalioglu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 63
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 76,996

a.adalioglu

Kamp II
Yer
İstanbul
Herkese iyi günler,
T5 aracımı yarı camper olarak kullanmak niyetindeyim. ocak için piknik tüp düşünüyorum. Forumdaki arkadaşların araçlarında ne tip lpg tüpü kullandıklarını ve bu tüplerin tekrar dolumunu nasıl sağladıklarını merak ediyorum. Ayrıca tüplerin yurt dışında dolumu için özel aparat gerekiyor mu?

Etiketler
Ynt: Lpg Tüpleri

Ben kucuk tup kullanıyorum. Iki adet. Biri ocaga takili sürekli. Digeri hem yedek,hem de balık filan kizartirken ise yarıyor. Yurtdışında tabi bunlarin dolumu yok ya da hic bitmediginden bilmiyorum.

Onun yerine küçük bir lpg tankı yaptırsanız. Bittiğinde doldurmak daha kolay olur. Yurt dışında da bittiğinde sorun olmaz

Karavanlarda LPG tüpleri sabit olmamalı, her olasılığı düşünerek sökülebilir acil durumlarda araç dışına çıkartması kolay
olmasında yarar var.

Bende VW kamper aracımda 2 adet piknik tüp taşıyorum.

Benim araçta en küçük(30 lt) lpg tankı var ..hem yemek hemde ısınmak (trumatic) için kullanıyorum..levent abi bana kızacak ama ben sabitledim..dışarıdan dolum ağızı yaptırdım..20 tl lik gaz beni koca yaz idare ediyor..extra olarak gaz kaçak alarmı ve 1 adet 2 kg lık 1 adet 1 kg lık tüpüm var..sabitlenen yerde hava sirikilasyonu olsun diye menfez açtım..yolculuk esnasında tüpü ve vanaları kapalı tutuyorum..affet beni levent abi :smiley: saygılar...
erim özbiler
Not..ülkelere göre dolum aparatları değişiyor..yakın zamanda alper bolat arkadaşımız tedarik edip öyle yola çıkmıştı..

Yanıtlar için teşekkür ederim. Bende, aracımın tipi göz önüne alınırsa tüpü sabitlemekten yana değilim. Ancak sürüş esnasında emniyet için sabit bir hazne içinde olmalı. 2 kg.lık bu tüpler kullanım durumuna bağlı olarak 10-15 gün gider diye düşünüyorum. Türkiye'de LPG istasyonlarında söz konusu tüplerin dolumu yasal değil ve zaten kolay temin edilebilir. Fakat yurt dışı için yeteri kadar yedek tüp planlamak gerekecek sanırım.

Ilginç land fotoları ararken buldum bu fotoyu. Lpg yi aracın dışında arkaya sabitlemişler.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ImageUploadedByTapatalk1409244796952764

Bulgaristan ve Sırbistan'da Piknik tüplerini LPG'ciler dolduruyor. Dolum ağızları bile tedarik etmişler. Bizim Tırcılar hep doldurtuyor. ;D

Bu konuda Mesut´un (EvliyaCelebi2) çok faydalı bir paylaşımı var. Almanya´da araç tüvü gibi her iki yılda bir gaz sistemide kontrol edilir. Gaz sistemi kontrol edilmemiş araç tüve alınmaz. Almanya´da karavanlarda uygulanan gaz tesisatının izahını Mesut Türkçeye tercüme ederek forumda paylaştı. Aşağıdaki linkteki PDF dosyada "KARAVANDAGAZSISTEMI" bilgilerini okuyabiliriz.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=68607.0

es45' Alıntı:
Benim araçta en küçük(30 lt) lpg tankı var ..hem yemek hemde ısınmak (trumatic) için kullanıyorum..levent abi bana kızacak ama ben sabitledim..dışarıdan dolum ağızı yaptırdım..20 tl lik gaz beni koca yaz idare ediyor..extra olarak gaz kaçak alarmı ve 1 adet 2 kg lık 1 adet 1 kg lık tüpüm var..sabitlenen yerde hava sirikilasyonu olsun diye menfez açtım..yolculuk esnasında tüpü ve vanaları kapalı tutuyorum..affet beni levent abi :smiley: saygılar...
erim özbiler
Not..ülkelere göre dolum aparatları değişiyor..yakın zamanda alper bolat arkadaşımız tedarik edip öyle yola çıkmıştı..

Erim kızmak yok sadece karavanlardaki en tehlikeli ekipmanımız konusunda öneri diyebiliriz. Burak beyin gönderdiği
fotografta görüldüğü gibi özellikle çekme karavanlarda tüpler hep dışarıda.

fsirin' Alıntı:
Bulgaristan ve Sırbistan'da Piknik tüplerini LPG'ciler dolduruyor. Dolum ağızları bile tedarik etmişler. Bizim Tırcılar hep doldurtuyor. ;D

Ferhat bey, gezilerinizde hiç tüp dolumu yaptırdınız mı? Ne tip tüp kullanıyorsunuz?

Küheylan'da 12Kg ev tüpü var. Hiç dolum yaptırmadım. Bittikçe değiştiriyoruz. Uzun gezilerde 30-40gün yetiyor.

Maviş'te LPG tankı var. Universal dolum ağzı ile uygun adaptörler kullanarak birçok ülkede dolum yaptırabilirsiniz. Forumda bir ara hangi ülkenin hangi dolum ağzını kullandığını da paylaşmıştım.

Verdiğim link te hem yakıt fiyatları var hemde ülkelerin lpg dolum ağzının bilgileri var
http://www.fuel-prices-europe.info/index.php?sort=7

Anlaşılan araç içinde LPG tanklarına yönelik aparatlar ile dolum sorun değil, piknik veya ev tüpleri için uygun bir teknik belli değil (yurt dışında). Tedbirli olmak lazım. :-[

Bence yurt icinde en kolay cozum pinkin tupleri. Yurt disini cok dusunmeyin derim. Asagidaki fotograftaki kamp ocagi basligini alirsaniz tupleri yurt disinda her kosebasindaki outdoor marketlerde var. Ocak basligida katlanip kot pantolan cebine sigacak buyukluge geliyor. Bu kucuk gaz bize 15 gun cay, kahve ve yemek icin yetti hatta donuste ucakla dondugumuz icin kalanini orada birilerine verdik.

http://www.gasproducts.co.uk/acatalog/902101.jpg

Sent from my iPad using Tapatalk

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri