LPG'li Cherokee mi, Dizel Land Rover mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erdem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 56
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,227

erdem

Yeni Üye

Merhaba Arkadaşlar,
Öncelikle herkese en iyi dileklerimi sunuyorum. Ve peşinen istişarî olarak fikirlerini paylaşacak olan arkadaşlara teşekkürlerimi iletiyorum.
Mesele şu ki: Halen grand cheroke 98 5.9 kullanmaktayım. Hoş son zamanlarda çok sıkta kullanıyor sayılmam. Malum arkaya tanker bağlamak lazım. Askınada bu arabayı seviyorum. Fakat benzini çok tüketiyor. Tüp olayına da nedendir bilmem bir türlü ısınamadım. Sizlerle istişare etmek istediğim konuya gelince; son günlerde mevcut arabayı elden çıkarıp LR disco veya Lander gibi bir araç mı alsam diye düşünmeye başladım. Yada tüp mü taktırsam diye geçti içimden. Ne dersiniz?... Tüp mü, yoksa değiştirip LR mi? LR ise hangisi... Şunuda belirteyim de sizleri yanlış yönlendirmiş olmayayım. Öyle çok fazla dağ bayır gezdiğim yok şu aralar...

Tekrar teşekkürler....

Etiketler
Ynt: LPG'li Cherokee mi, Dizel Land Rover mı?

Seçim size kalmış elbette ama modern ve standartlara uygun servislerde monte edilen son teknoloji ürünü LPG sistemlerinden hiç korkmayın derim. Eskiden egzoscu bile LPG dönüşümü yapardı ve yaşanan facialar maalesef insanımızı LPG'den soğuttu. Halbuki LPG sistemi, benzin sisteminden çok daha güvenli, çok daha çevreci ve LPG ile motor çok daha sessiz çalışıyor. Yeni sistemlerde de çekişte hiçbir kayıp olmadığı gibi benzinde ne yakıyorsanız %50 daha ekonomik bir maliyet getiriyor...

Tabi "LPG tankıyla bagajımdan fedakarlık edemem" derseniz o zaman size dizel motorlu bir Land Rover derim. Çok fazla dağa bayıra çıkmayacaksanız Range Rover veya Discovery tavsiye ederim.

LPG konusunda Sedat haklı.Ancak 5.9 litrelik bir motor LPG li bile olsa 2.5 litre TDI motordan daha fazla yakıt tüketecektir. Ayrıca yıllık olarak ödediğiniz MTV yide düşünürsek mantıklı olan dizel LR derim.

Erdem bey şu an aracınız ne kadar yakıyorsa onu yaklaşık olarak 2 ye böldüğünüzde LPg tüketimi ortaya çıkacaktır. Şu an tahminim aracınız km. de 80-90 krş civarı yakıyordur, bu rakam 40-45 krş a inecek. Disco I TDI da bu rakam 22-23 krş civarıdır. Disco I V8 manuel e LPG takarsanız 25-28 krş. yakar.
Dağ bayır gezmeyecem dediğinize göre size Discoyu pek tavsiye etmem o araçtan sonra size konforsuz gelebilir ama arazi yapacaksanız durum değişir. Hele TDI Disco'da otomatik bulmak da çok zordur ve araç size 5.9 V8 den sonra sütçü beygiri gibi gelebilir :smiley: Debriyajı da Renault 11 ler kadar serttir yorar.
sportif düşünmüyorsanız ben rahatıma düşkünüm diyorsanız manuel bir Disco almayın derim. Bir de sizin vergi konusunda sıkıntınız var malum 5.9, LR lerde 3.9 V8 olduğu için vergi avantajı var. Ben size Cherokee Limited tavsiye ederim aslında :smiley:

bence ne değiştirin nede lpg takın...ilk marşıyla beraber vvvoorrnnn...diye çalıştırma keyfini alıyorsunuz ya o yeter....gazladığınız zamanda aynı güç ve tork...eee daha ne olsun...böyle keyifte biraz duygusallık olacak tabi...

grand cherokee ye lpg taktırdım.2000 ytl ye mal odu yakıt şehir içi 300 krş altına indi sanırım şehir dışı 200 ykr gibi olaacak sanırım .hızlanmada ve max hızda kayıplar var .hissedilebiliyor.ama 120 km/h gibi hızlarda belli olmuyor.140 km/h hızdan sonra araç yavaş hızlanıyor.

Bence en iyisini yapmışsınız Fahri bey. Sürekli 4x4 5,9 grand cherokee için 30 krş çok iyi bence. Benim 2,5 TD Pajero bile ortalama 4x2 de 25 krş yakıyor 4x4' e aldığımda yakıt dahada artıyor.

Hayırlısı olsun kazasız sürüşler dilerim.

evet 30 ykr çok iyi bir rakam 2.0 td ile istanbul trafiğinde en az 25 -28 ykr arası yakıyorum baya hesaplı olmuş lpg sistemi

Deep' Alıntı:
Erdem bey şu an aracınız ne kadar yakıyorsa onu yaklaşık olarak 2 ye böldüğünüzde LPg tüketimi ortaya çıkacaktır. Şu an tahminim aracınız km. de 80-90 krş civarı yakıyordur, bu rakam 40-45 krş a inecek. Disco I TDI da bu rakam 22-23 krş civarıdır. Disco I V8 manuel e LPG takarsanız 25-28 krş. yakar.
Dağ bayır gezmeyecem dediğinize göre size Discoyu pek tavsiye etmem o araçtan sonra size konforsuz gelebilir ama arazi yapacaksanız durum değişir. Hele TDI Disco'da otomatik bulmak da çok zordur ve araç size 5.9 V8 den sonra sütçü beygiri gibi gelebilir :smiley: Debriyajı da Renault 11 ler kadar serttir yorar.
sportif düşünmüyorsanız ben rahatıma düşkünüm diyorsanız manuel bir Disco almayın derim. Bir de sizin vergi konusunda sıkıntınız var malum 5.9, LR lerde 3.9 V8 olduğu için vergi avantajı var. Ben size Cherokee Limited tavsiye ederim aslında :smiley:

Aynen. Güzel tavsiye Mert abi. :smiley:

dizel hikaye arkadaşlar, LPG li V8 ler her bakımdan avantajlı, performans, tüketim, bakım giderleri, sessizlik, vergi dilimi de kasko bedeli baz alınarak bir aşağı kademeye çekilince artık dizelin hiç bir artısı kalmıyor

şu anda 60mph'e 7 saniyede çıkan 245hp'lik bir canavar kullandığınızı gözönünde bulundurarak;

5.9 V8'den sonra herhangi bir dizel= DEPRESYON!!!!
(6 litre üstü Detroitler hariç :smiley:)

Sıralı sistem LPG'ler oldukça başarılı... LPG seçerkende markayı iyi araştırın bence, performansı çok etkiliyor. Buyuk bir vaporizer lazım size... 2.000cc ve üstü yazanlar yeterli gelmiyor genelde...

Zaten sık kullanmıyorsanız aracınızı hiç ellemeyin bence..onun homurtusu bile yeter:smiley:)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.