Lütfen Bana Akıl Verin

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Coban santiago Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,382

Merhabalar...forumun acemisi olduğum için yanlış yere yazıyor olabilirim, şimdiden özür dilerim

Bende İzmir de yaşıyorum ve oğlumla birlikte karavan hayatına geçmeye karar verdik...ama kafamda deli sorular ve 2 gündür sitenizi kurcalayıp duruyorum cevapları bulmak için

kısıtlı bir bütçe ile çekme mi motokaravan mı diye düşünüp dururken çekme daha mantıklı gelmeye başladı. sonuçta oğlumun okulu nedeni ile çok uzak yerlere hareket imkanımız olmayacak. ancak haftasonları kısa mesafe...madem çok hareket etmeyeceğim çocuğu çok da küçük bir alana kapatmayayım dedim (çekmelerde alan daha geniş gördüğüm kadarı ile)

tabi birde işin maddi boyutu var beni çekme seçeneğine yaklaştıran. ayırabileceğim bütçe 20-25.000 TL

sizin bu konudaki fikirlerinizi alabilir miyim? sonuçta çocukla birlikte bir şey yapmaya karar verdiğinde insan 10 kere değil 50 kere tekrar tekrar düşünmek zorunda oluyor

o_OHallo bilmem sana yardimci olabilirim

Dikkat bu piyasa kulanmiş yabancı karavan var ruhsat yok veaut şasi farklı üstebaşka firma mutlaka kg ruhsat tutması lazım

Birden senin Araba kaç kg çeken bilir?

yeni yabancı Karavan pahali ise...
sen bir
Saly kararavan Adapazarı de bir gòz at
ben olsaydım 15 yilik bir yabancı karavan almaz dim
Selam Reiner Diehsner

Ben de aynı süreçteyim, bilindik markalar veya nitelikli olanlar oldukça pahalı malesef..
Ben çekme karavaniniza eğer römork çekme tecrübesi olmayanlar için tehlikeli olacağına inanıyorum motokaravan çok daha uygun olacaktır.
Eğer ekonomik yönü düşünerek çekme karavan alacak olanların öncelikle römork çekme konusunda tecrübe kazanmalarını tavsiye ediyorum

Merhabalar, bende siteye yeni katılan, karavan hayali olan bir üyeyim. Yaklaşık iki yıldır karavan yapmak için araştırma yapıyorum. Motokaravan ve çekme karavan arasında bir tercih yapma safhasına geldim artık, ve çekme karavan yapma kararı aldım. Bu kararı almamdaki en büyük neden yakıt sarfiyatı. Şu an kullandığım 2002 model Renault Scenic aracım kilometrede şehir dışı 0,23 kuruş yakıyor. Buna yapacağım ve 750 kg. mı geçmeyecek karavanı bağladığımda yükten dolayı hesaplarıma göre en fazla 0,30 kuruşa çıkacak. Ancak iki yıldır araştırmalarıma göre kafamda tasarladığım şekilde bir karavan için 29 kişilik ıveco veya ısuzu model araçları karavana çevirmem gerekiyordu ki, bu araçların yakıt sarfiyatını araştırdığımda en düşük seviyede dahi şehir dışı 0,60 kuruş yaktıklarını öğrendim. Ayrıca yüksek Trafik Sigorta ücretleri de cabası... İkinci neden ise konakladığım yerde, gitmek istediğim bir alışveriş veya tarihi bir yer'e karavan'ı bırakıp rahatça ve düşünmeden gidebilme düşüncesi.
Şimdi çekme karavanımı yapabilmek için uygun bir depo şeklinde kapalı bir yer arıyorum. Bu esnada da karavanımı yapacağım malzemelerin fiyat araştırmalarını yapıyorum. Yapımına başladığımda burada ki deneyimli dostlardan fikir alabileceğimi umuyorum. Yapım aşamasında karavanımın fotoğraflarını burada tabiki sizlerle paylaşmak istiyorum. Umarım en kısa sürede bitirir ve keyifli seyahatlere başlarım...

o_OHallo bilmem sana yardimci olabilirim

Dikkat bu piyasa kulanmiş yabancı karavan var ruhsat yok veaut şasi farklı üstebaşka firma mutlaka kg ruhsat tutması lazım

Birden senin Araba kaç kg çeken bilir?

yeni yabancı Karavan pahali ise...
sen bir
Saly kararavan Adapazarı de bir gòz at
ben olsaydım 15 yilik bir yabancı karavan almaz dim
Selam Reiner Diehsner
Hala araştırıyorum sitede şu konuyu buldum Saly'ye 4.25 Karavan Yaptırıyorum . Saly karavanı sitelerinden inceledim diger yerli markalara göre iç dizaynı hoşuma gitti. Beni tavlayan ingiliz karavanların en önemli özelliği çeki demirinin bağlandığı cephedeki geniş panoramik camlar oluyor. Klasik çift divan ortada etejer olan köşe kısmı . Yerlilerde o kısma ya hiç pencere açılmamış yada kibrit kutusu gibi yapılmış oluyor saly de o tarafta hoşuma gitti ferah gözüküyor. Yani sözün özü 20 yıllık avrupa karavanlara bu paraları vereceğim yerde belki şansımı saly karavandan yana kullanabilrim. Bir aya kadar kesin harekete geçecegim. Tek düsündügüm nokta avrupalarda üç sistem trumatic ısıtıcı ve buzdolabı olması bunlar benim için çok önemli yerli alıp bu sistemleri taktırmak yine maliyeti arttıracak bu sorunuda çözer isem yerli daha ağır basacak sanki.

Merhabalar...forumun acemisi olduğum için yanlış yere yazıyor olabilirim, şimdiden özür dilerim

Bende İzmir de yaşıyorum ve oğlumla birlikte karavan hayatına geçmeye karar verdik...ama kafamda deli sorular ve 2 gündür sitenizi kurcalayıp duruyorum cevapları bulmak için

kısıtlı bir bütçe ile çekme mi motokaravan mı diye düşünüp dururken çekme daha mantıklı gelmeye başladı. sonuçta oğlumun okulu nedeni ile çok uzak yerlere hareket imkanımız olmayacak. ancak haftasonları kısa mesafe...madem çok hareket etmeyeceğim çocuğu çok da küçük bir alana kapatmayayım dedim (çekmelerde alan daha geniş gördüğüm kadarı ile)

tabi birde işin maddi boyutu var beni çekme seçeneğine yaklaştıran. ayırabileceğim bütçe 20-25.000 TL

sizin bu konudaki fikirlerinizi alabilir miyim? sonuçta çocukla birlikte bir şey yapmaya karar verdiğinde insan 10 kere değil 50 kere tekrar tekrar düşünmek zorunda oluyor
Bence sizde acele etmeyin dediğim gibi piyasa şuan da saçma denecek düzeyde yüksek neredeyse sıfır karavan fiyatları ile ikinci eller yarışıyor ben şahsen avrupa karavanda piyasa fiyatlarının yarısı fiyatına bulmadıkça almayı şuan düşünmüyorum. Yaklaşık bir ay sonra saly karavan bakmaya gidebilirim daha öncesinde avrupa karavanlara bakma şansım oldu. Fırsatım olursa burda izlenimlerimi yazarım .

Merhabalar, bende siteye yeni katılan, karavan hayali olan bir üyeyim. Yaklaşık iki yıldır karavan yapmak için araştırma yapıyorum. Motokaravan ve çekme karavan arasında bir tercih yapma safhasına geldim artık, ve çekme karavan yapma kararı aldım. Bu kararı almamdaki en büyük neden yakıt sarfiyatı. Şu an kullandığım 2002 model Renault Scenic aracım kilometrede şehir dışı 0,23 kuruş yakıyor. Buna yapacağım ve 750 kg. mı geçmeyecek karavanı bağladığımda yükten dolayı hesaplarıma göre en fazla 0,30 kuruşa çıkacak. Ancak iki yıldır araştırmalarıma göre kafamda tasarladığım şekilde bir karavan için 29 kişilik ıveco veya ısuzu model araçları karavana çevirmem gerekiyordu ki, bu araçların yakıt sarfiyatını araştırdığımda en düşük seviyede dahi şehir dışı 0,60 kuruş yaktıklarını öğrendim. Ayrıca yüksek Trafik Sigorta ücretleri de cabası... İkinci neden ise konakladığım yerde, gitmek istediğim bir alışveriş veya tarihi bir yer'e karavan'ı bırakıp rahatça ve düşünmeden gidebilme düşüncesi.
Şimdi çekme karavanımı yapabilmek için uygun bir depo şeklinde kapalı bir yer arıyorum. Bu esnada da karavanımı yapacağım malzemelerin fiyat araştırmalarını yapıyorum. Yapımına başladığımda burada ki deneyimli dostlardan fikir alabileceğimi umuyorum. Yapım aşamasında karavanımın fotoğraflarını burada tabiki sizlerle paylaşmak istiyorum. Umarım en kısa sürede bitirir ve keyifli seyahatlere başlarım...
Zaman emek bilgi isteyen bir iş. Karda kışta yağmurda çamurda sorun çıkartmayacak yalıtımlı bir kabin yapmak elektrik su tuvalet tesisatı tüm bunların zamana ve yola mukavemeti kullanılan dingil ,ağırlık dağılımı vs. vs. Bana göre estetik görünmeside olmazsa olmaz :smiley: Bence çok zor ve zahmetli bir yol. Umarım astarı yüzünden pahalıya gelmez herşey istediğiniz gibi olur.

Zaman emek bilgi isteyen bir iş. Karda kışta yağmurda çamurda sorun çıkartmayacak yalıtımlı bir kabin yapmak elektrik su tuvalet tesisatı tüm bunların zamana ve yola mukavemeti kullanılan dingil ,ağırlık dağılımı vs. vs. Bana göre estetik görünmeside olmazsa olmaz :smiley: Bence çok zor ve zahmetli bir yol. Umarım astarı yüzünden pahalıya gelmez herşey istediğiniz gibi olur.
Evet haklısınız dostum, ama önemli olanda zor olanı başarabilmek. Ayrıca yaptığım hesaplara göre, şu an piyasada satılık olarak gördüğüm çekme karavanlardan daha uygun fiyat ve kalitede bir karavan yapabileceğim kanısına vardım...

Selamlar.
Ben de karavan aşığı olup anca karavan sahibi olmaya çalışanlardanım.
Ilk başlarda motokaravan düşündüm, düzgününü bi türlü denk getirimedim, sonra minibüsten yaptıralım diye düşünürken minibüsleri karavan yapınca ortaya çıkan sigorta ücretlerini duyunca hevesim kursağımda kaldı.
Çekme karavana karar kıldık. Benim araç benzinli 1,6 ix35. onunlada en fazla 1000 kg lık bi karavan çekebiliyormuşum. Bir çok karavan inceleyince açıkcası yerli karavan almak içimizden gelmiyor. Alman karavanlar tüm isteklerimizi karşılıyor. Ama onlarda acayip pahalı.

Selamlar.
Ben de karavan aşığı olup anca karavan sahibi olmaya çalışanlardanım.
Ilk başlarda motokaravan düşündüm, düzgününü bi türlü denk getirimedim, sonra minibüsten yaptıralım diye düşünürken minibüsleri karavan yapınca ortaya çıkan sigorta ücretlerini duyunca hevesim kursağımda kaldı.
Çekme karavana karar kıldık. Benim araç benzinli 1,6 ix35. onunlada en fazla 1000 kg lık bi karavan çekebiliyormuşum. Bir çok karavan inceleyince açıkcası yerli karavan almak içimizden gelmiyor. Alman karavanlar tüm isteklerimizi karşılıyor. Ama onlarda acayip pahalı.
Evet o kısır döngü bitmeyen çilemiz ama yeni gelen bilgilere göre önümüzde ki yıl sigorta yaptırılırken kişinin performansına bakılarak ( kaza -ceza ) sigorta ücreti belirlenecekmiş (ingiltere örneği) , bu da çok düşük meblalara denk gelebilirmiş bilginize .

Evet o kısır döngü bitmeyen çilemiz ama yeni gelen bilgilere göre önümüzde ki yıl sigorta yaptırılırken kişinin performansına bakılarak ( kaza -ceza ) sigorta ücreti belirlenecekmiş (ingiltere örneği) , bu da çok düşük meblalara denk gelebilirmiş bilginize .
Inşallah. Canım ülkem de neyin neden dolayı yapıldığını hiç anlayamadım da... derin bir iç çekmekten başka da bişey yapabileceğimiz yok. Umut ediyorum ben de, akla mantığa uygun, vatandaşın rahatlığını gözeten bi düzenleme olur diye biz ölmeden önce...

Kısıtlı bütçelerle hayatımızı daha da güzelleştirme çabalarındayız hepimiz. Küçüklüğümden beri hemen hemen her yaz çadır kampı yaparak büyüdüm. Evlenince eşimin kamp olayını sevmediğini fark edince, kendim arkadaşlarla devam ettim çadır olayına. 3 Çocuk olunca hanımı karavan olayına ikna edebildim. Şimdiye kadar hymer dışında bi karavana sıcak bakamadık. Bizim karavancılarımız üstün körü, ben yaptım oldu mantığı ile üretim yapıyorlar. Bizlere elde bu var bunu kullanacaksınz tarzı bi dayatma var gibi sanki.
Herkes gönlünün istediği karavana kavuşmasıı temennisi ile. Saygılar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri