Macera Basliyor !

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ferhatd Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,728

ferhatd

Ana Kamp
Yer
Bodrum, Mugla
Merhaba arkadaslar,

Ben de araniza yeni katildim. Uzun zamandir Defender ve Discovery arasinda kalip, Discovery 2 secerek kararimi vermis oldum. Umarim pisman olmam. Discovery 2 , 2001 Model TD5 aldim. Butun iyi taraflarini, problemlerini de bilerek. Aslinda kalbim Defender'dan yana idi ama ozellikle 200tdi/300tdi model ve klimali olmasi tercih ettigim icin istedigim fiyat grubunda bulamadim. Disco da cok guzel. :smiley:

Son derece acemi, oto saniyeye hic adimini atmamis biri olarak cok ogrenecek seylerim var sizden. Oncelikle arabaya biraz ceki duzen verip, sonra kamp, gezi vs maceraya baslayacagim. Umarim iki ogluma da sanayi ve kamp tecrubesi verebilirim. Arac mekanik sistemlerini bu yastan (9 ve 7 yasinda iki oglum var) sevdirebilir ve birlikte ogrenebiliriz diye hayal kuruyorum.

Bazi sorularim olacak. Ben Bodrum'da yasiyorum. Araci Izmir'den aldim. Motor Izmir'de Ustun Is Oto'da 252,000 KM'de revizyon gormus. Ustunde 2" yukseltme, alt korumalar, snorkel ve eklenmis. Motor daha yeni, revizyon sonrasi 800 km yapmadi daha. Alirken dusundum ama baktigimizda tikir tikir calisiyor.

Klasik 3-Amigos isigi yandi Izmir'den Bodrum'a gelirken. Bu forumda ve Internet'de bununla ilgili cok yazi var. Serviste gosterecegim yarin.

1) Hafta sonu radyator antifriz suyu damla damla akti ve bosaldi. Hic kullanmadim. Alttaki hortumun kelepce baglanti yerinde bir catlak var ve motor sogukken oradan damladigini gordum. Normal icme suyu koyup servise kadar goturebilir miyim? Yoksa antifriz 50/50 koyup mu gotureyim. 20km mesafe sonucta.
2) Lastikler 265/75/16 Mickey Thompson. Gordugum kadari ile iyi durumdalar ama kac senelikler bilmiyorum. Simdilik kalsin diye dusunuyorum. Ne dersiniz? Sonucta 70% onroad, 30% kamp icin kullanilacak. Offroad yapmayi dusunmuyorum. Cocuklar ile dag bayir kamp sadece.
3) Arka camlarda inen kelebek camini ayiran citalarsa pas var. Sirf cita degisiyor mu ?
4) Koltuklar yirtik yok ama kapi icleri suet kisimlari, ve deri koltuklarin renkleri artik iyice kotu durumda. Temizlemek icin soracagim. Simdlik degistirmeyi dusunmuyorum.
5) Direksiyon simidinin ust kismindaki deri kismi cok asinmis. Ama anladigim kadari ile deri simidinin ustune deri kaplama icin herseyin cikartilip, deri orulup montaj yapilmasi gerekiyor yine. Bunu Ankara ve Istanbul'da yapanlar var ama Bodrum'da bulabilir miyim bilmiyorum.
6) On camin altindaki siyah plastikte catlaklar var. Degistirmeden idare ederim mi bakacagim. Cikartip yenisini takmasi kolay olmasa gerek.
7) Arka tamponu hafifce vurmuslar ve plastik kismi kosesi kirilmis. Ya plastik kismini tumden degistirecegim ya da sanayide plastik yapistirarak duzeltiyorlarmis. Rent-a-Car sirketleri plastik kisimlari boyle duzeltiyormus. Emin degilim. Cok pahali mi soracagim. Nazar boncugu olarak kalabilir.
8) Farlar eski. Yeni makyajli far takmayi dusunmuyorum ama cam eskimis, ve az isik veriyor olabilir. Kontrol edecegim.
9) Arka bagaj kapisinin ust taraflarinda eskime ve pas icin alt yapi olusmus. Bunlari ne yapacagim bilmiyorum. O kisimlari boyamak lazim sanirim.

Bunlar kozmetik kisimlar. Ama esas onemli problem oncelikle radyator ve 3-amigos problemlerini halletmem lazim.

Bir de sormak istedigim, Bodrum'da olan arkadas var mi aramizda? Hangi servise goturuyorsunuz? Anil Oto varmis sanirim. Tavsiye eder misiniz? Ya da bir baska usta tavsiyeniz var mi Bodrum icin ?

Eklemeler, duzeltmeler yaptikca iletecegim. Yardimlariniz, fikirleriniz icin simdiden cok tesekkur ederim.

Ferhat

20170305 171900 20170305 171909 20170305 171917 20170305 171925 20170305 171956 20170305 172016

Etiketler
Disco'nun ustunde 2" Britpart yukseltme varmis. Ayni zamanda ceki demiri de takili. HSE modellerde standart mi gelmis zamaninda? Tabii ruhsata isli degil. Bu da ayri bir konu.

2" yukseltme oldugunda, ceki demiri problem oluyor mu karavan ya da trailer cekmek icin? Yukseltme yuzunden ceki demiri islevsiz kalmiyor degil mi? Eger islevsiz kaliyorsa temelli cikartirim olur biter ama ilerde kucuk bir karavan alip cekmek hos olurdu.

Hmmm, havadisler ilginc oldu. Oncelikle Anil Oto Bodrum kapanmis. Borusan Oto aradim onlar da Discovery 2'leri bilgisayara baglayacak alet yokmus, Izmir en yakin dedi. Harika bir baslangic.

Anlasilan radyator icine temiz icme suyu koyup sanayiye goturmekten baska care yok.

Radyator su ilavesi yapildi. Icinde yeterince antifriz var tam bosalmamis. Borusu delinmis oradan akitiyormus.

Kaynak yapilabilecek gibi ise yapilacak ya da boru degisecek.

Ote yandan 3-amigos icin, bilgisayara bagladi tamirci. Ondeki iki sag ve sol ABS sensor arizasi verdi. Bunlarin kablolarina bakacak tekerlekleri cikartip, duruma gore tamir edecek.

Ufak tefek boyalar icin de sordum, basit dediler. Disco'nun ustunde gunes yaniklari vardi, bunu once kazir sonra da sadece ustunu boyariz dediler.

Mantikli mi sizce? Ne dersiniz?

Bir de bugun farkettim, vitesin ordaki "mode" tusu ne ise yarar bilmiyordum, megerse "sport" mode imis. Ona basinca isik yanmali ve Sport Mode'a gecmesi lazim. Ama basinca bir isik yanmiyor, vites gecislerini pek anlamadim deigisip degismedigini. Cok onemli degil ama buna da baktirmam lazim. Onerisi olan var mi "mode" tusu kontrolu ile ilgili olarak?

Güneş yanığı her aracın tavanında var aşağı yukarı , boyalar genelde metalik, yani vernikli, lokal boyanıp komple vernik atıyorlar genelde ama işte aması var
Aracın sunroofları üstten oturmalı onları sökmeden altına girme imkanı yok , eski boyanın üstünde vernik dayanıklı olmuyor , komple boyansada, yine onların altına giremez , bu durumda kenarlardan atma sorunu oluşuyor
Düzgün bişey olsun diyorsan o sunrooflar çıkacak , sunroofların çıkması için iç tavan döşemesininde inmesi lazım , atıyorum 1000 liraya çıkacak iş , katlanıyor bu diğer işçilikler yüzünden , pürüzler yok edilip kaplamada yaptırılabilinir

Ikisi de. Hem iyi fiyat idi hem de 16 senelik araba aldigimda arizasiz bile olsa 6 ay sonra nasilsa ariza cikartacak diye dusundum. 30+ sene bilgisayar uzmanligindan sonra hem oto mekanigi ve teknolojisi ogrenmek ve cocuklara bilgi aktarmak istedim hem de sevdigim araba sonucta.

Bu arabayi mumkun oldukca cok iyi duruma getirip o seviyede tutacagim. Zorda kalmadikca satmayi zaten dusunmuyorum.

Sent from my iPad using Tapatalk

Güneş yanığı her aracın tavanında var aşağı yukarı , boyalar genelde metalik, yani vernikli, lokal boyanıp komple vernik atıyorlar genelde ama işte aması var
Aracın sunroofları üstten oturmalı onları sökmeden altına girme imkanı yok , eski boyanın üstünde vernik dayanıklı olmuyor , komple boyansada, yine onların altına giremez , bu durumda kenarlardan atma sorunu oluşuyor
Düzgün bişey olsun diyorsan o sunrooflar çıkacak , sunroofların çıkması için iç tavan döşemesininde inmesi lazım , atıyorum 1000 liraya çıkacak iş , katlanıyor bu diğer işçilikler yüzünden , pürüzler yok edilip kaplamada yaptırılabilinir

Anladim. Bilgi icin tesekkur ederim. Klasik; araci soymadan gercek boya olmuyor. Kayinpederin de Ford arabasi ki 25 senelik arac onun ki, camlar cikartilmadan boyandigi icin bir muddet sonra cam kromaj kenarlarindan boya atmaya basladi bugunlerde. Yeni konustuk. Ayni durum.

Gunes yanigi tedavi edilip guzel boyanmaz ise ilersi ne olur ona bakmam gerekecek. Simdilik "beni bastan yarat" operasyonuna girmeyi dusunmuyorum.

Sent from my iPad using Tapatalk

Bu arabada tavanda fitil sadece ön camda kesişiyor, onu bantla geçerse aynı sorun ordada oluşur, hafif kaldırıp altına girse içinde alüminyum var , bozulabilir , sıkıntılı iş yani özetle...

su ilavesi ile bahara girdik bir dönem kullanılabilir araç antifrize ihtiyaç olmaz ama en kısa zamanda tamiri yapıp korozyon oluşmaması için antifiriz konmalı

sunroof tamiri ve söküp takması işin ehli kişiler tarafından yapılmalı ki belli dönemlerde bakımları ona keza

güneş yanıkları komple boyama harici çok düzelen birşey değildir

abs için nette aratın genelde sorunudur bu aracın kesin çözüm yabancı forumlarda ve bu forumda bulunabilir keza amigos içinde aynı şekil

Merhaba;
Öncelikle hayırlı olsun, bende 6 aylık disco kullanıcısı olarak çok mutluyum aracımdan.
Mode tuşu çalışmıyor demişsiniz. Aklıma vites müşüründe sorun olabilir gibi geldi.

Benim de arabayı ilk aldığımda başıma geldi. 2.el ile değiştirdiler. (benimki 3.vitesten yukarı çıkmıyordu),
mode tuşuna bastığınızda araba spor mode a geçiyor. Vites geçişleri daha hızlı oluyor.

Ön cam önündeki uzun plastik bar genelde herkesin kırık. 0 ı çok pahalı 2.eli denk getirmek zor. Ben halen denk getiremedim.
Yaza girdiğimiz için şu an aciliyet bence yok ama kışa girerken sunroof bakımı mutlaka yaptırın ben yaptırmadım araba su aldı, sonra hem bakım yaptırdım hemde iç tavanı komple değiştirdim. (arabaya yeni gibi hava kattı)

Umarım hem siz hem de çocuklarınızla keyifli zamanlar geçirirsiniz.

Yarin coolant sizintisi icin servise goturecegim. Aradaki metal boruyu kaynak ile duzeltebilirsek duzeltir ya da komple degistiririz dediler. Bakalim gorecegiz.

ABS sensor arizasi icin haftaya goturecegim. Eger parca gerekirse haftasonu yatsin istemiyorum araba. Parcanin Bodrum'a gelmesi en az 2 gun surer.

Bu arada "mode" tusu ile ilgili problem icin asagidaki link'deki tavsiye icin konusacagim. Tabii BCU programlama gerekirse burda yapabilecekler mi bilmiyorum. Soracagim. Nanocom ya da benzeri bir alet ile saniyorum Auto/Diesel yaparlar ise duzelebilir (eger Petrol/Manual'e dondu ise connector probleminden dolayi). Baglantiya bakmak gerekecek.

Dash Display not showing gear selected

Merhaba;
Öncelikle hayırlı olsun, bende 6 aylık disco kullanıcısı olarak çok mutluyum aracımdan.
Mode tuşu çalışmıyor demişsiniz. Aklıma vites müşüründe sorun olabilir gibi geldi.

Benim de arabayı ilk aldığımda başıma geldi. 2.el ile değiştirdiler. (benimki 3.vitesten yukarı çıkmıyordu),
mode tuşuna bastığınızda araba spor mode a geçiyor. Vites geçişleri daha hızlı oluyor.

Ön cam önündeki uzun plastik bar genelde herkesin kırık. 0 ı çok pahalı 2.eli denk getirmek zor. Ben halen denk getiremedim.
Yaza girdiğimiz için şu an aciliyet bence yok ama kışa girerken sunroof bakımı mutlaka yaptırın ben yaptırmadım araba su aldı, sonra hem bakım yaptırdım hemde iç tavanı komple değiştirdim. (arabaya yeni gibi hava kattı)

Umarım hem siz hem de çocuklarınızla keyifli zamanlar geçirirsiniz.
Cok tesekkur ederim.

Uzun plastik parca ne kadar? Asagidaki video'da nasil mevcut parcanin cikartilip yenisinin takilacagini gostermis.

Coolant/antifriz kaybi asagidaki link ile tipa tip ayni cikti benimki. Ustaya goturunce bu parcayi cikartmamiz bakmamiz lazim dedi. Asagidaki link'de ise tumunu cikartmadan da cozulebildigi ornekleri ile anlatiliyor. Problem ayni cunku arac calisirken sizinti yok, soguk iken sizinti var ve sizinti yeri ayni.

Bunu ben kendim yapabilir miyim gorecegiz. Ya da ustaya bu sekilde yap diyecegim o da bir ihtimal cok bozulacak. :smiley:

Dusunelim bakalim.

www.discovery2.co.uk - Leaking Fuel Cooler Fix

Boru diyince ben olayı anlamadım , o mazot soğutucusu, girişlerinde sağ sol iki tane oring conta var o contalardan kaçırıyor , önemli bişey değil yani, benimde başıma geldi
Ama sizin yapacağınız bişey değil çünkü o kelepçeleri çıkarmak sıkıntılı , hatta sanayide sıradan bi usta çıkartıyım derken kırabilir , bilen birine söktürün oring contaları değişince bi daha kaçırmıyor, oringler 20 lira gibi bişey üstünden çıkana göre oringcilerde bulabilirsiniz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri