Mağarada Kamp Yapmak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan duketemre Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,894

duketemre

Ana Kamp
merhaba arkadaşlar önümüzdeki yaz akdeniz turu yapmak istiyordum bu sene kpss nedeniyle olmadı maalesef benim aklıma takılan bir şey var hep hayalini kurduğum bir şey içinde su kaynağı olan mağara da kamp yapmak mağara da kamp yapılır mı akdenizde ki mağaralara bakıyorum içerisi cennet gibi çok güzel örneğin suluin m. gök m. gibi buralarda kamp yapılabilinir mi veya kamp yapa bileceğim böyle mağaralar var mı dır

Son düzenleme:

Etiketler
merhaba arkadaşlar önümüzdeki yaz akdeniz turu yapmak istiyordum bu sene kpss nedeniyle olmadı maalesef benim aklıma takılan bir şey var hep hayalini kurduğum bir şey içinde su kaynağı olan mağara da kamp yapmak mağara da kamp yapılır mı akdenizde ki mağaralara bakıyorum içerisi cennet gibi çok güzel örneğin suluin m. gök m. gibi buralarda kamp yapılabilinir mi veya kamp yapa bileceğim böyle mağaralar var mı dır
Merhaba. Turizme açık mağaralarda kamp için izin alamazsınız malesef. Mağaracılık sporu ile uğraşan bir ekiple birlikte bir mağara keşfinde mutlak karanlığı, fil kulakları, travertenleri, kristal odaları ve diğer tüm güzellikleri ile iyi bir kamp hayalinizi ekosisteme zarar vermeden (içinde ateş yakmadan-kapalı ekositemler açık ekosistemlerden çok daha hassastır- çok fazla ışık aydınlatma kullanmadan, ses kirliliğinden uzak) gerçekleştirebilirsiniz. Bir speleoloji gurubuna başvurmanızı önemle rica ediyorum çünkü mağaralar kapalı ekosistemlerdir ve oraya vereceğiniz ufak bir zarar hem magaranın belkide binlerce yılına mal olacak hem de mağara canlılarının fizyolojisini olumsuz etkileyecektir.

Suluin mağarasında kamp yapmak mı hem de ilk deneme olarak...

durumu size şu şekilde özetlemeye çalışayım böyle bir deneyime tek başına kalkışmanın sonucu mutlak ölümdür. Mağaracılık açık hava kampçılığına uzaktan yakından benzemez çok farklı ekipmanlar, teknikler ve bilgi gerektirir. Herşeyden önce bir ekip çalışmasıdır eğer aynı mağaradan bahsediyorsak suluin de daha önce çok sayıda profesyonel ölümü yaşandı çünkü bahsettiğiniz mağara bir su altı mağarası her şeyden önce. Ve bu ayarda bir mağarada kamp yapmanın maliyeti de en kabadayı oteli birkaç kat geçer.

Öncelikle mağara keşfi yapabilmek için yılların deneyimi ağır ekipmanlar ve mağara hakkında az çok fikir sahibi olmak gerekir. Hele ki siz yer altı kaynağı içeren bir mağara istiyorsunuz ki bunun için uygun mevsimde değiliz. Her an suyun debisi değişkenlik gösterip bir karış su birkaç metreyi bulabilir.

Mağara ortamı için kısaca şunları söyleyebilirim. Kapalı sistemli bir mağarada herhangi bir hol veya salonda ateş yakamazsınız düşey düzlemde ilerleyen bir mağara için en az 5 ila 6 kişilik bir ekip gereklidir yatay düzlem nispeten daha kolay olsa dahi. Üstadın da bahsettiği gibi ekosistemi çok farklı ve çok daha vahşidir. Kendi alanlarına giren hazırlıksız bir yabancıyı kolayca alt edebilirler.

Haritlama ve yön bulmada uzman olmalısınız zira bildiğiniz hiçbir gps sistemi işe yaramaz ve yankılar kısa süre içerisinde size yönünüzü rahatlıkla kaybettirir. Düşey mağaralarda bilinen sentetik halatları kullanamazsınız birkaç dakika içinde halat keskin uçlar yüzünden kesinlikle kopar. Tam karanlık ortamı yukarı ve aşağı yön duygunuzu bile yitirmenize sebep olur.

Bu konu daha çok detay gerektirir ancak yer ve zaman dar mutlaka profesyonel rehberler eşliğinde ve eğitim seviyesinde bir gezi öneririm.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri