Mağaraya Giriş

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Sukuşu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,090

Sukuşu

Moderatör
Mağaraya Giriş

mağaracılığın bir sürü kitapta da yazdığı gibi bazı kuralları
var kural derken uymazsan hapse atmazlar ama uyarsan da zararını görmezsin.
bunların en başında rescue saati uygulamasıdır. malum, bir ekip içeri girerken dışarıdakilere bir
rescue saati verilir ve dışardakiler de o saatte ekip gelmezse içeri
girer. bu rescue ekipleri döşeme bilen ve tercihen tecrübelilerden
oluşur. en hızlı şekilde ilk müdahele yapmak, duruma göre de
dışarıdan (hatta istanbuldan) yardım çağırmaktır amaçları.
temelinde çok basit ama çok faydalı bir uygulamadır
özellikle nispeten daha zorlu ekspedisyonlar düzenleyen kulüpler
ise bu kuralı daha da ileri götürüp hertürlü olumsuz senaryoyu
göz önünde bulundurup ona göre hareket ederler. hatta önlemini
anlamayacakları felaket senaryoları varsa o ekspedisyonu yapmazlar
veyahut sadece bu riski göze alan üyelerle devam ederler.

mağaracılığı diğer bir çok ekstrem doğa sporundan ayrıldığı nokta da budur
aslında mağaracılık aslında istanbulda sokakta yürümekten
daha tehlikeli değildir ancak bir problemle karşılaşıldığın çözülmesi
malum mağara şartlarından dolayı daha uzun sürebilir. bu sebepten mağaracılar,
dağcıların aksine tüm olasılıkları değerlendirmeye çalışırlar. birçok dağcı kötü hava
tahminine rağmen çıkışlarına devam ettikleri için hayatarını kaybetmişlerdir.

sonuç olarak
bir mağara gezisine giderken veya bir mağaraya
girerken iyimser olmaktansa, hafif şüpheci adam olmak da fayda vardır. yoksa verilen bir sürü emek
boşa gidebilir.

Her zaman için bi hata yapma payı var. Bu hata yapıldığında da yedek birilerinin olması gerekiyo. Döşeme yaparken bile yedek bağlantısız çalışmıyoruz. Her boltu çakarken dikkat ediyor olsak da "bu sağlam oldu" deyip yedeksiz bırakmıyoruz, hayatımızı tek ihtimale emanet etmiyoruz.

Yedek denen şeye zaten normal şartlar altında ihtiyaç duyulmaz. Normal olan zaten herkesin her şeyini kontrol etmesi, dikkatli olması, ekip liderini dinlemesidir. Ama mağarada insan yorulur, acıkır, ışığı azalır, morali bozulur. Ne kadar dikkatli olunursa olunsun birilerinin başına bişeyler gelme olasılığı her zaman vardır. Özellikle bu kişi yeniyse ona "ya şimdi kampta rescue yapacak insan yok, o yüzden hata yapmamaya çalış" diyemezsiniz ki.
Bireysel hatalar her zaman olacaktır.

Etiketler
Ynt: Mağaraya Giriş

Mağaralarda 5 Ekiple girdin 2'si dışarda bekliyor,kötü birşey oldu,Geldiğiniz nokta Ağır Kayalarca Çöküntüye uğradı,iki kişi dışardan yardım çağırırken trafik kazası geçirip,öldüler.Peki böyle bir durumda Yiyecekle ve Gerekli Eşyalar dışında Sadece Işığınız bitmek üzere,bu durumda biri gelene kadar beklemek,yada ışık bitene kadar çıkış aramak mı?Bunların Tersi olduğu Düşünüp,Tüm Fener bitti.Bu durumda Ne yapılır,bu Beş Kişi.

Mağaracılıkta her şeyi en ince ayrıntısına kadar tek başınıza değil, tüm ekip elemanlarınızla düşünmelisiniz. Yoksa birinin dikkatsizliği tüm ekibe mal olabiliyor. Her türlü tehlikeye, beklenmedik olaylara karşı hazırlklı olmak lazım.

nicolas...kardeşim zaten 2 kişi dışarıda kaza geçirip ölüyor,bukadar terslik olduktan sonra diğer 3 de içeride ölsün:smiley:)) alfred hıckok gibisin yaa:smiley:))

freman dediğin senaryo olabilir bu durumda ilk yapılması gereken kalan 3 ekip üyesinin güvenli bir yerde beklemesi olur tabi bunu yaparkende 2 si ışıklarını kapatır sadece 1 kişinin ışığı minumum düzeyde yanacak şieklde rescue saatinin dolmasını beklenir.kurtarma ekibide bir şekilde oraya ulaşacaktır. buna emin olabilrsin

Handemağ' Alıntı:
Mağaracılıkta her şeyi en ince ayrıntısına kadar tek başınıza değil, tüm ekip elemanlarınızla düşünmelisiniz. Yoksa birinin dikkatsizliği tüm ekibe mal olabiliyor. Her türlü tehlikeye, beklenmedik olaylara karşı hazırlklı olmak lazım.

evet hande :smiley:

İçerisi çok başka bir dünya...
Ancak içeriye girmek sıkıntılı iş...
Eğitim almaya başlamıştım ki, uzun ince bir koridordan geçerken, nefesim kesildi, kendimi dışarı dar attım...Baktım çıldırma ihtimalim var, uzun mesafeli, dar yerlerde...

Anladım ki, benim işim, özgür olacağım ortamlarda.Elim kolum rahat haraket edecek, rüzgar eksik olmayacak... Üzerimi yıldızlar, en fazla ağaçlar örtecek.... Binalar bile çok bana...

Böylelikle, mağaracılık da içimde kalmış oldu...O değilde, su altı mağaralarını çok merak ediyordum, yukarıda giremiyorsam, su altında hiç giremem diye düşünüyorum...

(Girişi nispeten rahat mağaralara giriyorum ama yine ::smiley:)

Mağaracı olarak Kurtarma işine cevap vereyim. Nasıl yapıyoruz?

1- Mağara'sına göre dışarıda birileri olması gerekmiyor.
2- Mağara dışında (İstanbul'da veya evinde bulunacak) en az iki kişiye kurtarma saati veriliyor.
3- Kurtarma saatinde haber yoksa yoksa kurtarma hazırlıkları başlıyor ancak 1 saatlik ek bir süre daha var. Bu süreçte hazırlık yapılıyor.
4- Zaten mağara etkinliğinden haberdar olan Jandarma / Polis haberdar ediliyor.

Beklerken:
1- Işık kaynağı önemli. En kısık modda ve alüminyum battaniye ile bekleniyor.
2- Su ve yiyecek kaynağı önemli. İdareli kullanılıyor.

Mağaranın aktif, dikey, sulu vs.. türünde olması bu şartları değiştiriyor. Ancak mağara'dan adam kurtarmak çok kolay değil ve henüz Türkiye'de bu konuda deneyimli bir ekip bulunduğu maalesef söylenemiyor. Dağçılık ekipmanları ve ortamı ile farklı olduğundan dağçılıkta kullanılan tüm yöntemler burada geçerli değil.

Mağaracılık hakkında bilmek istediğiniz pek çok bilgiye grubumuz ASPEG'in sitesinden de erişebilirsiniz: www.aspeg-tr.org

mağaralar çok tehlikeliolabiliyor..yüzme bilmeyenlerle gitmek,karanlık fobisi olanlarla gitmek tam bir işkence..ama aksiyon oluo(:smiley:

her ne yaparsak yapalım pozitif olmakta fayda vardır bence tedbirimizi alalım ama negatif düşüncelerden uzak durmakta fayda vardır bol şans :smiley:

DR.GordonFreeman' Alıntı:
Mağaralarda 5 Ekiple girdin 2'si dışarda bekliyor,kötü birşey oldu,Geldiğiniz nokta Ağır Kayalarca Çöküntüye uğradı,iki kişi dışardan yardım çağırırken trafik kazası geçirip,öldüler.Peki böyle bir durumda Yiyecekle ve Gerekli Eşyalar dışında Sadece Işığınız bitmek üzere,bu durumda biri gelene kadar beklemek,yada ışık bitene kadar çıkış aramak mı?Bunların Tersi olduğu Düşünüp,Tüm Fener bitti.Bu durumda Ne yapılır,bu Beş Kişi.
O iki kişiden birine araba çarpsa digeri kurtulsa.. o kurtulan kişinin karşısınada Kutup ayısı çıksa...
o sırada diger beş kişide bildigi tüm duaları okuyor... hayat çok garip ;D ;D ;D

Arkadaslar

Eskisehir ve bilecik bolgesini iyi bilirim
Birkac magara kesfim oldu
Bu bolgeye gelmek isteyen magaraci arkadaslara yardimci olabilirim
Selamlar

Murat
Mrt madencilik

Maden mühendisiyim 5 ay gibi kısa bi süre yer altında çalıştım. ocak çok eski çok büyük karmaşık ve tüneller(galeri) pek de geniş değildi o anları şimdi çok özlüyorum. Karain mağrasınıda gezmiştim yer altı bam başka bir keyif. fırsatım olsaydı mağracılıkta fena olmazdı ancak şimdiye kadar hiç böyle bir ortam veya fırsatım olmadı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri