Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan, Bosna Hersek, Kosova gezisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bolatstar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 73
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,884

bolatstar

Yeni Üye
Arkadaşlar siteye yeniyim ama gezme konusunda deneyimli olduğumu söyleyebilirim(şimdiye kadar 11 ülke 30 dan fazla şehir katettik allaha şükür). 2012 yaz için planlamaya başladığım Balkanlar ve Dalmaçya tatilim için bilgi paradır mantığıyla yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum. Ulaşımı vize masrafları ve yunanlılara uğraşmamak için Üsküp'e Pegasus'la gidiş geliş uçak olarak yapacağım. Rotam ana hatlarıyla ; Üsküp, Kalkandelen, Manastır, Ohrid, Struga, Tiran, Durres, İşkodra, Bar, Budva, Kotor, Dubrovnik, Korcula, Split, Hvar, Mostar, Saraybosna, Novi Pazar, Priştina, Prizren, Üsküp olarak planlıyorum. Süre 15 gün ve araba kiralayacağım. Bu rotada eklememi istediğiniz var ise şehirler, yaşadıklarınız, kalma-yeme-akla gelen herşey hakkındaki önerilerinizi beklemekteyim. Özellikle Hırvatistan ayağında Korcula'dan Hvar'a feribot olduğunu biliyorum ama saatleri pek mantıklı gelmedi, Split'e gitmeden araba ile de olduğumuzu hatırlatarak en uygun yolun ne olduğu konusunda tavsiyeleriniz iyi olacaktır. Diğer aklıma takılan acaba İşkodra'dan sonra Bar'a değil de Podgorica'ya mı gitsem karar veremedim. Ayrıca bu kadar ülke de birden araba kullanmak için beynelmilel ehliyet şart mı?Avrupa'da daha önce araba kullanırken sıkıntı olmamıştı ama hiç gümrükten geçmemiştim, okuduğum yazılarda bu konuda net bir sonuç elde edemedim, bilen arkadaş yardımcı olursa sevinirim.) Teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan, Bosna Hersek, Kosova gezisi

MERHABA, FARKLI BİR ROTA İCİN GEZİNİRKEN 2 SENE ÖNCE YAPMIŞ OLDUĞUM GEZİ İLE İLGİLİ SORUNUZA RASTLADIM. UMARIM BİLGİLERİM FAYDALI OLUR. ÖNCELİKLE DAĞLIK BÖLGE VE YOLLAR GİDİŞ-GELİŞ OLDUĞUNDAN UZUN - YORUCU AMA SEYRİNE DOYUMSUZ MANZARALARLA DOLU SÜRÜŞE HAZIR OLUN. ELÇİLİKLERİYLE GÖRÜŞMENİZİ TAVSİYE EDERİM, VİZE İSTEMİYORLAR AMA KARAYOLU SEYAHAT ŞARTLARINI SORGULAYIN. DİĞER ÜLKELERDE GEÇEN SİGORTA KOSOVA'DA GEÇMİYOR. GÜMRÜKTE YENİ BİR SİGORTA SATIYORLAR.
2 SENEDE DEĞİŞİKLİK OLMUŞ OLABİLİR, AMA KARADAĞ ULUSLARARASI EHLİYET İSTİYORDU. TURING'DEN ALDIK.
BUDVA VE KOTOR GÜNLERİNE KESİNLİKLE PERAST'I DA EKLEYİN. VE KÖRFEZİ KARAYOLU İLE GEÇİN. KARADAĞ HIRVATİSTAN ARASI HERCEG NOVI'YE GİREBİLİRSİNİZ, 1 SAAT YETERLİ.
MOSTAR YAKINI POCITELJ VE KONJIC'E VAKIT AYIRABİLİRSİNİZ.
HIRVATISTAN DIŞINDA ÜLKELER OLDUKÇA UCUZ.
SARAYBOSNA'DA CEVAPI (KÖFTE) MUTLAKA YENMELİ. ADRES ESKİ BİR FUTBOLCU OLAN 'FERHATOVIC'
VE BOLCA BOŞNAK BÖREĞİ OLDUKÇA LEZZETLİ.

DUBROVNİK İÇİN KESİNLİKLE OTEL REZ. ÖNCEDEN YAPTIRIN, YOĞUN OLDUĞUNDAN GÜMRÜK GİRİŞİNDE SORGULUYORLAR.
SON OLARAK ÇOK MEMNUN KALDIĞIMI 2 OTELİ YAZIYORUM;
SARAYBOSNA - CITY BOUTIQUE HOTEL
BUDVA YAKINI MILOCER - HEC HOTEL RESIDENCE (OTEL DENİZE SIFIR DEĞİL AMA PLAJI HARİKA BOL BOL TADINI ÇIKARIN)
TEKRAR YAPMAK İSTEDİĞİM HARİKA BİR GEZİ UMARIM SİZ DE ÇOK KEYİF ALIRSINIZ.
SAĞLIK VE GÜZELLİKLER DİLERİM.

CEVAP

KARADA MILOCER PLAJ

YOLDA

PERAST

2003- 2004 yıllarında bir yıl Kosova'da kaldık.2004 mayısında araba ile Balkan ve Avrupa ülkelerini içeren bir gezi yaptık. Türk plaka araba ile ve ehliyetimizle gezdik. Hiç bir ülkede sıkıntı yaşamadık. Önceki arkadaşın dediği gibi Bosnada yediğimiz cevabilerin tanını hala unutamadık. Kosova da Piriştina'ya yakın Murat Hüdavendigar'ın türbesi var. Gitmişken ihmal etmeyin.

yanıtlarınız için teşekkür ediyorum. ehliyet konusunda halen netleştiremedim, YKK arkadaşım Karadağ uluslararası ehliyet istiyor dedi, edebiyatçı arkadaşım ise istemiyor dedi ama edebiyatçı arkadaşım Karadağ'a gittiğini söylememişsin, aslında sanırım sen oralarda iken Karadağ sanırım halen Sırbistan idi, belki de ondan kaynaklı yeni bir değişikliktir. Çok teşekkürler tekrardan.

Karadağa'da gittik.Arabanız Türkiye'den çıkış yapmadığı için ehliyetinize de bir şey yaptırmanız gerekmiyor. O zaman kendi arabamızla gezmiştik ama Amerika ve Avrupa'da bir çok ülkede bu sene de dahil araba kiralayıp gezdik.Hiç bir sıkıntı yaşamadık. Sadece araba kiralarken sigortasının Kosova'da geçerli olup olmadığına bakın. Biz oradayken tanınmadığı için Kosova için ayrı bir sigorta almak gerekiyordu.Şimdi belki kalkmıştır.

sağolun bende 2 senedir avrupada araba kullandım hiç aklıma bile gelmedi uluslararası ehliyet almak, sanırım bende almıcam :smiley:

2009'da ailemle Yunanistan üzerinden (İpsala çıkış) Avrupa seyahatine çıktım. Yunanistan sınırında beynelmilel ehliyet istiyorlar. Ancak diğer ülkelerde sormadılar. Karadağ da dahil. Kosova Türkiye'den çıkışta alınan yeşil sigortayı kabul etmiyor, ayrıca sigorta yaptırıyor. Karadağ sınırında ise sanırım 10 Euro Çevre pulu satıyorlar. Ohrid çok güzel. Hele de Struga. Struga'ya giderseniz, Türk kökenli bir ailenin evinin 1 odasında (pansiyon olarak kiralıyorlar) kalabilirsiniz. Temiz ve ucuzdur. Dilerseniz telefonlarını verebilirim. Dubrovnik'te önceden otel rezervasyonu yaptırmanıza bence gerek yok. Şehre girişte ev pansiyonları var. APARTMENT yazısı boş pansiyon anlamına geliyor. Ya da marinaya indiğinizde ellerinde APARTMEN yazısıyla yanınıza gelenler pansiyon kiralıyorlar. Otellerden daha ucuz oluyor. www.avrupaseyahatiblogspot.com adresinden gezi yazılarımın bir bölümüne bakabilirsiniz.

benımde 6-9 eylul arası pegasusla uskupe seyahatım olacak.keske sureyı bırazdaha uzatsaymısım. :( aldıktan sonra cok pısman olmustum sımdı daha cok pısman oldum.neyse hayırlısı bıdaha gıderız ınsallah.

yazıya bu vesıleyle ısaret koymus olalalım tecrubelerden gelısmelerden faydalanalım..

Bolatstar arkadaşım bende bu yaz aynı bölgeye gezi planlıyorum..Ancak aracımla gitmek istiyorum...Sizin yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile o bölgeye uçak ile gidip araç kiralayarak dolaşmak daha mantıklı gibi gözüküyor...Araç kiralama ücretleri hakkında bilgi verirmisin??*

Bence kesinlikle araba kiralamak daha mantıklı, vize ve uluslararası ehliyetle uğraşmaya da gerek kalmıyor. Araba kiralama işini http://www.macedonia-car-rental.com/ adresinden yapabilirsiniz. info@macedonia-car-rental.com e-posta adresinden Akın bey ile iletişime geçin, adım İbrahim BOLAT, benim selamımı söyleyin size çok yardımcı olacaktır. Fiyatlar Makedonya içinde kalacaksanız daha ucuz, sınırı geçecekseniz yaklaşık iki katına çıkıyor, çünkü araca uluslararası sigorta yapmak zorunda kalıyorlar ve gittiğiniz ülkelerde arıza ve kaza olursa 24 saate aracı değiştiriyorlar. Ben çok ülke gezeceğim için ödediğim fiyat 15 gün için C1 tarzı bir araca erken ödeme ile 375 € oldu ancak Makedonya'da internet üzerinden kredi kartı ödemesi olmuyor, parayı Swift yapmanız gerekiyor, bu da bu paraya biraz daha masraf eklenmesi demektir. Swift işlemini en ucuza İş Bankası yapıyor diye biliyorum ama Ziraat ve Halkbank'ın Üsküp'te şubesi varmış, belki onlardan daha ucuza olur. Umarım yardımcı olmuştur.

güzel bir gezi tebrikler

Teşekkürler, planlama bitti gün sayıyoruz artık :smiley: Bu arada bu bölge hakkındaki çalışmamı tamamladım, bölge hakkında kafasına bir şey takılan olursa da sorabilir, özellikle Hırvatistan feribot geçişleri kendi sitelerinde pek net değil, zor oldu ama yabancı forumlardan olayı çözebildim.

Arkadaşlar merhaba,
Priştine'den araba kiralayan, fiyatlar konusunda bilgisi olan var mı?..

Arnavutlukta araba kullanmak zor iş dikkatli olun, yollar yol değil, tabela levha yok...
gündüz farları açık tutmazsanız kesin çevirip ceza yazıyorlar

önerileriniz için teşekkürler. dikkatli araç her yerde şart...

Sevgili Dost; Üsküp ten Ohrid istikametine giderken Prilep civarlarında şeftali,domates ve karpuz yemeyi sakın unutma yazdığın yerlerden bikaç şehir hariç tümünü gezdim ama aklıma ilk gelen ne diye sorsan bu geziye dair kesinlikle bu trio yu söylerim neden;henüz hormon girmemiş tamamiyle doğal 20 yıl önce güzel Ülkemizde yediklerimizle aynı :smiley: hem üzüldüm hem keyifle yedim :smiley:))) iyi şanslar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri