Malum Siteden Araç Aldık Hurda Çıktı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan off_road Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,101

off_road

Hakan kurt
slm.
Kısaca konuyu anlatayım.Abim 20 gün önce 2005 doblo aldı.Aracı görmedik internette resimleri süper görünüyordu orjinal yazılıydı.
Aracın şehir dışında oldugu icin ablamın üstüne aldık 20 gün gecti arac dün geldi.
Arac malesef hurda aracın 2 farları yapıştırıcı ile tutturulmuş ön arka tampon dokununca salıncak gibi sallanıyor.
Dün servise götürtük bunun motoruna el sürsem 3 binden fiyatı başlar dedi.Arac komple boyalı cıktı kilometresi ile oynanmış. :(
Aracı sahibinden.com üzerinden begendi ama sahibinden.com üzerinden alışveriş yapmadık enişteme para gönderdik o aldı satış işleminden sonra adam ilanı kaldırdı.
Bende siteye koydugu arac resimleri var ama yazdıgı orjinal acıklaması yok.
Abime ben kendin gör al dedim paranı peşin veriyorsun git oto pazarına pazarlıgını yap al dedim defalarca, orda eniştem oldugu icin o bakar dedi oda anlamıyor sanayiye götürmüş bunun sadece sol camurluk degilmiş denildi eniştemde araba süper harika diyince aldık.

Aracı bi gördük detaylı bakmamıza gerek bile olmadan ne halde oldugunu anladık servisin söyledigide cabası.

Eniştem calıştıgı icin c.tesi gibi aracı satan kişiyle görüşecek ben bi sonuc cıkacagını tahmin etmiyorum ama c. tesine kadar bekleyecez.
Lütven bana bu konuda hakkımı nasıl arayacagımı böyle bi durumda neler yapabilecegimi anlatın yardımınıza ihtiyacım var.

aracın motor kaputunu acar acmaz yapıştırıcı kokusu cıkıyor.
her yeri kırık dökük aracın aküsü bitik durduk yere motor stop ediyor.
arac orjinal denildi sonradan acma cıktı.
vs vs..
sanırım arac sol taraftan kaza gecirmiş aracın motor kaput cizgileri bi tarafı ince öteki tarafa nerdeyse parmagım girecek kadar geniş

Yarın adliyeye ve avukata gidip ordanda neler yapabilirim bilgi almaya calışacagım.
bide sahibinden.comu arayıp silinen ilanın detayını nasıl alabilecegimizi ögrenecegim.

Daha önce başına böyle bi şey gelmiş olan yada bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Etiketler
Değerli kardeşim, para verip bir şey satın alıyorsunuz. Verdiğiniz para ne olursa olsun, para kolay

kazanılmıyor. İşin yasal prosedürünü bilemiyorum, ama yaşadığınız çevrede ''Kaymakamlık'' makamının

olduğu yerde ''Tüketici Hakları'' ile ilgili bir birim mutlaka vardır. Bence önce oraya gidip derdinizi

anlatın,eminim size yardımcı olurlar.

Selamlar, sevgiler. Kolaylıklar dilerim.

bence enişteniz arabayı iyi incelememiş çünkü bahsettiğiniz kusurlar en acemi insanların bile fark edebileceği şeyler.hadi eniştenizi geçtim ama bu kadar bariz kusurları ustanın fark edememesine ben ihtimal vermiyorum. bence satıcı ustayla birlikte eniştenizi oyuna getirmiş eniştenizde ustaya güvenip size iyi demiş.

bence alınacak aracı mutlaka alacak kişi görmeli ve aracı kendi seçtiği bir ustaya götürmeli sonuçta alınan şey cep telefonu gibi alınıp atılabilecek bir şey değil.parada kolay kazanılmıyor, ama maalesef böyle düzenbazlar çıkıyor 2.el piyasasında öyle pis işler dolaplar dönüyorki.

çok geçmiş olsun umarım hak ettiğiniz adaleti bulursunuz.

derindeniz1' Alıntı:
Değerli kardeşim, para verip bir şey satın alıyorsunuz. Verdiğiniz para ne olursa olsun, para kolay

kazanılmıyor. İşin yasal prosedürünü bilemiyorum, ama yaşadığınız çevrede ''Kaymakamlık'' makamının

olduğu yerde ''Tüketici Hakları'' ile ilgili bir birim mutlaka vardır. Bence önce oraya gidip derdinizi

anlatın,eminim size yardımcı olurlar.

Selamlar, sevgiler. Kolaylıklar dilerim.

Merhaba
Tüketici Hakları Hakem Heyeti'ne şikayet ancak kullanılmamış sıfır ürünler için geçerli olabilir......Üstelik rakamsal olarak da bir başvuru sınırı vardır.....1100-1200 TL civarı sanırım........Bu rakamın üzerindeki uyuşmazlıklara karşı Tüketici Mahkemesi'nde dava açmak gerekir.......Zira hakem heyetinin bu rakamın (bir görev sınırı deriz) üzerindeki ihtilaflar için vereceği karar kesin olmayıp tavsiye niteliğindedir. Yani uygulama olanağı yoktur....
Gelelim Tüketici Mahkemesi yönüne......Tüketici mahkemesi her türlü harçtan muaftır......Davayı tüketici kendisi de açsa avukat da açsa harç ödenmez.....ama tebligat ve dava giderleri avans olarak peşin alınır (1 ekim 2011 tarihinde yürürlüğe giren 6100 sayılı Hukuk Muhakemesi Kanunu gereği) Yargılama basit usulde yapılır......yani davacı ne diyor, davalı ne diyor..........çok teknik bir konu ise (ki genelde tekniktir konular) bilirkişi incelemesine gider........eskiden hukukçu bilirkişiden de görüş alınırdı....artık yeni yasada dosyanın hukukçu bilirkişiye gitmesinin önü kapatılmıştır.......bilirkişinin görüşü genelde mahkeme tarafından da benimsenir........ve ona göre karar verilir.....genelde bu karar tüketici lehine olur..........
Olayımızdaki durum biraz farklılık arzediyor..........Satış sözleşmesini incelerseniz.......noter "satış sözleşmesine konu aracı görerek ve beğenerek aldım" diye yazar.......yani görünenin ve satıcının söylediğinin aksine bir durum ortada yok gibi görünmesine rağmen kısa bir süre sonra ortaya çıkmış ise buna gizli ayıp denir ve satıcının bu ayıbı gidermesi gerekmektedir...nasıl giderileceğine mahkeme karar verir (satışa konu malın satıcıya iadesi ve bedelin alıcıya iadesi, onarım bedelinin ödenmesi, ayıp oranında indirim yapılması .....gibi seçenekler sözkonusudur)
Fakat olayımızda araç görülüp beğenilerek alınmış bedeli de ödenmiştir.......aradaki sözleşmeyi incelemek gerekir....şayet sözleşmede satıcının söylediğinin aksinin çıkması halinde satıştan cayma veya tazminat gibi şartlar var ise bu dava olumlu sonuçlanabilir...........aksi halde dava yolu ile bir şey kazanılamaz.........bu tür davalarda tanık da dinletilemez.......yani satıcı bana orijinal dedi, valla billa çok temiz dedi........gibi.......parasal değeri 500 TL yi geçen uyuşmazlıklarda tanıkla ispat mümkün olmaz.
Geriye mantıklı tek yol kalıyor..........Dolandırıcılıktan savcılığa suç duyurusunda bulunmak.......ama bu dava olumlu sonuçlansa parasal olarak size bir şey kazandırmaz.........açılacak olası bir ceza davasında her türlü ispat vasıtası ile davadaki haklılık kanıtlanabilir...........interneti araştırırsanız birkaç örnek karar vardır..........ama uygulamanın genelini sorarsanız.............savcılar "hukuki meseledir" suç unsuru bulunamamıştır....diyerek dosyada takipsizlik kararı vermektedirler............yani alırken bana mı sordun, gözün nereye bakıyordu hey vatandaş......... şeklinde yaklaşım sözkonusudur........
Bilgilerinize..........

üzülerek bende şunu diyeceğim daha önce buna benzer bir olay seneler önce bir arkadaşımın başına geldi sonuç masal oldu alım satım bittikden sonra araç çalıntı değilse ki bu başka suca giriyor yapılabileçek bişe yok heleki ustayani ekspertiz için bakan birisi baktı gördü aldı demesi dahada hazin sonuç doğuruyor ki ben basit bir motor konusundan dolayı mahkemeye verdim birisini inanın bana git gel avukat parası
uzman heyet vs 6 ayda bedel belirlendi ki ondada hala parayı daha alamadım :smiley:))) neyse üzülerek geçmiş olsun diyorum ve hangi araç olursa olsun gercekden bilen birisi olmalı yanınızda

Merhabalar,
Arkadaşımız bu aracı kaça aldı bilmem, bildiğim bir şey var eğer arabadan anlamıyorsan ve bilgi sahibi değilsen gayet normaldir herkes bilmeyebilir çevremizde bulunan otomobil bayiilerinin nerdeyse tamamının ikinci el araç satışları var bu konuda bilgi sahibi olmayan arkadaşlarımızın en iyi ve temiz araç alabilecekleri yerler bu firmalardır.Birçoğu sattıkları araçların gerekli bütün bakımlarını yapıp belli bir süre garantili olarak satış yapmaktadırlar.
Evet belki biraz pahalı olabilir fakat yok borcumu vardı veya bilyasımı bozuktu diye düşünmezsiniz.
Arkadaşımıza geçmiş olsun.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

niyazi bey kesinlikle haklısınız ve birazda şans olmalı insanda site üyemiz ccanlıoğlu arkadaşımız aracını satılığıa cıkardığı zaman aynen şunu dedi aracın gözümüzden kacan bir eksiiği varsa onlarıda halledelimki alan kişi arkamızdan laf söylemesin demesi üzerine gayet güzel toplanmış araçdan 1250 tl daha masraf ile son noksanlarıda tamamlandı ve cıkma idare edere gidilmedi tüm eksiklie sıfır ve orjinal parca ile değişti işde bu tip arac satan arkadaşlara denk gelip ve bilinen arac alınması en doğru ve kolay yollardan birisidir bu tip olaylarla karşılaşmamak için

öncelikle arkadaşımıza geçmiş olsun diyorum.bende bir araç aldım ve sağolsun usta ve satan arkadaş herşeyi söyledi ama noterden geldikten sonra kaputun da boyanmış olduğunu farkettim ama iş işten geçmişti.ne arkadaşa birşey söyledim nede ustaya.o da abi benimde haberim yok dedi.allah iyi niyetli satıcılarla karşılaştırsın inşallah.

Abim yurt dışında aracıda denizliden aldık.Ben muşta yaşıyorum.Akrabalarımız denizlide oldugu icin abim nasılsa orda bakan var diye alayım onlara bakar diye güvenip aldı.
Madem türkiyeye geliyorum 10 gün tatil yaptı izmirde aydında sonra denizliye gidip aracı aldı muşa geldi..
Daha önce 5-6 araba linki verdi abim bu arac nasıl diye bende her defasında alma dedim paranını cebine koy oto pazarına git begen al dedim.
Abim zamanım az nasılsa orda akraba var onlar baktırır dedi laftan anlamadı bende alıyosan arac temiz gözüküyor alacaksan al ne yapayım dedim.
Akrabamızıda iyi şöför olmasına ragmen aractan anlamayan birisi cıktı araca baktırdık cok güzel dedi.
parayı gönderdim aldılar.
3 gün önce arac geldi hurda.

Şimdi olan oldu bunları gececek olursak benim sizlerden istedigim ne yapabilirm ne tavsiye edersiniz.
Bu gün neler yaptım söyleyecek olursam.
1 ) Sahibinden.com arayıp ilanı buldurdum ilan silinmiş savcılıga suc duyurusunda bulunursan sana ilanı gönderebiliriz dedi.
Ayrıca adamı kara listeye alacaklarını söyledi.
2 ) Tüketici haklarına gittim sıfır arac olmadıgı icin pek bişey yapamayacagını söyledi fakat ilanda yanıltıcı tanıtım yapıldı diye mutlaka şikayetci olmammı tavsiye etti cok cok bin liran daha gider dedi.
3 ) Ticari mahkemeye gittim yüzüme bile bakmadılar avukat bul onla konuş dedi.
Bende bi hakime gittim hakim ben karar verenim benim sana bişey söylemem yanlış olur dedi.
Şikayetci olmamı tavsiye etti.
4 ) Muşta en önde gelen 2 avukat akrabam var baroya gititm fikir alışverişi yapmak icin sagolsun en bir sürü avukat ilgilendi.
Bana yapabilecegim en iyi şeyin satışın denizlide yapılmış olmasından dolayı orda şikayete bulunmam oldu.
5 ) arac sahibini aradım acıklamada böyle deniliyordu bu sorunlar var diye adam camura yattın tabi.
Ben aractan memnun kalmadıgımı bana nasıl yardımcı olabilirsin dedim adam sen arabaya hararet yaptırdın kaza yaptın ben ne bileyim falan dedi.
Bende gönül rızası ile bu işi hal edelim dedim ve başka şeylerde dedim.
Adam gel takas yapalım dedi başka arac begen dedi ama elinde hundai panelvan var işime yaramıyor.
İster alsın ister satsın ne yaparsa yapsın beni alakadar etmiyor.
Adam en fazla gel beni öldür sende cezanı cek olur biter ben 60 yaşındayım diyor.
Yarın akrabam gidip görüşecek adam olmazsa aracın satışını yapsın ne yaparsa yapsın.
Olmadı niyeti bozdum ben cıkıp gidecem sonu ne olur bilemem

Bakalım hayırlısı olsun ne diyebilirim ki.

Ynt: Malum Siteden Araç Aldık Hurda Çıktı

madem öyle yaşayacağı kadar yaşamış zaten aldığınız arabayla hafifçe dokunup yerde sürünsün birazcık aklı başına gelir birdahada başkasına yapmaz ozaman ;D (şaka amaçlı yazılmıştır)

Geçmiş olsun.

Kadir ağabey ve Ünal Beyin mesajlarından sonra sadece bunu yazabiliyorum.

Sayın yasakşehir,
Yazmış olduğunuz mesajında sadece sizi bağladığını hatırlatmak isterim.
Mesaj içeriğiniz suça teşvik kapsamına giriyor çünkü.

murat bey şaka amaçlı yazdım yoksa aklıbaşında biri yapmaz bunu.zaten satıcı aklıbaşında olsa yalancı ve sahtekar olmazdı ;D ;D ;D

Satın aldıgımız şahıs ile anlaştık şimdilik.
1) Galeride begendigimiz arac ile takas yapabiliriz.
2) Aracı satıp bizden aldıgı ücreti geri iade edecek.

3-4 güne kadar aracı gönderiyorum.İlginiz ve yardımlarınız icin tşkr ler.

unal' Alıntı:
niyazi bey kesinlikle haklısınız ve birazda şans olmalı insanda site üyemiz ccanlıoğlu arkadaşımız aracını satılığıa cıkardığı zaman aynen şunu dedi aracın gözümüzden kacan bir eksiiği varsa onlarıda halledelimki alan kişi arkamızdan laf söylemesin demesi üzerine gayet güzel toplanmış araçdan 1250 tl daha masraf ile son noksanlarıda tamamlandı ve cıkma idare edere gidilmedi tüm eksiklie sıfır ve orjinal parca ile değişti işde bu tip arac satan arkadaşlara denk gelip ve bilinen arac alınması en doğru ve kolay yollardan birisidir bu tip olaylarla karşılaşmamak için

Ünal abi benım gibi olmuş tam da ne çektim o jeepten cj aşkı maşkı kalmadı fotoğraflarda çok diri çok hoş elimize dökülerek gelıyor malesef :S geçmiş olsun tekrardan inş paranızı kurtarırısınız :S

saygın senin olayın başlı başına facia idi işde sen kendin yaşadın senin bile içindeki jeep sevgisini nasıl öldürdü kendin gördün yurdum insanı neler yaşıyor neler

Geçmiş olsun. Paranızı kurtarabilmeniz sevindirici.

Netteki alım satım sitelerinde gördüğümüz araçları alacağımız zaman aldanmamak için ne yapmalı. İlk defa bu yıl başında bu tür bir alışverişim oldu. Şükür darbe yemedim ama bir ikincisinde ne olacağı meçhul.
Satıcı ile telefonda yapılacak görüşme ilk intiba. Güven duyulursa pazarlık ve diğer hususlar için konuşmalar devam ediyor. Ancak işin zor tarafı araç çoğunlukla aynı şehirde değil. İşini gücünü bırak kalk oraya git, araca bak, baktır iyise al. İşin içine takas girince mesele dahada zora girmekte.

Piyasa bu işi çözmeli. Araç konusunda uzman kuruluşlar bu işe soyunmalı, alınacak verilecek araçların durumlarını uzmanları vasıtasıyla tesbit etmeli ve aracın vaziyetini makul bir bedel ile alıcılara sunmalı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri