Manisa Spil Dağı'na Çıkan 2 Dağcı Kayboldu!.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YOL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,865

YOL

SEDAT AÇIL
Yer
İstanbul, Acıbadem
Web
www.sedatacil.com
Telsiz Çağrı Kodu
TB2FKL
Manisa'da, sabah saatlerinde Spil Dağına çıkan iki dağcı, akşam etkili olan sis ve yağmur nedeniyle kayboldu.

Saat 19.30 civarında Jandarmayı arayan iki dağcı, sis ve yağmur nedeniyle Spil dağında yollarını kaybettiklerini belirterek yardım istedi. Jandarma ekipleri, Acil Konumlama Sistemi sayesinde dağcıların bulunduğu yerin koordinatlarını tespit etti.

Koordinatlar doğrultusunda Manisa İl Acil Afet Durum Müdürlüğüne bağlı 6 kişilik arama kurtarma ekibi, bölgeyi iyi bilen kişiler ve Jandarma ekibi eşliğinde arama çalışması başlattı. Bölgede yoğun sis nedeniyle görüş mesafesinin 20 metrenin altına düştüğü, çalışmaların güçlükle sürdürüldüğü öğrenildi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/17200899.asp

Etiketler
Ynt: Manisa Spil Dağı'na Çıkan 2 Dağcı Kayboldu!.

Manisa'da, sabah saatlerinde Spil Dağına çıkan, akşam etkili olan sis ve yağmur nedeniyle kaybolan iki dağcı bulundu.

Arama ekibi, Murat Bilgin (31) ve Ahmet Vurganer (30) adlı amatör dağcılara Spil Dağı'ndaki Seyir Tepe ile Ayvacık mevkii arasında ulaştı.

Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Manisa Şubesi'nin de haberleşme desteği verdiği ve yaklaşık 4 saat süren aramanın, etkili sis nedeniyle güçlükle yürütüldüğü, dağcıların bağırarak arama ekibine yerlerini belli ettiği öğrenildi.Dağcıların sağlık durumlarını iyi olduğu, Spil Dağındaki Jandarma karakoluna doğru yola çıktıkları ifade edildi.

Sabah saatlerinde Spil Dağına çıkan iki dağcı, akşam etkili olan sis ve yağmur nedeniyle kaybolmuş, Acil Konumlama Sistemi sayesinde dağcıların bulunduğu yerin koordinatları tespit edilerek, Manisa İl Acil Afet Durum Müdürlüğüne bağlı 6 kişilik arama kurtarma ekibi, bölgeyi iyi bilen kişiler ve Jandarma ekibi eşliğinde arama çalışması başlatmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/17201160.asp

Dağcı mı? Hafta sonu yürüyüşçüsü mü.?

Spil'in dört bir yanı orman yolu ve köy. Nasıl kaybolmuşlar.? Sanırım Çember çizmeyi pek seviyorlar.
;D

Geçmiş olsun. Spil Manisa, İzmir, Kemalpaşa üçgeninde kalan güzel ve yüksek bir dağdır. Manisa'da çalışırken 2-3 kez gitmişliğim vardır. Yüksek yaylalarda yılkı atları gezer. Spil'de hava çok hızlı değişebilir. Sisi de boldur.

TezzMertek' Alıntı:
Dağcı mı? Hafta sonu yürüyüşçüsü mü.?

Spil'in dört bir yanı orman yolu ve köy. Nasıl kaybolmuşlar.? Sanırım Çember çizmeyi pek seviyorlar.
;D

Murat, diyelimki yüksek bir geçidi aşıyorsun. Örneğin Pozantı, Ilgaz, vb. Ya da Manisa'dan Spil'e çıktın oradan Kemalpaşa'ya iniyorsun. Araba yolundan yani. Yukarıdan geçerken o anda dağcı oluyorsun. Dağdasın ya, o bakımdan. :D Gazeteci abi öyle bakıyor olaya 8)

SPİL’DE KAYBOLAN 2 DAĞCI BULUNDU

Sabah çıktıkları Spil Dağına akşam etkili olan sis ve yağmur nedeniyle dönüş yolunu bulamayıp kaybolan 2 dağcı bulundu.

Murat Bilgin (31) ve Ahmet Vurganer (30) adlı amatör dağcılar sabah çıktıkları Spil Dağı’nda akşam bastıran yoğun sis nedeniyle dönüş yolunu bulamayıp kaybolmuştu. Akşam 19.00 sularında Jandarma’yı arayarak yardım isteyen dağcılar için İl Acil Afet Durum Müdürlüğü’ne bağlı 6 kişilik arama kurtarma ekibi, Jandarma ekibi ve bölgeyi iyi bilen dağcılarla birlikte arama çalışmalarına başladı. Görüş mesafesinin 20 metrenin altına düştüğü Spil Dağı’nda yaklaşık 4 saat süren çalışmaların ardından Arama ekibi, 2 amatör dağcıyı Spil Dağı'nda Seyir Tepe ile Ayvacık mevkii arasında buldu. Yerlerini bağırarak arama ekibine belli eden amatör dağcıların sağlık durumlarının iyi olduğu ve Spil Dağı’ndaki Jandarma karakoluna doğru yola çıktıkları öğrenildi

http://www.manisahaberleri.com/haber-detay.aspx?id=1500#page=page-1

Spil dağında kaybolan ilk insanlar :D Tarihe geçtiler sanırım. ;D

Arkadaşlar biraz kaybolan arkadaşları ti ye alıyosunuz ama her insanın başına gelebilecek olaylardır bunlar belki ilk defa oraya çıkan birileridir sis ve daha başka etkenlerden dolayı kaybolmuşlardır benimde başımdan geçen bi olay var kaybolan bendeğildim kaybolanı bulan bendim arkadaşlarla ava gitmiştik bi arkadaşımız bildiği halde patikaları karıştırmış av kuş derken kaybolmuştu karanlık çöktü ve çakal lar ulumaya başlamıştı tabiki arkadaş daha da korkmuş allahtan cep telefonu vardı tarif le ve silahla ateş ederek onu bulmamızı sağlamıştı tel in şarj ıda bitmesine rağmen biraz tecrübelerim ve silah sesi sayesinde bayağı uzakta hemen hemen 1km uzakta bulmuştum okadar çok korkmuş ki terden sırıl sıklam olmuş bi sarıldı ki anlatamam ;D ;D şimdilerde bende çok uzaklaşmıyor sanki ikizim gibi ;D ;D ;D

Arkadaşlar arazideyken siste kaybolmak insanda çok ciddi stres yaratır, kendinizi olduğunuz yere sıkışmış gibi hissedersiniz. Elinizde GPS aletiniz yoksa sisin geçmesini beklemekten başka pek çareniz kalmaz...

ben bu işleri yeni öğreniyorum. sis çok kötü.eğer gidilecek hedef görülmüş ama sis çökmüşse geçene kadar beklemek hedefi bulmaya çalışmaktan daha güvenli olabilir sanıyorum. ama sisin ne kadar süreceği belli değil bir de etrafı görememek ayrı bir korku ama başka da çare var mı bilmiyorum.

belki hedef görüldüğü an sis çöktüğünde tahmini hedefe varış süresi kadar süre bir yol almak bir seçenek olabilir mi? ama o süreden fazla ısrarcı olmamak lazım diye düşünüyorum. çünki o sürede ulaşılamazsa zaten yönde sapma olmuştur. böyle bir tercih doğru olur mu?

rechargeable' Alıntı:
ben bu işleri yeni öğreniyorum. sis çok kötü.eğer gidilecek hedef görülmüş ama sis çökmüşse geçene kadar beklemek hedefi bulmaya çalışmaktan daha güvenli olabilir sanıyorum. ama sisin ne kadar süreceği belli değil bir de etrafı görememek ayrı bir korku ama başka da çare var mı bilmiyorum.

belki hedef görüldüğü an sis çöktüğünde tahmini hedefe varış süresi kadar süre bir yol almak bir seçenek olabilir mi? ama o süreden fazla ısrarcı olmamak lazım diye düşünüyorum. çünki o sürede ulaşılamazsa zaten yönde sapma olmuştur. böyle bir tercih doğru olur mu?

Cebimizde bir pusula bulundurmamız ve tabii pusula ile yön bulmayı bilmemiz bu durumlarda hayat kurtarır. Yürürken geri dönüş yolu için sık sık kerteriz alarak sis bastığı anda pusula yardımıyla dönüş yolunu bulabiliriz. Pusulasız yürümek yönümüzü kaybettirir. Bir de yol işaretleri yapmak çok işe yarar. Taşları üst üste koyarak yapacağımız işaretler dönüşte yolumuzu bulmamıza yardımcı olur.

yol' Alıntı:
Arkadaşlar arazideyken siste kaybolmak insanda çok ciddi stres yaratır, kendinizi olduğunuz yere sıkışmış gibi hissedersiniz. Elinizde GPS aletiniz yoksa sisin geçmesini beklemekten başka pek çareniz kalmaz...

yoğun siste gps'te iş görmeyebiliyor bazen. en iyisi pusula yine, bence.

Sis ,
GPS.?

Nasıl iş görmeyecek Güncel Bey.?

Aklıma gelen düşünce ise;
Sanırım Veri Tabanında kayıt olmayan GPS kullanımından bahsetmeye çalışıyorsunuz.
En yakın yerleşimin ve/veya Jandarma noktasının kaydının olmadığı bir GPS siste işe yaramayacaktır gerçekten.

Ama içi bomboş GPS de var mı piyasada.

TezzMertek' Alıntı:
Sis ,
GPS.?

Nasıl iş görmeyecek Güncel Bey.?

Aklıma gelen düşünce ise;
Sanırım Veri Tabanında kayıt olmayan GPS kullanımından bahsetmeye çalışıyorsunuz.
En yakın yerleşimin ve/veya Jandarma noktasının kaydının olmadığı bir GPS siste işe yaramayacaktır gerçekten.

Ama içi bomboş GPS de var mı piyasada.

Murat Bey, şöyle açıklamaya çalışayım;

Biliyorsunuz ki gps uydulardan sinyal alıp gönderiyor. yoğun sis, bulutlu hava, sık orman gibi etkenler bu sinyallerin alınmasını güçleştiriyor. Kaldı ki siste gps sinyal alsa bile tabiri caizse "burnunuzun ucunu göremediğiniz" bir yerde hareket etmek o panikle çok mümkün olmayacaktır zira kaybolmuşsunuzdur.

2 yıl önce ki Uludağ tırmanışımda o kadar sis vardı ki gps (garmin etrex vista hcx - evin içinde bile sinyal alabilen bir alet) sinyal almakta zorlanıyor uydu kesinliğini yaklaşık olarak 50-100m arasında veriyordu. bu da 1 adım bile ilerlememizi engellemişti.

Hiç başıma gelmedi bu yoğun siste GPS sinyal alamama durumu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR