Manuel Vinç

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MehmetTurk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,844

MehmetTurk

Kamp II
Bu manuel vince kafayı taktım , bir kayık ırgatını bozup tampona takacağım sonunda ...

El Vinci irgat Yerli

Hand winch

Etiketler

Ynt: Manuel Vinç

evet manuel olması çok iyi. bu gün halatı yeniden sarayım derken kumandanın ileri tuşu çalışmaz oldu.baktırmak lazım. lakin manuel ne kadarlık bir yük taşıyacak ve iyi bir kol kuvveti gerekli zannedersem.selamlar.

Merhaba,manuel sistemlerde genellikle dusuk reduksiyon yapiyorlar.
Bu da fazla kol gucu gerektiriyor.Yuksek reduksiyon ise cekme suresini uzatiyor.
Eger ozel bir sey yaptiricaksaniz 3-4 kademeli bir gurup yaptirmanizi oneririm.
Kola dusen kuvvet azalir ama cekme suresi uzar.20 defa cevirip 3-5cm cekersiniz.
Eh burada ya serden ya yardan vazgececeksiniz hesabi ortaya cikiyor.
Ilk resimdeki kirmizi Jeep'te gozuken sistem bir kac kademeli olarak yapilabilir.
35-40 yil once Series'lerin tamponuna tek kademeli takip,palangayla desteklerdik.
O zaman disli yaptirmak meseleydi,lazer kesimler,cnc tezgahlar yoktu.
Rica minnet iki ayri boyda disli kestir,bunlari iki eksende hizala vs vs.
Sonra ceraskal ile ugrastigimiz gunler ve nihayet ithal Uzakdogu mallari geldi.
Ugrasmayi seviyorsaniz manuel icin cabalayin.Cok ekonomik olmasini beklemeyin.
Is gorur mu evet ama o camurun icinde,yagmur yagarken ve yorgunluk varken!
Zevki ayri olmakla beraber bunlari da dusunmenizi tavsiye ederim.
Sahsi fikirlerimdir.Yardimci olmasini umarim.

Elektrikli vinçlerin dişli oranları manuele uygun mudur? Bozuk bir elk. vinç alıp manuele tadil etsek olmaz mı ?

Son yillardaki elektrikli vinclerin reduksiyonlari planet disli sistemidir.
Icini acip incelemedim,teknik data da 1:187-1/375 gibi rakamlar yaziyor.
Eger oyleyse dusundugunuz mantikli ama arizali vincleri tamir ediyorlar.
Hurdaya atilmis bulursaniz denemekte fayda var.
Bu durumda en onemlisi fren mekanizmasina dikkat etmeniz.
Eger bozuksa frenleme icin cozum bulup oyle uygulamaya geciniz.
Malum,cektiginiz araci vincteyken durduramazsaniz tehlike arzeder.

abi ben de fider kayık var 500 kg onu manuel vinçle çekene kadar canımız çıkıyor:smiley:) 2 dakika ceviriyoz yarım metre gelmiyo :smiley:

Dogrudur Serdar kardesim,bahsettiginiz alet uc kurusa yasak savmak icin yapilmistir.
Tekne sudayken canavardir,romorka yada kizaga geldiginde izdirap cektirir.
Az yukarida bahsettigim kalabalik gurup disli olursa az kuvvetle cekme mumkun olur.
Ancak o zamanda yirmi kere belki otuz kere cevirmeye ancak iki uc santim cekersiniz.

ttogan' Alıntı:
Dogrudur Serdar kardesim,bahsettiginiz alet uc kurusa yasak savmak icin yapilmistir.
Tekne sudayken canavardir,romorka yada kizaga geldiginde izdirap cektirir.
Az yukarida bahsettigim kalabalik gurup disli olursa az kuvvetle cekme mumkun olur.
Ancak o zamanda yirmi kere belki otuz kere cevirmeye ancak iki uc santim cekersiniz.

abi ktü fizik bölümü mezunuyum.seninde dediğin gibi hem yoldan hem güçten aynı anda kazandıran bir makine yok zaten.batan bir çukurdan aracı çıkartmak için en az yarım saat cevirmek gerekir.

Siz mekteplilerin yaninda bizim bilgiler sadece alayli tecrube ile yapilan calismalardir.
Yine de basardigimiz isler vardir.Ancak az kuvvet ile cok is hakikaten yok.
Miknatisli olan videolari izledim ama onunda gucu yok anladigim kadariyla.
Oradaki en onemli olay ilk hareketi verdirebilmek
Su siralarda hizli ama guclu bir vinc nasil yapiliri arastirmaktayim.
Motoru iyice guclu bir makina sart gibi gozukuyor.

ttogan' Alıntı:
Siz mekteplilerin yaninda bizim bilgiler sadece alayli tecrube ile yapilan calismalardir.
Yine de basardigimiz isler vardir.Ancak az kuvvet ile cok is hakikaten yok.
Miknatisli olan videolari izledim ama onunda gucu yok anladigim kadariyla.
Oradaki en onemli olay ilk hareketi verdirebilmek
Su siralarda hizli ama guclu bir vinc nasil yapiliri arastirmaktayim.
Motoru iyice guclu bir makina sart gibi gozukuyor.

kesinlikle abi esasında ikimizde aynı şeyi söylüyoruz.ne kadar donanım istiyorsak o kadar güç lazım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR