Marş - Elektri̇k Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mehmety Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,048

Mehmety

www.yelkenkayak.com
Yer
istanbul - Beykoz
Web
www.yelkenkayak.com
Selamlar,

Jeep Patriot 2008- 2.0 dizel aldım. Marş ile ilgili bir sıkıntım var. Marş motoru ve şarj dinamosu değiştirdim, akü kontrol edildi ama sorun devam ediyor. Kontak anahtarını çevirdiğimde bazen hiç tepki olmuyor bazen o gıcık '' vvıyk '' sesi geliyor. Aracı vitese alıp biraz kaydırınca yada vurdurunca çalışıyor.

Volant dişlisinden olabileceğini tahmin ediyorum ama aracın elektrik ile de ilgili bir sorunu olduğunu tahmin ediyorum, servis elektirik tesisatı ile oynandığını söylemişi. Öncesinde yeni teyp takılmış ve direksiyon mili değişmiş. Baskı balata ve volantı bu hafta değiştireceğim. Zaten baskı balatayı yenileyecektim, zamanı gelmiş..

Elektirik donanımını kontrol edecek bakımını yapacak, işini seven usta tavsiyeniz varmı ?

Etiketler
jeep patriot
akünün sağlamlığından nasıl emin oldunuz? dizel araçlar çok gıcık bu konuda.

Marş motoruna çekiçle bir kaç kez tıklayın diyeceğim hiç tepki vermediği anlarda. Yeni marş motorunda sıkışma başlarda olabilir. Olasılıkların bir tanesidir.

Son düzenleme:

Selamlar,

Jeep Patriot 2008- 2.0 dizel aldım. Marş ile ilgili bir sıkıntım var. Marş motoru ve şarj dinamosu değiştirdim, akü kontrol edildi ama sorun devam ediyor. Kontak anahtarını çevirdiğimde bazen hiç tepki olmuyor bazen o gıcık '' vvıyk '' sesi geliyor. Aracı vitese alıp biraz kaydırınca yada vurdurunca çalışıyor.

Volant dişlisinden olabileceğini tahmin ediyorum ama aracın elektrik ile de ilgili bir sorunu olduğunu tahmin ediyorum, servis elektirik tesisatı ile oynandığını söylemişi. Öncesinde yeni teyp takılmış ve direksiyon mili değişmiş. Baskı balata ve volantı bu hafta değiştireceğim. Zaten baskı balatayı yenileyecektim, zamanı gelmiş..

Elektirik donanımını kontrol edecek bakımını yapacak, işini seven usta tavsiyeniz varmı ?
Merhaba Mehmet Bey,
Aynı problemi yaşıyorum. çözüm bulabildiniz mi ?

Selamlar,

Merhaba Mehmet Bey,
Aynı problemi yaşıyorum. çözüm bulabildiniz mi ?

Bodruma yakınsanız çözeriz problemi volan olup olmadığını anlamanın en kolay yolu

1 wiyk dediğinde debriyaja basmadan vites kolunu 1 3 4 5 rastgele dolaştırın tekrar basın çalışırsa volant
2 diğer en kesin yöntem marşı söküp motoru kranktan yavaş yavaş çevirip dişlilere bakın sıyırma var mı
3 marş anında marş tesisatı kablosuna kablo üstü ampermetre takıp çekilen akıma bakın
4 normal volt metre bağlayıp marş anı çekilen voltajı ölçün
5 marşa giden röle ayaklarında oksit varsa röle zayıflamış da kontrol edin yada araya ek röle takmak en iyi çözümdür
Daha da var ihtimaller ama çözümsüz birşey yok o arabalarda vw motoru geldi çoğunlukla bazıları da VM motor çıktı bakmak lazım

Selam arkadaşlar 2.4 patriot ile 4,7 arasında gidip geliyorum sizin yorumlarınız nedir ? 2,4 alınır mı yada alırken nelere dikkat etmek gerekir ? yükseltme yapılır mı ? Teşekkürler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR