Mavi Bebek, Motokaravan Yardımınızı Bekliyor :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozyurtozgur Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,095

Yaza kadar istediğim gibi motokaravan bulabilir miyi?

• Bence Bulamazsın,sen çadır al en iyisi

Kullanılan: 2 33.3%
  • Neden bulamayacaksınki, ben yardımcı olurum

Kullanılan: 4 66.7%

• Kullanılan toplam oy
    6

ozyurtozgur

Yeni Üye
Herkese Kocam Bir Merhaba :smiley:

Biz 1 yaşını tamamalamak üzere olan çocuk sahibi genç bir çiftiz. Yıllar içinde hem yurtiçi hemde yurtdışı birçok uzun ve kısa seyehatlerimiz , gezilerimiz oldu. Yaz ayları yaklaşmaya başlayınca İzmirde yerimizde duramaz oluyoruz. Yaklaşık 8 yıldırda sörfle ilgilieniyoruz. Dolayısıyla sıcak aylarda uzun-kısa tatillerde sahil kesimlerine konuşlanıyoruz. Seyehatteki harcamdığımızı ve masrafları üstüste toplasak sanırım şimdiye 1 ev sahibi olabilirdik:smiley:

Haftasonları ve 4-5 günlük tatillerimizi ailemizin yeni gezgin ekip üyesiyle yapacağımızdan, motokaravan arayışına girdik (iş yerine ait bir küçük araç var)

Birçok motokaravan baktım ama ne bu işlerden anlıyorum nede kafama göre bir karavan bulabildim. Bazı koşulları bize sağlaması lazım ,bakımlı ve temiz, 3 yetişkin 1 bebek yatabilmeli,klima vs.

Camper tarzı bize pek uymayacağından, alkovenli bir araç olabilir. Bütçemiz yaklaşık 50-60bin TL. Eski araç alarak , içinide yaptırabilirim.Her ne kadar karavancılığın özünde ve ruhunda maliyetlerin az olması gereksede malumunuz Türkiyede gerçekler bu şekilde değil.

Siz değerli üyerden bize yardımıcı olmanızı ve yol göstermenizi minik Mavi kızımızın yeni bir dünyaya ufkunu açması için desteklerinizi bekliyoruz. :smiley:

Son düzenleme:

Birçok motokaravan baktım ama ne bu işlerden anlıyorum nede kafama göre bir karavan bulabildim. Bazı koşulları bize sağlaması lazım ,bakımlı ve temiz, 3 yetişkin 1 bebek yatabilmeli,klima vs.

Camper tarzı bize pek uymayacağından, alkovenli bir araç olabilir. Bütçemiz yaklaşık 50-60bin TL. Eski araç alarak , içinide yaptırabilirim.Her ne kadar karavancılığın özünde ve ruhunda maliyetlerin az olması gereksede malumunuz Türkiyede gerçekler bu şekilde değil.

Bu işlerden anlamadığınızı açıkça ifade ettiğiniz için teşekkür ederiz. :smiley: Bir çok kişi bilmediği halde ukalalık taslamayı çok seviyor maalesef.

Kafanıza göre bir araç bulamamanızın sebebi basit: O bütçeye dediğiniz gibi bir araç bulmanız zor.

Size önerim: Elinizdeki parayla boş bir araç alın. (Bütçeniz ancak ona yetecek gibi duruyor.) İçine köpük kullanarak izolasyon yapın. (En ucuz malzeme). Bir bidon su, bir küçük tüp... Çıkın yola. Yatmak için battaniye mi tercih edersiniz, uyku tulumu mu, o size kalmış. Gittiğiniz yerde dışarıdan elektrik alabilecekseniz bir de tezgah altı mobil klima koyun.

Hayır, ben tam donanımlı bir araç istiyorum derseniz, o zaman bütçenizi ikiye katlamanız gerekecek. Bulurum derseniz şuna bir göz atmanızı öneririm: Satılık Tam Donanımlı Lüks Karavan

Biz 1 yaşını tamamalamak üzere olan çocuk sahibi genç bir çiftiz. Yıllar içinde hem yurtiçi hemde yurtdışı birçok uzun ve kısa seyehatlerimiz , gezilerimiz oldu. Yaz ayları yaklaşmaya başlayınca İzmirde yerimizde duramaz oluyoruz. Yaklaşık 8 yıldırda sörfle ilgilieniyoruz. Dolayısıyla sıcak aylarda uzun-kısa tatillerde sahil kesimlerine konuşlanıyoruz. Seyehatteki harcamdığımızı ve masrafları üstüste toplasak sanırım şimdiye 1 ev sahibi olabilirdik:smiley:

Haftasonları ve 4-5 günlük tatillerimizi ailemizin yeni gezgin ekip üyesiyle yapacağımızdan, motokaravan arayışına girdik (iş yerine ait bir küçük araç var)

Siz değerli üyerden bize yardımıcı olmanızı ve yol göstermenizi minik Mavi kızımızın yeni bir dünyaya ufkunu açması için desteklerinizi bekliyoruz. :smiley:
Bu işlerden anlamadığınızı açıkça ifade ettiğiniz için teşekkür ederiz. :smiley: Bir çok kişi bilmediği halde ukalalık taslamayı çok seviyor maalesef.

Kafanıza göre bir araç bulamamanızın sebebi basit: O bütçeye dediğiniz gibi bir araç bulmanız zor.

Size önerim: Elinizdeki parayla boş bir araç alın. (Bütçeniz ancak ona yetecek gibi duruyor.) İçine köpük kullanarak izolasyon yapın. (En ucuz malzeme). Bir bidon su, bir küçük tüp... Çıkın yola. Yatmak için battaniye mi tercih edersiniz, uyku tulumu mu, o size kalmış. Gittiğiniz yerde dışarıdan elektrik alabilecekseniz bir de tezgah altı mobil klima koyun.

Hayır, ben tam donanımlı bir araç istiyorum derseniz, o zaman bütçenizi ikiye katlamanız gerekecek. Bulurum derseniz şuna bir göz atmanızı öneririm: Satılık Tam Donanımlı Lüks Karavan

Ben de karavancılık tecrübesi sıfır birisiyim.. ancak çok uzun süredir bu forumu ve dünyadaki binlerce siteyi/karavanı inceliyorum..

@TA2RX beyin söylediklerine -noktası, virgülüne kadar- aynen katılıyorum.. bütçeniz temiz bir araç için baya düşük..

Karavancılığı sevip sevmeyeceğinizden emin olmadan, ilk araç olarak daha yüksek bütçeye girmeniz de bence pek mantıklı değil..

Beyefendinin söylediği gibi, alın orta halli bir araç.. bi çekyat/şişme yatak+ uyku tulumu, bi tüp, belki bi portatif tuvalet ve portatif duş.. gezin tozun bikaç kez.. bakın bakalım sevecek misiniz yollarda olmayı? araçta uyumayı? Suyu idareli kullanmayı?

Zaten genç, sağlıklı insanlarsınız(sörften şeettim:smiley:).. hepi topu 4 gün kalacakmışsınız.. lüks olsa ne olur, olmasa ne olur ;) zaten sadece yazın gezecekmişsiniz.. bilmiyorum ama belki köpük kaplatmaya bile gerek olmaz ;)

50-60 bin tl alkovenli karavan için az ama camper için çok da az bir rakam değil bence.30 bine araç alıp 30 binde içine harcanarak gayet makul bir karavan sahibi olunabilir.İlla ithal malzemeler kullanılmak zorunda değil.Her bütçeye göre iş görecek malzemeler var,yeter ki insan istesin:smiley:

Ornek gosterebilir misiniz? Ben genelde ilk karavanini yapanlarin acemilik eserlerini goruyorum.
Isi bilenler yapinca 100 bin uzeri hep.

Yorumlarınız ve önerileriniz için teşekkür ederiz.;)

Şöyle belli ilan sitlerine baktığımda aradığım bütçeye göre alkovenli araçlar var , tamam kabul ediyorum çok temiz ve yeni olmuyorlar :smiley: Biraz daha bütçeyi aşmamız gerekecek.

Boş bir araç alalım ama ne almalıyım, nasıl bir şey bizi üzmez , içini kime yaptırabilirim. Bizim aradığımız lüx değil ama donanımı olan bir araç. Velevki bulduk eski veya zevke göre içini bir şekilde değiştirebiliriz. Endişelerimiz Camper bize malzemelerimizden dolayı küçük gelebilir ,bilmiyoruz açıkçası.

Araştırırken neye dikkat etmeliyim, püf noktaları nelerdir , 2. el için nereye bakmalıyım? İzmirde bizlere kimler yardımcı olur.

Örneğin Şöyle ilan var ,hatta satmadıysa kendisi ile telefonda görüştük. Faal olarak ailecek kullanıyorlar.

https://tr.letgo.com/tr/i/karavan-orjinal-indigo_3e1dd7ff-75ab-4f69-9385-ffbd54b02e1e

Birde Feyzi bey var Çiğlide kendisi yapıp satıyormuş şu ilan :

https://tr.letgo.com/tr/i/peugeot-boxer-2002_368dbf8f-03b3-4ce1-84e5-bf365b318c35

Galeriden Ticari Araç Römork Taşıma Römorkları Vasıta Römorku 1982 Model Bursa Altın - 8035275 | Arabam.com

........

Örneğin Şöyle ilan var ,hatta satmadıysa kendisi ile telefonda görüştük. Faal olarak ailecek kullanıyorlar.

https://tr.letgo.com/tr/i/karavan-orjinal-indigo_3e1dd7ff-75ab-4f69-9385-ffbd54b02e1e

bu alkovenin resimini gördüğümde ilk aklıma gelen yakıt sarfiyatını çok artıracak biçimde kabin üstünde çıkıntı yapılmış.Sürüş ve güvenliğe yapacağı olumsuzlukları da mutlaka vardır.

bu araç için verdiğiniz linkini tıkladığımda, sadece dıştan 2 resim gördüm.İç resimlerini görmeden nasıl karar verdiniz ?

bu araç ta ilk alkoven için söylediğimin yanında, ayrıca yangın sigortasıda yaptırmanız (elektrik tesisatı berbat ve riskli ) ve her sabah, Allaha bu araç içinde sağ uyandırdığı için şükretmeniz olacaktır.
acele etmeyin daha düzgün araç bulma ihtimaliniz var.

....
Şöyle belli ilan sitlerine baktığımda aradığım bütçeye göre alkovenli araçlar var , tamam kabul ediyorum çok temiz ve yeni olmuyorlar :smiley: Biraz daha bütçeyi aşmamız gerekecek.

Boş bir araç alalım ama ne almalıyım, nasıl bir şey bizi üzmez , içini kime yaptırabilirim. Bizim aradığımız lüx değil ama donanımı olan bir araç. Velevki bulduk eski veya zevke göre içini bir şekilde değiştirebiliriz. Endişelerimiz Camper bize malzemelerimizden dolayı küçük gelebilir ,bilmiyoruz açıkçası.

Araştırırken neye dikkat etmeliyim, püf noktaları nelerdir , 2. el için nereye bakmalıyım? İzmirde bizlere kimler yardımcı olur.

kulakları çınlasın pirimiz evliyaçelebi2 nin bu çekme karavan ile ilgili bir çalışması olmuştur.
motor karavanda alsanız temel noktaları benziyor.(aracın mekanik aksamı,yürürü, motoru ayrı uzmanlıktır konumuz dışında) linki aşağıda yararını görürsünüz mutlaka

Kullanılmış Çekme Karavan Alınırken Dikkat Edilecek Noktalar...

Nasıl bir araç sorusunun cevabı sizin tercihlerinize bağlı. Öncelikle onları belirlemeniz gerek. Örneğin deniz kenarı mı, yaylalar mı? Uzun süreli hareketsiz kamp hayatı mı, sürekli hareket mi? vb. gezenbilir'in ilgili konu başlıklarını uzuuun bir süre okumanız gerekecek. (Kabul ediyorum, bir çuval keçi boynuzu çiğneyip bir gram şeker almak gibi. Ama bunun başka çaresi yok.) Yapacağınız tercihler karavandaki donanımınızı belirleyecektir. Örneğin deniz kenarı tercih ederseniz yaz kampı yapacaksınız demektir, ısıtıcıya ihtiyacınız olmayacaktır. Yaylalar derseniz, ısıtıcı birinci seçeneklerinizden biri olacaktır. Sabit kamp tercih ederseniz dışarıdan 220V alma imkanınız olacak demektir. Hareket halinde olacaksanız kendi enerjinizi kendiniz üretmek zorundasınız. Dolayısıyla güneş paneli, akü, vb. donanımlara girmeniz, elektrik tesisatınızı 12V üzerine kurmanız (dolayısıyla kalın kablo ve ilave maliyete katlanmanız) gerekecek demektir.

Ne kadar çok donanım istediğinize göre maliyetiniz o oranda artacaktır. Tam donanımlı bir karavan istiyorum, hem denize, hem yaylaya uysun, hep hareket halinde olalım derseniz ve bunu küçük bir bütçeyle yapmak istiyorum derseniz, hele bir de aracım beni yolda bırakmasın derseniz; çok şey istiyorsunuz derim. :smiley:

Camper'in ihtiyacınızı karşılayıp karşılamayacağına karar vermek için en kestirme yol; Kiralayıp görün.

Al bir m 23 yap keyfine bak

Ben naçizane fikrimi belirtmek isterim, bahsettiğiniz bütçeye derme çatma bir motokaravan yerine anlı şanlı bir çekme karavan alabilirsiniz ki ben öyle yaptım. Adria'nın 60-70bin TL bandındaki karavanları ev konforunu aratmıyor, çocuk olunca da konfor vazgeçilmez bir öğe oluyor. Çekme karavan için tek külfet çeki demiri taktırmak oluyor, ama motokaravan alınca da motorlu taşıt vergisi gibi detaylar var yani karavan işinin zahmetsiz bir çözümü yok.

Aklınız çekme karavana kayarsa onun üzerinden de konuşma sürdürebiliriz.

Merhaba size bir çok şeyden bahsetmişler ama yıllık vergi ve sigorta paralarından bahseden yok.Aydınlatma adına şöyle yazayım,bir özel amaçlı karavanın yıllık vergisi 1000 tl civarlarında çoğu var azı yok yıllık trafik sigortası yeni kayıtta en az 3000 tl 4 yıl sonra hasarsızlık indirimi %20 alırsınız oda kaza olmazsa.Hele birde araç istanbul plakalı ise sigorta ücreti dahada yükselir.
Benim tavsiyem çekme karavana yönelmenizdir.
Çekme karavanda ağırlığı ne olursa olsun vergi yoktur.Agırlık 750 kg geçerse ruhsat kanuna göre gerekiyor ama yolda çevirip soran yok.He ruhsat çıkarırım derseniz 2 yılda bir muayene gerekli birde trafik sigortası kullanacağınız ay kadar yaptırıyorsunuz.
Ayrıca hiçbir motokaravan çekme karavan kadar geniş kullanım alanını sunamaz.

Benim aracım 2003 ducato:yıllık vergisi 288tl. Trafik sigortası ilk defa yaptırdığım halde 1750 tl. İnsanları motokaravandan soğutmak için mi yazıyorsunuz bu rakamları ben anlayamıyorum.motokaravan demek illaki yüksek model araç demek değil,illa içinde dometic,thule,truma vs.ithal pahalı ürünlerle yapılmak zorunda da değil.Bu gün 2007-2008 modele kadar bir psa grubu araç alınıp içiyle beraber 60-70 bin tl lerde bir motokaravan sahibi olunabilir.Sizin 150-200 bin tl ye malettiğiniz lüks karavanlar ile yaptığınız her türlü seyahat,tatil,tur vs.her ne diyorsanız artık:smiley: hepsini de yaparsınız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR