Mayis 2018 Uçak+araba İle Orta Avrupa Gezİmİz İçİn Hazirlaniyoruz...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kumita45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 40
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,334

kumita45

Kamp II
Herkese merhabalar yine bir gezi hazırlık safhası yani bir gezinin en zevkli safhası ile sizlerin tavsiyelerini almaya ve yapmayı planladığımız gezinin tüm safhalarını amatörce sizlerle paylaşmaya geldim; daha önceki gezilerimden biraz tecrübeliyim ama her yeni gezi öncesi mutlaka daha önce bunun gibi geziler yapan arkadaşların tavsiyelerine ve tecrübelerine illaki ihtiyaç duyuyorum, şimdi yapmayı planladığımız gezi hakkında bilgiler vereyim ve ona göre gezilecek görülecek dikkat edilecek konular hakkında dediğim gibi tavsiye ve tecrübelerinize talibiz, öncelikle iki aile yolculuğa çıkıyoruz biri 6 biri 16 yasında iki çocuğumuz var, uçak biletlerimizi aldık, vize problemimiz yok, İstanbul'dan Budapeşte'ye uçuyoruz ve orada bir adet 7 kişilik araç kiralıyoruz, (4 yetişkin 2 çocuk), aşağıda kabaca hazırladığım rotamızın fotoğrafını ve linkini paylaşıyorum, daire şeklinde kabaca Budapeşte, Bratislava, Viyana, Prag, Hallstatt, Graz, Maribor, Balaton gölü üzerinden Budapeşte'ye geri dönerek yaklaşık 1600 Km. sonunda aracımızı teslim edip İstanbul'a geri uçuyoruz, konaklama olarak AİRBNB ve Booking kullanacağız, ağırlıklı olarak ev yada apartlarda konaklayacağız, ve en kritik yere geliyorum toplam 10 gün süremiz var, biliyorum bu tur için kıza bir zaman olduğunu ama iyi bir planlama ve dersimize iyi bir çalışma sonucunda zamanı mümkün olduğunca iyi kullanabileceğimizin farkındayım, şimdilik benden bu kadar, zaten henüz 6 ay süremiz var, ben buraya atayım yazımı bakalım zaman daraldıkça ortaya neler çıkacak, şimdiden teşekkür ederim.

ROTAMIZ (ŞİMDİLİK)
2018 avrupa

ROTAMIZIN LİNKİ

https://www.google.com.tr/maps/dir/...0c4290c1e1160!2m2!1d19.040235!2d47.497912!3e0

DAHA ÖNCEKİ GEZİLERİM

Araba Ile Avrupa Tur Hazırlığı (nisan-mayıs 2017)

Araba Ile Balkan Turumuz (mayıs 2016)

Etiketler
Merhaba ;
Yine harika bir gezi paylaşımı okuyacağımı ŞİMDİDEN hissediyorum:smiley: , önceki gezileriniz gibi .....
Rotayı oluştururken , rota üzerinde uğranılacak yerler tespit edildi de ona göre mi planladınız?
Yoksa ''yaklaşık olarak'' bu rotada gitme niyetinde misiniz?
Hani , Güzergâh Budapeşte-Viyana Prag olsun da , gerisine bakarız(??!??) gibi mi ?

Değilse , şunu soracağım : Halstadt'a gelmişken bir Salzburg(50km) pas geçilir mi?...
Salzburg'a gelince , sınırın öte yanı Chiemsee(50km daha!) :smiley:;):rolleyes:
Bir de Villach üzerinden -uzuuun bir tünelle dağları delip- Slovenya'ya geçip Bled gölü ve Ljubliana görülmez mi?:weary::wink:

Dresden Prag'a 130? km görünüyor... Çooook methini duyduk..

Bu arada -önceki gezilerinizden hatırladığım kadarıyla- uçak biletleri çoktaaan hazır edildi sanırım :p

Merhaba ;
Yine harika bir gezi paylaşımı okuyacağımı ŞİMDİDEN hissediyorum:smiley: , önceki gezileriniz gibi .....
Rotayı oluştururken , rota üzerinde uğranılacak yerler tespit edildi de ona göre mi planladınız?
Yoksa ''yaklaşık olarak'' bu rotada gitme niyetinde misiniz?
Hani , Güzergâh Budapeşte-Viyana Prag olsun da , gerisine bakarız(??!??) gibi mi ?

Değilse , şunu soracağım : Halstadt'a gelmişken bir Salzburg(50km) pas geçilir mi?...
Salzburg'a gelince , sınırın öte yanı Chiemsee(50km daha!) :smiley:;):rolleyes:
Bir de Villach üzerinden -uzuuun bir tünelle dağları delip- Slovenya'ya geçip Bled gölü ve Ljubliana görülmez mi?:weary::wink:

Dresden Prag'a 130? km görünüyor... Çooook methini duyduk..

Bu arada -önceki gezilerinizden hatırladığım kadarıyla- uçak biletleri çoktaaan hazır edildi sanırım

Teşekkür ederim yorumunuz için evet dediğiniz gibi "Hani , Güzergâh Budapeşte-Viyana Prag olsun da , gerisine bakarız" modundayız şuan, daha 6 ay var seyahate şimdiden uçak biletlerini ayarladık, kabaca rotayı çizdim yavaş yavaş şekillenir dedim bakacağız artık, tavsiyelerinizi dikkate alacağım tabikide sadece ve sadece 10 gün zamanımız var en iyi planlamayı yapmaya çalışacağız...!

Bence önemli olan, hangi parkurun uygulandığı kadar, bu çeşit “etken” karakterli bir gezinin, oranize yani kişinin kendisini bırakmak zorunda olduğu “edilgen” bir geziye göre daha özgür, zevkli ve akla daha fazla kazınıyor olması.

Üstelik organize gezenler, kişisel gezilerin en zevkli bölümü olan planlama bölümünü kaçırdıklarının farkında değiller, ya da onu stres olarak algılıyorlar kanımca...;)

Not
Bireysel gezilerde kendi planının bile esiri olmamak da önemli. Bizi bu dünyaya koyanın bile bir planı olduğundan şüpheliyim, bizim niye olsun ?

Sanırım gezilecek yerleri tüketilecek bir meta gibi görüp “deli dana” moduyla gezmekten kaçınmak, saygın ve uygun bir tarz olmalı ?

Galiba karavancılığım yine depreşti...:yum:

Son düzenleme:

Konaklama Rezervasyonu ile ilgili bir önerim olacak : Booking hiç affetmiyor(!) , ama AirBNB daha esnek(sanki?) bu konuda ...
O da şu : Konaklama tarihini belirlerken KiŞi SAYISI da belirtiliyor...

BAZEN , kalacak kişi sayısı ARTTIĞINDA dahi konaklama fiyatı AYNI kalıyor !... (AirBNB'de genellikle rastladım)

Sistem olarak da , OTEL Konaklaması değil de ''Ev kiralama'' hizmeti alıyoruz AirBNB'den .
O nedenle mantıklı geliyor bu durum .

Ama , bazen de kişi sayısı arttığında , konaklama ücreti -neredeyse- 2 misline varan bir artış gösteriyor :eek:
Buna dikkatinizi çekmek isterim .

Ben seyahatimde bir-iki lokasyonda kişi sayısını EKSiK gösterdim (Ev veya Apart kiralama olanlarda)...
Bir sorun yaşamadım .
Eğer sorun çıksaydı 'pazarlıkla' halletmeyi , değilse de arabada konaklamayı kafama koymuştum ...
Çünkü kişi sayısını 1 kişi arttırmayla fiyat -ve AYNI MEKÂN sunularak- neredeyse %50-60 artmaktaydı !..:eek::confused::triumph:

Yoksa extra bir pike/çarşaf/temizlik maliyeti artışı olduğunu insan mantıklı buluyor ; ancak artış oranı bunun çoook üzerinde
olunca 'sistemde bir hata' olduğunu insana düşündürüyor :unamused:
Netekim , sistemde yaptığım düzeltme(!) de kabul görmüş olmalı ki sorun yaşamadık ...:smiley:;):rolleyes:

Seyahat öncesi yapılan plan beni seyahat kadar heyecanlandırıyor ancak evdeki hesap her zaman çarşıya uymuyor.
biz birazda karavanın penceresinden bakıyoruz akşam hangi otelde kalacağız, nerde ne yiyeceğiz gibi derdimiz yok,bir yeri sevdiysek planladığımızdan daha çok kalabiliyoruz,araçla yapılan gezilerde otel fiyatları uygun olsun diye önceden rezervasyon yapılınca planlanan rotanın dışına çıkmak çok kolay olmuyor.karavansız gezi gerçekten zor:tearsofjoy:

Epeydir yazmaktan çekindim ama belki sizin parkurun benzerini düşünenlere alternatif olabilir ?

10 günlük bu gezide en önemli yerler Budapeşte, Viyana ve Prag. “Çatal uçuş”la Budapeşte’ye uçup Prag’dan dönmek ya da tersi olanaklı. Pegasus’la Istanbul'dan uygun saatlerde ve aktarmasız ~156 € ya uculabiliyor. Sizin parkurun diğer bölümleri, bu şehirleri içe sindirerek rahatça gezme uğruna bir kenara bırakılırsa, bazı avantajlarına rağmen araba kiralamak yerine, FlixBus tercih edilebilir. Biletler bu 3 şehir arası erken alınırsa 2x15 € . Toplu taşıma sorun değil ama çalışmak lazım. Kiralık arabanın park sorunu yabana atılmamalı. 3 konaklama bence 10 gün için üst limit. Üstelik benzin, park ve yol parası verilmeden 1526 yerine 1/3 ü 525 km yapılıyor. Balaton’dan vaz geçilmezse 1 günlük araç kiralanabilir ?
Tabi bu tarzda kabin bagajı işi çok kolaylastırır.

NOT

* Sizin parkurda Balaton’u kuzeyden geçmenizi öneririm.

* Yemek için turist güzergahlarının en az 200-300 metre dışını seçin.
Örn. Ördek veya yerel yemek denemek isterseniz bir lokanta.

Kapısında “3+3+3” yazan, U Tří zlatých trojek
Google Maps

* Offline yaya navigasyonu ve yerleri işaretlemek için, MAPS.ME yi indirin.
Sanırım zaten çoğunu biliyorsunuzdur.

Keyifli yolculuklar... :yum:

Son düzenleme:

U tří zlatých trojek | Pražskej rej

Bu 3+3+3 meşhur bişey demek ki..... Daha önce duymamışım....
Detaylı fiyatlama için bir katkı....
BALKAN74

Bir katkı da PARETO hakkında : Yükün ne kadar AZ ise seyahatin o kadar PRATiK...
60'lı yaşlarda , 3-4 ay süren seyahatlerde BiLE s-a-d-e-c-e 5-6 kg'lık çantalarla seyahat etmenin detaylarını sunuyorlar bize...
Gereksizse alma , Gerekli olduğunu düşünüyorsan....Bir kez daha düşün !..;)

KABİN ÇANTASIYLA YOLCULUĞUN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ

Son düzenleme:

Son düzenleme:

.
Tamam görülesi yerler ama 10 gün içinde nasıl olacak ? :smirk:
Benim örnekte 3 şehire bile ancak 2,5 ar gün düşüyor.
Bu durumda saatle hesaplamak lazım...:yum:

Not
@kumita45 başığı Mevlanın çayırına saldı, kendi ortalıklarda görülmüyor nedense ? :yum:
Yok yok buradayım güzel paylaşımlar oluyor takip ediyorum ama içeriklerini inceleyemedim şuan, biz araç ile seyahati seviyoruz, konaklamaları evlerde yapmayı tercih ediyoruz ve yeme içme olaylarını gündüz mümkün olduğunca aparitif bir şeyler yada uygun denk getirirsek dışarıda ama çoğunlukla evimizde kendimiz hazırlayarak halletme yoluna gidiyoruz, şuan Budapeşte'ye çalışıyorum bakalım yavaş yavaş şekillenir gezimiz, zaten konaklama rezervasyonlarımızı ücretsiz iptal seçenekli yapıyoruz ki "kervan yolda düzelir" atasözü ile yolda ne olur bilinmez, önlemlerimizi alıyoruz. Çizdiğim rota taslak aşamasında henüz değişiklikler illaki yapılabilir 10 günün kısa bir zaman olduğunun farkındayım zaten onun için planlama yapıyorum, tecrübelerinizi ve tavsiyelerinizi dikkate alıyorum teşekkür ederim.

HUAWEI KII-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu planın 3 şehrini uçakla Prag gidiş ve Budapeşte dönüş 10 günde yaptık,yinede yeterli gelmedi. Uçak olduğundan gidiş ve geliş günlerini saymazsak sekiz gün kalıyor. Günde 200km yol + uyku ve dinlenme kalan zaman gezerken sanki yetmez diye düşünüyorum ama diğer taraftan içimizde hep daha çok yere gidelim tutkusu da var.

Merhaba, som durum hakkında biraz bilgilendirme yapmak istedim, aracımızı 10 günlük rezerve ettik, otel ve ev rezervasyonları tamamlandı, gezi planı ise şöyle olacak;
2 gün Budapeşte
(Viyana’ya geçerken Bratislava)
3 gün Viyana
3 gün Prag
1 gün Hallstatt
1 gün Balaton

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri