Mayıs 2021 Rusya'ya Arabayla Tek Başına Gitme Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasarergun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,319
Yoldan çıkmaya değecek bir şey yok sıradan orta halli kasabadan hallice Rus yerleşim yerleri.

Hah şimdi Naltschik ile tam da Janberk beyin ayağına bastınız.
Hadi alsın eline sazı bakalım ne diyecek ? :yum:

Rusyada karavanla nerelerde kalınabiliyor ki ?
Yakıt ucuz, yollar iyi, yemek uygun ama kamping mafiş galiba ?

Son düzenleme:

Etiketler
Kampingler nasıldır hatta varmıdır bile bilmiyorum. Normal boy yerleşim yerlerinde PARASIZ ve her yerde otoparklar var.
Rusya da Havadaki oksijenden sonra en çok olan şey ellenmemiş dümdüz arazi parçaları.😂

Ah şu salgın hastalığı korku imparatorluğu olmasa gezilecek en az maliyetli ülke amma buyur gez bakalım bu ahval-i şerait te

Son düzenleme:

vladikavkazı nedense sevemedim ama pyatigorska bayıldım. Mineralne vody ve nalchik merak ettiğim yerler. oralarda gezmeye ve yoldan çıkmaya değecek yerler var mi?
Mineralny Vody önemli sayılmaz. Gerçek bir şehir de değil zaten. Sovyetler Birliği döneminde oluşturulmuş havayolu ve demiryolları için aktarma merkezi konumunda bir yer. Nüfusun esas önemli kısmını bu iki alanda çalışanların oluşturur. Tarihi bir özelliği yok. Kabardey Balkar Cumhuriyeti idari merkezi Nalchık, termal tesisleri ile Sovyetler Birliği döneminin dinlenme bölgelerinden biridir. Avrupa'nın en yüksek dağı Elbruz, cumhuriyet sınırları içindedir. Şehir parkı çok güzel ve büyüktür ama bu durum genelde tüm Rusya şehirleri için benzer özellikler gösterir. 10 yıl kadar bu kentte yaşadım. Uzun süreli bulunmada çok değişik yerleri ve özellikleri olsa da, gezginler için çok fazla bir özelliği yok. Düşen bir meteorun oluşturduğu Mavi Göl ve Chegem şelaleri uğranılan alanlar. Şehirde Türkiyeden yerleşerek yaşamını orada sürdüren çok insan ve işletme ile karşılaşırsınız.
Osetya , Vladikavkaz biraz sıkıcı ve eski bir kenttir. Çarlık döneminde askeri bir garnizon olarak kurulduğu için orada da fazla bir çeşitlilik yoktur. Yalnız cumhuriyet sınırları içinde dağlık alanlarda karşılaşılan yerler harika manzaralar sunar.

Yoldan çıkmaya değecek bir şey yok sıradan orta halli kasabadan hallice Rus yerleşim yerleri.
Hah şimdi Naltschik ile tam da Janberk beyin ayağına bastınız.
Hadi alsın eline sazı bakalım ne diyecek ? :yum:

Rusyada karavanla nerelerde kalınabiliyor ki ?
Yakıt ucuz, yollar iyi, yemek uygun ama kamping mafiş galiba ?
@ince999 doğru söylüyor, kısıtlı bir geçiş de gezginler için pek dikkat çeken durum ortada yok.

Mesut bey 2018 ( Aslında Sochi Olimpiyatları sonrası ) yılından sonra Rusya turizme gerçekten çok yatırım yapmaya başladı. Karavan turizmi içinde ciddi projeleri var. Kendi fark yaratan rotaları yabancı turizme açma konusunda istekleri yüksek. Araya giren pandemi durumu nasıl etkileyecek bilemiyoruz. Önceleri sadece Sankt Petersburg yakınlarında bir iki kamp alanı varken, Karadeniz kıyıları ve Kuzeyde alanlar açılmaya başladı.
Bu konuda Rusyanın ciddi bir avantjı var aslında. Sovyetler Birliğinden kalma dinlenme tesisleri her şehirde gerçekten çok fazla miktarda var, ayrıca doğa içerisindeki kamp alanları da inanılmaz fazla. Bu yerlerin en büyük özelliği çok geniş alanlar üzerine kurulmuş olması. İçerisinde yapılacak ufak düzenlemeler ile hızlı bir şekilde karavan kamp alanlarına dönüşüme uygun alanlar.

Kampingler nasıldır hatta varmıdır bile bilmiyorum. Normal boy yerleşim yerlerinde PARASIZ ve her yerde otoparklar var.
Rusya da Havadaki oksijenden sonra en çok olan şey ellenmemiş dümdüz arazi parçaları.😂

Ah şu salgın hastalığı korku imparatorluğu olmasa gezilecek en az maliyetli ülke amma buyur gez bakalım bu ahval-i şerait te
@ince999 Herhalde seyahatlerinizin üzerinden uzun süre geçti.
Araziler duruyor, Parasız otopark artık zor. Yakıt ve Gaz dışında şu anda çok pahallı bir ülke. Ama gezilecek yer çok fazla...

Evet 5 yıl kadar oldu galiba. Pahalılık ölçünüz Rusyadaki bir malın söz gelimi Patatesin ruble fiyatını Türk lirasına çevirip burdaki fiyatlarlamı karşılaştırması sonucu pahalı oluyor yoksa Rusun cebindeki paraya mı göre?

Evet 5 yıl kadar oldu galiba. Pahalılık ölçünüz Rusyadaki bir malın söz gelimi Patatesin ruble fiyatını Türk lirasına çevirip burdaki fiyatlarlamı karşılaştırması sonucu pahalı oluyor yoksa Rusun cebindeki paraya mı göre?
Rus'un cebindeki paraya göre gezmek zaten her zaman imkansızdı :tearsofjoy: ( Onların bu sırrını 10 yılllık yaşam ve 30 yıllık beraber çalışmam ile tam kavrayamadım )
En son 2018 yılında araç ile gittiğimde 20 Ruble 1 TL iken her şey Türkiye de ki kadar pahallı durumdaydı. Şimdi 10 Ruble 1 TL ve fiyatlar ruble olarak daha arttı. Sadece oluşan kur farkından fiyatlar bize göre iki katı yükselmiş oldu. Zavallı TL her geçen gün ızdırap oluyor.

.
Salgın hesapları alt üst etmeseydi, belki geçen yaz kuzenim ve onun gezi gezi gurubuyla St. Petersburg’da buluşabilecektik. Grupta Rus bir gelin de vardı.
Sanırım bu yaşamda Gürcistan belki de Azerbaycan’dan pek öteye geçemeyeceğize benziyor..

Salgın geçmiyor, yaş ilerliyor...
Yaşar beyin neft yağından sürsem de fark edeceğini sanmam artık. :p

Laf aramızda, dünyaya tekrar gelmek için hani hindu olmayı da düşünmüyor değilim.. :yum:
Kesmedi vesselam..

Son düzenleme:

.
Salgın hesapları alt üst etmeseydi, belki geçen yaz kuzenim ve onun gezi gezi gurubuyla St. Petersburg’da buluşabilecektik. Grupta Rus bir gelin de vardı.
Sanırım bu yaşamda Gürcistan belki de Azerbaycan’dan pek öteye geçemeyeceğize benziyor..

Salgın geçmiyor, yaş ilerliyor...
Yaşar beyin neft yağından sürsem de fark edeceğini sanmam artık. :p

Laf aramızda, dünyaya tekrar gelmek için hani budist olmayı da düşünmüyor değilim.. :yum:
Kesmedi vesselam..
Bir Polonya , Kaliningrad, Letonya, Litvanya, Estonya, Sankt Petersburg, Finlandiya rotası size uyar sanırım..

eski sovyetlerden kalma hem kışlık kocaman binaları hem de yazlık kütük bungalovları olan ve içinden gecen nehirde yuzulebilen halen devlet kurumlarında çalışanların kullandığı kamp yerinde kalmistim inanılmaz güzeldi. sessizliğin, huzurun ve hatta 70 kusurluk bir amcanın yaptığı süpürge masajı ile yeniden doguşu hissettiren o ya da benzeri bir kampı antalyaya tercih ederim doğrusu. Rusya turizmden gelen paranin tadini alırsa pazarlanabilecek o kadar turistik çeşitlilik var ki anlatamam. ben ilk gittiğimde 23 ruble 1 lira idi ama moskovada şubat 2020de fiyatlar yaklaşık 1 TL 11 ruble iken Macaristan belki cekya seviyesinde idi. büyük şehirler pahalıdır ama senede bir kaç yüz turistin gittiği kasabalarda ya da ana yol guzergahında olmayan şehirlerde çok pahalı olacağını sanmam. turkiyeden alışkanlık domatese, salatalığa ve portakala eliniz giderse o ayrı iş tabi ki pahali. sut, peynir, ekmek, et uygun fiyatlara. kendiniz pişirmek kaydıyla. Şaşlık yapan yer bulursanız da bizdeki yakin fiyata doyarsiniz.

Son düzenleme:

Rusyada Domat satın almak mı !!!!!!! Pardon pardon ağız alışkanlığı İzmir yöresinde bu Amerika kıtası menşeili kırmızı sebzeye DOMAT denir de. Evet şayet Rusya da hesaplı ve de kendi yağında kavrulayım türü gezi yapacaksan DOMATES e yanaşmayacaksın. Bulunduğun bölgede neyin ziraatı yapılıyorsa onlardan satın alacaksın. Söz gelimi şimdi aklıma gelen mineral voda yani maden suyu şehri civarında kendi çekirdeğinden yetişen görüntüsü tipsiz ama tadı çok güzel olan kavunlar bizim paraya göre bedava idi. Yani harcama yaparken refleks ile değil de önce kısa bir düşünce ile hareket edeceksin. Rusyada bizdede adı çok geçen ÇİKİTA muz Türkiyeden ucuz idi.

Üç yıl önce Rusya konsolosluğunu arayıp karavanla ülkenize gelmek istiyorum diye gezi planlarımı anlattım,Türkçe bilen yetkilinin karavanla gezi yapılacağın bir türlü kafası basmadı vize almak için kalacağınız otellerden rezervasyon onayı lazım başka türlü olmaz dedi.Bizde oğlumla karavanla gitmekten vazgeçip uçakla Petersburg gidip oradan da trenle Moskova’ya geçtik.O zaman yaptığım araştırmalarda biri otel bahçesi diğeri de Petersburga uzakta iki kamp görünüyordu.Tren yolculuğu çok hoştu,şimdi aklımdı hep trans Sibirya treni var.

Üç yıl önce Rusya konsolosluğunu arayıp karavanla ülkenize gelmek istiyorum diye gezi planlarımı anlattım,Türkçe bilen yetkilinin karavanla gezi yapılacağın bir türlü kafası basmadı vize almak için kalacağınız otellerden rezervasyon onayı lazım başka türlü olmaz dedi.Bizde oğlumla karavanla gitmekten vazgeçip uçakla Petersburg gidip oradan da trenle Moskova’ya geçtik.O zaman yaptığım araştırmalarda biri otel bahçesi diğeri de Petersburga uzakta iki kamp görünüyordu.Tren yolculuğu çok hoştu,şimdi aklımdı hep trans Sibirya treni var.
Hocam trans sibirya seyahati için trans sibirya treni ile değil de etap etap normal vatandaş treni ile seyahat ederseniz (mayis-haziran ya da agustos-eylul) çok ucuza geldiği gibi şehirlerde gezme şansınız da daha çok olur.

Vallahi hayret ettim. Rusya ülkesinde bir aydan fazla kalmaya izin vermiyor. Durum böyle olmasına rağmen ben kendi aracımla yaz mevsiminde Sibirya yı gezeceğimi belirterek Rusya Ankara büyük elçiliği ile yaptığım karşılıklı yazışmalar (TÜRKÇE) sonucunda detaylı gezi programı sunarsam 90 günlük ziyaret vereceklerini beyan ettiler.
Rusyayı gezerken sıkıntılı bir bürokratik detay var. Ben buna muhtar kaydı diye isim uydurdum. Rusyada konakladığınız yerde ilgili polis birimine konaklama kaydınızı yaptırmanız mecburi ki bu işlem zaman alıyor onay hemen gelmiyor filan. Bu sıkıntılı işlemin bir istisnası var ki siz Gümrükten girerken aracınızda barınacağınızı
beyan edince Muhtar kaydından kurtuluyorsunuz.

Hocam trans sibirya seyahati için trans sibirya treni ile değil de etap etap normal vatandaş treni ile seyahat ederseniz (mayis-haziran ya da agustos-eylul) çok ucuza geldiği gibi şehirlerde gezme şansınız da daha çok olur.
Bu aklı 6-7 sene önce verseydiniz kesin yapardım vizeler yokken.:smiley:
Gereksiz pahalı diye vazgeçmiştim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri