Melikler Yaylası Ve Dedegöl Dağı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan enver07 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,577

enver07

Yeni Üye
Melikler Yaylası ve Dedegöl Dağı kamp ve dağcılık için çok uygun, görülmeye değer bir yerdir. Orman içinde karşınıza Dedegöl Dağıni alarak cadirinizi kurabilirsiniz. Zirveye çıkılacak patika hemen kamp karşısında. Çok özel teçhizat gerek yok. Ayakkabılarını giyin yürüyün. Kamp alanında su var. Sabah karsi bayağı serin olur. Dağın yüksekliği 2998 m. Alışveriş yapacağınız en yakın. Yer Yeniserbademli ilçesi 15 km. ve Yaka Köyü 7 km. Tedarikli gitseniz iyi olur. Ates yakabilirsiniz. Yakınlarda görmeye değer kanyon ve mağaralar var. Aksu ilçesindeki zindan mağarası ve ve melikler yalasi yakininda Pınargözu Mağarası var. Aynı gün içinde Eğirdir Gölü melikler Yaylası ve dede gol dağı, Yeniserbademli Beyşehir gölü sahillerini ziyaret etmeniz mümkün. 73 senedir melikler yaylasında yaylacılık yapan Mehmet Çavuş ile tanışıp bölge hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Yol virajlı, asfaltı çok iyi . Ancak 2 km toprak yol gideceksiniz. Hayırlı uolculuklar.
20180211__9307214617.jpg

Etiketler
Kurban bayramı'nda eşimle birlikte oralarda kamp yapmıştık, muhteşem bir coğrafya ama insanımız pis çöpünü oturduğu yere atıyor.

Küçük bir kare de benden gelsin.
Yıldız yağmurunu izlemek için plan yaptığımız 11 ve 12 Ağustos tarihlerinde oradaydık. Aslında sadece bu sebepten gelecektik buraya ama çevresinde ve yakın bölgelerde de gezilecek görülecek yerler olduğunu öğrenince iki günlük seyahati 15 güne çıkarıp bu seneki tatilimizi çadır tatili olarak yapma kararı aldık.
İstanbuldan yola çıkıp Salda Gölünü ziyaret ettik, iki gün orada kalıp Melikler Yaylasına geldik.
Evet yol gerçekten çok iyi, yoldaki manzaralar enfes. Ben, ülkemde böyle güzel yerlere sahip olduğumuz için bir kez daha gururlandım ve ekolojik mücadele için bir kez daha motive ettim kendimi.
Yayla, Ağustosun ortasında gitmemize rağmen gece gerçekten çok soğuktu, eğer kılık kıyafet ve uyku tulumu yeterli seviyede değilse zor bir gece geçirilebilir. Gıda alışverişi yapmak için gerçekten uzun bir yolu geri gitmemek için hazırlıklı olmakta fayda var. Yaylada su var, biz gittiğimizde akıyordu lakin içmedik, sadece kullandık. Tuvalet de vardı fakat cidden çok kirliydi, kullananlar temiz bıraksa daha iyi olacak.
Onun dışında nefis bir Dedegöl manzarası da kampçıları bekliyor. Ağaçlar bildiğiniz üzere yaylada iğne yapraklı, ateş yakmak için bol bol kuru odun da bulunuyor diyebilirim. Çadır kurmak için bir sürü alan var ister ağaçlık ister çayırlık.
Yabani hayvan görmedim diyebilirim, bunu da kalabalık bir ortamda olmamıza bağlıyorum. Yalnız kalabalık dediysem kimse kimseyi rahatsız etmedi ve tam aksine güzel sohbetler yaptık. Sadece yıldız yağmuru izlemek için gelmiş insanlar vardı, belki de bundan ötürü idi.
Bu arada oraya kadar gitmişken Beyşehir Gölündeki Mada Adasını da görmekte fayda var. Ne yazık ki programımda olmasına ve araştırma da yapmama rağmen gidemedim. Gidip gören olursa fotoğraf ve tecrübelerini paylaşmalarını rica edeceğim.

DSC 6750

Melikler Yaylası ve Dedegöl Dağı kamp ve dağcılık için çok uygun, görülmeye değer bir yerdir. Orman içinde karşınıza Dedegöl Dağıni alarak cadirinizi kurabilirsiniz. Zirveye çıkılacak patika hemen kamp karşısında. Çok özel teçhizat gerek yok. Ayakkabılarını giyin yürüyün. Kamp alanında su var. Sabah karsi bayağı serin olur. Dağın yüksekliği 2998 m. Alışveriş yapacağınız en yakın. Yer Yeniserbademli ilçesi 15 km. ve Yaka Köyü 7 km. Tedarikli gitseniz iyi olur. Ates yakabilirsiniz. Yakınlarda görmeye değer kanyon ve mağaralar var. Aksu ilçesindeki zindan mağarası ve ve melikler yalasi yakininda Pınargözu Mağarası var. Aynı gün içinde Eğirdir Gölü melikler Yaylası ve dede gol dağı, Yeniserbademli Beyşehir gölü sahillerini ziyaret etmeniz mümkün. 73 senedir melikler yaylasında yaylacılık yapan Mehmet Çavuş ile tanışıp bölge hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Yol virajlı, asfaltı çok iyi . Ancak 2 km toprak yol gideceksiniz. Hayırlı uolculuklar.
20180211__9307214617.jpg

Mehmet Çavuş'dan haber almak güzel oldu!

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri