DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Mercedes Sprinter 212 D

'MERCEDES' forumunda Akdeniz45 tarafından 18 Şubat 2014 tarihinde açılan konu 115697 kişi tarafından okunmuş, 130 cevap yazılmıştır

Bu Sayfayı Paylaş

1. Akdeniz45

Akdeniz45 Moderatör

Alınan Beğeni:
    441
    Karavanın gezi hazırlığı başladı. Bugün yaz lastiklerini taktım. Lastikleri takarken uzun zamandır sol teker tarafından gelen rahatsız edici bir tıkırtının nedenini buldum. Tıkırtı sesi hafif engebeli yollarda duyuluyordu. Bugün ön sol tekeri değiştirirken, jantın ortasındaki küçük kapağın bu tıkırtıyı yaptığını farkettim. Ufacıkta olsa bir arızayı insanın kendisinin bulması ne güzel bir his!:smiley: 6 ay önce kış lastiklerini değiştirirken ön taraftaki lastiklerin tek taraflı aşındıklarını farkettim. Rot ayarını yaptırmak için gittiğim usta lastiklerin havasını az buldu. Tekerlere 4,5 bar hava vurmak gerektiğini söyledi. Arabanın sadece 3 ton ağırlığı olduğunu, öne 4,5 barı çok bulduğumu söyledim. Öne 4 arkaya 4,5 barda anlaştık. Usta tekerlerdeki lastik sibopları görünce bunları da metal siboplarla değiştirmek gerekir dedi ve değiştirdi. Galiba belirli bir hava basıncından sonra sonra metal sibop takmak gerekliymiş. Bugün yaz lastiklerine de metal sibop taktırdım.

Son düzenleme: 16 Nisan 2016

2. enginizm35

enginizm35 Kamp II

Alınan Beğeni:
    44
    Kazasız belasız bol geziler.

Engin Çamcı

3. gemiadami

gemiadami Kamp II

Alınan Beğeni:
    14
    Selamlar, metal supap takmakla çok iyi etmişsiniz.
    Birgün lastik supaplı lastiğim istanbul trafiğinde durkal yaparken lastik supapdan patladı şanslıymışım iyiki süratli giderken olmadı.

Akdeniz45 bunu beğendi.

4. yugun

yugun YÜCEL GÜNDÜZ

Alınan Beğeni:
    306
    Yaz lastikleriniz hayırlı olsun

5. Akdeniz45

Akdeniz45 Moderatör

Alınan Beğeni:
    441
    Engin Bey teşekkürler. Artık gezi mevsimi Almanya’da da geldi sayılır. Size de güzel geziler.

6. Akdeniz45

Akdeniz45 Moderatör

Alınan Beğeni:
    441
    Havasına yeterli ihtimamı göstermediğim için de lastiklerimin ömrünü galiba oldukça azalttım. 4-4,5 barla karavan daha tasarruflu oldu gibi geliyor bana.

Metal subapla kendimi daha güvende hissediyorum.

Konuya ilgi ve paylaşımınız için teşekkürler.

7. Akdeniz45

Akdeniz45 Moderatör

Alınan Beğeni:
    441
    Yücel Bey teşekkürler. Yaz lastiklerini takınca kış lastiklerinin gürültüsünden de kurtuldum.

8. Akdeniz45

Akdeniz45 Moderatör

Alınan Beğeni:
    441
    Karavanda son olarak iki sorunla karşılaştım. Bu seneki gezimizde otobanda bir kasise düşünce araç sol tarafa doğru biraz eğilmişti ama yolda doğru gidiyordu. Keşan‘da aracı gören usta ön makas kırılmış dedi ve değiştirdi. Alman sprinter forumda konuyu araştırdım. 212d Sprinterde makas kırılmasının hiç te az olmadığını gördüm. Neden olarak aracın ön makasının 3 tona yakın bir ağırlığı kaldıramadığı gösteriliyor.

Ikinci sorun uzun zamandır vardı ama nedenini bulamıyordum. Motor kontak anahtarını kapattıktan sonra 1-2 saniye çalışmaya dsevam ediyordu. Başlangıçta bir kaç ayda bir olan bu durum son zamanlarda haftada 1-2 defa olmaya başlamıştı. Motoru tekrar çalıştırdığımda EDC ikaz lambası yanıyor ve motor çekişten düşüyordu. Motoru ikinci defa çalıştırdan kısa bir süre sonra EDC ikaz lambası sönüyor ve motor normal çalışmaya başlıyordu. Bir ay önce Keşan‘da aracın bakımı yapılırken mazot ve hava filitreleride yenilendi. O günden bu yana motorun çekişi daha iyi oldu ve kontak anahtarını kapattıktan sonra hiç çalışmaya devam etmedi. Motorda yağ filitresini her yağ değiştirmede, hava ve mazot filitrelerini ise ikinci yağ değiştrmede yenilerim. Eski mazot filitresini internetten çok ucuz bir fiyata almıştım. Bu defa, biraz da tesadüfen servisinden satın aldım. Ben motordaki sorunu bu ucuz mazot filtresine bağlıyorum.

irfan57 bunu beğendi.

9. yalcinaydin

yalcinaydin Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    2
    Hüseyin Bey,
    Keşan'daki ustanızın iletişim bilgilerini almamız mümkün mü acaba? Bir de Almanya'da karavan üzerinde alışveriş yapmak istediğimizde stok bulunduran nereleri önerirsiniz?
    Şuan Kosova'da Priştine Büyükelçiliğimizde görevliyim, yaz sonunda Türkiye'ye döneceğim. Öncesinde Avusturya, Almanya turu planım var tabi arabayı bitirebilirsem:smiley:

Instagram post by Yalçın Aydın • Apr 2, 2017 at 5:35pm UTC
    Instagram post by Yalçın Aydın • May 1, 2017 at 10:40pm UTC 413CDI.jpg

10. Akdeniz45

Akdeniz45 Moderatör

Alınan Beğeni:
    441
    Yalçın bey Keşan’daki Aydınlar Oto, sanayi sitesinde, 32. Blok No 4 adresinde.
    Telefon(0284) 715 21 26
    Google Maps

Münih yakınlarında, Stuttgart otobanı üzerinde, bir birlerine çok yakın iki tane kamping malzemeleri satan büyük marketler var.
    Sport Berger:
    Google Maps

Glück Freizeitmarkt:
    Google Maps
    Burada gecelemek için bir karavanpark var.

Karavan için çok güzel bir aracınız var. Size iyi çalışmalar ve güzel geziler dilerim.

yalcinaydin bunu beğendi.

11. yalcinaydin

yalcinaydin Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    2
    Bilgiler için teşekkür ederim Hüseyin Bey, keşke Türkiye'de de böyle büyük mağazalar olabilse.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...