Mercedes Sprinter Ambulanstan Motokaravan Yapım Aşamaları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan çağlar karabulut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,822
Yer
Bursa
Herkese merhaba,

Uzun yıllardır hayalini kurduğum karavan sevdasına 1 ay kadar önce almış olduğum 2008 model Mercedes sprinter ambulans ile ilk adımı atmış bulunmaktayım. Sizlerin deneyımlerinize istinaden projemi şekillendirmek ve bu süreçte yaşadıklarımı diğer karavan sevdalıları ile paylaşmak adına bu yeni konuyu açmış bulunmaktayım, umarım hepimiz için faydalı olur.

Aracım 2008 model Mercedes sprinter faal olarak kullanımdaydı ancak ambulansların ve hasta taşıma araçlarının 15 yıl kullanım süresi olduğu için satılığa çıkartmışlardı bize kısmet oldu. Araç mercedesin en iyi motorlarından olarak sayılan euro 3 motor ile gelmekte ki umarım öyledir çünki aracım şuan 540bin km ‘de :smiley:

D4C6EFAF 2011 4CC5 A577 406067C51F83

Araç Ankara’dan Bursaya tüm ekipmanları üzerinde olarak geldi ancak elektronik aksamlar hariç anlaştığımız için aracı aldıktan sonra ambulansa ait malzemeleri söküp satın aldığımız arkadasa iade ettik. Öncesi ve sonrası’na ait resimler ektedir. Aracı ambulans olarak kullanmayacagım için trafikten çektirip tadilat projesine istinaden panelvan olacak şekilde satışını yaptık ve dolayısıyla plakasız olarak teslim almış oldum. Tadilat projesi için İzmir’de bir firmadan destek aldım ve içi boş olarak (beyaz fiberli hali) tadilat projesini hazırlayıp TSE’den onayımızı aldık.

C388DCA2 27C5 4228 B3EB 92DAF5B9CA15

CBE4D782 17E5 475F A5B3 53546C04D215

0613308B 7491 40DA 8C9C 7A6E21194DE5

59312E86 2684 41AE B40A FBC4F29576F5

864186CF 3D7D 4091 88FC 21E968B7A0A1

75FEC78D 90B5 497D 9F16 BCCA18F5FE4E

Tadilat projesinin çizilmesini ve onaylanmasını beklerken fırsat buldukça iş çıkışlarında araç üzerindeki yazı ve stıckerları sıcak hava tabancası ve sonrasında arta kalan yapışkanlarını da benzinle temizledim ancak gerçekten yordu ve henüz tamamlamış değilim.. benzin yerine gaz yağı öneren arkadaşlarım da oldu ancak gazyağı hiç işe yaramadı ve benzinden ucuz sanıyorduk ki fazlasıyla pahalıymış.. aracın heryerınde stıcker olunca da bu zamanda benzin ile araç yıkamış oldum

42F2D60E D1F4 4CA7 8883 70A804CDF805

767125C0 C90E 45FF 9B6E 6BB0979329B8

Tekrar merhaba, aracın durumunu görmek ve ihtiyaç durumunda ısı yalıtımını yapmak adına zemininde bulunan muhtemelen epoksi kaplı Mdf plaka hariç yan plastik aksamlarını söktüm attım, plastiklerin arkasında galvaniz kaplı sac çıktı ancak onları da söktüm ve arkalarında sadece 10-15 mm kalınlığında kauçuk, ses ya da ısı yalıtımında kullanılan malzeme kaldı. Bu malzemelerin de kullanılıp kullanılamayacağı ile alakalı bilgim yok maalesef yenilemek gerekebilir. Bunun haricinde içerde sadece ambulans otomasyonunda kullanılan ekran, ekranın bağlı oldugu raf sistemi ve kabloları kaldı ancak onları da sökücem (en azından dolapları) sonrasında detaylı bir temizlik yapıp yalıtım + iç döşeme montajına başlamak istiyorum ancak bu aşamada birkaç sorum olacak ; öncelikle amacım şuan için tam dolu bir karavan yapmak yerine en az masraf ve kısıtlı zaman içinde acil ihtiyaclarımı karsılayabılecek bir araç yapmak,

1- karavan iç yalıtımı ile alakalı fazlasıyla farklı bilgi mevcut, xps-ips, taş yünü, Stratfor benzeri yalıtım malzemesi, yansıtıcı alüminyum bant ve üzerine nem bariyeri gibi, tecrubelerınıze istinaden yalıtım nasıl ve hangi malzemeler ile yapılmalı?
2- aracı aldığımda halihazırda içinde inverter, webasto, klima, 220 v çıkışları, 2. Bir akü ve ekstra akü şarj ünitesi bulunmaktaydı (resimleri ekledim) henüz cihazları test edemedim ancak çalışıyor olmaları gerekıyor, buradaki sorum şudur; eğer araç içindeki akü şarj aleti araç çalışırken yedek aküyü şarj edebılıyorsa, akü kapasitesini arttırdığımda araç çalışıyorken güneş paneli olmadan da birsüre elektrik ihtiyacımı karşılayabilirim gibi gelıyor, doğrumudur? (Sistemi incelemeden yorum yapmak doğru olmaz diyenler olacaktır ancak en azından benzer deneyimi olan varsa bilgi almak istedim )
3- araç içi buzdolabı konusu ; karavanda 220 volt mini buzdolabı mı yoksa 220’den 12vot’a dönüştürülmüş buzdolabı mı kullanmalı ?
4- portatif tuvalet tavsiyesi :smiley:

Bu 4 soru ile alakalı cevaplar forumda bulunmakta farkındayım ancak maalesef uzun uzun araştırma fırsatım olamadı.

3B655B4E C927 429E 912E 49F2BF988C4B

B3B86315 45CB 4DD3 9C79 6D92ECAD0E15

FF1A97EC B55B 48E2 863B B1E154DEADE9

2201A950 B6F3 4540 ACFF 6D67EAF49EA0

48488BFD 71FD 41AF BAB7 493E0B8E615A

DDEBE5FA F0D6 45E5 8C8B 0F25D68A20BE

Buarada bayram öncesi plaka işlemlerini halledip arife günü plakamı çıkartırım diye hayal ederken son dakika sürprizi ile karşılaştım… aracın ambulanstan kalan beyaz plastik döşemeli ve dolaplı haliyle tadilat projesi çizdirip TSE onayını da aldıktan sonra muayenesini yaptırıp plaka çıkartma telaşına girdim, zor zar arife günü sabah 8.30 ‘a muayene istasyonundan randevu aldım ve Aynı gün tüm işlemleri bitirip öğlene kadar plakayı çıkartırım diye düşünüyordum ona göre de organize olmuştum… muayeneden hızlıca geçip ruhsat değişikliği için en yakın notere gittim ancak işlemler tamamlanmaya yakın noterlik sisteminde ‘’ruhsat değişimi öncesi vergi dairesine gidilmeli’’ benzeri bir uyarı çıktı.. vergi borcu çıktı kesin ama olsun hemen öder işlemlere devama ederim düşüncesiyle vergi dairesine koştum ancak durum vahim.. normalde yaptıgım araştırmalarda m1-n1 arası sınıf değişikliği yapılacak araçlar 5 yaşından küçük ise ÖTV farkı ödenmesi gerekıyor bunu araştırıp öğrenmiştim ancak fabrika çıkışlı ambulanslarda yaşın önemi yok imiş.. aracım 14 yaşında olmasına rağmen ÖTV farkı ödemem gerekecek. Cuma günü vergi dairesinde 3 sayfa form doldurup Ankara’ya gönderdik (neden Ankara bilmiyorum aracın ilk satış ya da trafiğe çıkışı orası olduğu ıcın olabılır)
Henüz ne olacağı ya da Nekadar borç çıkacağı belli değil ancak araç trafiğe çıktığı zamanki fiyatına göre de ÖTV hesaplanabılır ya da bugünkü rayiç bedele istinaden de ÖTV hesaplanabılır gibi yorumlar mevcut.. 1-2 gün içinde bellı olur umarım ilk satış fiyatı bazalınır. Muayeneye girmeden önce de mecburen aracı çekici ile götürmeme ragmen trafik sigortası yaptırmam gerekti ki o da araç halen özel amaçlı araç - ambulans olarak gözüktüğü için 8200 tl tuttu.. panelvana dönüştürdükten sonra sigorta iadesi alacağım ancak 8000 tl biraz can yakmadı değil..

Araç tadilat projesini Bursa’da bir yer ile görüşmeme rağmen çok ilgilenmedikleri için İzmir’de Gözde hanım’a yaptırdım sagolsunlar fazlasıyla yardımcı oldular ve fiyatı da Bursa’ya göre sanırım yaklaşık 300-400 tl daha ucuz idi.. panelvan için 750 tl proje + 570 tl harç, karavan için ise 1250 + 570 tl ücret alıyorlar. Ben şuan için karavan ruhsatı düşünmediğim için panelvan ruhsatına istinaden işlemleri tamamladım.

Buarada bayram öncesi plaka işlemlerini halledip arife günü plakamı çıkartırım diye hayal ederken son dakika sürprizi ile karşılaştım… aracın ambulanstan kalan beyaz plastik döşemeli ve dolaplı haliyle tadilat projesi çizdirip TSE onayını da aldıktan sonra muayenesini yaptırıp plaka çıkartma telaşına girdim, zor zar arife günü sabah 8.30 ‘a muayene istasyonundan randevu aldım ve Aynı gün tüm işlemleri bitirip öğlene kadar plakayı çıkartırım diye düşünüyordum ona göre de organize olmuştum… muayeneden hızlıca geçip ruhsat değişikliği için en yakın notere gittim ancak işlemler tamamlanmaya yakın noterlik sisteminde ‘’ruhsat değişimi öncesi vergi dairesine gidilmeli’’ benzeri bir uyarı çıktı.. vergi borcu çıktı kesin ama olsun hemen öder işlemlere devama ederim düşüncesiyle vergi dairesine koştum ancak durum vahim.. normalde yaptıgım araştırmalarda m1-n1 arası sınıf değişikliği yapılacak araçlar 5 yaşından küçük ise ÖTV farkı ödenmesi gerekıyor bunu araştırıp öğrenmiştim ancak fabrika çıkışlı ambulanslarda yaşın önemi yok imiş.. aracım 14 yaşında olmasına rağmen ÖTV farkı ödemem gerekecek. Cuma günü vergi dairesinde 3 sayfa form doldurup Ankara’ya gönderdik (neden Ankara bilmiyorum aracın ilk satış ya da trafiğe çıkışı orası olduğu ıcın olabılır)
Henüz ne olacağı ya da Nekadar borç çıkacağı belli değil ancak araç trafiğe çıktığı zamanki fiyatına göre de ÖTV hesaplanabılır ya da bugünkü rayiç bedele istinaden de ÖTV hesaplanabılır gibi yorumlar mevcut.. 1-2 gün içinde bellı olur umarım ilk satış fiyatı bazalınır. Muayeneye girmeden önce de mecburen aracı çekici ile götürmeme ragmen trafik sigortası yaptırmam gerekti ki o da araç halen özel amaçlı araç - ambulans olarak gözüktüğü için 8200 tl tuttu.. panelvana dönüştürdükten sonra sigorta iadesi alacağım ancak 8000 tl biraz can yakmadı değil..
Kolay gelsin
Daha önce de ambulansı karavavana dönüştüren bir arkadaş olmuştu ve hiç ÖTV ile ilgili bir sorundan bahsetmemişti

Fabrika çıkışlı ambulans araçta ÖTV olmayabilir.

Panelvandan çevirme ambulans zaten ötv sini ödemiştir.

Panelvan ötv si yine de az. %5 diye hatırlıyorum.

Direkt karavan ruhsatı da alsanız, 5 yıl geçtiği için yine %5 olmalı.

Şu anki araç bedeline göre kendinizi ayarlayın eğer böyleyse.

Kolay gelsin
Daha önce de ambulansı karavavana dönüştüren bir arkadaş olmuştu ve hiç ÖTV ile ilgili bir sorundan bahsetmemişti
@bartek ’in de belirttiği gibi diğer arkadaşın aracı sonradan ambulansa dönüştürülmüştür muhtemelen. Anladığım kadarıyla Fabrika çıkışlı ambulans, cenaze aracı vb araçlar, aynı şekilde kullanım olduğu sürece ÖTV’den muaflar ancak sonrasında yaşı ne olursa olsun sınıf değişikliği yaptığınızda ÖTV yansıtıyorlar.. birkaç güne belli olur detaylı bilgi verırım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri