Mersin Mut Şelalesi

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan seyyah-34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,109

seyyah-34

Zirve
Mesajlar
2,976
Tepkime Puanı
8
Yer
istanbul
Mersin'in Mut ilçesinde Toros Dağları'nın eteğinde yer alan Yerköprü Şelalesi'ni oluşturan 200 metre uzunluğundaki su tüneli içinde doğallığı bozulmamış sarkıtlarla birlikte zengin bitki çeşitleri yer alıyor. Çevre ve Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 'Tabiat Anıtı' olarak da tescil edilen ve Ermenek Çayı üzerinde yer alan 'Yerköprü Şelalesi' gezginciler, 'doğa harikası' olarak yorumluyor. Mut ilçe merkezine 35 kilometre uzaklıkta olduğu belirtilen şelalenin 110 milyon yıl önce kretose yaşlı kireçtaşlarının faydalanması sonucunda çok dar bir kanyonun oluşmasının yanında yine faydalanmaya bağlı olarak bol karbonatlı su taşıyan bir kaynak suyun varlığıyla ortaya çıktığı belirtiliyor.

Yaklaşık 30 metre yükseklikten akan şelalenin, kendisini oluşturan 200 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve tabanı göl olan su tünellerinin içerisindeyse doğallığı bozulmamış sarkıt ve zengin bitki örtüsü yer alıyor. En etkili yerlerden biri olan ve köprü görevini gören mağaranın Gezende Barajı'nda gelen suyla beslenmesi ve kayanın dibindeki gözden çıkan suyun birleşme yerindeki hareketlilik beraberinde serinliği getirirken, suyun düştüğü noktada da oluşan gökkuşağı izleyenlere görsel bir şölen sunuyor.
 

Etiketler
Ynt: Mersin Mut Şelalesi

[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4]

MERSN MUT ELALES 6


MERSN MUT ELALES 7


MERSN MUT ELALES 9


MERSN MUT ELALES 14
 
Ynt: Mersin Mut Şelalesi

gazi sezer' Alıntı:
duydum çok güzel bir yer olduğunu
Bende çok görmek istedim.Hatta ocak ayında çok yakınlarına kadar gitmeme rağmen göremeden gezimizin rotası elimizde olmayan nedenler ile değişti ve Alanya'dan Konya'ya oradandan İstanbula döndük. Diğer yerlere ait bilgiler,resimler ve gezi notları bu linkte ; http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=48581.0
 


Ynt: Mersin Mut Şelalesi

Harika bir yer .
Beğendiğim yerleri bilgisayarımda arka plan yapıyorum sayenizde hergün her saniye değiştiriyorum elerinize
sağlık
 
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,221
Mesajlar
1,515,485
Kayıtlı Üye Sayımız
171,855
Kaydolan Son Üyemiz
vizyon karavan

SON KONULARGeri
Üst