Mevsimle Birlikte Börtü Böcekde Canlanıyor Dikkat

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan meseregan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,977

meseregan

Silence is a Heavy Stone
Yer
Trabzon
Web
www.meseregan.com
Öncelikle hepinize mükemmel bir bahar-yaz sezonu diliyorum.

Doğanın ve paralel olarak bötrü böceğin canlanmaya başladığı sıcak günler önümüzde,
Kamplarımızı zehir edebilecek olan bu mahlukatlardan çok bir kurtuluş seçeneğimiz yok.
Bu yüzden ısırılma veya sokulma durumunda uygulanacak ik yardım tekniklerinden bahsedeceğim. (ERC Guidelines & AHA(American Heart Assocation) 2005 Guidelines) Umarım bir faydam dokunur.

Arkadaşlar elimdeki 2005 sürümü. Daha yenisi olan varsa paylaşmasını rica ediyorum !!!!

ISIRMLAR VE SOKMALAR

Böcek sokmaları,
Bal arısı, yabani arı, eşşek arısı, bazı karıncalar, akrep, bazı örümcekler ve bazı böcekler bu duruma sebeb olur.

Genel Belirtiler,

Ani ağrı
Şişme
Isı artışı ve kızarıklık
Kaşınma ve buna bağlı sert beyaz kabarcıklar (bu durumda buz hastayı rahatlatabilir)

Arı Sokmaları,
Zehir iğne yolu ile verilir.
Genelde sokan arının cinsini tespit etmek zordur ama yapılacakların farklı olması nedeniyle bir okadar da önemlidir.

Bal arısının iğnesi keskin uçlu ve kancalıdır bu yüzden soktuktan sonra geri çekilemez ve uçtuktan sonra bağırsaklarını da orada bırakır ve bir süre sonra ölür. Bal arısı sokmasında vücütta kalan iğne yaklaşık 20 dk daha vücuda zehir vermeye devam eder. Bu yüzden iğne hemen çıkartılmalıdır.
Yaban ve eşşek arılarının iğneleri kancalı olmadıgından tekrar tekrar sokabilirler.
Kimi kişilerin arı zehrine karşı alerjisi olabilir. Bu durumda çok acil tıbbi yardım çağırılmalı.
Eğer alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız bunu sağlık merkezlerinde test yaptırarak öğrenebiliriniz

Alerjik Arı sokma vakalarında

Tüm vücutta kaşıntı ve yanma, döküntü, dudakların ve dilin şişmesi,solunum yolu kaslarında daralma, hırıltılı soluma, gögüste sıkışma, öksürük ,solunum zorluğu, sıkıntı hissi, karın krampları görülebilir.

İlk yardımcı ciltte döküntü, dudak ve dilde uyuşma ve şişlik, ve hırıltılı soluma durumlarına karşı dikkatli olmalıdır ve hemen temel yaşam desteği sağlamalıdır.

Budurmda,
Hastanın hareketsiz kalması sağlanmalıdır
İğne yaradan dikkatli bir şekilde çıkartılmalıdır.
Isırık bölgesi kalp seviyesinden aşağıda tutulmalıdır.
Buz uygulanabilir.
Hasta sürekli kontrol edilmeli gerekirse temel yaşam desteği uygulanmalıdır.

Arı Sokmalarında İlk Yardım.

Arının iğnesi bir cımbız yardımı ile çıkartılmalıdır ve arkasında ki kesenin patlatılmamasına dikkat edilmelidir.

Sokma yerine buz uygulanabilir.

Sokulan vücüt bölgesi mümkünse kalp seviyesinden aşağıda tutulmalıdır.

Ağız Dil ve boğazdaki sokmalarda buz veya soğuk su uygulaması ile o bölgede ki ödem azaltılmaya çalışılmalı ve hasta derhan hastaneye götürülmelidir.

Akrep sokmaları
Öncelikle arkebin öldürüldüğünden yada uzaklaştırıldıgında emin olunmalıdır
Akrepler kuyruklarında ki zehirli iğneleri ile sokarlar.
Belirtiler,
Bölgede sişlik, ağırı ve renk değişikliği olur.

Yapılacaklar,
Eğer varsa amonyak ve betadin kullanılarak bölge pansuman yapılmalı.
Sokma yerine buz uygulanabilir
Sokulan vücüt bölgesi mümkünse kalp seviyesinden aşağıda tutulmalıdır
Su ve sabunla bölge teizlenmelidir

Yılan Isırıkları.
Öncelikle yılanın öldürüldüğünden yada uzaklaştırıldığından emin olunmmalıdır.Bazı yılanlar çift halinde gezdiği için dikkatli olunmalıdır.
Ülkemizde zehirli yılan olarak daha çok engerek yılanı yaşamaktadır.
Yılan zehirleri genellikle kan yolu ile yayılır ve hücre ölümlerine neden olurlar.

Belirtiler.
Isırık yerinde şişlik, kızarıklık,ağrı, doku içinde kanama, pırtılaşma bozuklugu, tüm sistemde kanama ( burun , mide bağırsak vs) alerjik şok veya belkide ölüm bile görülebilir.

Yılanın zehirli olup olmadığını bazen ısırık izine bakarak ta anlaybilirz.
Zehirsiz yılan ısırıklarında sadece bir “ U “ şeklinde iz olurken. Zehirli yılan sokmalarında bu “”U” izinin ortasında iki adet göz gibi zehir dişlerinin izi de olur.

Yapılacaklar

Hasta sakinleştirilip yatırılır ve hareketsiz kalması sağlanır.

Isırık yeri olan kola yada bacağa turnike uygulanır ( çok sıkı olmayan bi turnike atardamar sistemini engellemiyecek ve toplar damarda ki kanın dönüşümünü engelleyecek şekilde olmalı.)

Isırık alanı sabunlu su ile yıkanmalı,Eğer varsa Betadin ile.

Turnikenin altında ısırık alanına doğru sıvazlanıp zehir dışarı atılmaya çalışılmalı.

Kol yada bacak kalp seviyesinden aşağıda tutulmalı.

Isırık bölgesine mümkünse soğuk uygulanmalı.

Hastanın sıvazlama sonrası rahatlaması zehirin vücuttan atıldıgının iyi bir göstergesidir

Örümcek ısırıkları,

Çoğu örümcek ısırıkları cidi problemler taşkil etmezler ama birkaç tür örümcek türünün zehri sinir sistemi üzerinde etkilidir.( Karadul ama bu örümcek ülkemizde görülmemektedir.)

Belirtiler, ( Karaul)
Şiddetli kramplar
Karın kaslarında defans
Gögüste sıkıntı ve 24 saaten sonra solunum zorlugu oluşur.
Baş dönmesi
Bulantı
Kusma
Üst göz kapağında düşüklük
Sersemlik hissi
Deri döküntüleri.
Bu belirtiler 48 saat sonraazalır. Fakat kas krampları ve onu takip eden ağrı çok fazladır.

Karınca Isırıkları.
Özellikele ateş karıncaları tekrar tekrar ısırabilir ve bir tür uyarıcı zehir zerk ederler. Yapılması gerekenler diger yılan ve arı sokmlarında ki gibidir.

Arkadaşlar bu anlatımda ki bazı uygulamalar deneyim ve lisans gerektiren uygulamalardır. ( acil yaşam desteği, bazı durumlarda turnike)

İlk yardım için yetkili olmayan kişilerin yapabileceği en iyi şey,112 yi yada Zehirlenme durumunda 114 ü arayıp yardım istemesidir. Telefonda ki uzmanlar sizi yönlendirecektir.

Hepinize sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum.

Etiketler

Ynt: Mevsimle Birlikte Börtü Böcekde Canlanıyor Dikkat

Merhaba meseregan

Değerli bilgileri paylaştığın için teşekkürler.Kampçılık ve dağcılık faaliyetlerinde hemen hemen her kezin başına gelebilecek muhtemel şeylerden bahsediyoruz.Genel bir değerlendirme yaptığımızda ülkemiz coğrafyasında doğu bölgesinde bulunan bir kaç akrep ve yılan türünün haricinde bu tür olaylar yaşansa bile gerekli müdahaleler yapıldığında sıkıntısız bir şekilde atlatılabilmektedir.

Asıl sıkıntı ülkemizde son bir kaç yıldır görülen sonucu ölümle biten kene ısırmalarıdır.Nerden ve nasıl türediği belli olmayan ve ülkemizde maalesef kesin bir tedavisi bulunmayan bu illet,içinde doğa sevgisi bulunan her kesimi etkilemektedir.

Nasıl bir çözüm bulunacak sabırsızlıkla bekliyorum.Özellikle yaz aylarında her kamp her tırmanış faaliyetimde ciddi tedirgin oluyorum.

Çok haklısınız. Çok garip olaylar zinciri gelişti aslında bir ara deli dana,büyük baş hayvanlar itlaf edildi sonra kuş gribi,tavuklar ve kanatlılar itlaf edildi. Hem de çok ciddi sayılarda. Sonrasında da kene vakaları görüldü.
Büyüklerim hep köyde hayvanlar içerisinde büyüdü ama hiç böyle bir şey yaşamamışlardı. Sanayileşen dünya yanında zehirlediği ve enrimleşmiş yeni zehirleri mi getririyor acaba ? Bende sizin gibi merak ediyorum .

Şuan için yapmamız gereken kene kovucular sürüp paçaları pantolonun içine koymak, çıplak ayakla dolaşmamak, sık aralıklarla vücudumuzu kontrol etmek. En önemliside, keneyi yapıştıgı yerde ve kesinlikle ama kesinlikle çıplak el ile öldürmemek.
Kene yapışması durumunda en yakın sağlık birimine gitmemiz gerekiyor.

Saygılar.

Umarım diğer kenelerede bu virüs bulaşmadan bir çözüm bulunur.Yada doğanın kendi dengesi içerisinde yok olur giderler.Yoksa hepimizin kabusu olmaya devam edecekler.

Sanırm 1 haziran 5 haziran arası gezende kanyonu ve yerköprü şelalesi ne gideceğim kamp için umarım paronayaklaşmam orada.

Cidden rahatsız ediyor bazen en ufak bir kaşıntıda acaba mı diyor insan !!
Umarın her şey yoluna girer.

meseregan' Alıntı:
Sanırm 1 haziran 5 haziran arası gezende kanyonu ve yerköprü şelalesi ne gideceğim kamp için umarım paronayaklaşmam orada.

Cidden rahatsız ediyor bazen en ufak bir kaşıntıda acaba mı diyor insan !!
Umarın her şey yoluna girer.

Umarım keyifli bir kamp olur.İşin doğrusu çokda düşünmemek lazım.Sakınan göze çomak batar diye bir tabir vardır.

15 Gün önce Niğde aladağlar eznevit tırmanışımız vardı.Gün içerisinde emli vadisinde dolaşırken bölgeyi yüksekten resimlemek için otlar arasında yükselen bir kaya parçası üzerine çıktım.Dönüşte tam araca binerken dizimin üzerinde bitmezmi aman allahım yok böyle bir korku.Elimi sürmeden bir dal parçasıyla uzaklaştırdım.

Akut dağ evine döner dönmez sormadığım köylü kalmadı.Allahtan bölgede virüs taşıyan kene yok.Şu ana kadarda ölümcül kene vakkası görülmemiş.

Diyeceğim o ki pantalonumuzun üzerindeyken böyle bir korku. :eek: Gerisini düşünmek bile istemiyorum.

Hocam merhabalar!

Değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Sormak istediğim birşey var, siz kamp yaparken böcekler veya yılan tarafından sokulmamak için farklı bir tedbir alıyor musunuz? Ben çok tecrübeli değilim, şort giymemek, elini attığın yere, bastığın yere dikkat etmekten başka birşey bilemiyorum.

Geçen ayki maceramızda bir arkadaşım sinek ilacı getirmişti normalde öyle şeyler kullanmak istemiyorum ama faydasını gördüm, acaba kenelere karşı kullanılan ilaçlardan kullandınız mı, yararını gördünüz mü?

Merhaba, kesinlikle kene kovucu yada sinek kovucular işe yarar. Diğer canlılar için Öncelikle dikkatli olmak gerekiyor. Botların içine, giyeceğin şeylere, çadırın fermuarının kapalı olmasına.

Bir kaç yöntem duymuştum ama işe yarayıp yaramdıklarını bilmiyorum .Ama her zaman, dikkatli olmak zorundayız.

Bir ara national georapichte görmüştüm. Ekvatorda araştırma yapıyorlardı yani program falan çekiyolar. Ordaki adam akrepleri mor ötesi ışın yayan mor floresanla tespit ediyordu. İlginç geldi bana demmekiki akreplerin vücüdunu kaplayan tabaka fosforluymuş böylece akrepler yeşil bir renkte parlamış oluyordu ışığı tutunca. İşe yarayabilir çok da cazip bir fiyata sahip bu lambalar. Denemek lazım. Ama akreplerin türünden türüne değişebilirmi bilemiycem doğrusu.

Bende akreplerin nükleer patlamalara karşı dayanabilen tek canı olduğunu okumuştum. Sanrım ikisi alakalı şeyler. Ve sanırım her akrep türünde aynı şey geçerlidir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri