Midi Kamp Aracı Yapımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mehmeteal Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 48
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,008

mehmeteal

Ana Kamp
Telsiz Çağrı Kodu
TA2MSP
Selamlar.
dönüştürmek için aldığım nissan vanetta 2.3 2000 model aracımla bir maceraya adım atmış bulunuyorum.
bu macera sürecimde hem kıymetli bilgi ve tecrübe desteğinizi almak hem adımlarımı sizle paylaşmak istiyorum.
öncelikle aldığım araç 350000 km de orta şerbetli dizel bir araç, 100 km de 9 lt tüketimi var.
aracım dış hacim olarak bir sedan araba genişlik ve uzunluğunda sadece yüksekliği 2 metre küsür
kabin iç ölçüleri ise 142 cm genişlik 223 cm uzunluk 140 cm yükseklik.

ben bu aracı portatif mazemeler ile kullanacağım. Tam bir karavan a değil de bir camp aracına çevireceğim.

yaptığım araştırmalara göre izliyeceğim adımlar:

1-araç bakım -onarım
2- enerji tesisatı kurulum
3- yalıtım
4-iç kaplama
5- iç dizayn yerleşim

aracın tabanında eğrilikler var, ilk bir kaportacı ziyaretim olacak
akabinde 165 w güneş paneli,10 amper regülatör, 12 v 105 ah 760 cca araç aküsü, 600w inverter ile enerji tesisatımı kuracağım
sonra 9m folyolu mazeme ile yalıtım uygulayacağım
ardından taban,tavan ve yanları kumaş ile kaplatmak için oto döşemeci ziyareti
sonra alacağım 2x8 lik keresteler ile yapacağım 180x60 ve içinden 180x65 raylı düzenek ile oturma ve uyuma alanım
koltukların arkasına konumlandıracağım 60-70 cm yükseklikte 43 cm genişlik 140 cm uzunluktaki dolap, bu dolaba çekmeceli lavabo tertibatı altına bidondan gider ve dolap üstü musluklu bidondan çeşmem
diğer ekipmanlarım usb ile çalışan ışıklandırmalarım çakmaklık girişli oto buzdolabım çakmaklık girişli ketılım, portatif wc

genel olarak plan projem bu.

ben aracımı dışarıdan normal bir panelvan olarak görülmesi, şehir içinde her yere girip çıkabilmesi ve park edebilmesi önceliklerimle seçtim. genelde yaz aylarında kullanacağım için yalıtımdan amacım sıcağı azaltmak. kışın tüplü soba kullanmayı düşünüyorum.

enerji kullanımı olarak usb ve çakmaklık girişli aletlerim var(oto dolap,ketıl,ışıklandırma,telefon tablet şearjı). inverterimi gerekli durumlarda aracı çalıştırıp araç enerjisine bağlamayı düşünüyorum. diğer kullanımlar için seçtiğim konfigrasyonun yeteceğini ümit ediyorum. bu konuda görüşleriniz önemli.

oto döşeme ve kaporta işlemleri hariç diğerlerini ben yapacağım.

şimdilik aklıma gelenler bunlar...
IMG 20191215 WA0006
IMG 20191215 WA0013
IMG 20191215 WA0015

Siz ne düşünüyorsunuz?

Etiketler
Güzel araç ve güzel düşünce,
Sizi takip ediyor olacağız,
Ancak kışın seçtiğiniz ısınma yöntemi çok tehlikeli.
Mutlaka webasto tercih etmenizi can ve mal güvenliğiniz açısından tavsiye ederim.

Araç ilk bakım masrafı (triger, yağ, filtreleri, fren balataları, debriyaj balatası) gibi masrafları aşağı yukarı ne kadar tuttu? Araçla ilgili biraz bilgi verebilir misiniz? Ben bu aracı kullanmadım ama yıllar önce 2-3 ay kadar bu araçta şoför yanında oturup dağıtım yaptım aracın performans olarak iyi olduğunu biliyorum ama diğer masraflarını bilmiyorum.

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Araç ilk bakım masrafı (triger, yağ, filtreleri, fren balataları, debriyaj balatası) gibi masrafları aşağı yukarı ne kadar tuttu? Araçla ilgili biraz bilgi verebilir misiniz? Ben bu aracı kullanmadım ama yıllar önce 2-3 ay kadar bu araçta şoför yanında oturup dağıtım yaptım aracın performans olarak iyi olduğunu biliyorum ama diğer masraflarını bilmiyorum.

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aracın bu bakımları yapılmış halde aldım. onun için herhangi bir bakım masrafı yapmadım. bakımları yapılmış ve klimalı modellere bakıyordum zaten. aracın kliması var motoru ortahalli tek sıkıntısı kabin tabanında eğrilikler var. kopartacıda düzelttireceğim.
şehir içinde otomobil gibi hızlanıp yavaşlama imkanı sunuyor,tabi 100 km hızdan sonra pek hızlanmıyor. ebatları birebir sedan otomobil kadar.
kamyonet ruhsatlı olduğu için her sene muayene masrafı var. 1500 lira zorunlu trafik sigortası yaptırdım. son basamakta 900 liraya düşüyor bu fiyat. mtvsi de 350+350 lira. yani sabit yıllık gideri 1000 km bakımı 300-400 sayarsak 3000 lira olacak.

malum sitede emsal fiyatlar 17.000 gibi ama ben biraz daha uygun bir fiyata aldım.

bu arada iki hafta çalıştırmamıştım aracı önceki gün bir çalıştırıp hareket ettireyim istedim ama akü boşalmış, kaçak mı var ve yahut henüz pek sağını solunu öğrenemedim aracın acaba herhangi birşeyi mi açık bıraktım bilemiyorum.

-Yalıtım malzemeleri
Antipas Beyaz boya
Knauf Cam Yünü Şilte 10 cm x 8m
Bitüself Alüminyum Kaplı Oto Ses ve Su Yalıtım Bantı 30cm x 10mt
Alüminyumlu Kendinden Yapışkanlı Oto Ses Yalıtımı 9 MM
100x600 cm x 3

-enerji malzemeri
165 W WATT POLİKRİSTAL GÜNEŞ PANELİ SOLAR PANEL 12V
Power Inverter 600 W 12V-200V Çevirici Akü Baglantili ve Çakmakli
GÜNEŞ SOLAR PANELİ AKÜ ŞARJ KONTROL CİHAZI REGULATORU 30A
12V 150 AH GENTRY YİĞİT AKÜ
Otomatik Sigorta 6kA 1 Kutup B Tipi 16A~25A aralığında x 4
Çakmaklık + Telefon USB Şarj Soketi SU GEÇİRMEZ
USB UZATMA KABLOSU 1.5 METRE x 5
usb vantratör
Usb Led Ampul Beyaz 5V x7
6mm Solar Kablo Güneş Paneli Kablosu
12 ve 24 Volt Uyumlu Araç Çakmaklık Uzatma Kablosu - 5 Metre
7 PORT USB ÇOĞALTICI ANAHTARLI HAB

-yatak- dolap malzemeleri
Ahşap Çıta ve Silinmiş Kereste
Duralit Ham Mdf Levha
tutkal ve vidalar
KATLANIR SÜNGER YATAK,ŞARK KÖŞESİ MİNDER
hazır bitane dolap

- temel yaşam malzemeleri
NURGAZ KAMP SOBA
Su Bidonu - Metal Musluklu 10 lt
leğen
Campout 20 litre kamp duşu nurgaz
Portatif tuvalet 20lt

gibi ürünleri satın aldım. yaklaşık 4500 tl tuttu.
havalar biraz iyileşince işe başlayacağım.

-Yalıtım malzemeleri
Antipas Beyaz boya
Knauf Cam Yünü Şilte 10 cm x 8m
Bitüself Alüminyum Kaplı Oto Ses ve Su Yalıtım Bantı 30cm x 10mt
Alüminyumlu Kendinden Yapışkanlı Oto Ses Yalıtımı 9 MM
100x600 cm x 3

-enerji malzemeri
165 W WATT POLİKRİSTAL GÜNEŞ PANELİ SOLAR PANEL 12V
Power Inverter 600 W 12V-200V Çevirici Akü Baglantili ve Çakmakli
GÜNEŞ SOLAR PANELİ AKÜ ŞARJ KONTROL CİHAZI REGULATORU 30A
12V 150 AH GENTRY YİĞİT AKÜ
Otomatik Sigorta 6kA 1 Kutup B Tipi 16A~25A aralığında x 4
Çakmaklık + Telefon USB Şarj Soketi SU GEÇİRMEZ
USB UZATMA KABLOSU 1.5 METRE x 5
usb vantratör
Usb Led Ampul Beyaz 5V x7
6mm Solar Kablo Güneş Paneli Kablosu
12 ve 24 Volt Uyumlu Araç Çakmaklık Uzatma Kablosu - 5 Metre
7 PORT USB ÇOĞALTICI ANAHTARLI HAB

-yatak- dolap malzemeleri
Ahşap Çıta ve Silinmiş Kereste
Duralit Ham Mdf Levha
tutkal ve vidalar
KATLANIR SÜNGER YATAK,ŞARK KÖŞESİ MİNDER
hazır bitane dolap

- temel yaşam malzemeleri
NURGAZ KAMP SOBA
Su Bidonu - Metal Musluklu 10 lt
leğen
Campout 20 litre kamp duşu nurgaz
Portatif tuvalet 20lt

gibi ürünleri satın aldım. yaklaşık 4500 tl tuttu.
havalar biraz iyileşince işe başlayacağım.
Nurgaz kamp sobası nasıl birşey
Araç içinde kullanılır mı

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

NURGAZ PORTATİF KAMP SOBA
NURGAZ KAMP SOBA

Murat Bey' in mesajını okuyunca yazmak ihtiyacı hissettim. Bu ve benzeri katalitik ısıtıcılar ortamdaki oksijeni kullandığı için ortam havalandırmasına çok dikkat edilmeli hatta mümkünse kullanılmamalıdır. Sizin aracınızın hacmi çok fazla olmadığı için koku ve baş ağrısı gibi şikayetleriniz olabilir.

evet özellikle uyurken açık bırakma konusunda güvenilemeyecek bir ürün. ben aracı genellikle bahar ve yaz aylarında kullanacağım için, uyurken de fanlı ısıtıcıya geçeceğim. vebasto maliyeti benim toplam maliyetimin yarısına tekabül edince de böyle bir çözüme başvurdum.

havalandırma hususunda arayıştayım. tavan penceresi de pahalı geliyor. iki adet içerden dışarı ve dışardan içeri fan koymayı düşünüyorum.

NURGAZ PORTATİF KAMP SOBA
NURGAZ KAMP SOBA

Murat Bey' in mesajını okuyunca yazmak ihtiyacı hissettim. Bu ve benzeri katalitik ısıtıcılar ortamdaki oksijeni kullandığı için ortam havalandırmasına çok dikkat edilmeli hatta mümkünse kullanılmamalıdır. Sizin aracınızın hacmi çok fazla olmadığı için koku ve baş ağrısı gibi şikayetleriniz olabilir.
Küçükken marketimiz vardı
Bu tür bir tüplü sobayı marketin arka tarafındaki bekçi kulübesi kadar küçücük bir odada yıllarca kullandık,hiçbir sorun yaşamadım
Karavanda dediğiniz gibi kullanılabilir
Sadece uyanıkken kullanmak lazım
Birde ara ara havalandırmak yeterli olur
Ancak gece yatarken kapatmak lazım
Balıkçı barakamda bende küçücük bir fanlı ısıtıcı kullanıyorum
Fanlı küçük bir ısıtıcı bu kadar küçük bir alanı kısa zamanda fırın gibi yapar
Ancak gece uyku sırasında yani 7-8 saat akü buna yetecek mi?

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR