Midi Kamp Aracı Yapımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mehmeteal Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 48
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,039
Çok yoğun şekilde kış kampı yapmayacaksanız ısıtıcı bence gereksiz. Çok üşürseniz aracı çalıştırır içini ısıtabilirsiniz diye düşünüyorum.

Araç boşta çalışırken yaz -kış farketmez , motor ısınmaz. Motor soğuk iken ısıtma yapmaz. Klima da sadece soğutucudur, ısıtma yapmaz.
Benim eski aracımda Eber vardı, korkmadan her yere gidiyordum cunku biliyordum ki her yerde kalabilirim.

Etiketler
Araç boşta çalışırken yaz -kış farketmez , motor ısınmaz. Motor soğuk iken ısıtma yapmaz. Klima da sadece soğutucudur, ısıtma yapmaz.
Benim eski aracımda Eber vardı, korkmadan her yere gidiyordum cunku biliyordum ki her yerde kalabilirim.

Katılıyorum 2011 de doblo nun arkasını yatak düzeni şeklinde yaptığım halde, Eylül ayında yaptığımız bir kampta küçük kızım üşümesin diye ara ara gaz verip motoru sıcak tutmak için ön koltukta yatmak zorunda kalmıştım.

Bugün özellikle sizin bu söylediğinize emin olmak için gittim aracı boşta çalıştırdım 2-3 dakika sonra gayet ısıtmaya başladı. Emin olmak için 10 dakika aracı boşta çalıştırdım sorunsuz ısıtıyor.

Belki araçtan araca değişiyor olabilir mi?

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam 12 volt Elektrikli Battaniye iş görmezmi.
Altında sıcak yatarsınız
Bir çok kamyoncu bunu kullanıyor
Ama ortam yine soğuk olacak
Sabah kahvaltı sırasında buz gibi olmuş karavanda donarsınız
Ayrıca 4 kişi gitseniz 4 battaniye mi olacak
Akü dayanmaz
2 yetişkin bir battaniye ile yatar
Uyanınca üstünü çok kalın giyer idare eder
Ama sıcacık bir karavanda uyanmak,pijamalarla kahvaltı etmek güzeldir

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bunun da tek çözümü mazotlu yada gazlı ısıtıcı,yada dışardan 220 alarak fanlı küçük bir ısıtıcı
12 volt ile karavanın içini ısıtmak mümkün değil

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gerek kampta gerekse karavanda günlük alışkanlıklardan ve yaşam tarzından fedakarlık yapmak gerekir. Zaten amaç biraz da günlük rutinden uzaklaşmak degil mi? Evdeki rahatı ve imkanları kampa ya da karavana taşımaya çalışmak amaç bana amaç dışına çıkmak gibi geliyor. Ayrıca her anlamda külfet demek. Alıştığımız rahatlık için binlerce lira harcamak bir çok ekipman almak sonra da bunları araca sığdırmak ve gerekli enerjiyi sağlamak gerekiyor. Konuları takip ediyorum mesajlara bakıyorum hepimiz doğa severiz fırsat buldukça kendimizi yollara vuruyoruz. Ancak konu bir şekilde dönüp dolaşıp buzdolabına ısıtıcıya yatak boyuna banyonun büyüklüğüne enerji ihtiyacına bağlanıyor. Şurası bir gerçek ki karavanda yaşamıyorsak, kamplarımız uzun süreli değilse bunlara ihtiyacımız yok ya da bunlar olmadan da idare edebiliriz diyebiliriz. Yeni yapılan ya da satış sitelerinde yer alan karavanlara bakıyorum içinde metrelerce rengarenk şerit led lambalar, spot ledler tentelerde aynı şekilde her yer gündüz gibi aydınlatılıyor. Belki ben de eski zamanlarda kaldım yaşlandım diyorum. Yedi sekiz çadırlık kampta iki fenerle kaldığımız zamanlarda

kamp ateşinde ısındığımız sonra yatarken ateş yanından aldığımız sıcak taşları yatak niyetine kullandığımız battaniyelerin altına koyduğumuz zamanlarda... Burada yazılanları eleştirmek için yazmıyorum yanlış anlamayın. İlk kampına 1984 yılında çıkmış bir izcinin içinden geçenler. Ben sadeliğin güzel olduğuna inananlardanım. Belki de bununla ilgili ayrı bir başlık açmalıyım, selamlar...

Aracı ısıtmaktansa yalıtılmış bir araçta uyku vakti uyku tulumunda kalmak, uyanıkken tüplü katalitik yakmak sayın abimiz için yeterli olabilir.

kamp ateşinde ısındığımız sonra yatarken ateş yanından aldığımız sıcak taşları yatak niyetine kullandığımız battaniyelerin altına koyduğumuz zamanlarda... Burada yazılanları eleştirmek için yazmıyorum yanlış anlamayın. İlk kampına 1984 yılında çıkmış bir izcinin içinden geçenler. Ben sadeliğin güzel olduğuna inananlardanım. Belki de bununla ilgili ayrı bir başlık açmalıyım, selamlar...
Buyurun Gönüllü sadelik, sade yaşam ve karavanla ilgili paylaşımlara.
Gönüllü Sadelik; Sade Yaşam ve Karavan

Uyku tulumunda bir araçta kalmak, uyku tulumunda çadırda kalmak kadar konforlu olmayabilir.
Özellikle gece yoğuşacak su buharı yapış yapış bir soğuğa neden olabilir.
Geceleri sıfırın altında olan iklimlerde ısıtıcısız kalmak son derece rahatsız edebilir.
Hatta tehlikeli durumlar da oluşabilir belki de.
Dikkatli olmakta fayda var.

Soğuklardan dolayı başlayamadım hala. Proje geliştirme aşaması devam ediyor haliyle.
Tavan üstü portbagaj onun üstüne güneş panelini koysam güzel olacak gibi geliyor. Üst zemini düz fiyatı 500 lirayı geçmiycek model arayışındayım.
Araç kücük olunca yatağın altı kalıyor depolama için kullanabilecek. Oraya da akü wc yorgan koyunca doluyor.
Mutfak olarak kullanacağım dolabın da 70×30×70 luk bir alanı bagaj olarak kullanabilecek. Kalan kısım atık su ve mutfak malzemeleri ile dolacak

evet baya bir çalıştık ve ilerleme kaydettik.
önce motor bakımlarımızı ve mekanik birtakım işlerimizi, kaporta işlerimizi yaptık
aracımızın içini soyduk temizledik
2pihfT
güneş panelimizi taktık
ZVhF94
elektrik tesisatımızı çektik
H19VgE
bitüself kaplama yaptık
FeYs1T
knauf cam yünü dolgu yaptık
ALhDXb
kauçuk yalıtım yaptık
OK0uyi

kontrplakçı bulup kontrplak kaplama yaptırdıktan sonra elektrik akü bağlantılarını iç mobilyayı falan ayarlıycaz.

tavanımızı kontrplak kapladık ki en yorucu kısım buydu
yan duvarlarımızı kapladık
elektrik tesisatımızı bağladık. pano köşesi oluşturduk.
tavanımızı kumaş kapladık. şöför mahali kapılarımızı kapladık
ScreenShot 20200622113726
ScreenShot 20200622113536
ScreenShot 20200622113618
ScreenShot 20200622113637
ScreenShot 20200622113654
ScreenShot 20200622113712

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.