Mİdİbüs Karavan Başlangiç

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cey1971 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 117
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,439

cey1971

Ana Kamp
Merhabalar. Ben Ceyhan, size İzmir’den yazıyorum. Siteye yaklaşık 2 yıl önce üye oldum. Bugüne kadar sadece izledim, öğrendim, öğrenmeye de devam ediyorum. Bu nedenle emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Toplamda 4 kişilik bir aileyiz. Eşim ve ben öğretmen olduğumuz için tatil zamanları konusunda şanslıyız. Uzun yıllardır motor-karavan hayalimi artık gerçekleştirme zamanı diye düşünüyorum. 4 kişilik bir aile olduğumuz (panelvanların bize yetmeyeceğini düşünerek) için midibüs tarzı bir araçtan (İveco Eurobus-Otokar Sultan-Isuzu Turkuaz) karavan yapmaya karar verdim. Bu nedenle sizlere birkaç sorum olacaktı. Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Genelde bu araçlar çekme belgeli olarak satılıyor. Satın aldıktan sonra bu aracı karavan yapana kadar (yapım aşaması yaklaşık 1 yıl süre);
1- Nasıl bir plaka alabiliyorum?
2- İlk etapta ruhsatta araç ne olarak geçiyor?
3- Karavana dönüştürene kadar (karavan ruhsatı alana kadar) trafikte rahatça kullanabiliyor muyum?
4- Bu süre zarfında nasıl bir vergi ödemesi (Vergi motor hacmine göre mi yapılıyor) ve sigortası yapıyorum?
Şu an ki sorularım bu kadar. İleriki aşamalarda yardım konusunda da sizlerin görüşlerinize başvuracağım. Cevaplarınız için teşekkür ederim. Selamlar..

Etiketler
Trafikten çekili aracı nasıl trafikte rahatça kullanacaksıniz?
Trafikte kullanmak için aracı trafiğe çıkartmanız gerekmez mi? Plakasız trafikte yakalanırsanız cezası büyüktur.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Trafikten çekili aracı nasıl trafikte rahatça kullanacaksıniz?
Trafikte kullanmak için aracı trafiğe çıkartmanız gerekmez mi? Plakasız trafikte yakalanırsanız cezası büyüktur.

Tabiki. Sonuçta bana bir plaka vermeleri lazım, bende onu öğrenmeye çalışıyorum. Verilecek plaka ne olarak verilecek? Hususi mi? Ticari mi?

Konuyla ilgili bilgim yetersiz olduğu için bir şey diyemiyorum. Bakalım bilenler cevaplasın.
Selamlar.

Merhabalar. Ben Ceyhan, size İzmir’den yazıyorum. Siteye yaklaşık 2 yıl önce üye oldum. Bugüne kadar sadece izledim, öğrendim, öğrenmeye de devam ediyorum. Bu nedenle emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Toplamda 4 kişilik bir aileyiz. Eşim ve ben öğretmen olduğumuz için tatil zamanları konusunda şanslıyız. Uzun yıllardır motor-karavan hayalimi artık gerçekleştirme zamanı diye düşünüyorum. 4 kişilik bir aile olduğumuz (panelvanların bize yetmeyeceğini düşünerek) için midibüs tarzı bir araçtan (İveco Eurobus-Otokar Sultan-Isuzu Turkuaz) karavan yapmaya karar verdim. Bu nedenle sizlere birkaç sorum olacaktı. Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Genelde bu araçlar çekme belgeli olarak satılıyor. Satın aldıktan sonra bu aracı karavan yapana kadar (yapım aşaması yaklaşık 1 yıl süre);
1- Nasıl bir plaka alabiliyorum?
2- İlk etapta ruhsatta araç ne olarak geçiyor?
3- Karavana dönüştürene kadar (karavan ruhsatı alana kadar) trafikte rahatça kullanabiliyor muyum?
4- Bu süre zarfında nasıl bir vergi ödemesi (Vergi motor hacmine göre mi yapılıyor) ve sigortası yapıyorum?
Şu an ki sorularım bu kadar. İleriki aşamalarda yardım konusunda da sizlerin görüşlerinize başvuracağım. Cevaplarınız için teşekkür ederim. Selamlar..

1-TC plakası ve bulunduğunuz ile ait kod ile başlayan plaka alırsınız.:yum:
2- Araç eski ruhsatında sınıfı ne ise o sınıftan tescil işlemi yapılır.

çekme belgeli hasarlı bir araç satın alma ve sonraki işlemler
1- Noterden aracın satışı alınır, plaka değişikliği olacaksa noterde belirtilir
2- Aracın varsa hasarı tamir edildikten sonra sigorta yapılarak Ek-1 formu doldurulup muayene istasyonuna gidilir
3- Muayeneden geçtikten sonra eldeki evraklarla beraber trafik tescil şube veya bürosuna gidip tescil yaptırıp plaka ve ruhsat çıkartılır
4- Ruhsat çıkarttıktan sonra bağlı olduğunuz vergi dairesine gidip ruhsatı ibraz ederek kayıtlara işlettirilir
tabii bu arada trafikten çekildikten sonrası ile trafiğe tecil arasındaki dönemdeki vergiler ödenir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu Madde 41
ARAÇLARIN TRAFİKTEN ÇEKİLMESİ VE TRAFİKTEN ÇEKİLEN ARAÇLARIN YENİDEN TRAFİĞE ÇIKARILMALARI

Trafikten çekilen araçların yeniden trafiğe çıkarılması işlemlerinde aşağıdaki usul ve esaslar uygulanır;
a) Yeniden trafiğe çıkarma işlemi, araç sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya tüzel kişiliklerce yetkilendirilen kişilerin dilekçeyle müracaatı üzerine herhangi bir trafik tescil şube veya bürosunca yapılır.
b) Müracaat sırasında; araç tescil belgesi, geçerli zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesi, araç üzerinde değişiklik yapılmışsa, bu değişikliğe ait belgeler ile aracın muayenesinin yapıldığına dair belge ibraz edilir.
c) İşleme müteakip araca önceki plakası tahsis edilir ve motorlu araç trafik belgesi tanzim edilerek verilir.
ç) Yeniden trafiğe çıkarılan araç bilgileri Gelir İdaresi Başkanlığına elektronik sistemle, bunun mümkün olmaması halinde ise en geç onbeş iş günü içinde yazılı olarak ilgili vergi dairesine bildirilir.

öncelikle hayırlı olsun şu sıralar karavan imalatım devam ediyor. benim araçta çekme belgeli idi benim araç başka ilde olduğu için geçici 6 günlük plaka çıkardım ,aracınız yaşadığınız ilde ise önce ruhsat alıyorsunuz ruhsat sırasında trafiğe çıkaracağım söyleyiniz.ruhsatı almadan geçici bir belge ile sigorta firmasına gidiyorsunuz sonra tuvturk e muayeneden sonra tekrar noter veya trafik tescile ruhsatınız öncesinde kamyonet veya midibüs ne ise aynı sınıftan alıyorsunuz sonra istediğiniz gibi tadilat yapabilirsiniz muayene bitimden önce bitirip yeni ruhsat için başvurmanız gerekir yoksa muayeneden geçmez.

öncelikle hayırlı olsun şu sıralar karavan imalatım devam ediyor. benim araçta çekme belgeli idi benim araç başka ilde olduğu için geçici 6 günlük plaka çıkardım ,aracınız yaşadığınız ilde ise önce ruhsat alıyorsunuz ruhsat sırasında trafiğe çıkaracağım söyleyiniz.ruhsatı almadan geçici bir belge ile sigorta firmasına gidiyorsunuz sonra tuvturk e muayeneden sonra tekrar noter veya trafik tescile ruhsatınız öncesinde kamyonet veya midibüs ne ise aynı sınıftan alıyorsunuz sonra istediğiniz gibi tadilat yapabilirsiniz muayene bitimden önce bitirip yeni ruhsat için başvurmanız gerekir yoksa muayeneden geçmez.

DOKTOR63, Öncelikle sizinde karavanınız hayırlı uğurlu olsun. Verdiğiniz cevap için çok tşk ederim. Gayet aydınlatıcıydı. Gerekli notları aldım. İyi günler dileği ile..

Ceyhan bey merhaba. Karavan hayallerinize bir an önce kavuşmanızı diliyorum. Karavan konusundaki öncelikleriniz okuyunca şöyle küçük bir araştırma yaptım, söylediğiniz midibüsler hem çok eski, yeni olanlar da 60-70 000 lira gibi, hem motor hacimleri çok yüksek ( bu da aşırı yakıt tüketimi demek) hem B sınıfı ehliyet kullanamıyor...
Bir de buna aracı alıp karavan yapıncaya kadar geçecek zaman (bu yaz tatilinde kullanamayacaksınız), harcayacağınız para ve emek ekleyince, sahibinden sitesinde şöyle bir ilan gördüm (lütfen samimiyetime inanın, ne bu karavanın satıcısıyım, ne de sahibini tanırım):
HYMER MOTOKARAVAN İNTEGRAL Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 582665190
sizin bu yaz tatile çıkabilmenize çok kolay fırsat tanır, hem de denersiniz beğenmezseniz aynı paralara satar kışa yenisini yaptırırsınız ;)
Ne dersiniz?

Haşmet bey yazınca aklıma geldi gazıantep te cam açtırdığım firma da minubus karavan yapmışlar motor arkada diye motokaravan ruhsatı alamadılar demişlerdi sizinkinde sıkıntı yok tur inşallah

Benim karavanım Ducato, minibüs karavanım hiç olmadı. Üstte verdiğim linkteki arkadaş yaptırdığı karavan için çıkan 13000 lira trafik sigortası nedeniyle satmak zorunda kalmış :(

1-TC plakası ve bulunduğunuz ile ait kod ile başlayan plaka alırsınız.:yum:
2- Araç eski ruhsatında sınıfı ne ise o sınıftan tescil işlemi yapılır.

çekme belgeli hasarlı bir araç satın alma ve sonraki işlemler
1- Noterden aracın satışı alınır, plaka değişikliği olacaksa noterde belirtilir
2- Aracın varsa hasarı tamir edildikten sonra sigorta yapılarak Ek-1 formu doldurulup muayene istasyonuna gidilir
3- Muayeneden geçtikten sonra eldeki evraklarla beraber trafik tescil şube veya bürosuna gidip tescil yaptırıp plaka ve ruhsat çıkartılır
4- Ruhsat çıkarttıktan sonra bağlı olduğunuz vergi dairesine gidip ruhsatı ibraz ederek kayıtlara işlettirilir
tabii bu arada trafikten çekildikten sonrası ile trafiğe tecil arasındaki dönemdeki vergiler ödenir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu Madde 41
ARAÇLARIN TRAFİKTEN ÇEKİLMESİ VE TRAFİKTEN ÇEKİLEN ARAÇLARIN YENİDEN TRAFİĞE ÇIKARILMALARI
Trafikten çekilen araçların yeniden trafiğe çıkarılması işlemlerinde aşağıdaki usul ve esaslar uygulanır;

a) Yeniden trafiğe çıkarma işlemi, araç sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya tüzel kişiliklerce yetkilendirilen kişilerin dilekçeyle müracaatı üzerine herhangi bir trafik tescil şube veya bürosunca yapılır.
b) Müracaat sırasında; araç tescil belgesi, geçerli zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesi, araç üzerinde değişiklik yapılmışsa, bu değişikliğe ait belgeler ile aracın muayenesinin yapıldığına dair belge ibraz edilir.
c) İşleme müteakip araca önceki plakası tahsis edilir ve motorlu araç trafik belgesi tanzim edilerek verilir.
ç) Yeniden trafiğe çıkarılan araç bilgileri Gelir İdaresi Başkanlığına elektronik sistemle, bunun mümkün olmaması halinde ise en geç onbeş iş günü içinde yazılı olarak ilgili vergi dairesine bildirilir.

İzmir'den merhabalar.. Uzunca bir aradan sonra nihayet karavan için ilk adımı atmış bulunmaktayım. 2004 model Otokar Sultan 115s midibüs satın aldım. İlk fırsatta burada fotoğraflarını yayınlayacağım. Araç 350 bin km civarında. Genel olarak fena değil. Doğru mu yaptım bilmiyorum ama Öğretmen olduğum için aracı ticari değil hususi aldım. (Doğru mu yanlış mı zaman gösterecek.) Hususi olmasından dolayı mıdır bilmiyorum 3300 TL sigortası tuttu. Yıllardır aracım olmasına ve herhangi bir kazaya karışmamış olmama rağmen.. Yıllardır karavanı planlama rağmen şu an itibarıyla kilitlenmiş durumdayım :smiley: Açıkcası çokkk korkuyorum. Çünkü şimdiye kadar benim için sadece hayaldi ama gerçeğe dönüşmesi çok ürkütücü geldi... Nereden başlayacağım ne yapacağım herşey birbirine karışmış durumda... Bu işin duayenleri olarak sizlerden yardım bekliyorum. Her türlü yardıma, bilgiye, yol gösterimine ihtiyacım var. Tel numaram 05355053655 Teşekkürler...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri