Mİdİbüs Karavan Başlangiç

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cey1971 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 117
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,443
Hocam selamlar,

İlgiyle takip ediyorum, bol bol foto paylaşmayı ihmal etmeyeceğinizi düşünüyorum :smiley: Şimdiden keyifli geziler

Etiketler
46

İzmir'den merhabalar.. Uzunca bir aradan sonra nihayet karavan için ilk adımı atmış bulunmaktayım. 2004 model Otokar Sultan 115s midibüs satın aldım. İlk fırsatta burada fotoğraflarını yayınlayacağım. Araç 350 bin km civarında. Genel olarak fena değil. Doğru mu yaptım bilmiyorum ama Öğretmen olduğum için aracı ticari değil hususi aldım. (Doğru mu yanlış mı zaman gösterecek.) Hususi olmasından dolayı mıdır bilmiyorum 3300 TL sigortası tuttu. Yıllardır aracım olmasına ve herhangi bir kazaya karışmamış olmama rağmen.. Yıllardır karavanı planlama rağmen şu an itibarıyla kilitlenmiş durumdayım :smiley: Açıkcası çokkk korkuyorum. Çünkü şimdiye kadar benim için sadece hayaldi ama gerçeğe dönüşmesi çok ürkütücü geldi... Nereden başlayacağım ne yapacağım herşey birbirine karışmış durumda... Bu işin duayenleri olarak sizlerden yardım bekliyorum. Her türlü yardıma, bilgiye, yol gösterimine ihtiyacım var. Tel numaram 05355053655 Teşekkürler...
Hem uzun süre İveco M23 kullanmış hemde şuan sigorta Acenteliği yapan biri olarak konuyu yeni gördüm Otokar Sultan 115S de güzel bir seçim ama ben şahsen M29.14 veya M23.12 tercih ederdim çünkü Otokar'ın bu modelinin parçalarını ve ustasını bulmak küçük şehirlerde zor. Özellikle soğutma sistemi sorun çıkarıyor ve işlem yapılacak bölge çok dar olduğu için ustalar çoğunlukla ellemiyor. Gelelim sigorta konusuna öncelikle sizin 3300 TL gayet normal çünkü referansınız 4. Kademe. Yani ilk defa otobüs ruhsatlı bir araç alan kişinin girdiği referanstan sigortanız yapılmış. Sigorta primlerinde indirim için otobüs dışında kullandığınız diğer sınıf hiç bir aracın referansa etkisi yoktur. Ama iş surprim dediğimiz arttırma gelince farklı bir uygulama var. Deyelim ki motosiklet aldınız ilk sene de kaza yaptınız referansınız 3'e çıktı. Ertesi sene motoru sayıp yerine otobüs aldınız işte o zaman sınıf fark etmiyor otobüse 3. Sınıf referans ile poliçe düzenlenir. Yani kısaca indirimde aynı sınıf aranırken bindirimde sınıf fark etmesizin Allah ne verdiyse geçiriyor sistem. 13 bin TL lik sigorta konusuna gelince bahsi geçen arkadaşın ya 2. Kademe referansı var yada 3. Kademe referansı var ve araç sınıfını K. Otobüs yerine B. Otobüs seçmişler. Başka türlü bir kişiye 13.000 TL sigorta çıkmasının imkanı yok.

Şimdi fotoğraflara bakarken fark ettim ortadaki çift yönlü fanı kapatmışsınız aslında bu fanı içeriyi havalandırmak için veya tam tersine kötü kokuları dışarıya atmak için çift yönlü kullanabilirdiniz. Örneğin arka sol havalandırmayı banyoya bağladığınız gibi bunuda banyoya bağlayabilirdiniz. Sağ havalandırmayı da ters bağlayıp ocak üstüne kanal çekip aspiratör olarak kullanabilirdiniz.

Şimdi fotoğraflara bakarken fark ettim ortadaki çift yönlü fanı kapatmışsınız aslında bu fanı içeriyi havalandırmak için veya tam tersine kötü kokuları dışarıya atmak için çift yönlü kullanabilirdiniz. Örneğin arka sol havalandırmayı banyoya bağladığınız gibi bunuda banyoya bağlayabilirdiniz. Sağ havalandırmayı da ters bağlayıp ocak üstüne kanal çekip aspiratör olarak kullanabilirdiniz.
orta havalandırma fanı dışardan baktığınızda kapalı görünüyor ama banyoya havalandırma bağlantısı koyduk.

İzmir'den merhabalar.. Uzunca bir aradan sonra nihayet karavan için ilk adımı atmış bulunmaktayım. 2004 model Otokar Sultan 115s midibüs satın aldım. İlk fırsatta burada fotoğraflarını yayınlayacağım. Araç 350 bin km civarında. Genel olarak fena değil. Doğru mu yaptım bilmiyorum ama Öğretmen olduğum için aracı ticari değil hususi aldım. (Doğru mu yanlış mı zaman gösterecek.) Hususi olmasından dolayı mıdır bilmiyorum 3300 TL sigortası tuttu. Yıllardır aracım olmasına ve herhangi bir kazaya karışmamış olmama rağmen.. Yıllardır karavanı planlama rağmen şu an itibarıyla kilitlenmiş durumdayım :smiley: Açıkcası çokkk korkuyorum. Çünkü şimdiye kadar benim için sadece hayaldi ama gerçeğe dönüşmesi çok ürkütücü geldi... Nereden başlayacağım ne yapacağım herşey birbirine karışmış durumda... Bu işin duayenleri olarak sizlerden yardım bekliyorum. Her türlü yardıma, bilgiye, yol gösterimine ihtiyacım var. Tel numaram 05355053655 Teşekkürler...
Merhaba Ceyhan Bey. Karavanınızın yapımını ilgiyle takip ettim. Bende bu araca benzer bir araç almayı düşünüyorum. Öncelikle midibüsden söktüğünüz koltuk, üst bagaj rafı vs. malzemeleri sattınız mı? Sattıysanız ne kadara aldılar? Trafik sigortası olayını ne yaptınız? Korktuğunuz başınıza geldi mi? Araştırdığım kadarıyla 2016 dan önce alınma B sınıfı ehliyetimle, 16+1 kişilik minibüs kullanabiliyorum. M1 ruhsatı alana kadar, koltukları söktürüp aracın mesela 28+1 den kamyonet ruhsatına çevirme imkanım var mı? D sınıfı ehliyetle uğraşmamak için...

Araştırdığım kadarıyla emniyet kemerli koltuk sayısına göre ruhsat çıkıyormuş. Yani sizin sisteminizle 4+1 kişilik M1 ruhssatı alabilmeniz gerek. Yanılıyor muyum?
Mrb.
4+1 M1 karavan ruhsatını aldım. Problem yaşamadım.
Araçtan söktüğüm hiçbir parçayı satamadım. Örnek : koltukları eski sistem olduğundan yatar tip olmadığından alıcı bulamadım gibi gibi.
Sürücü belgesi konusunda bilgi sahibi değilim bende hepsi olduğu için araştırma ihtiyacı hissetmedim.
Sigorta 4000 TL ye kadar çıktı. Ama burada isim vermeyeyim bir sigorta şirketi karavan sigortasında kampanya başlatmış. Sağolsunlar o şirketten sigortayı 16000 gibi bir rakama yaptırdım.
Sizinde hayallerinize kavuşmanız dileğiyle ...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.