Midibüs Sınıfına Giren Araçlardan Motokaravan Yapma Projem

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan srcndvc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,357

srcndvc

Yeni Üye
Yer
Antalya
Web
mucitturk.blogspot.com
Selam ben Sercan izmirden.. 18 yaşındayım.. üniversite öğrencisiyim.. Antalya'ya gideceğim.. gittiğim yerin (bence) uygun olması sebebiyle , kalıcak yer bakımından yurda para vermemek için ve eğlencesine babamla karavan yapmayı düşünüyoruz.. görünüşe bakılırse bu karavan yapım yolunda sizin sitenizle bayağı bir haşır neşir olucam gibi :D Zaten Makine Mühendisliği okuyacağım biraz pratik olur banada.. bu arada yaşıma bakıp da bu çocuk yapamaz demeyin.. babamın makine olarak isteyipte yapamayacağı makine olmadı kendisi makine bakımcı oto tamircisi demir doğramacı kaynakçı inşaat ustası elektronik eşya tamircisi kısacası yapmadığı meslek olmadı.. şahsen bende bu iş için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyorum..

şimdiden sitedeki tüm gezgin arkadaşlara teşekkürler..

Etiketler
Ynt: Midibüs Sınıfına Giren Araçlardan Motokaravan Yapma Projem

Sayın "srcdvc";

Aramıza ve foruma hoşgeldiniz. Böyle bir babanızın olması bir şans. Gereksinim duyduğunuz şey, forumu dikkatlice okumak, incelemek. Buradaki bilgiler eminim çok işinize yarayacaktır...

Kolay gelsin.
Cavid Sezen

Sercan;

Hoşgeldin sitemiz çok dolu ve donanımlı bir site sanıyorum sana çok faydası olacaktır.

Vosçakal
Güven

selamına selam sercan.

ne ıyı olmus da gelmıssın.hos geldın.
hemsehrıyız. senı tanımak ısterım ama babanı tanımayı daha cok ısterım.

mehmet.

Sercan sen git, baban gelsin :D (şaka)
Hoşgeldin.
Forumu incelersen sen de öğreneceksin ama öncelikle uyarayım. Yapmayı düşündüğün yolcu taşıma ruhsatlı 50NC, minibüs, midibüs..vs. araçlar için karavan ruhsatı asla alamazsın.
Hareket etmeden yerinde kalacaksa problem değil ama bu durumda da çekme karavan daha mantıklı.
Trafikte, çevirmelerde sorun yaşamasan bile 1 yıl sonunda muayeneden asla geçemezsin, aracın trafikten men edilir.
Hayallerini yıktıysam özür dilerim ama gerçekler böyle..

Edit: Bu konu yeni yeni trafik yönetmeliği kapsamında halen belirsizliğini sürdürmekte. Yolcu taşıma ruhsatlı minibüs tarzı araçları ruhsatlı motokaravana dönüştüren arkadaşlarımız var. Ancak bazı projelere onay verilip bazılarına verilmediği duyumlarını halen almaktayız.(10. Ekim 2010)

sercan da gıtmesın de, baksanıza baba ya her telden var. tam kafa dengı.
gercekten baba yı tanımak ısterım . ustelık de hemsehrımız.

orsaalabanda' Alıntı:
Sercan sen git, baban gelsin :D (şaka)
Hoşgeldin.
Forumu incelersen sen de öğreneceksin ama öncelikle uyarayım. Yapmayı düşündüğün yolcu taşıma ruhsatlı 50NC, minibüs, midibüs..vs. araçlar için karavan ruhsatı asla alamazsın.
Hareket etmeden yerinde kalacaksa problem değil ama bu durumda da çekme karavan daha mantıklı.
Trafikte, çevirmelerde sorun yaşamasan bile 1 yıl sonunda muayeneden asla geçemezsin, aracın trafikten men edilir.
Hayallerini yıktıysam özür dilerim ama gerçekler böyle..

hmm diyorsun ki yolcu taşıma ruhsatlı araç karavan olamaz? peki adamlar pejo J9 u yapıyorlar o araçta dolmuş öğrenci servisi falan çoğunlukla ben niye 50NC hurdayı karavan yapamıyorum?

sonuçta motorsuz olarak kilo ile aracı alıcam.

500tl yede motor ayarlarsam yeter bana.

orbay74' Alıntı:
selamına selam sercan.

mehmet.

babam pek internetle haşır neşir olmaz ama onunda internete açılmıya niyeti var ben antalyaya gidince evdeki pc boş kalcak artık herhalde internette sörfün dibine vurur babam ;D
cidden her konuda yetenekli burada babamı profesör mehmet diye tanıyorlar arabanın marangoz elektrik demir aklınıza ne gelirse kendi yapabilecek kapasitede bende Makine mühendisliğini kazandım bu sene. yolunda ilerliyorum..

bu arada ticari araca karavan ruhsatı alınmıyor demişsin bu yeni düzenleme mi? çünkü aşağıdaki ilandaki araç ticari ve karavan ruhsatlı?

http://www.sahibinden.com/1992_karavan_ruhsatli-47WQQaXQQ16166803WQQpXQQdisplayitem
16166803lfi.jpg

16166803bzo.jpg

orbay74' Alıntı:
selamına selam sercan.

mehmet.

babama söyledim böle böle diye ..

dedi takıldıkları konular olursa yardımcı olurum dedi.. olumlu :D

srcndvc' Alıntı:
bu arada ticari araca karavan ruhsatı alınmıyor demişsin bu yeni düzenleme mi? çünkü aşağıdaki ilandaki araç ticari ve karavan ruhsatlı?

http://www.sahibinden.com/1992_karavan_ruhsatli-47WQQaXQQ16166803WQQpXQQdisplayitem
16166803lfi.jpg

16166803bzo.jpg
31.12.2008 tarihine kadar karavan ruhsatı alınabiliyordu.
Çok merak ediyorsan:
http://www.tse.org.tr/Turkish/belgelendirme/aracpromud/Martoyyonetmeligi.pdf
Biz 10 aydır bu konu üzerine tartışıyoruz da o yüzden..
Biraz zahmetle forumu incelersen eski sayfalarda yazılanları da bulabilirsin.
Olmayacak bir hayalin peşinden boşu boşuna koşmaman için yardımcı olmaya çalışıyorum.
Yok illa yapacağım, ben TSE onaylarını alırım, CE belgeli faturalı malzeme kullanırım, proje çıkartırım, çarpışma testlerinden geçirip rapor alırım diyorsan tabi senin bileceğin iş.

orsaalabanda' Alıntı:
31.12.2008 tarihine kadar karavan ruhsatı alınabiliyordu.
Çok merak ediyorsan:
http://www.tse.org.tr/Turkish/belgelendirme/aracpromud/Martoyyonetmeligi.pdf
Biz 10 aydır bu konu üzerine tartışıyoruz da o yüzden..
Biraz zahmetle forumu incelersen eski sayfalarda yazılanları da bulabilirsin.
Olmayacak bir hayalin peşinden boşu boşuna koşmaman için yardımcı olmaya çalışıyorum.
Yok illa yapacağım, ben TSE onaylarını alırım, CE belgeli faturalı malzeme kullanırım, proje çıkartırım, çarpışma testlerinden geçirip rapor alırım diyorsan tabi senin bileceğin iş.

belgeye baktım bişi anlamadım ama sen diyorsan doğrudur ;)

Sercan hoşgeldin, babanı bilgisayara alıştırmadan okula gitme ;D, babanlada tanışmak isteriz, yeni düzenlemelere göre kafana göre artık motor atamıyorsun bildiğim kadarı ile araştırmadan bu işe girme sakın, hazır olanları var sahibinden.com'da bayağıda ucuz

off off ne saçma iştir bu her şey bir kurala uygun olucak böyle yaparak milletin ufkunu kısıtlıyorlar bırak adam hayalindeki aracı yapsın gitsin baksınlar yabancı ülkelerde adamlar acayip acayip araçlar yapıyorlar biz niye her şeyi oraya buraya onaylatmamız gerekiyor? her yer para tuzağı bu memlekette anlaşıldı..

sercan hala babanı beklıyorum.
ızmırlı mehmet amcan.

orbay74' Alıntı:
sercan hala babanı beklıyorum.
ızmırlı mehmet amcan.

merak etmeyin getircem bugün yarın :smiley:

o daha çok benden fikirlerini paylaşabilecek bir site kurmamı istiyor ona bir blog açmayı düşünüyorum o adresi burayada veririm bu siteyide ona öğretirim.

Arkadaşlar yukarıda yapmış olduğum yorumlarda bir hata yapmış olduğumu düşünüyorum.
2+1 ya da 1+1 ruhsatlı araçların karavana dönüşümünde yolcu taşıma kapasitesinin arttırılmasının artık neredeyse imkansız olduğunu biliyoruz.
Ben, yüksek yolcu kapasitesi olan 8+1, 14+1 gibi minibüs, midibüs türü araçların karavana dönüşünde de sorun olduğunu sanıyordum. Koltukları sökerek bu araçları 2+1 ya da 1+1 gibi karavana dönüştürebiliyor muyuz?
Sercan'ın hevesini boşu boşuna kırmış olmayalım. Konuyu merak edecek olanlara da yanlış bilgi vermeyelim.
Bu sorumu aşağıdaki linkte de yazmıştım. Bilgisi olanlar cevaplayabilir mi?
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=34111.0

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri