Mini Balta ve El Yapımı Testereler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cank Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,185

Etiketler
Bu bağlantısını verdiğiniz baltayı Baumax ya da bir diğer yapı markette (logosu yeşil renkte ve üçgen biçimde ama ismini hatırlayamadım) bulabilirsiniz ancak 100 TL üstü bir fiyatı var. Fayda / fiyat oranı çok düşük.

Bence 5-10 TL 'ye bir testere ağzı alıp katlanabilir bir ahşap testere yapın. Hem süper hafif, hem taşınması kolay, hem de "Bunu ben yaptım" deme şansınız olur.

Bknz http://www.instructables.com/id/My-prototype-folding-camp-saw/
http://selfsufficienturbanite.blogspot.com/2008/12/how-to-make-folding-camp-saw.html

Testere iyi fikir. Tabi yapı marketlerine değil de hırdavatçılara bakmak suretiyle 10 lira civarına katlanır testerenin kendisini de bulabilirsiniz.

Yapı marketlerinin bahçe ürünlerinin fiyatlarına çok dikkat edin. Bu bölümde bulunan bir balta aynı marketin hırdavat ürünlerindekinden kat kat pahalı olabiliyor. Birebir aynı ürünün dahi fiyatı farklı oluyor. Bu bölümlerdeki fiyatlar villaları olanlar için. Aman dikkat.

deserteagle' Alıntı:
Yapı marketlerinin bahçe ürünlerinin fiyatlarına çok dikkat edin. Bu bölümde bulunan bir balta aynı marketin hırdavat ürünlerindekinden kat kat pahalı olabiliyor. Birebir aynı ürünün dahi fiyatı farklı oluyor. Bu bölümlerdeki fiyatlar villaları olanlar için. Aman dikkat.
Güzel bir noktaya dikkat çekmişsiniz ve maalesef haklısınız................. ;D

deserteagle' Alıntı:
Testere iyi fikir. Tabi yapı marketlerine değil de hırdavatçılara bakmak suretiyle 10 lira civarına katlanır testerenin kendisini de bulabilirsiniz.

Tabi Bora'nın (Zucchero) fikrinde önemli bir nüans var. Bahsettiği testere tipinde yedeklerin boyu büyük çapta kütük kesmeye uygun olmasına rağmen bu yedekleri bir kamp tenceresi içine yterleştirebilirsiniz. Tencere içinde yerden de çalmaz. Sonra da gerektiği zaman (bulabilirseniz) bir dal kesip büküp bunu testere kolu haline getirebilirsiniz. Bu ciddi bir avantaj.

Böyle bir yedek yanına aksesuar olarak da yedeğin deliklerinden geçirip sopaya sabitlemek için iki çivi yahut (iki) anahtarlık halkası da almayı unutmayın.

4209243870_2e4d04fd6e.jpg

Bkz.

Biz tartışaduralım sorunun sahibi ortada yok ;D
Eylem Hocam,
Dediğin gibi sadece testere ağzı de taşınabilir. Böylelikle kıvrılarak bir tencereye sığdırılabilir.
Az bi ağırlığa sahip ahşap tutamağı (bunun gerçek adı ne ola ki?) da yanınızda taşırsanız çok sıkıştığınızda yanınızda kullanabileceğiniz kuru odununuz olmuş olur. Biraz featherstick

Feather_stick.jpg

yaparak diğer odunlar ıslak bile olsa ateşinizi rahatlıkla yakarsınız.

Featherstick demek tatminkar bir bıçak demek. O da doğru ağız tipinde iyi bilenmiş bıçak demek. Sonrası da bıçak kullanımındaki el alışkanlığı... :smiley:

Yazıp çizmek en büyük faydayı yazan çizen görür. Örneğin bendeki tester bir yıldır yanına iki çivi katayım diye gariban gariban bekliyor. Lafı böyle geçtikçe ancak aklıma geliyor. :smiley:

Eylem Hocam,
Benim testereyi akşam fotoğraflayıp yükleyeyim. Fikirlerinizi alırım...
Çivi de basit bir yöntem ama ben işi biraz daha sağlama alıp vida-kelebek somun kullanıyorum.

Valla 2-3 aydır bagajımda iki gürgen çıtası var, testere olmak için sırasını bekliyor. Sizinki de öyle düzgün ahşap ve aksesuarla yapılmış adam gibi bir testere anlaşılan. Yaptıklarınızı paylaşırsanız makbule geçer. Ne de olsa içinde DIY olan herşeyi sıradan yapıyoruz, hayırlısıyla bunu da aradan çıkaralım. :smiley:

Yaş ağaç testere ile çok uğraştırır ama illa kesicem diyorsanız yanınızda yağ da götürün takıldığı yerlere damlatın yağı çok rahat kesilir

Kısa saplı balta da çok uğraştırır , zaten offroadcular motorlu testere taşıyorlar yanlarında ama öyle bir imkanınız yoksa mangala veya kışın ısınmak icin lazımsa o ayrı tabi

Balta ile başladık motorlu testereye kadar ilerlemiş konu :smiley:
Geçen gün bir yapı marketinden 50cm uzunluğunda bir testere bıçağı aldım kendime. 2-3 TL civarıydı.
İnternette birsürü el yapımı testere örneği de buldum. Bu haftasonu fırsatım olursa kenime sağlam bişi yapmayı planlıyorum.

Yağ işine gelince.. Eğer çam kesecekseniz, testerenin bıçağı ağacın reçinesinden dolayı kısa bir sürede yapış yapış oluyor ve kesmek zorlaşıyor.
Kesme işlemine başlamadan önce WD-40 Sprey Yağını testere bıçağına sıkmanızı öneririm. işinizi epeyce kolaylaştıracaktır.

iyi gezmeler dilerim hepinize :smiley:

Ynt: Mini Balta ve El Yapımı Testereler

arkadaşlar birşeyler yapmaya çalıştım acaba olmuşmu?

010620122591

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.